Výstava holubářů bez holubů ve Šternberku vzbudila paniku

Veterinární opatření proti zavlečení ptačí chřipky, které začalo platit od soboty, zhatilo plány i pořadatelům tradiční výstavy několika stovek chovatelů holubů z celé České republiky ve Šternberku na Olomoucku. I přesto, že v expozici Městského klubu mohou návštěvníci spatřit pouze prázdné klece, krmiva nebo navštívit besedy, otevření výstavy vzbudilo u mnohých obyvatel paniku. Podle zástupců města mnozí lidé volají i na policii či starostovi. "Volají, aniž by se přesvědčili, že ptáci zde vystaveni nejsou," řekla ČTK mluvčí radnice Irena Hamplová.

Nařízení, které začalo platit od půlnoci, překazilo plány vystavovatelů i v ostatních koutech České republiky. Podobný osud například postihl výstavu v Litoměřicích či prestižní celostátní výstavu andulek, která v pátek začala v Botanické zahradě v Praze 2. Jen těsně unikla zákazu největší výstava papoušků ve střední Evropě s názvem Exota Olomouc. Přehlídku 5000 opeřenců mohli návštěvníci olomouckého výstaviště spatřit minulý víkend.

Podle veterinárního opatření jsou zakázány trhy s drůbeží a ostatními ptáky, jejich výstavy nebo přehlídky. Je také zákaz pořádání soutěží poštovních holubů s mezinárodní účastní. Česko tak reaguje na čtvrteční doporučení Evropské komise, která rovněž doporučila zakázat volný chov drůbeže v rizikových oblastech, kde zvláště hrozí nákaza, či zvážit preventivní očkování ptáků v zoologických zahradách a cirkusech.