Vláda navrhla odložení zákoníku práce, odbory nesouhlasí

Vláda navrhla o rok odložit účinnost nového zákoníku práce, který měl začít platit v lednu. Po schůzi kabinetu to novinářům oznámil premiér Mirek Topolánek. Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Milana Štěcha to je krok k narušení sociálního smíru a ohrožuje postavení zaměstnanců v Česku. Odbory již dříve uvedly, že jsou připraveny zabránit změně či zrušení pracovního kodexu všemi svými prostředky. Odborový svaz KOVO hrozil důraznými protesty.

Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas považuje nový zákoník za "problematičtější, než se původně zdálo". Z podrobných právních analýz podle něj vyplývá to, že obsahuje sporná ustanovení. "První legislativní analýzy, zahájené ještě před mým příchodem na ministerstvo, ukázaly, že ve čtyřech okruzích by mohl být zákoník v konfliktu s Ústavou," řekl ministr. Podle něj je pracovní kodex nejspíš v rozporu i s dalšími zákony. Roční odklad by měl umožnit nejvýznamnější nedostatky odstranit, uvedl ministr. Na úpravách by se podle něj měla vláda dohodnout se zaměstnavateli a odbory. "Zásadní změny v zákoníku složení sněmovny neumožňuje," zdůraznil Nečas.

Podle Štěcha kabinet nekomunikoval se svými sociálními partnery. Odbory se proto obrátí na politické strany s požadavkem, aby odložení zákoníku práce ani změny v něm nepřipustily. Štěch vidí v chování vlády tlak podnikatelské lobby. Podnikatelé odložení normy vítají. "Rozhodně takový postup doporučuji a uvítal bych, kdyby byl skutečně naplněn," řekl ČTK prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek. Obává se ale, že rozložení sil ve sněmovně a současná nálada není příliš nakloněna takové opatření přijmout. Odložení platnosti zákoníku práce o rok nebo o dva roky požadoval Svaz průmyslu a dopravy. "Úprava, kterou navrhla a prosadila minulá vláda, je podobný legislativní zmetek jako silniční zákon. Je protiústavní a pokud nedojde k její změně, bude mít silně negativní ekonomické dopady," míní generální ředitel svazu Zdeněk Liška.

Zákoník prosadila těsně před volbami ČSSD s komunisty; ODS je od začátku proti. Soudí, že předloha snižuje konkurenceschopnost firem, zvyšuje náklady zaměstnavatelů, a v důsledku tak poškodí lidi, kteří práci marně shánějí. Naopak zastánci tvrdí, že jde o moderní předpis, který umožňuje větší smluvní volnost, ale zároveň zachovává nezbytnou úroveň ochrany zaměstnanců.