Zprávy

Na českých účtech přibývají milióny korun pro zemětřesením postižené Haiti

Přes šest miliónů korun určených na pomoc Haiti se do sobotního dopoledne sešlo na kontě organizace Člověk v tísni. Téměř tři milióny získala za stejnou dobu ADRA. Na účtu Arcidiecézní charity Olomouc bylo v pátek více než dva a půl miliónu. Všechny organizace už také začaly aktivně pomáhat v postižených oblastech. Přispět hodlá i stát, vláda o výši pomoci rozhodne v pondělí. O pěti milionech korun rozhodlo již ministerstvo zahraničních věcí, které peníze pošle Dětskému fondu OSN (UNICEF) na obnovu zdrojů pitné vody. "Na to, že vybíráme dva dny, jde o velmi dobrý výsledek," zhodnotil dosavadní stav sbírky vedoucí humanitární a rozvojové pomoci Charity ČR Pavel Gruber. Charita peníze vybírá prostřednictvím účtu olomoucké odbočky, která s Haiti dlouhodobě spolupracuje (sbírkový účet č. 35-1868350237/0100, VS 99999). Charitě lze přispět také přes dárcovské telefonní zprávy ve formě DMS HAITI na číslo 87777 (jedna DMS stojí 30 korun, na pomoc Haiti půjde 27 korun). Na Haiti poputují částečně i peníze z Tříkrálových sbírek.

Liberečtí dobrovolníci odletí na Haiti do měsíce i s nemocnicí

Dobrovolníci z liberecké společnosti Hand for Help (HfH) pomohou na zemětřesením zpustošeném Haiti až za několik týdnů. Rychlá mise psovodů se psy na vyhledávání zavalených lidí není možná kvůli situaci na letišti v hlavním městě Port-au-Prince. Do měsíce chce HfH postavit na Haiti malou polní nemocnici, vytvořenou ze dvou domků o rozměrech přibližně 12 krát 15 metrů. ČTK to řekl ředitel HfH Jaromír Dolanský. "Letiště v Port-au-Prince nyní nepřijímá a je zavalené letadly s humanitární pomocí. S psovody bychom museli odletět do sousední Dominikánské republiky a do Port-au-Prince přejet 300 kilometrů po špatných cestách. Dorazili bychom tam v době, kdy už by psi nacházeli pravděpodobně pouze mrtvá těla," vysvětlil Dolanský, proč původní plán rychlé pomoci organizace zrušila.

Zemětřesení na Haiti zabilo dle tamní vlády až 200.000 lidí

Úterní zemětřesení na Haiti zabilo podle tamní vlády 100.000 až 200.000 lidí. Zatím se celkem našlo kolem 50.000 těl, další tisíce obětí jsou pod troskami. Přesný počet mrtvých však nebude nikdy znám, uvedl haitský ministr vnitra Antoine Bien-Aimé. V pátek, kdy bylo podle dostupných zpráv nalezeno asi 15.000 těl, Panamerická zdravotnická organizace (PAHO) usoudila, že si zemětřesení vyžádalo 50.000-100.000 obětí na lidských životech. I po několika dnech se pod troskami nacházejí živí lidé. Například tým australské televize podle americké televize Fox v pátek 68 hodin po katastrofě vytáhl ze zříceného domu šestnáctiměsíční holčičku Winnie Tilinovou. Našli ji podle jejího křiku, její rodiče jsou ale mrtví. Místní ministr zdravotnictví Alex Larsen řekl, že bude třeba ze tří čtvrtin nově vybudovat metropoli Port-au-Prince. Ještě více ale bylo podle OSN postiženo město Leogane, kde zemětřesení zničilo či poškodilo 80 až 90 procent budov.

