Vláda by mohla podpořit podnikatele a firmy až bilionem korun

Vláda by mohla na základě analýz poskytnout na podporu podnikatelů a firem postižených šířením koronaviru až jeden bilion Kč. Na tiskové konferenci po jednání vlády to uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Na přímou pomoc by podle něj mělo směřovat zhruba 100 miliard korun a na záruky 900 miliard korun. "U přímých podpor uvažujeme o kompenzaci náhrad mezd, odpuštění odvodů, finančních injekcí, kurzarbeitu," uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Záruky jsou pak podle něj ve světě velmi častý podpůrný efekt v době krize. Funguje to například tak, že vláda se zaručí za úvěry podniků u komerčních bank. Ty pak mají jistotu, že v případě problémů dostanou peníze zpět.

Havlíček zároveň oznámil, že úřad pošle Českomoravské záruční a rozvojové bance (ČMZRB) dalších deset miliard korun na podporu firem postižených situací kolem koronaviru v rámci prograu COVID. Peníze ministerstvo vezme z operačních programů EU.

Plánovaná pomoc ekonomice, kterou oznámila vláda, je podle analytiků konečně adekvátní reakcí na problémy, s nimiž se bude Česko kvůli šíření koronaviru potýkat, a je srovnatelná s podporou v dalších zemích. Někteří analytici nevylučují, že pomoc bude třeba do budoucna navýšit. Zvýšení schodku rozpočtu je pak podle nich samozřejmým důsledkem takového kroků. Česko je přitom podle většiny z nich v takové pozici, že si to může dovolit, protože má jedny z nejzdravějších veřejných financí v EU. Vyplývá to z jejich vyjádření.

"Takto velký fiskální impulz a objem bankovních záruk je značná palebná síla. Už je to natolik velký balík peněz, že by měl citelně zmírnit ekonomické dopady šíření koronaviru a preventivních opatření," uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek. Podle něj je evidentní, že tento impulz způsobí zvýšení veřejného dluhu Česka. "Ten je ale nízký a rating Česka je velmi dobrý. Nicméně bude záležet na situaci na finančních trzích, jak drahé bude toto dodatečné dluhové financování," dodal. Podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera nebude mít ČR problém si peníze půjčit. "Tuzemská ekonomika má jedno z nejnižších zadlužení vlády vůči HDP v Evropské unii, kolem 32 procent. A i v případě deficitního hospodaření v řádu několik procent HDP zůstane celkové zadlužení v porovnání s ostatními zeměmi EU nízké," uvedl. Dodal, že deficit ve výši tří procent HDP by odpovídal schodku zhruba 170 miliard korun.