Václav Klaus ukončil návštěvu Ruska

O nové kvalitě v česko-ruských vztazích hovořili při sobotním setkání prezidenti obou zemí Vladimir Putin a Václav Klaus, který v neděli ukončil třídenní návštěvu Ruska. Zatímco Klaus po schůzce novinářům řekl, že nastal čas racionálního dialogu, Putin na úvod setkání prohlásil, že vztahy obou zemí se zlepšují. Podle Klause by po letech, kdy kontakty obou zemí ochladly, mělo znovu nastat jejich oživení. Za první moment označil sobotní setkání prezidentů, které bylo první svého druhu po deseti letech. "Já myslím, že to je východisko k tomu, když to řeknu v přeneseném slova smyslu, abychom takovou věc, jako je třeba vytočit telefon, považovali za více méně samozřejmost," uvedl Klaus, jehož Putin pozval na oběd do své rezidence Novo-Ogarjovo. "Vztahy mezi našimi zeměmi se zlepšují a získávají pevnější a pozitivní charakter," uvedl ruský prezident před novináři, když hosta vítal.

Podle Putina se podařilo vyřešit sporné ekonomické otázky, jako je třeba ruský dluh vůči České republice, a existuje prostor k tomu, jak vztahy ještě zlepšovat. O ruské zadluženosti se v neděli při setkání se zástupci ruských sdělovacích prostředků zmínil také Klaus: podle agentury ITAR-TASS prohlásil, že "v uplynulém desetiletí česká strana brala zřetel na stav ruského rozpočtu". "Nyní se situace změnila a už není taková, jako před deseti lety. Nevidím, že by to bylo velkým problémem." Před ruskými novináři se Klaus podle ITAR-TASS také pozastavil nad dosavadní vízovou praxí ve vzájemných stycích a vyslovil přesvědčení, že nadcházející vstup Česka do Evropské unie a do tzv. schengenského prostoru nesmí omezit možnosti vzájemného cestování občanů obou zemí. "V komunistických dobách nebylo cestování až tak snadné a já nejsem přesvědčen, že bude správné trvat na vízech v pasech," citoval ITAR-TASS Klause.

Po sobotním setkání s Putinem popsal Klaus novinářům ruského prezidenta jako realistu v pohledu na globální politiku. "Tam už nejsou jisté ideologické zarputilosti, které blokují některé věci. Je tam reálná politika založená na zájmech jednotlivých zemí, jednotlivých částí světa." Po sobotním jednání se zatím bez konkrétního data počítá s Putinovou cestou do Česka.