Zeman chce proinvestiční rozpočet, čeká pozvolné oživení růstu

Prezident Miloš Zeman chce, aby státní rozpočet byl proinvestiční a úsporný. Letošní deficit 300 miliard korun kvůli pandemii koronaviru může při rozumném hospodaření stačit a nebude ho nutné znovu zvyšovat, řekl prezident v rozhovoru s ČTK. Uvedl rovněž, že kvůli pandemii očekává propad hrubého domácího produktu (HDP) o pět až deset procent. V roce 2021 ekonomika podle něj znovu poroste, ale tempo růstu nevyrovná letošní propad. Zeman bude o státním rozpočtu na letošní rok jednat o víkendu v Lánech s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO). Za příklad plýtvání označil například podporu solárních elektráren, a uvítal, že vláda rozhodla o jejím snížení. Pro oživení ekonomiky by podle Zemana bylo nejvhodnější zajištění dostatku dlouhodobých úvěrů s nízkým úročením a odloženou dobu splatnosti.

Prezident preferuje v zahraniční politice ekonomickou diplomacii. V Česku podle něj panuje protiruská a protičínská hysterie, ale podnikatelé mají zájem o kontakty i obchody v obou těchto zemích. K aktuálním sporům s Ruskem o výklad historických událostí řekl, že například druhou světovou válku nelze vnímat pouze z pohledu května 1945, ale je třeba si uvědomovat i dění, které konfliktu předcházelo. Podotkl také, že do Ruska a do Číny jezdí obchodovat řada jiných států a že se Česko svými postoji někdy dobrovolně z těchto trhů samo vytlačuje.

Sucho je pro Česko důležitějším a zásadnějším problémem než současná krize kolem epidemie nového typu koronaviru, řekl Miloš Zeman. Česko by podle něj mělo kvůli suchu vybudovat nové vodní nádrže a přehrady. Zadržování vody v krajině považuje Zeman za nejpodstatnější opatření, protože nyní podle něj voda z republiky odtéká do sousedních zemí bez užitku.

Nejnovější zprávy

 • Skupina opozičních politiků: Ruské a čínské firmy by se neměly účastnit tendru na Dukovany

  20.10.2020

  Skupina 31 opozičních zákonodárců vyzvala otevřeným dopisem vládu, aby z výběrového řízení na dostavbu jaderné elektrárny v Dukovanech vyřadila čínské a ruské firmy. Dopis podepsalo 22 senátorů a 9 poslanců. Jsou mezi nimi zástupci hnutí STAN, TOP 09, ODS, Pirátů a lidovců. Rusko i Čína mnohokrát prokázaly, že kvůli totalitní povaze svých režimů neváhají využít obchodních vazeb k nátlaku na jiné státy, uvádí se v dopise. Obě země jsou podle něj také známé cíleným využíváním korupce k prosazování svých zájmů. "Rusko i Čína jsou známy využíváním svých obchodních vazeb k nátlaku na jiné státy. Přizváním k tendru de facto dává naše vláda těmto zemím skvělou příležitost k rozšíření svých vlivových aktivit u nás," uvedl senátor Marek Hilšer z klubu Starostů a nezávislých.

  Iniciativu skupiny opozičních poslanců a senátorů odmítají třeba komunisté. Jejich předseda Vojtěch Filip řekl, že nevidí důvod, proč někoho z tenderu vyřazovat. Důležité podle něj je, jaká firma elektrárnu v Dukovanech postaví nejlevněji.

 • Ventilátory CoroVent dostanou českou registraci pro nouzové použití

  20.10.2020

  Plicní ventilátory CoroVent by podle ministerstva zdravotnictví mohly do středy získat českou registraci pro nouzové použití. Na twitteru o tom ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Ventilátory vyvinuli vědci z ČVUT, iniciativy Covid19CZ a třebíčské firmy MICo. Přístroje, na které přispěla veřejnost a různí dárci, vyrobili už na jaře. Získaly ale jen americkou registraci, proto je čeští zdravotníci nevyužívali a dosud leží ve skladech. Teď by se podle ministra Prymuly mohly používat v naléhavých případech.