ODS je v půlce debat o Vizi 2020, nápad vyvolává ohlasy i kritiku

Občanští demokraté mají za sebou více než polovinu regionálních diskusí k dokumentu Vize 2020. Projekt, který má podle ODS vrátit do české politiky vážnou diskusi a obsah, ale zatím nepřitahuje velkou pozornost médií a přinesl především opakování tradičních tezí pravicové strany. Mezi straníky se na krajských setkáních i na webu ODS o vizi poměrně věcně debatuje, od některých členů strany i lidí podílejících se na přípravě dokumentu ale zaznívá ostrá kritika celého nápadu i způsobu, kterým vize vzniká. Během dosavadních diskusí k Vizi 2020 z úst lídrů ODS mimo jiné zaznělo, že strana chce vést realistickou zahraniční politiku opřenou o euroatlantickou vazbu, bojovat proti korupci zeštíhlováním státu, dále omezovat byrokracii a přeorientovat ekonomiku tak, aby se více opírala o vývoz technologií. Občanští demokraté také varovali, že dnešní čtyřicátníci a mladší se už nemohou spoléhat na to, že jim stát zajistí důstojný důchod. Autoři dokumentu se také vyslovili pro větší uplatnění volné soutěže ve veřejné dopravě a budování logistických center. Šéf ODS Mirek Topolánek v debatě o dopravě poznamenal, že by Česko mělo zrušit nulovou toleranci alkoholu u řidičů. V zemědělství je podle ODS klíčové dotáhnout do konce restituce majetku tak, aby se odblokovaly miliony parcel, s nimiž kvůli majetkovým nejasnostem nemůže nikdo nakládat.

Středočeskou Zemanovu SPO povede do voleb Žižka, Dimitrov prohrál

Středočeskou organizaci Strany práv občanů (SPO) expremiéra Miloše Zemana povede do voleb bývalý poslanec ČSSD Jan Žižka. Nynější poslanec Kosta Dimitrov, který nedávno přeběhl k zemanovcům z ČSSD, mezi zvolenými kandidáty není. Středočeské konference SPO se však účastnil. Dimitrov přitom při odchodu z ČSSD řekl, že by případnou nabídku kandidovat za SPO ve Středočeském kraji přijal. Pražskou kandidátku SPO povede vysokoškolský pedagog z České zemědělské univerzity v Praze Vladimír Hönig. Žižka i Hönig byli rovněž zvoleni do funkcí předsedů krajských organizací. Mezi zvolenými pražskými a středočeskými kandidáty, jejichž jména SPO zveřejnila, jsou vesměs mladí, avšak neznámí lidé. Mezi pražskými kandidáty je mimo jiné veslař Dušan Macháček a někdejší Zemanův poradce Zdeněk Pleskot. "Každá strana, byť si myslí, že vyhraje svými osobnostmi, vyhrává nebo prohrává svým programem," řekl Zeman delegátům. Lobbista Miroslav Šlouf, který je pravou rukou šéfa přípravného výboru SPO Miloše Zemana, ČTK řekl, že se Dimitrovovo zběhnutí přijalo s rozpaky. Rozhodl se vstoupit do SPO, až když se dověděl, že je definitivně rozhodnuto, že nebude za ČSSD v květnových volbách kandidovat, uvedl. Miloš Zeman odmítl spekulace, že se SPO stala vstupem Dimitrova parlamentní stranou ještě před volbami. Pochopil prý důvody, které Dimitrova ke vstupu vedly, za parlamentní stranu ale považuje tu, která získala poslanecké mandáty ve volbách. Poslanci Miloš Melčák a Evžen Snítilý, kteří podle spekulací médií opustili ČSSD a umožnili vznik vlády předsedy ODS Mirka Topolánka ze Zemanova podnětu nebo z podnětu jeho přátel, členy SPO nejsou, uvedl Zeman.

