Volební zajímavosti: bratři Okamurové ve Sněmovně, v obci Čilá volilo 100 procent

Nejvyšší volební účast v letošních sněmovních volbách zaznamenala opět obec Čilá na Rokycansku. K urnám přišlo v jedné z nejmenších obcí v Česku všech 31 zapsaných voličů. Stoprocentní volební účast u sněmovních voleb tam byla i v letech 2013 a 2017. Naopak nejmenší volební účast byla v Obrnicích na Mostecku, kde činila jen 26,6 procenta.

***

Ve Sněmovně zasedne rekordní počet žen - 50 ze 200 poslanců, tedy čtvrtina. Dosud nejvíce poslankyň - 44 - bylo zvoleno v letech 2010 a 2017.

***

Vítězná koalice Spolu získala v letošních sněmovních volbách procentuálně nejvíce hlasů v Báňovicích na Jindřichohradecku. Společenství ODS, TOP 09 a KDU-ČSL tam dostalo 65,71 procenta hlasů. Druhé hnutí ANO si nejlépe vedlo v Dlažkovicích na Litoměřicku, kde posbíralo 63,63 procenta hlasů.

***

Letošní volební výsledek koalice Pirátů a STAN v Praze byl na setinu stejný jako součet zisku obou stran, když samostatně kandidovaly ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2017 - tedy 22,64 procenta hlasů.

***

Ve Sněmovně usednou po volbách bratři Tomio a Hayato Okamurovi. První z nich je šéfem hnutí SPD a poslancem již byl, druhého z nich, kandidujícího za Spolu, vynesly k mandátu z 15. místa pražské kandidátky preferenční hlasy. V končící Sněmovně také působili blízcí příbuzní, a sice sourozenci Mikuláš Ferjenčík a Olga Richterová, zvolení za Piráty, mandát z nich ale nyní obhájila jen Richterová.

***

Řada jmen poslanců odkazují na zvířata, ptáky. Vojenskou hodnost bude zastupovat Martin Major z ODS.. Potkávat se ve sněmovně bude Renáta Zajíčková (ODS) s Lukášem Vlčkem (STAN). V lavicích s nimi zasednou i znovuzvolení Robert Králíček (ANO) a jeho stranický kolega Tomáš Kohoutek. Ve Sněmovně se objevil i Drahoslav Ryba (ANO) nebo Antonín Tesařík (KDU-ČSL). Nově v ní zasedne Jiří Slavík (TOP 09), do Sněmovny se vrátil Petr Vrána (ANO).