V Česku znovu platí nouzový stav, vláda v demisi zpřísnila opatření

V Česku kvůli epidemii covidu-19 znovu platí nouzový stav. Vláda v demisi ho vyhlásila na 30 dní s platností od čtvrteční půlnoci. Na tiskové konferenci po mimořádné schůzi vlády o tom informoval premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj bylo vyhlášení nouzového stavu nutné, aby mohla platit nová plošná opatření proti epidemii. Ta na konferenci oznámil ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Opatření platí od pátečních 18 hodin.

Vláda zakázala konání vánočních trhů s výjimkou prodeje stromků a kaprů. Na veřejných místech lidé nebudou snět pít alkohol. Restaurace, bary či kluby budou muset mít od pátku zavřeno mezi 22 hodin do pěti rána. V obchodních centrech si budou moci lidé vzít jen jídlo s sebou, konzumace v jídelních zónách bude zakázána. Lidé také nebudou smět na veřejnosti pít alkohol.

Na kulturní představení, sportovní utkání a vzdělávací akce bude moci maximálně 1000 osob. Na další hromadné akce typu spolkových akcí, oslav, večírků či plesů bude moci nejvýše 100 lidí. Pohřby budou bez omezení. Pro návštěvníky všech hromadných akcí bude nadále platit povinnost prokázat se kompletním očkováním proti covidu-19 nebo dokladem o prodělání nemoci v posledních šesti měsících.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) na konferenci uvedl, že podnikatelé, kterým v důsledku protiepidemických opatření klesnou tržby o 50 procent a více, budou mít nárok na vyšší kompenzace.

Povinné očkování

Česko je podle Babiše skutečně ve stavu nebezpečí, které ve značném rozsahu ohrožuje životy, zdraví nebo majetkové hodnoty anebo vnitřní pořádek a bezpečnost. „Bez individuální odpovědnosti každého, to zkrátka nejsme schopni zvládnout. Není to o vládě ale o přístupu společnosti k pandemii,“ uvedl Babiš.

Předseda vlády zároveň apeloval na důležitost očkování, které je podle něj jediné řešení pandemie- „Chci znovu apelovat na všechny, aby nevěřili různým dezinformacím, že se jedná o experimentální vakcínu. Není to pravda. Všechny vakcíny, které v Čechách používáme, jsou schválené Evropskou lékovou agenturou,“ řekl.

Vláda projednávala i povinné očkování pro profese ve zdravotnictví, sociálních službách, hasiče, vojáky a policisty a také pro seniory 60 +. „Dokonce jsme na základě vývoje hospitalizace na JIP přesvědčeni, že možná povinnost očkovat by mohla být i ve věkové kategorii 50 +. O tom ještě povedeme diskuzi, ale já myslím, že je to nevyhnutelné, že není jiné jednoznačné řešení,“ dodal Babiš.

Koronavirová epidemie v Česku stále zesiluje. Za čtvrtek v Česku znovu přibyl rekordní počet případů nákazy koronavirem. Pozitivní test mělo 27.717 lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Hospitalizovaných s covidem-19 je 6.024 lidí - ve vážném stavu je skoro 900 pacientů.