Vláda podle Fialy bude šetřit i ve svých budovách na topení a osvětlení

Vláda bude podle premiéra Petra Fialy (ODS) šetřit ve svých budovách na topení a osvětlení. Variant je celá řada. Fiala to řekl na dotaz ČTK při dnešní návštěvě v Liberci. Konkrétní plán úspor energií ve Strakově akademii a dalších objektech úřadu vlády představí Fiala ve čtvrtek. Šetřit energie už začala i Poslanecká sněmovna. Bude vytápět kratší dobu a v kancelářích, zasedacích prostorách a jídelnách se sníží teplota vytápění z nejvýše 23 stupňů na 20 stupňů Celsia. Teplota v ohřívačích vody bude činit 45 stupňů až 60 stupňů Celsia, bude o 20 stupňů nižší než dosud. Fiala s nadsázkou uvedl, že neví, zda snížení teploty v prostorách dolní komory urychlí jednání.

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) kvůli úsporám energií upustilo od slavnostního osvětlení hlavní budovy v Praze, zredukovalo počet elektrospotřebičů, jako jsou lednice, či snížilo teplotu v kancelářích a na chodbách. V případě elektřiny v hlavní budově úspory činí 20 procent, u plynu spotřeba klesla zhruba o 24 procent.

Ministerstvo dopravy plánuje snížit spotřebu energií o 15 procent, omezí topení. V kancelářích úřad plánuje vytápět na přibližně 20 stupňů, chodby a další společné prostory na 14 stupňů. Další opatření zahrnují posílení izolace oken, regulaci osvětlení, omezení energeticky náročných zařízení jako jsou například přímotopy a také omezení provozu některých ze tří páternosterů v budově ministerstva.