Vondra v OSN kritizoval Kubu, Bělorusko a Barmu za lidská práva

Český ministr zahraničí Alexandr Vondra ve svém vystoupení v rozpravě Valného shromáždění OSN kritizoval Barmu, Bělorusko a Kubu kvůli porušování lidských práv. Vyjádřil se k terorismu, k chudobě a k jaderným programům Íránu a KLDR. Podpořil také kandidaturu lotyšské prezidentky Vairy Vikeové-Freibergové na post generálního tajemníka OSN a potvrdil, že se Praha uchází o křeslo nestálého člena Rady bezpečnosti OSN na období 2008 až 2009.

Podle Vondry je smutnou ironií, že barmská disidentka Do Aun Schan Su Ťij je stále v domácím vězení i 15 let poté, co obdržela Nobelovu cenu za mír. Ministr poukázal i na to, že svět nemůže zůstat v poklidu, když představitelé kubánské demokratické opozice jsou vězněni a označováni za nepřátele státu. Je také třeba vyjádřit solidaritu, když prezidentský kandidát běloruských voleb Aljaksandr Kozulin je odsouzen do vězení za organizování protestů, dodal.

Za vhodnou nástupkyni Kofiho Annana, který ve funkci generálního tajemníka OSN na konci roku končí, označil lotyšskou prezidentku. Její kandidaturu předložily tři pobaltské státy - Lotyšsko, Estonsko a Litva. Podle Vondry jde o kandidátku s výbornými předpoklady. ČR ji podpoří, uvedl s tím, že tento post už dlouho nezastával nikdo z "našeho regionu".

Šéf české diplomacie kritizoval absenci podpory miliardám lidí v rozvojových zemích, kteří trpí hladem a nemocemi. Vyslovil rovněž obavy z terorismu. Za touto hrozbou podle něj často stojí islámští extremisté. Připomněl i nedávné páté výročí od teroristických útoků z 11. září 2001 v USA, při nichž přišlo o život na 3000 lidí. Od atentátů se podle něj svět změnil a je třeba, aby se tomu přizpůsobila i OSN.

Vondra také uvedl, že ČR podporuje, aby byl obchod se zbraněmi pod přísnější kontrolou. Větším nebezpečím podle něj je možné rozšíření zbraní hromadného ničení. Praha podporuje aktivity Rady bezpečnosti OSN vůči KLDR a Íránu. Obě země by se měly zříci všech ambicí v otázce jaderného výzkumu, které by směřovaly mimo využití k mírovým účelům, dodal Vondra.