Maloobchod a služby jsou uzavřeny, omezen je pohyb lidí

Kvůli vývoji koronavirové epidemie je ode dneška do konce nouzového stavu uzavřen maloobchod. Výjimku mají prodejny základního sortimentu. Kromě toho je podobně jako na jaře zakázán prodej služeb v provozovnách. Výjimku ze zákazu prodeje mají například prodejny potravin, drogerie, lékárny, prodejny brýlí, novin, zahrádkářství nebo prádelny a čistírny, autoservisy. Rozhodla o tom vláda. Na twitteru to uvedl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Velkoobchodní prodej zůstává bez omezení. Ve velkých nákupních centrech jsou otevřeny pouze prodejny potravin, drogerie, lékárny a několik dalších provozoven. Firmám, kterým vláda nařídila kvůli epidemii zavřít, proplatí stát celé mzdy pracovníků i s odvody, řekl ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Peníze poskytne program Antivirus.

Do přírody a na chalupu ano, ale s omezením. Svatby - deset lidí

Vláda nařídila omezení pohybu a kontaktu s jinými lidmi. Výjimkou jsou cesty do práce, na nákupy, k lékaři nebo za rodinou, uvedl na twitteru ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Od dnešního rána se mohou setkávat nejvýše dva lidé, pokud nejsou ze stejné domácnosti. Lidé mohou za dodržení této podmínky jezdit do práce, za rodinou, k lékaři, na nákup, mohou být v přírodě, na svých chatách a chalupách. Na rozdíl od jara lze vycestovat z Česka. Tuzemské hotely a penziony mohou ubytovat jen klienty na služebních cestách, nikoliv zájemce o rekreaci.

Vláda omezila účast na svatbách a pohřbech na deset lidí. Od počátku tohoto týdne platilo omezení na 30 osob. Omezen je také počet účastníků demonstrací, a to na 100 osob ve skupinách nanejvýš po 20 lidech. Dosud platil limit 500 lidí na demonstraci.

Prymula: kapacita lůžek se vyčerpá kolem 8. - 10. listopadu

Opatření proti covidu-19 z posledních týdnů zatím nefungují, vláda musela přistoupit k dalším, řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Omluvil se, že lidem znepříjemní život. V počtu hospitalizací je ČR podle ministra Prymuly na 80 procentech původní kapacity. Kapacita nemocnic byla navýšena o 10.000 lůžek. Podle ministra by byla i tak vyčerpaná kolem 8. až 10. listopadu. Nepodařilo se snížit reprodukční číslo, opatření jsou proto podle něj nezbytná. Záchyt pozitivních případů mezi testovanými je podle něj 30 procent. Prymula také připustil, že se první stupeň nevrátí 2. listopadu do škol, jak sliboval.

Nová protikoronavirová opatření mají podle premiéra Babiše zabránit kolapsu a nedostatku lůžek v nemocnicích. Dodal, že se Česko kvůli vývoji epidemie obrátilo na zahraniční partnery s žádostí o pomoc. V ČR by mělo pomoci 28 amerických lékařů. iROZHLAS.cz uvedl, že se bude jednat o vojenské lékaře z Texasu a Nebrasky, jejichž příjezd z americkým velvyslancem Stephenem Kingem dojednal vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Zda požádá o prodloužení nouzového stavu, který platí do 3. listopadu, se vláda rozhodne příští pátek. Bude záležet na vývoji epidemie, řekl Babiš.