Vzpomínky na roky 1939 a 1989 se konaly spíše jen v Praze

Klidný průběh měly páteční oslavy listopadových událostí let 1939 a 1989. Uskutečnily se ale hlavně v Praze. Mimo hlavní město se buď nekonaly, nebo se setkaly jen s malým zájmem veřejnosti. Vzpomínkové akce začaly u Hlávkovy koleje v Praze, kde lidé uctili památku studentů uvězněných před 67 lety nacisty. Zapalováním svíček na Národní třídě vzpomněli Pražané demonstraci, která vedla ke zhroucení komunistického režimu o 50 let později. Na Národní třídu přicházeli zájemci zapálit svíčku či položit květiny již dopoledne. Podloubí, kde v roce 1989 policie brutálně zbila demonstrující studenty a kde je nyní pamětní deska, se postupně měnilo v živý diskusní kroužek. Příchozí komentovali současné složité sestavování vlády, podepisovali petici za referendum o raketových základnách či dostávali letáky informující o porušování práv v Číně.

Květiny pod desku položili i někteří politici. Na Národní třídu zavítal například prezident Václav Klaus, premiér Mirek Topolánek (ODS) a předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD). Letošních akcí se výjimečně neúčastnil symbol sametové revoluce a polistopadový prezident Václav Havel, který nyní pobývá v USA.

Ústředním tématem projevů se stala svoboda a nutnost ji stále ochraňovat. Prezident Klaus uvedl, že stát stále přes míru zasahuje lidem do života, přitom v listopadu 1989 lidé bojovali za to, aby tomu tak nebylo. O svobodě hovořili i účastníci vzpomínky na zatýkání studentů v roce 1939. "Bez osobní svobody nemá život žádnou cenu," řekl pamětník a bývalý předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jakub Čermín.