Za uplynulý týden získalo dočasná víza přes 3800 Ukrajinců

Česko v posledních sedmi dnech udělilo lidem, kteří uprchli z Ukrajiny před ruskou invazí, 3821 víz dočasné ochrany. O třicítku méně než o týden dříve. Za téměř sedm měsíců trvání rusko-ukrajinské války získalo víza 431.975 ukrajinských běženců. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo ministerstvo vnitra na twitteru. Dočasná víza jejich držitelům otevírají přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na trh práce.

Nejvíce víz v posledních sedmi dnech udělily úřady Ukrajincům v pondělí, a to 1317. Přesný počet ukrajinských běženců pobývajících aktuálně v Česku není znám. Koncem srpna odhadoval ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) počet ukrajinských uprchlíků v zemi na více než 300.000.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) v týdnu řekl Hospodářským novinám, že náklady na ukrajinské uprchlíky možná nepřesáhnou miliardu eur, tedy zhruba 25 miliard korun. Původně přitom předpokládal výdaje až dvojnásobné. Ukrajinci se ale podle něj rychle zapojili do práce, nezatěžují tolik zdravotní systém a řada lidí je navíc ubytovala zdarma.