Vláda chce od prezidentské volby umožnit hlasovat lidem v izolaci kvůli nemoci

Vláda chce podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) umožnit volit lidem s nařízenou izolací u různých infekčních nemocí. Změnu zákona připravuje ve spolupráci s ministerstvem vnitra, platit by mohla od prezidentských voleb, řekl dnes Válek novinářům při své návštěvě na kongresu klinické mikrobiologie, infekčních nemocí a epidemiologie. Opozice ministerstvo kritizovala za to, že lidé v izolaci s covidem-19 v nadcházejících komunálních a senátních volbách hlasovat nemohou.

Válek v pondělí uvedl, že v izolaci s covidem je asi 10.000 dospělých. "Desítky lidí, kteří leží na infekčních odděleních, stovky, ne-li tisíce lidí, kteří jsou v izolaci kvůli různým jiným onemocněním. A spousta lidí, která má neschopenku a zákaz vycházení, také nemohou volit," uvedl. Chce proto volební právo těchto lidí řešit systémově.

"Zapomnělo se, že v případě každých voleb je část lidí, kteří nemohou jít k volbám," uvedl. Nechtěl proto lidem s covidem-19 umožnit něco, co jiní infekční pacienti nemohou. Považuje to za diskriminační. Nemocí, u kterých hygienici nařizují izolaci, jsou desítky, například spalničky, tuberkulóza nebo v poslední době opičí neštovice.