V roce 2050 bude v ČR žít téměř půl milionu lidí s degenerativní nemocí mozku

V roce 2050 bude podle odhadů lékařů v ČR žít téměř půl milionu lidí s nějakou degenerativní nemocí mozku. V současné době má taková onemocnění asi 200.000 lidí, zhruba polovinu tvoří lidé s Alzheimerovou chorobou a dalších 30.000 až 50.000 s Parkinsonovou nemocí. Část z nich ale o své nemoci neví. Novináře o tom dnes informovali odborníci na tiskové konferenci neurologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice (VFN).

Příčinou nárůstu je podle lékařů zejména stárnutí populace, nejčastějších chorob přibylo od roku 1990 o téměř 150 procent. U Parkinsonovy nemoci ale dynamika růstu nevysvětluje vliv věku zcela. "Její výskyt narůstá o více než 20 procent rychleji, než bychom očekávali. Příčinou je zejména negativní vliv toxických látek v životním prostředí, na který jsou zvláště citlivé buňky mozku produkující dopamin," uvedl přednosta Neurologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a VFN Robert Jech.

Řada degenerativních nemocí mozku se podle odborníků projevuje poruchou řeči, takzvanou afázií. U Parkinsonovy nemoci je řeč tichá a monotónní, u Alzheimerovy choroby má pacient problémy s obsahem řeči.