Zeman: ČSSD by měla jednat o toleranci Topolánkovy vlády za velmi tvrdých podmínek

Předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) by měl v souladu se svým slibem rezignovat na funkci až před třetím pokusem o sestavení vlády. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to uvedl bývalý předseda vlády a ČSSD Miloš Zeman. Reagoval tak na návrh sociální demokracie, aby Vlček rezignoval ještě před hlasováním o důvěře druhého kabinetu premiéra Mirka Topolánka (ODS), který ČSSD podpořit nehodlá.

Šéf sněmovny ve třetím pokusu o sestavení vlády vybírá premiéra. Vlček před svým zvolením slíbil, že by se funkce vzdal ještě dříve, než by mohl využít tohoto ústavního práva. Návrh sociálních demokratů současně počítá s tím, že Vlček by byl znovu zvolen a mohl by navrhnout šéfa vlády podle výběru ODS.

Místopředseda Senátu a někdejší český premiér Petr Pithart (KDU-ČSL) označil loňskou letní volbu Vlčka jako dočasného předsedy sněmovny za absurdní lidovou tvořivost. Stejně absurdní podle Pitharta bylo, když prezident Václav Klaus opětovně jmenoval Topolánka do premiérské funkce. Pithart naznačil, že za tím prý mohla být Klausova snaha znemožnit jeho nástupce v čele ODS a ukázat, že Topolánek už funkční vládu sestavit nesvede.

ČSSD by měla podle Zemana jednat o toleranci druhé vlády Mirka Topolánka za velmi tvrdých podmínek, pokud by nebyla naděje vytvořit při třetím pokusu překlenovací vládu odborníků do předčasných voleb. "Kdyby byla naděje, že ve třetím pokusu tady vznikne ona překlenovací vláda odborníků, pak by nebyl důvod k toleranci druhé Topolánkovy vlády. Pokud by taková naděje neexistovala, pak se domnívám, že by měli poslanci diskutovat o možné toleranci, ovšem za určitých velmi tvrdých programových podmínek," uvedl Zeman. Měli by podle něj blokovat například zákon o rovné dani. Vedení ČSSD se v pátek nicméně shodlo na tom, že sociální demokraté nebudou jednat o toleranci či podpoře Topolánkova kabinetu, protože program trojkoalice ODS, KDU-ČSL a Strany zelených i personální složení vlády je pro ČSSD nepřijatelné.

Miloš Zeman má za to, že místo překlenovací vlády, která by prosadila změnu volebního systému, nejspíš vznikne "splácaná vláda, která se bude potácet podle hesla: Dobrý každý den do voleb, které budou možná až v řádném termínu". "Protože je tady řada lidí, kteří se třepou na ministerskou funkci, a ještě větší řada poslanců, kteří se obávají, že by v předčasných volbách nebyli znovu zvoleni," vysvětlil důvody své prognózy.