Václav Klaus: Brožová žalobami jen zesiluje povědomí o své práci

Žaloba a ústavní stížnost, kterou chystá odvolaná předsedkyně Nejvyššího soudu (NS) Iva Brožová, pouze zesilují povědomí, které o její práci převládalo. Řekl to v pondělí prezident Václav Klaus. Rozhodnutí o jejím odvolání měnit nebude. Ministr spravedlnosti Pavel Němec jí mimo jiné vytýká, že NS pod jejím vedením nesjednocoval precedenční rozhodnutí soudů a prodlužovala se délka řízení u obchodních sporů. Spolu s premiérem Jiřím Paroubkem Klaus rozhodl o odvolání Brožové z funkce minulý týden, soudkyně se tomu brání.

"Paní Brožová je trošku odvážná žena a musím říci, že její reakce mě šokují a překvapují a jenom zesilují všeobecné povědomí, které o jejím výkonu v této funkci v celé naší zemi naprosto převládalo a dominovalo. Své stanovisko nezměním. To by ani nikoho nemohlo napadnout," řekl prezident. Případný nástupce odvolané předsedkyně Nejvyššího soudu je podle slov Václava Klause jedním z třicítky nových soudců, které prezident hodlá jmenovat v úterý 14. února. Brožová má zformulovat stížnost k Ústavnímu soudu. Už v pátek podala k Městskému soudu v Praze správní žalobu, kterou žádá zrušení odvolání. Žaloba směřuje na Klause i na Paroubka.

Brožová mandát soudce nesloží a nadále zůstane v justici. Tvrdí, že byla odvolána, aniž dostala šanci vyjádřit se ke kritice. Nezaznamenala prý ani jednu ústní či písemnou výtku. Ministr Němec ale uvedl, že když jí něco vytýkal, Brožová si vzala dlouhou dobu na rozmyšlenou a pak řekla, že NS řídí ona, a tudíž jakákoli kritika ze strany ministra spravedlnosti je nepřípustná.