V novém muzeu v Litovli lidé uvidí 300 harmonik, otevřeno bude v červnu

Tři stovky harmonik různého stáří a velikosti budou k vidění v chystaném muzeu v Litovli na Olomoucku, jehož příprava pokročila do závěrečné fáze. "Muzeum harmonik plánujeme otevřít v červnu," řekl ČTK starosta Litovle Viktor Kohout. V muzeu budou harmoniky a heligonky z unikátní sbírky Jiřího Sedláčka, který na sklonku svého života hudební nástroje věnoval městu.

"Hodnota samotné sbírky harmonik je jen obtížně vyčíslitelná," podotkl starosta, podle kterého sbírka nemá ve střední Evropě obdoby. Nejstarší vystavená harmonika se poprvé rozezněla před 150 lety. "Na harmoniku hraji odmalička a sbírám je od doby, kdy jsem zjistil, že jsou také krásně zdobené. U heligonek mě zase nadchl jejich hluboký bas," řekl ČTK Sedláček.

Výroba harmonik měla na území bývalého Československa dlouholetou tradici. Například firma Hlaváček podle Sedláčka v dobách největší slávy zaměstnávala zhruba 30 lidí a ročně vyrobila 500 krásně zdobených heligonek. Nyní se v Česku vyrábějí jen repliky tradičních harmonik a heligonek. Sedláček se o sbírku harmonik pečlivě staral a každý vystavený hudební nástroj měl důkladně zdokumentovaný. Všechny nástroje jsou evidovány ve fondu ministerstva kultury a jsou neprodejné.