VZP: Nejdražší lék na spinální svalovou atrofii dostalo 31 dětí

Lék na spinální svalovou atrofii (SMA), který je v současné době nejdražší v ČR schválenou léčbou, zaplatila Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) za dva roky 31 dětem. Informovala o tom dnes v tiskové zprávě. Dalším pacientům léčbu, která pro jednoho stojí přes 50 milionů korun, platily i jiné zdravotní pojišťovny, například Vojenská zdravotní pojišťovna měla jednoho. Lidé se stejnou nemocí mohou dostávat jiný lék, který stojí 5,7 milionu. Od začátku roku 2022 lékaři vyšetřují na riziko tohoto onemocnění už novorozené děti.

Lék zolgensma byl pro použití v Evropské unii registrovaný na jaře 2020, první pacienti v Česku ho dostali na výjimku v květnu toho roku. Do systému hrazené péče se dostal v prosinci 2020.

Spinální svalová atrofie je vrozené onemocnění, při kterém postupně ubývá svalstvo, a tím se zhoršuje schopnost pohybu. Postižené bývají hlavně nohy, nemocní ale také hůře polykají a později mají potíže i s dýcháním. Postup nemoci je individuální, pacienti se ale většinou nedožívají vysokého věku. V ČR se ročně narodí přes 110.000 dětí, SMA onemocnění má zhruba jedno z 10.000 narozených.