  CoroVent jsou jednodušší verzi plicních ventilátorů, určených pro léčbu pacientů s covidem-19, kteří potřebují umělou podporu dýchání.

 • Podnikatelé letos založili 20 tisíc firem, o desetinu méně než loni

  20.10.2020

  Od začátku roku podnikatelé založili 20 093 nových firem, což je o desetinu méně než v roce 2019 a nejméně za poslední čtyři roky. Celkový počet společností v ČR se ke konci září zvýšil na téměř 516 tisíc, ale s ohledem na vysoký počet zanikajících subjektů se letos podnikatelská základna rozšířila o 8794 firem. Informace zveřejnila poradenská společnost Bisnode. "Krize způsobená pandemií covid-19 se odráží v chuti podnikatelů rozjíždět nový byznys. Za první tři kvartály založili o 2157 (o deset procent) méně firem než v roce 2019 a o 2803 (o 12 procent) méně než v roce 2018," uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová.
  Nejvíc firem, 45 procent, vzniklo v hlavním městě. Následoval Jihomoravský kraj se 12 procenty a Moravskoslezský a Středočeský kraj shodně s necelými osmi procenty.

 • Česká spořitelna chce převzít pobočky rakouské banky Waldviertler Sparkasse v ČR

  20.10.2020

  Česká spořitelna chce převzít české pobočky rakouské banky Waldviertler Sparkasse. Ta provozuje kontaktní místa hlavně v jižní části České republiky, například v Jindřichově Hradci, Třebíči nebo Brně. Stejně jako Česká spořitelna patří pod rakouskou skupinu Erste. Spořitelna chce podle svého mluvčího Filipa Hrubého převzít pobočky rakouské banky na začátku příštího roku. Transakcí se teď zabývá Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a prodej musí povolit také Česká národní banka.

 • Značku Česká chuťovka letos získalo 185 výrobků

  20.10.2020

  Značku Dobrý tuzemský potravinářský výrobek Česká chuťovka získalo letos stejně jako loni 185 výrobků. Ocenění získlay například žitný rohlík s posypem, klobása jalapeňos se sýrem nebo cider s černým bezem. ČTK to řekl ředitel soutěže Josef Sléha. Do soutěže se mohli hlásit čeští výrobci, kteří dodávají potraviny na český trh. "Jak potvrdily i výsledky letošního klání, kvalita a vynikající chuťové parametry českých potravin se rok od roku zvyšují a spotřebitelé si tak mají opravdu z čeho vybírat. A má-li potravina skutečně chutnat, musí být vyrobena z kvalitních vstupních surovin a také šetrnými postupy při respektování specifických preferencí českého spotřebitele," uvedl Sléha.

  V Česku existuje řada značek označujících kvalitu potravin. Nejznámější je Klasa, kterou podporuje i stát. Další je například Regionální potravina, která je vázaná na daný kraj. Logo Zdravá potravina se zase objevuje na pokrmech, které neobsahují zbytečné množství chemických konzervantů a barviv.

 • Policii se nedaří najít viníka ekologické katastrofy na řece Bečvě

  20.10.2020

  Pravděpodobnost, že se podaří odhalit viníka nedávné otravy Bečvy kyanidy, je nízká. Připustil to náměstek vsetínského okresního státního zastupitelství Petr Bareš, který kauzu dozoruje. Podle něj je šance najít pachatele asi dvacetiprocentní. Po otravě kyanidy v řece v září uhynulo téměř 40 tun ryb. Vyšetřovatelé už dříve označili jako zdroj znečištění kanál z průmyslového areálu bývalé Tesly v Rožnově pod Radhoštěm, přesný původ jedů se jim ale odhalit stále nedaří. Společnost Energoaqua, která kanál z průmyslového areálu bývalé rožnovské Tesly spravuje, jakýkoliv podíl na ekologické katastrofe odmítá.

