Ve čtvrtině telefonních budek bude možné platit eury

Telekomunikační společnost Telefónica O2 od čtvrtka zavedla možnost platit ve zhruba čtvrtině telefonních budek za hovory, SMS a e-maily v eurech. ČTK to řekl mluvčí Martin Žabka. Vybraných 6200 telefonních automatů po celé ČR začne přijímat mince od deseti eurocentů do dvou eur. Budky bude firma postupně označovat štítky se zobrazením konkrétního seznamu mincí, které je možné použít. Novou službu chce firma nabídnout jak návštěvníkům ze zahraničí, tak českým občanům, kterým zbyly doma drobné euro mince a nemají pro ně jiné využití.

Automaty budou fungovat tak, že po vhození euro mincí do automatu se zákazníkovi zobrazí na displeji výše kreditu v Kč. Pokud zákazník s kreditem nesouhlasí, může zavěsit a přístroj mu neprovolanou minci nebo mince vrátí. V případě, že kredit po vhození euro mince nestačí k uskutečnění hovoru, nebo pokud se blíží vyčerpání kreditu, může volající doplnit kredit buď opět v eurech, nebo také v korunách. Obě měny lze tedy libovolně střídat.

Společnost v současnosti provozuje kolem 25.000 telefonních automatů. Jejich provoz je kvůli vysokému rozšíření mobilních telefonů dlouhodobě ztrátový.