Vondra: Postoj k euroústavě by v programu nové vlády být neměl

Programové prohlášení trojkoaliční vlády asi nebude obsahovat žádný závazný postoj k evropské ústavní smlouvě a její případné ratifikaci. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to uvedl dosavadní ministr zahraničí Alexandr Vondra (ODS), který má být v příštím kabinetu vicepremiérem pro evropské záležitosti. "Samozřejmě v parlamentu vysvětlíme naši pozici, ale já bych se bránil tomu ji tesat do žuly," uvedl Vondra. V rámci německého předsednictví EU bude podle ministra totiž zřejmě přijat harmonogram kroků, jak se bude během dvou či tří let jednání kolem euroústavy vyvíjet. A není realistické předznamenávat výsledek těchto jednání, míní Vondra. Připustil ale, že "text bude muset být pravděpodobně nějakým způsobem změněn, pravděpodobně bude změněn i název, nebude se to třeba jmenovat ústava".

Vondrův případný nástupce v čele diplomacie Karel Schwarzenberg považuje za klíčové, aby EU nějakou ústavní smlouvu měla. Při dalších jednáních je třeba podle něj vycházet z textu euroústavy a zjednodušit jej v zájmu sjednocování EU a jejího přiblížení občanům.

Stínový ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) se naopak obává, že pokud by Česko odmítlo nynější euroústavu, ocitlo by se mimo hlavní proud. "Bylo by neštěstí, kdyby ČR zůstala mezi zeměmi, které jsou na okraji," prohlásil. "Nejsme nikde na okraji, nedostaneme se do nějaké izolace," uvedl Vondra s připomenutím, že euroústavu odmítly Francie a Nizozemsko, zakládající země EU. Ratifikaci nedokončilo ani Německo, podotkl. "Nemá smysl občany Evropy znásilnit a přijmout něco, co už bylo velkou částí občanů Evropy odmítnuto," přidal se senátor Schwarzenberg, kterého do ministerské funkce navrhla Strana zelených.

Před snahami oživit euroústavu varoval v novoročním projevu prezident Václav Klaus. "Potřebujeme, abychom neztratili svobodu nebýt v unii přehlasováni. Hlasovací mechanismy a všechny další prvky institucionálního uspořádání proto nepodceňujme. Buďme obezřetní i v souvislosti se snahou německého předsednictví znovu otevřít diskusi o takzvané evropské ústavě, která je právě o těchto věcech," uvedl prezident.