Zaorálek by rád etický kodex poslanců vyhlásil 28. října

Pravidla vztahu politiků a lobbistů, která má do sněmovny vnést etický kodex, dostávají konkrétnější obrysy a mohla by být vyhlášena 28. října, v den výročí vzniku československého státu. Autor kodexu, šéf dolní komory Lubomír Zaorálek do něj zapracoval připomínky parlamentních klubů. Jednotlivým frakcím teď rozesílá návrh textu, který už konkrétně vymezuje podmínky působení lobbistů ve sněmovně a obsahuje třeba i představu, jak by mohla vypadat jejich průkazka.

Zaorálek na setkání s novináři hovořil o tom, že i český parlament by se měl stát pomyslným "domem ze skla", místem, které bude pro veřejnost maximálně srozumitelné a průhledné. Řekl mimo jiné, že od ledna příštího roku by mělo na Malé Straně v paláci Smiřických fungovat informační středisko sněmovny.

Kritici míní, že kodex nic zásadního nepřinese. Například stínový ministr spravedlnosti za ODS Jiří Pospíšil ČTK řekl, že to, co o něm zatím ví, v něm vyvolává spíš skepsi. Zaorálek říká, že svůj projekt nepokládá za nic samospasitelného a je mu jasné, že pravidla bude možné obejít. Doufá ale, že během několika let by se mohla prosadit a čím dál tím víc poslanců je začne respektovat. Teď je podle něj situace velmi nepřehledná. "Dneska nikdo neví, jak to (lobbing) funguje," řekl.

Zaorálek uvedl, že sněmovna by lobbistům za jejich registraci mohla nabídnout některé výhody. Získali by nárok třeba na informace o dění ve sněmovně, které se týká jejich oboru. Průkazky by lobbistům vydával kancléř dolní komory, a to až poté, co konkrétní zájmová skupina, respektive například firma či nějaké sdružení, takového člověka zmocní k zastupování svých zájmů. Nešlo by tedy jen o reprezentanty podnikatelských kruhů, ale i odborů, škol, nadací, myslivců a dalších skupin.

Poslanci by se podpisem pod etický kodex zavázali k dodržování jeho pravidel, mimo jiné k tomu, že se budou ve sněmovně stýkat jen s takto evidovanými lobbisty, či ke zveřejňování všech darů kromě skutečných maličkostí. Nejde o zákon, ve hře by tak nebyly sankce typu pokut. Zákonodárce by riskoval spíš ostudu. "Když to poruší, budeme po něm moci chtít, aby to uznal a omluvil se," řekl Zaorálek.

Lobbista by se po sněmovně měl pohybovat v doprovodu člověka, který ho pozval, případně někoho, koho tím tento člověk pověří. Měl by dodržovat další obecné předpisy pohybu ve sněmovně. Kdyby se jim zpronevěřil, mohl by o průkazku přijít.