SANEP: Většina lidí míní, že města úklid chodníků nezvládla

Většina lidí je podle agentury SANEP nespokojena s tím, jak se města vypořádala s novou povinností uklízet chodníky. Zároveň si prý ale většina dotázaných nepřeje, aby se legislativa vrátila do původní podoby, kdy za chodníky odpovídali vlastníci přilehlých nemovitostí. Agentura SANEP to uvedla na základě svého internetového průzkumu. Prověrkou schopnosti měst a obcí uklízet chodníky byla v uplynulých dnech sněhová kalamita, kdy na řadě míst republiky napadly desítky centimetrů sněhu. Úklid dál pokračuje. Jako "ohrožení zdraví a života" vnímá podle SANEP nynější neupravené chodníky 68 procent dotázaných. "Nespokojeno je pak s údržbou chodníků v působnosti měst a obcí 70,2 procenta dotázaných," uvedli autoři výzkumu. Podle 70,9 procenta respondentů jsou neudržované chodníky výrazem selhání odpovědnosti měst a obcí. Téměř 80 procent lidí prý chce, aby byla z "katastrofálního stavu chodníků v některých městech a obcích" vyvozena odpovědnost představitelů místních samospráv, do jejichž působnosti neudržované komunikace patří. Necelá polovina, 46,2 procenta lidí, míní, že chodníky byly upravenější, když za jejich údržbu nesli odpovědnost majitelé přilehlých nemovitostí. Znovuzavedení povinnosti majitelů těchto domů starat se o chodníky si nepřeje ani třetina veřejnosti, tvrdí SANEP. "Návrat dané legislativy do původní podoby by uvítalo pouze 32,3 procenta dotázaných. Naopak 53,6 procenta dotázaných je proti takovéto změně zákona," uvedla agentura.

Praha začne vybírat nového ředitele odboru informatiky

Hlavní město začne příští týden vybírat nového ředitele odboru informatiky. V pondělí totiž končí lhůta, do které se mohou hlásit zájemci o tento post. Podle náměstka primátora Milana Richtra (ODS), který má nově resort informatiky na starosti, se do víkendu do výběrového řízení přihlásilo 15 lidí. Poslední ředitel magistrátního odboru informatiky Václav Kraus rezignoval kvůli problémům s projektem opencard. Opencard už prověřily dva audity. První ukázal, že stav projektu neodpovídá jeho nákladům. Do poloviny loňského roku stál už 888 milionů korun, příjmy byly ale nulové. Druhý posudek náklady údajně vyčíslil na 735 milionů korun. Na zveřejnění kompletního znění druhé prověrky se ale ještě čeká.

Památník Velké Moravy první den po otevření oblehli návštěvníci

Zmodernizovaný Památník Velké Moravy ve Starém Městě na Uherskohradišťsku si hned první den po opětovném otevření prohlédlo zhruba 150 lidí. Návštěvníky zaujala zejména nová multimediální expozice, řekl ČTK Jiří Jilík, mluvčí Slováckého muzea v Uherském Hradišti, které památník spravuje. Rekonstrukce budovy spolu s instalací nové výstavy přišla zhruba na 30 milionů korun. "Lidé chodili průběžně od rána, byli většinou příjemně překvapeni a potěšeni. V popředí zájmu mladších jsou elektronická sluchátka a počítače s animovaným programem o Velké Moravě. Starší, pro které je památník mnohdy srdeční záležitostí, si zase přišli zavzpomínat. Mnozí z nich se na archeologických výzkumech, které zde probíhají od roku 1948, sami podíleli, sami zde kopali," přiblížil Jilík. Památník Velké Moravy patří mezi národní kulturní památky. Budova byla postavena v letech 1959 až 1960 nad základy první objevené a uznané stavby z doby velkomoravské, kostela Na Valách. Padesát let se v objektu nezměnilo nic, jen v roce 1985 byla vybudována nová expozice. Muzeum začalo objekt opravovat až před dvěma lety. Budova byla zateplena, vyměněna byla okna a střecha a instalováno nové podlahové topení a také zbrusu nová expozice.

