V U. Brodě chtějí bojovat proti kriminalitě psychoterapií

Do boje s kriminalitou hodlají v Uherském Brodě na Uherskohradišťsku zapojit i lékařskou vědu. Pomoci jim má terapeutická metoda, která umožňuje hravou formou trénovat mozek a předcházet tak možnému kriminálnímu chování osob s některými typy lehkých mozkových dysfunkcí a psychosociální poruchou. ČTK to řekl starosta města Ladislav Kryštof.

Jde o metodu zvanou EEG Biofeedback, kterou vyvinuly američtí neurofyziologové v 60. letech minulého století. Ve vstupním vyšetření nejdříve vyškolení pracovníci pořídí pomocí elektroencefalografu záznam činnosti mozku, z něhož zjistí, na co se má trénink zaměřit. Většinou jde o zlepšení vůle, paměti či soustředění. Následný trénink za pomoci EEG biologické zpětné vazby je nenásilný, bezbolestný a hravý. Na první pohled vše vypadá jako videohra, která ovšem není ovládána klávesnicí či myší, ale silou myšlenky. Podle odborníků nepředstavuje metoda žádné riziko a má dlouhodobý účinek.

O prostředky na zakoupení přístroje a jeho následný provoz v uherskobrodské psychologicko-sociologické poradně požádalo město odbor prevence kriminality ministerstva vnitra. "Celý projekt by měl stát bezmála 300.000 korun, polovinu z toho požadujeme od ministerstva," uvedl Kryštof.