 • Karlovarský filmový festival představil letošní program filmů

  20.10.2020

  Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech zveřejnil nabídku filmů pro speciální padesátý čtvrtý a půltý ročník. Ten by měl začít 18. listopadu jako náhrada za zrušený 54. ročník. Čtyřdenní nesoutěžní filmový program nabídne celkem 24 snímků. Mezi nimi bude například vítěz benátského festivalu Země nomádů. V plánu je také světová premiéra digitálně zrestaurované verze československého filmu Kočár do Vídně z roku 1966. Vzhledem k vládním opatřením proti šíření koronaviru teď ale vedení festivalu čeká na další vývoj situace. Do té doby proto pozastavilo předprodej vstupenek, který měl začít ve středu 21. října. Jestli se festival uskuteční a za jakých podmínek, budou organizároři informovat.

 • Letiště Brno dočasně přišlo o všechny pravidelné letecké linky

  20.10.2020

  Z brněnského letiště nebude až do jara létat žádná pravidelná linka. Nízkonákladový dopravce Ryanair kvůli pandemii covidu-19 zrušil i poslední fungující spojení do Londýna. Avizovaný krok dopravce v pondělí potvrdilo i vedení brněnského letiště. Společnost Raynair zrušila pravidelná spojení napříč celou Evropou. V Brně firma zajišťovala dvě linky, do Londýna a Bergama u Milána. Spojení s Itálií je od jara zrušené kvůli pandemi koronovariu, jeho návrat je zatím nejistý. Denní lety do Velké Británie mají být obnovené od března. Podle vedení brněnského letiště chce Ryanair obě spojení zachovat, dál taky vyjednává i o otevření nových destinací třeba v Německu nebo Francii.

 • Denní nárůst potvrzených případů covidu v Česku se vrátil nad 8 tisíc

  20.10.2020

  Denní nárůst prokázaných případů nemoci covid-19 v Česku se vrátil nad 8000. Za pondělí přibylo v Česku dalších 8 076 nakažených. Vyplývá to z webu ministerstva zdravotnictví. V tuzemsku má tak covid-19 přes 105 a půl tisíce lidí. Většina nakažených má mírný průběh nemoci, počet hospitalizovaných ale roste. Nyní jich je přes tři a půl krát víc než na konci září. V nemocniích je více než 3700 lidí. Od začátku epidemie zemřelo 1 513 pacientů s koronavirem. Celkem se od března v Česku nakazilo již přes 182 tisíc lidí.

  Nejhorší situace je teď na Zlínsku a na severu Plzeňska.

 • Celá populace ČR se na koronavirus testovat nebude, řekl Prymula

  19.10.2020

  Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) nepředpokládá testování celé populace v České republice na koronavirus. Plošnějšímu schématu testování by podle něj mělo předcházet ověření spolehlivosti antigenních testů v regionech typu Karvinska a Uherskohradišťska. Prymula to uvedl po jednání vlády. Dosud ministr o testování na koronavirus mluvil jako o celoplošném. Mělo být dobrovolné a zdarma a Prymula dříve uvedl, že doufá v účast alespoň šesti milionů lidí. Používat se k němu mají takzvané antigenní testy, tedy levnější, rychlejší, ale méně přesná varianta oproti nyní využívaným testům metodou PCR. Rozšířené a plošné testování na koronavirus Prymula minulý týden v úterý jmenoval jako jeden ze tří pilířů strategie pro další boj s epidemií covidu-19.

  Dnes Prymula uvedl, že plošnější testování by následovalo až po ověření toho, jestli antigenní testy dokážou zachytit dostatečný počet případů nákazy. "Až budeme mít jistotu, že záchytnost v tom modelu je taková, jakou chceme mít, tak bychom šli do plošnějšího schématu s tím, že určitě nepůjdeme do modelu, kdy bychom protestovali kompletně celou populaci," řekl.