Zapojení Husáka do kauzy biolíh šetří Inspekce ministra vnitra

Podezření, že se policejní prezident Vladislav Husák zapletl do korupční aféry biolíh, při níž byli loni na jaře pozatýkáni lobbisté a státní úředníci z ČSSD, již vyšetřuje Inspekce ministra vnitra. "Inspekce se případem zabývá. Další informace ale nemáme k dispozici," řekla ČTK Jana Matějusová z tiskového odboru ministerstva vnitra. Husák ve čtvrtečním prohlášení obvinění odmítl.

Policejní prezident si podle Mladé fronty Dnes začátkem loňského roku před pozatýkáním "biolihového gangu" intenzivně telefonoval s podnikatelem a bývalým poradcem expremiéra Miloše Zemana Miroslavem Šloufem. Podle zdroje Mladé fronty Dnes si Husák se Šloufem volal asi osmkrát hned poté, co Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) přišel vedení policie informovat, že se chystá akce biolíh. Na kontakty prý přišla Bezpečnostní informační služba (BIS), když na žádost Národního bezpečnostního úřadu prověřovala Husákovy kontakty. Šlouf se pak podle deníku spojil s hlavním podezřelým v kauze biolíh, olomouckým lobbistou Františkem Vybíralem, a varoval ho, ať se do ničeho neplete. Podle zpravodajců, kteří na případu pracují, neměl Šlouf podle výpisů telefonních hovorů kontakt s žádným jiným policejním funkcionářem než s Husákem.

".. odmítám spekulace obsažené v článku, podle kterých jsem měl prozradit informace o probíhajícím trestním řízení v tzv. 'kauze biolíh' a varovat její aktéry před připravovaným zákrokem Policie ČR," reagoval na zveřejněné informace Husák. Podle svých slov před "realizací" kauzy biolíh nedisponoval žádnými konkrétními údaji, které by byly jakýmkoli způsobem zneužitelné. Podle Husáka se článek opírá o informace uvedené v takzvané Kubiceho zprávě, jejíž zveřejnění se stále vyšetřuje, a proto se prý k některým faktům nemůže vyjadřovat. "Zveřejňování ničím nepodložených dohadů považuji za nactiutrhání a důrazně se proti němu ohrazuji," konstatoval policejní prezident. Jak dále ČTK řekl, jeho bezpečnostní prověrka bude dokončena přibližně na podzim.

Šlouf ve čtvrtek ČTK potvrdil, že Husáka zná a byl s ním v kontaktu. Oba prý mají k dispozici svá telefonní čísla. Popřel ale, že by spolu hovořili o Vybíralovi. "Jednak jsem s Vybíralem žádné biolihy a biopaliva nedělal, vlastně jsem s ním nedělal nic. Znám ho, vždyť je to sociální demokrat," řekl Šlouf, který je také členem ČSSD. Bývalý ministr vnitra František Bublan (ČSSD) řekl, že podle jeho názoru Husákovy kontakty se Šloufem s korupční aférou biolíh nesouvisely.

Na podezření týkající se Husáka se podle Mladé fronty Dnes nepřišlo dříve jen kvůli vážné administrativní chybě. Policejní útvar, který kauzu vyšetřoval a Vybírala odposlouchával, špatně vyhodnotil jedno telefonní číslo. Policisté si mysleli, že číslo z prezidia, s nímž Šlouf komunikuje, patří vysoce postavenému důstojníkovi z odboru vnitřní kontroly Jaroslavu Hlaváčkovi. Až teprve před čtvrt rokem BIS přišla na to, že je to chyba, protože číslo patří Husákovi, píše Mladá fronta Dnes. "BIS může k věci uvést pouze jediné, no comment," řekl ČTK mluvčí služby Jan Šubert. Husák ve čtvrtek uvedl, že informace o možné záměně telefonních čísel sdělil už 29. července 2006 zvláštní analytické skupině, zabývající se právě vystoupením ředitele ÚOOZ Jana Kubiceho ve sněmovním výboru pro obranu a bezpečnost.

V kauze biolíh jde o korupci při zadávání státní zakázky na výrobu biopaliv. Ústřední postavou aféry je olomoucký lobbista Vybíral. Jeho prostřednictvím podnikatelé, kteří se zajímali o připravované obchody s biolihem, údajně upláceli státní zaměstnance.