Zimní olympijské hry

Kapitánem české hokejové reprezentace na olympijském turnaji v Turíně bude Robert Lang z Detroitu. Pětatřicetiletý útočník, kterého čeká již čtvrtý start na zimních hrách v kariéře, tak naváže na Jaromíra Jágra, který vedl s kapitánským "céčkem" na dresu národní tým před čtyřmi lety v Salt Lake City. "Měl jsem takovou intuici. Je to nový turnaj, Lang je na čtvrté olympiádě a je to akceptovatelný hráč jak v týmu, tak rozhodčími. Myslím si, že je to typ člověka, který nemá žádný problém," vysvětlil novinářům svoji volbu trenér národního týmu Alois Hadamczik. Přiznal však, že své rozhodnutí předem konzultoval s některými hráči, vedle dalších i s Jágrem.

Akrobatický skokan Aleš Valenta si při tréninku v Sauze d'Oulx znovu poranil pravé koleno a není jisté, zda bude moci obhajovat olympijské zlato. Bolesti českého lyžaře trápí již druhý týden od špatného dopadu před závodem Světového poháru ve Špindlerově Mlýně a nyní si vazy v problematickém koleni natáhl znovu. Valenta upadl po trojném saltu se čtyřmi vruty, ustřelila mu lyže a vykřikl bolestí.

Běžci na lyžích Martin Koukal a Dušan Kožíšek obsadili v olympijském sprintu dvojic na 6x1,4 kilometru klasickou technikou desáté místo. Zlato získali Švédové Thobias Fredriksson a Björn Lind. Koukal s Kožíškem obhajovali v týmovém sprintu bronzovou medaili z loňského mistrovství světa, v Oberstdorfu se ale jelo volnou technikou. České duo ztratilo šanci ještě před polovinou závodu, kdy Kožíšek v třetím z šesti okruhů nabral jedenáctisekundovou ztrátu a předal Koukalovi na předposledním devátém místě. Češi postoupili ze semifinále z druhého místa, Kožíškovi bylo nicméně špatně, motala se mu hlava a nevěděl, jestli bude na finále fit.

Hrůzostrašně vypadajícím pádem skončil pro Filipa Trejbala kombinační sjezd na olympijských hrách. Juniorský mistr světa ve slalomu v závěru trati vyletěl do vzduchu a vrazil do ochranných sítí, které ho po několika kotrmelcích odhodily na záda zpět na sjezdovku. Podle šéflékaře české výpravy však vyvázl bez zranění.

Důvěra mezi skokanem na lyžích Jakubem Jandou a trenérem českých reprezentantů Vasjou Bajcem je nalomená. Bajc to řekl v rozhovoru s českými novináři před odjezdem týmu do Francie, kam závodníci po olympijském závodu na středním můstku v Pragelatu vyrazili za odpočinkem. Vedoucí muž Světového poháru Janda obsadil v nedělní soutěži třinácté místo. Podle Bajce je problém v sebevědomí a důvěře. "Nevěří si stoprocentně. A mám pocit, že po tom, co se všechno stalo v posledních dnech, nevěří ani mně. Nejsme si tolik blízko jako dřív. Je mezi námi jiný vztah," citoval ho deník Sport. Uznal, že vztahům s Jandou mohlo uškodit jeho prohlášení, že do Turína nepojede. Bajc tak krátce před hrami reagoval na spory v zákulisí českého skoku. "Sportovec má negativní pocit, když slyší, že trenér nechce přijet na olympiádu. Jsem taky jen člověk. Dělám chyby. Když mám špatný pocit, nechci se do toho tlačit," prohlásil Bajc.