Ve Všetatech si dnes připomněli 41 let od úmrtí Jana Palacha

Lidé ve Všetatech na Mělnicku si připomněli 41 let od úmrtí místního rodáka Jana Palacha. Dvacetiletý Palach se 16. ledna 1969 upálil na protest proti sovětské okupaci, o tři dny později svým zraněním podlehl. Podobná setkání se ve Všetatech pořádají každý rok. Toho letošního se zúčastnilo asi 200 lidí, kteří si kromě různých proslovů poslechli také sbor žáků ze základní školy, kam Palach chodil. Zazpívali také studenti mělnického gymnázia a pražského gymnázia Jana Palacha. Právě před mělnickým gymnáziem byla loni v lednu odhalena monumentální socha nazvaná Pocta Janu Palachovi. Skulpturu znázorňující siluetu hořícího muže v roce 1969 vytvořil maďarský sochař žijící ve Francii András Beck. Ten o umístění své sochy v Česku sám stál.

Temelín loni přilákal více návštěvníků než některé památky

Informační centrum temelínské jaderné elektrárny navštívilo loni 28.240 lidí, je to o 700 lidí méně oproti rekordní návštěvnosti v roce 2008. ČTK to sdělil mluvčí elektrárny Marek Sviták. Návštěvnost je srovnatelná s řadou významných památek. Přibližně stejná návštěvnost byla vloni na zámku Kratochvíle. V informačním centru starší atomové elektrárny v Dukovanech na Třebíčsku se loni vystřídalo 26.828 návštěvníků, asi o 1000 méně než za rok 2008. "Z hlediska struktury návštěvníků tvořily loni největší počet objednané skupiny z firem, zájmových organizací či rodinné exkurze. Těch bylo dohromady 7510 lidí," uvedl za Temelín Sviták. Tradiční skupinou jsou podle něj školáci základních škol, kterých v roce 2009 přijelo přes 7200. Především v létě se opět navýšil zájem individuálních návštěvníků, kterých nakonec přijelo 7359, a stali se tak druhou největší skupinou, doplnil mluvčí. Zájem projevilo i přes 1600 návštěvníků z 35 zemí celého světa, nejvíce přijelo Rakušanů. Od roku 1991 navštívilo Temelín prostřednictvím informačního centra 360.763 návštěvníků, ze kterých bylo přes šest procent zahraničních.

Otužilci si řekli své ano v Náchodě v ledové Metuji

V žebříčku kuriózních míst svatebních obřadů by jistě novomanželé Prokopovi obsadili přední příčky. Manželský slib si totiž dali po prsa ponořeni v ledové vodě a oděni stylově pouze do plavek. V jejich případě má neobvyklá svatba v Metuji v Náchodě svůj důvod. Oba jsou otužilci a zimní chladné počasí je vždy těší. "Byl to společný nápad. Když jsme se do sebe zamilovali na první pohled, tak jsme věděli, že když bude svatba, tak otužilecká ve vodě," řekl čtyřiatřicetiletý novomanžel. Nevěsta měla při obřadu na sobě slušivé bílé plavky, bílé kozačky a bílý závoj. Ženich si vzal sportovní modré plavky, které ozdobil svatební květinou. Ještě na souši oba vyslechli proslov oddávajícího, ve vodě je pak čekalo už jen osudové "ano" a první manželské políbení. Do vody s nimi musely i družičky, společně si pak krátce ve vodě i zaplavali.

Lyžař Bauer vyhrál potřetí za sebou závod SP v Otepää

Běžec na lyžích Lukáš Bauer vyhrál v Otepää v generálce na olympijské hry závod Světového poháru na své oblíbené trati 15 kilometrů klasicky. V estonském středisku triumfoval už potřetí za sebou, na startu však chyběli prakticky všichni běžci z popředí průběžného pořadí seriálu. Další stupně vítězů obsadili domácí závodníci. Druhý skončil dlouholetý Bauerův soupeř na této trati Andrus Veerpalu, který na loňském mistrovství světa v Liberci jako jediný českou jedničku porazil, třetí pozici obsadil jeho kamarád a tréninkový kolega Jaak Mae. Bauer si upevnil druhé místo v celkovém hodnocení SP.

