V Česku se konala setkání stran, průvody, i majáles

V Česku se konají oslavy 1. máje. Sváteční den využila už tradičně řada politických stran k prvomájovým shromážděním. Letos se s nimi pojí i aktuální kampaně před volbami do evropského parlamentu. V Praze se sešli příznivci komunistů, sociální demokracie nebo ODS. Její příznivci se tradičně schází na Petříně nedaleko rozhledny. Na nádvoří pražského Lidového domu slaví sociální demokraté. Netradičně na náměstí Jiřího z Poděbrad se v Praze sešli příznivci komunistů. Nechyběl ani někdejší generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš, který v srpnu oslaví 97. narozeniny. Na řečníky pískali a křičeli protikomunističtí demonstranti. Po shromáždění KSČM se strhla slovní potyčka. Jeden člověk poté použil vůči jinému muži pepřový sprej, policisté útočníka vzápětí zadrželi.

Policie rychle utlumila potyčku mezi pravicovými radikály a jejich odpůrci v Brně. Zajistila dva účastníky potyčky. Na místě jsou desítky těžkooděnců i vrtulník. Radikálů jsou desítky, odpůrců stovky.

Sportovci, hudebníci, mažoretky, ale i řidiči s historickými vozidly a motocykly, se zapojili do prvomájového průvodu ve Zlíně. Jeho organizátoři se hlásí k baťovské tradici, lidé proto nesli transparenty s dobovými hesly. Baťovské oslavy práce začínaly jako přátelská setkání spolupracovníků v zahradě vily Tomáše Bati. V době, kdy měla firma Baťa tisíce zaměstnanců, se přelily do ulic města. Dnes šli v průvodu i zástupci města, studenti Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, tanečníci, dechové hudby, folklorní soubory, kynologové se psy nebo skauti.