Václav Klaus má smlouvu mezi USA a Ruskem za významnější, než si myslel

Český prezident Václav Klaus po setkání s lídry USA a Ruska Barackem Obamou a Dmitrijem Medveděvem považuje novou rusko-americkou smlouvu za významnější krok k jadernému odzbrojení, než původně očekával. Klaus je velmi rád, že oba státníci podepsali dokument právě v Praze. Řekl to po slavnostním obědě, který uzavřel ceremoniál podpisu na Pražském hradě. Také český premiér Jan Fischer míní, že smlouva má velký význam pro soužití obou supervelmocí i pro svět. Prezident připomněl svůj článek, v němž nechtěl dokument označovat za "odzbrojovací revoluci". Při psaní se mu tento výrok zdál "vtipný", ale nyní by si jej prý odpustil. "Myslím, že je to větší smlouva, než jsme si do jisté míry mysleli," zdůraznil český prezident. Podpis dohody byl podle Klause "věcí mimořádnou a věcí mimořádně úspěšnou", ke které i ČR dala svůj "malý příspěvek". Oba prezidenti podle něj velmi ocenili pražskou atmosféru. "Určitě to přispělo k dalšímu posílení našich vzájemných vztahů," poznamenal.

Také podle Jana Fischera je důležitý fakt, že prezidenti Medveděv a Obama si vybrali k ceremoniálu právě české hlavní město. "Jakkoliv se analytické komentáře rozcházejí a vždy to někdo považuje za nedostatečné, někdo za odklízení starých zbraní. Takový názor nesdílím," poznamenal premiér. Fakt, že podpis se odehrál v Praze podle něj nic nemění na příslušnosti České republiky k Severoatlantické alianci. Někteří kritici v minulých dnech poukazovali na fakt, že podobné smlouvy se zpravidla podepisovaly v neutrálních státech.

Podpisu byl přítomen i volební lídr ODS a místopředseda strany Petr Nečas. "Logika je podle mého názoru v tom, že prezident Obama v Praze před rokem vyhlásil protijadernou iniciativu, tak zřejmě chce v této logice uzavřít tuto smlouvu tady v Praze," podotkl Nečas. Praha se podle něj zviditelní jen na pár hodin. "Že by to mělo nějaký trvalejší charakter, to myslím, že ne," dodal lídr ODS.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek Nečasovu skepsi nesdílí. "Nevím, jestli je to přelom. Ale určitě je to výborná věc. Jakékoliv zmírnění napětí je výborná věc pro Evropu i pro svět," řekl Jiří Paroubek. Obamovu politiku nazval prý už před rokem "bez jakéhokoliv ostnu" idealistickou. "Myslím, že přinesla ovoce, a z druhé strany musím také ocenit realismus Rusů," dodal šéf nejsilnější české opoziční strany.