Vicepremiér Jahn: Příští rok poroste ekonomika o pět procent

Příští rok poroste česká ekonomika o pět procent a inflace se bude držet pod třemi procenty, řekl v rozhovoru pro ČTK vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn. Podle svých slov je sice optimističtější než většina ekonomů, ale k optimismu ho vedou údajně velmi dobré základy celého hospodářství. Ministerstvo financí odhaduje pro příští rok růst ekonomiky o 4,4 procenta a inflaci kolem 2,5 procenta. Jahn se rovněž domnívá, že průměrná měsíční mzda v roce 2006 překročí 20.000 korun, nezaměstnanost by se naopak měla mírně snížit. Dobré vyhlídky v příštím roce podle něj potvrzuje i vývoj v letošním roce. Investice proudí do Česka velmi rychle, daří se exportérům a mzdy rostou v souladu s produktivitou práce. "Letošní rok byl pro českou ekonomiku skvělý. Z hlediska vývoje hospodářství to byl jeden z nejlepších roků vůbec. Všechno bylo pozitivní," uvedl a dodal, že zná jen velmi málo firem, kterým by nerostl jak obrat, tak zisk.

Úspěch v dalších letech podle Martina Jahna závisí i na legislativě a na úspěšném čerpání peněz z evropských fondů, především po roce 2007. Období od roku 2004 do roku 2006 bylo údajně spíše tréninkové. "Pomalejší čerpání není tragédie. Ale ukázalo se, že je lepší dávat peníze do menšího počtu větších projektů," řekl Jahn.

Podle expertů v letošním roce ekonomika vzroste o zhruba pět procent. Ministerstvo financí odhaduje, že růst HDP dosáhne 4,8 procenta v letošním roce a 4,4 procenta v roce 2006. Inflace by měla podle ministerstva letos činit v průměru za celý rok necelá dvě procenta a v příštích letech by se měla pohybovat kolem 2,5 procenta.