Volební účast často přesáhla 60 pct, může být vyšší než před čtyřmi roky

Ve volbách do Sněmovny hlasovalo na mnoha místech více než 60 procent oprávněných voličů. V některých malých obcích přišli k urnám všichni, zájem je naopak nízký ve vyloučených lokalitách. Z vyjádření krajských úřadů a radnic vyplývá, že účast mohla být vyšší než v minulých volbách před čtyřmi lety.

Půl hodiny před uzavřením volebních místností v některých okrscích v Praze překročila podle mluvčích tamních radnic účast 70 procent, jde například o Prahu 6, Prahu 10 nebo některé okrsky nejlidnatější Prahy 4.

Také na Vysočině někde přesáhla už po 13:00 účast 70 procent. Častěji byla ale okolo 65 procent. V Pardubickém kraji v jenom z volebních okrsků v Žamberku na Orlickoústecku volilo 75 procent voličů. Na jižní Moravě byla k 13:00 účast 64 procent voličů.

Takový zájem o volby, jaký je letos o ty sněmovní, na většině míst v Libereckém kraji nepamatují. Zřejmě nejvyšší účast zatím hlásí v Bedřichově v Jizerských horách. V obci je 272 místních voličů. "Ještě ráno před startem chodili volit závodníci, už nám tu odvolilo 282 lidí s voličským průkazem, nechali jsme si poslat další sadu volebních lístků a obálek," řekla zapisovatelka Regína Keltnerová. Účast tam díky tomu dosáhla 87 procent.