Veletrh Antique se zaměřuje na české secesní šperky

Na Novoměstské radnici v Praze začíná veletrh Antique, tradiční setkání starožitníků a sběratelů. Lákavý má být tentokrát zejména pro milovníky a milovnice secesních a art deco šperků, na které se vystavovatelé zaměřili. Veletrh potrvá do neděle a představí také sklo, porcelán, keramiku, starožitný nábytek, textil, historické zbraně, staré bankovky a mince.

"České šperkařství mělo vždy vysokou úroveň, zejména v období secese a art deco však patřilo ke světové špičce. A protože pro letošní Antique jsme vybrali motto České poklady, vystavovatelé budou ve zvýšené míře prezentovat mimo jiné šperky z tohoto období," uvedla viceprezidentka pořádající Asociace starožitníků Simona Šustková.

Jedním z exemplářů, na které upozornila, je takzvaný koktejlový prsten s diamanty a smaragdem z 20. až 30. let 20. století vyrobený ve stylu art deco. Koktejlové prsteny jsou výrazné, velké šperky vhodné na odpolední či koktejlové party, které se ve 20. letech minulého století staly symbolem úspěšných nezávislých žen. Specialitou letošního veletrhu Antique bude kolekce šperků z českého granátu, která reprezentovala Českou republiku na Světové výstavě Expo v Dubaji.