Zeman plánuje jmenovat Fialu premiérem v neděli. Koalice je připravena převzít vládu k 16. prosinci

Prezident Miloš Zeman plánuje jmenovat v neděli na zámku v Lánech předsedu ODS a lídra koalice Spolu Petra Fialu do funkce předsedy vlády. Jmenování muselo být odloženo z pátku kvůli tomu, že měla hlava státu pozitivní test na covid-19. Ve čtvrtek večer se proto prezident vrátil do Ústřední vojenské nemocnice v Praze, odkud byl ten den ráno propuštěn po měsíci a půl léčení. Podle ÚVN nemá Zeman příznaky onemocnění covid-19 a byly mu bez komplikací podány protilátky. Pokud nenastane neočekávaný vývoj, nemocnice očekává propuštění "v příštích dnech".  V sobotu by měl prezident nemocnici opustit, informoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Ten připomněl, že při jmenování Fialy premiérem budou dodržována všechna platná opatření.

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová ale ve vysílání Českého rozhlasu uvedla, že kvůli pozitivnímu testu na covid-19 musí prezident Zeman podle platných protiepidemických opatření zůstat dva týdny v izolaci. Jmenování premiéra podle ní kancelář Hradu s hygieniky předem nekonzultovala. A žádné výjimky navíc podle hlavní hygieničky není možné udělovat. Výjimku podle ní nemůže dostat ani prezident Miloš Zeman, považovala by ji za špatný signál veřejnosti. Prezident by tak měl v izolaci zůstat do 9. prosince.

Pražský hrad přesto i nadále připravuje nedělní jmenování předsedy ODS Petra Fialy premiérem. Podobu ceremoniálu chce ředitel prezidentské kanceláře Vratislav Mynář zkonzultovat s prezidentem Milošem Zemanem. Mluvit s ním bude v sobotu po jeho odpoledním propuštění z Ústřední vojenské nemocnice.

Fiala: Koalice je připravena převzít vládu k 16. prosinci

Fiala v pátek uvedl, že koalice Spolu a Pirátů se STAN je připravena převzít vládu k 16. prosinci. Jakýkoli posun za polovinu prosince by podle něj byl nedobrou zprávou. Při svém jmenování premiérem chce projednat s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech harmonogram jednání o ustavení celého kabinetu, který má nahradit dosluhující vládu ANO a ČSSD. Fiala novinářům také řekl, že nejpozději v pondělí dopoledne bude oznámeno jméno kandidáta STAN na ministra průmyslu a obchodu, který má nahradit Věslava Michalika. Ten od své nominace odstoupil ve čtvrtek kvůli spekulacím o možném střetu zájmů. Fiala novinářům také řekl, že neví, jak konkrétně se má jmenování v Lánech uskutečnit za situace, kdy prezident měl pozitivní test na koronavirus. Má se to být upřesnit po konzultaci Hradu se Svrčinovou, dodal.