Zadržení letadla v Turkmenistánu vyvolalo diplomatickou roztržku

Český speciál, kterým se vracela česká vojenská delegace z Afghánistánu, byl v sobotu na 14 hodin zadržen na letišti v turkmenském Ašgabatu. Krok tamních úřadů, které zablokovaly letoun při mezipřistání údajně kvůli ozbrojené ochrance na palubě, vyvolal diplomatickou roztržku. Šéf české diplomacie Alexandr Vondra chce o incidentu jednat s představiteli Turkmenistánu. Podle premiéra Mirka Topolánka přitom nemuselo jít pouze o nedorozumění. "Částečně jde o nedorozumění, částečně se můžeme domnívat, že jde ze strany Turkmenistánu o vědomý akt," řekl v neděli novinářům premiér. Turkmenské úřady totiž nejprve povolily přistání českého speciálu. Na ašgabatském letišti chtěl stroj při návratu do Česka jen dotankovat palivo. Později ale kvůli údajným nesrovnalostem v dokumentaci zbraní na palubě turkmenská strana nečekaně povolení zrušila a v pátek pozdě večer zaslala informaci faxem na českou ambasádu v Moskvě, která vyřizuje i turkmenskou agendu. Turkmenské úřady ale údajně nevyužily číslo, které je pro tyto případy určeno, a na důležitou informaci navzdory zvyklostem ani neupozornily telefonicky. Český velvyslanec v Moskvě Miroslav Kostelka se tak o problémech dozvěděl až od posádky českého letadla po zadržení stroje v Turkmenistánu.

České ministerstvo zahraničních věcí označilo postup Turkmenistánu za neadekvátní a přehnaně striktní a velvyslanectví v Moskvě už podle náměstka Jaroslava Bašty zaslalo turkmenským diplomatům dvě protestní nóty. Incident bude mít i další diplomatickou dohru. Český ministr zahraničních věcí Vondra slíbil, že bude chtít o zadržení letadla jednat s představiteli Turkmenistánu. Hodlá tak učinit v pondělí v Bruselu, kde se schází ministři Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. "Přístup turkmenských úřadů byl takový, na jaký jsou zvyklé, tedy těžkopádný, dlouho se rozhodovaly, nevěděly asi, co s tím problémem udělat," popsal vyjednávání náčelník generálního štábu Pavel Štefka, který byl členem delegace. Povolit odlet českému speciálu se turkmenské úřady rozhodly dnes ráno. V Praze letoun přistál v neděli krátce po 09:30.

Odlet údajně posvětil turkmenský prezident Saparmurat Nijazov. Ten autoritářsky vládne Turkmenistánu, zemi s asi pěti miliony obyvatel ale přibližně šestkrát větší než Česká republika, od října 1990. Podle náměstka ministra obrany Martina Bartáka se turkmenský zástupce ředitele civilního letectví české straně omluvil, že došlo k politováníhodné skutečnosti způsobené administrativní chybou, a vyjádřil naději, že to nenaruší dobré vztahy s Turkmenistánem.

Česká delegace se vracela z Afghánistánu, kde navštívila české vojáky. Ti v sobotu oficiálně převzali velení nad letištěm v Kábulu.