Vláda schválila návrhy krizového ošetřovného a bonusy pro lidi v karanténě

Vláda upřesnila opatření proti coronaviru. Zaměstnavatelé musejí podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) od pondělí jednou týdně testovat neočkované pracovníky. Ti se testům musejí podrobit. Týká se to i živnostníků. Nebude se vztahovat na očkované nad 60 let, jak o tom vláda uvažovala.

Česká republika nebude následovat příklad Rakouska, které dnes vyhlásilo plošnou uzávěru a povinné očkování proti covidu-19. Na tiskové konferenci to řekl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Negativní testy na koronavirus se v ČR od pondělí už nebudou uznávat až na výjimky jako covidový certifikát. PCR test budou moci použít lidé na služebních cestách. Tyto cesty lze podle Vojtěcha naplánovat, na rozdíl od návštěvy v nemocnici, kde se budou lidé moci nadále prokazovat i antigenním testem.

Ministři schválili návrhy na zavedení krizového ošetřovného ve výši 80 procent základu výdělku a také příspěvek až 370 korun za den k náhradě mzdy či platu pro lidi v karanténě. Vláda schválila pravidelné plošné testování v základních a středních školách. Konat se bude každé pondělí. Očkovaní se testovat nebudou. Úřady by měly kvůli epidemii covidu-19 co nejvíce využívat práci z domova, řekl novinářům premiér Andrej Babiš (ANO).