ÚS nezrušil část zákona o nájmech, s deregulací mohou začít soudy

Náklady na bydlení lidí, kteří žijí v nájemních bytech, se prozatím radikálně nezmění. Ústavní soud (ÚS) v úterý odmítl vyhovět stížnosti Městského soudu v Praze, jenž navrhl zrušení části občanského zákoníku, která se týká nájemního bydlení. ÚS míní, že by zrušení ustanovení nic nevyřešilo a místo toho vyzval obecné soudy, aby s deregulací nájmů začaly samy. V podstatě tak dal zapravdu majitelům domů, byť sporná ustanovení nezrušil. Pokud by Ústavní soud Městskému soudu vyhověl, přestala by platit zvláštní zákonná úprava, která má sociální rozměr, a nájemní vztahy by se začaly řídit obecnými právními předpisy.

Rozhodnutí soudu uspokojilo částečně obě strany. Sdružení nájemníků je spokojeno, protože okamžité zvyšování nájmů nehrozí. Majitelé domů však míní, že jim stanovisko Ústavního soudu může pomoci u obecných soudů i u Evropského soudu pro lidská práva. Současnou situaci Ústavní soud označil za protiústavní. Stát totiž dosud nebyl schopen vyplnit mezeru v zákonech, na kterou upozornil Ústavní soud poprvé před šesti lety. "Právě nečinnost je v konečném důsledku protiústavní," řekla soudkyně Ivana Janů. Jde o chybějící normu, která by umožnila jednostranné zvýšení nájemného tak, aby pokrylo náklady na údržbu a provoz nájemních domů. Jedno z ustanovení občanského zákoníku přitom na neexistující normu odkazuje.

Ústavní soud také nepřímo vyzval obecné soudy, aby se zabývaly jednotlivými žalobami majitelů domů proti výši nájemného. "Obecné soudy by neměly pronajímatelům zamítat žaloby kvůli výši nájmů s odkazem na chybějící právní úpravu," řekla Janů. Takový postup mají soudy zachovávat do chvíle, než budou doplněny zákony. "V podstatě tím ÚS ukládá obecným soudům, aby s deregulací začaly samy," řekl ČTK mluvčí soudu Michal Spáčil.

Předseda Sdružení nájemníků a poslanec za ČSSD Stanislav Křeček se neobává, že by soudy nyní zavalily žaloby majitelů domů. "Žalob už je teď řada, každý soud je řeší jinak," řekl ČTK Křeček. Dodal, že už je rozpracován nový občanský zákoník a že chybějící zákonná úprava bude nahrazena.