Zikmundová nechápe prezidentovy důvody pro své nejmenování

Simeona Zikmundová, kterou prezident Miloš Zeman odmítl jmenovat viceprezidentkou Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), nevidí ve svém profesním ani morálním profilu nic závadného. S případem odsouzeného bývalého prezidenta NKÚ Františka Dohnala neměla nic společného, řekla v rozhovoru, který zveřejnil server Seznam Zprávy.

Zeman ve čtvrtek uvedl, že Zikmundovou do funkce nejmenuje kvůli jejím zkušenostem získaným a morálním vlastnostem projeveným v době Dohnalova působení v čele NKÚ. Prezident poukázal na ustanovení zákona o NKÚ, podle nějž zkušenosti a morální vlastnosti viceprezidenta úřadu mají dávat záruku, že bude svoji funkci řádně zastávat. Zmínil, že Zikmundová byla Dohnalovou poradkyní a později ředitelkou právní sekce NKÚ.

Zikmundová uvedla, že se Zemanem nikdy nemluvila a myslí si, že ji nezná. Kandidátkou na jmenování Zikmundovou zvolila Sněmovna na návrh vládní koalice. Premiér Petr Fiala (ODS) pro nejmenování nevidí objektivní důvody a koalice bude podle něj od Pražského hradu požadovat detailní odůvodnění.