V Paříži začaly přípravy na přesun archivu a knihovny Milana Kundery do Brna

V Paříži začaly přípravy na přesun listinné části archivu a knihovny Milana Kundery do Brna. Rozhodnutí, že písemnosti Kunderových zamíří do rodného města světoznámého spisovatele, padlo už před dvěma lety. Uchovávat je bude Moravská zemská knihovna. Pandemická situace ale faktické předání zdržela. Na převozu spolupracuje České centrum v Paříži, oznámil dnes ČTK mluvčí knihovny Radoslav Pospíchal.

První zásilku materiálů tvoří listinný archiv Kundery, tedy korespondence s nakladateli, recenze na jeho knihy nebo literární ceny. Součástí je i bohatá sbírka fotografií a další dokumenty, jejichž pouhé roztřídění a zpracování si vyžádá podle Pospíchala alespoň rok práce. Poté bude následovat digitalizace a zpřístupnění fondu. Převoz druhé části souboru, tedy knihovny Milana Kundery, je plánován na září letošního roku. Třiadevadesátiletý Kundera žije téměř půl století ve Francii. První část svého díla psal česky, druhou francouzsky.

Zvláštní část převáženého souboru tvoří rozhlasové a televizní pořady Věry Kunderové, které natáčela v šedesátých letech, kdy byla zaměstnána v České televizi, nebo reportáže z Francie pro Český rozhlas z počátku 90. let.