Čeští jezdci na slavné Rally Dakar neuspěli

Dvojnásobný mistr světa v automobilových soutěžích Carlos Sainz vyhrál poprvé v kariéře Rally Dakar. Španělský pilot za volantem volkswagenu přestál v 206 kilometrů dlouhé závěrečné rychlostní zkoušce útok týmového kolegy Násira Attíji z Kataru, který poslední etapu rozhodl pro sebe, ale na celkový triumf mu to nestačilo. Sainz před ním zvítězil po 14 etapách a zhruba 5000 kilometrech měřených úseků s náskokem pouhých 132 sekund. Motocyklovou kategorii ovládl potřetí v kariéře Cyril Després na KTM. Ve čtyřkolkách se nástupcem neúspěšného obhájce a pětinásobného vítěze Josefa Macháčka stal Argentinec Marcos Patronelli. Rekordní bylo šesté vítězství Vladimira Čagina v kategorii kamionů, který v historické statistice vyrovnal bilanci Karla Lopraise. Více prvenství ve slavné soutěži vybojoval jen devítinásobný vítěz Stéphane Peterhansel z Francie, který v devadesátých letech šestkrát triumfoval na motocyklu a v tomto tisíciletí třikrát v automobilu. Nejlepší z českých jezdců byl 4. Martin Macík na Liazu.

Deblistka Peschkeová vstoupila do sezony ziskem titulu v Hobartu

Tenistka Květa Peschkeová zahájila sezonu triumfem ve čtyřhře na turnaji v australském Hobartu. Česká deblová specialistka zvítězila v generálce na Australian Open s Chuang Chia-jung z Tchaj-wanu, s níž vybojovala první společný titul. Pro čtyřiatřicetiletou českou hráčku to byl již čtrnáctý deblový triumf v kariéře. Peschkeová a její partnerka porazily ve finále tchajwansko-rumunský pár Chan Yung-Jan, Monica Niculescuová 3:6, 6:3 a 10:7.

Tenisté budou hrát Davis Cup s Belgií na antuce v Bree

Čeští tenisté sehrají zápas prvního kola Světové skupiny Davisova poháru s Belgií na antuce ve městě Bree, kde žije bývalá světová jednička Kim Clijstersová. Utkání, které se uskuteční od 5. do 7. března, bude hostit hala pro 3500 diváků. "Jsem rád, že po dlouhých odkladech konečně víme, kde a na čem budeme hrát," uvedl kapitán Jaroslav Navrátil na facebooku českého daviscupového týmu. Antuku předpovídal již při zářijovém losu.

Sdruženář Churavý skončil ve Francii těsně pod stupni vítězů

Sdruženář Pavel Churavý obsadil čtvrté místo v závodu Světového poháru v Chaux-Neuve, což je jeho nejlepší výsledek v sezoně. Zvítězil Nor Magnus Moan před lídrem SP Jasonem Lamym Chappuisem a Američanem Toddem Lodwickem, se kterým Churavý prohrál o sekundu boj o bronz. Dvaatřicetiletý Churavý položil základ k dobrému výsledku již ve skoku, kdy obsadil šestou příčku s mankem 22 sekund na Lamyho Chappuise.

Janka vyhrál slavný sjezd ve Wengenu a vede Světový pohár

Domácí lyžař Carlo Janka vyhrál slavný klasický sjezd ve švýcarském Wengenu a dostal se do čela průběžného pořadí Světového poháru. Jediný Čech na startu nejdelšího sjezdu v seriálu Petr Záhrobský do cíle nedojel. Třiadvacetiletý Janka absolvoval čtyřapůlkilometrovou trať za 2:32,23 a druhého v pořadí Manuela Osborne-Paradise z Kanady porazil o 66 setin sekundy. Třetí skončil s odstupem 82 setin Marco Büchel z Lichtenštejnska. Mistr světa v obřím slalomu Janka získal na legendárním Lauberhornu šestý triumf v SP v kariéře, z toho druhý ve sjezdu.

