Záchranáři na kabinové lanovce na Sněžku vyzkoušeli i evakuaci vozíčkářů

Kolem 80 hasičů a členů horské služby dnes v Peci pod Sněžkou v Krkonoších nacvičovalo záchranu lidí z kabinové lanovky na Sněžku. Poprvé si záchranáři vyzkoušeli i evakuaci vozíčkářů z kabin lanovky. ČTK to řekla mluvčí hasičů Martina Götzová. Ke cvičení záchranáři využili pravidelnou podzimní odstávku lanovky. Lanovka v listopadu jezdí pouze o víkendech, do pravidelného provozu se vrátí v sobotu 10. prosince.

Figurantů uvízlých v kabinách lanovky na jejím prvním úseku z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu bylo kolem 30, zachraňovalo je asi 30 hasičů a 22 horských záchranářů. Záchranáři zažili zimní počasí, v Peci pod Sněžkou bylo dnes dopoledne kolem nuly a na svazích leželo deset centimetrů sněhu. Zachraňovanými figuranty - vozíčkáři byli dva bývalí hasiči, kteří jsou po úrazech upoutaní na vozík.

Poruchy lanovek nejsou v České republice příliš časté. V Královéhradeckém kraji se naposledy velká záchrana lidí z lanovky odehrála v únoru 2003 z dvousedačkové lanovky ve Špindlerově Mlýně. Na lanovce tehdy zůstalo uvězněných 130 lyžařů. Většinu pasažérů záchranáři spustili po lanech, při záchraně deseti lyžařů asistoval policejní vrtulník.