Zelení mají volební program, jenž zdaleka není jen ekologický

Strana zelených, jejíž republiková rada jedná v Praze, schválila v sobotu program pro volby do Poslanecké sněmovny. Vedle ekologických témat věnuje hodně prostoru například kvalitě služeb, školství a organizaci samosprávy. "Budeme prosazovat rovné příležitosti pro muže a ženy v nejrůznějších oblastech. Budeme usilovat třeba také o dřívější odchod mužů do důchodu v případě, že prokážou, že pečovali o dítě," řekla ČTK Džamila Stehlíková ze Strany zelených. V oblasti sociální politiky budou zelení prosazovat například zákon o regulaci prostituce. Pozornost věnuje strana také ochraně spotřebitelů.

Podle Stehlíkové má strana nyní přes 1200 členů. Jejich počet vzrůstá od září, kdy v čele strany stanul Martin Bursík, exministr životního prostředí ve vládě Josefa Tošovského.

Podle únorového průzkumu agentury STEM by Strana zelených překročila pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do sněmovny. Podle politologů však teprve další průzkumy ukážou, zda jde o momentální výkyv, nebo trvalý trend voličské obliby. Se zelenými jako možným koaličním partnerem je nicméně připravena jednat vládní sociální demokracie i největší opoziční strana ODS.