Zettelová vyhrála obří slalom v Mariboru, Záhrobská nebodovala

Kathrin Zettelová se poprvé v sezoně radovala z výhry v obřím slalomu Světového poháru. Rakouská lyžařka nenašla přemožitelku v Mariboru, kde zvítězila před Němkou Marií Rieschovou a Švédkou Anjou Pärsonovou. Vedoucí žena seriálu SP Američanka Vonnová spadla těsně před cílem druhého kola. Šárka Záhrobská obsadila v první kole 36. místo se ztrátou 26 setin sekundy na poslední postupovou třicátou pozici a ani na pátý pokus v této sezoně v obřím slalomu nebodovala.

Skokan Hájek skončil v Sapporu jedenáctý, vyhrál Morgenstern

Skokan na lyžích Antonín Hájek skončil jedenáctý v závodu Světového poháru v japonském Sapporu. Z vítězství se radoval Rakušan Thomas Morgenstern, Švýcar Simon Ammann se díky pátému místu vrátil do čela seriálu. Na proměnlivé povětrnostní podmínky doplatil Lukáš Hlava, který byl po prvním kole pátý, ale krátký druhý pokus znamenal propad až na šestnácté místo. O tři místa za ním skončil Roman Koudelka.

Češka Samková vyhrála v Cortině závod EP ve snowboardcrossu

Teprve šestnáctiletá Eva Samková vyhrála v italské Cortině d'Ampezzo závod Evropského poháru ve snowboardcrossu, český snowboarding tak má po freestylistce Šárce Pančochové další talent. Snowboardistka z Vrchlabí závodí na vrcholné úrovni teprve druhou sezonu a na mezinárodním poli má za sebou teprve dvanáct startů.

Tyčkařka Ptáčníková vyhrála v Lucemburku a má limit na HMS

Tyčkařka Jiřina Ptáčníková zvítězila při prvním startu v halové sezoně na mítinku v Lucemburku. Výkonem 440 centimetrů splnila jako první český atlet limit pro start na mistrovství světa v katarském Dauhá, které se uskuteční v polovině března. Třiadvacetiletá závodnice Olympu Praha, která loni vyhrála Univerziádu, vyrovnala své halové maximum. Za osobním rekordem pod otevřeným nebem zaostala o patnáct centimetrů.

Judista Petřikov na turnaji Masters skončil už v prvním kole

Judista Pavel Petřikov na elitním turnaji Masters, kde startuje nejlepších šestnáct mužů z každé kategorie, vypadl hned v prvním kole a ve váze do 60 kilogramů skončil bez umístění. Člen PSK Hradec Králové v jihokorejském Suwonu po vyrovnaném souboji prohrál s úřadujícím mistrem Evropy Ludwigem Paischerem z Rakouska. V neděli se na tatami představí druhý český zástupce na Masters, dvojnásobný juniorský mistr světa Lukáš Krpálek ve váze do 100 kilogramů.

Fotbalista Baroš byl propuštěn do domácího léčení

Fotbalový reprezentant Milan Baroš byl propuštěn z mnichovské nemocnice. Nyní ho čeká dvoutýdenní klid doma v Praze, poté nastoupí dvoutýdenní rehabilitaci v bavorském Řeznu. Osmadvacetiletý Baroš se podrobil v Mnichově ve čtvrtek operaci nártu, který si zranil v říjnovém ligovém derby Galatasaraye Istanbul proti Fenerbahce. Následná léčba se neodehrávala podle plánu, a tak po konzultaci s německým lékařem Hansem-Wilhelmem Müllerem-Wohlfahrtem absolvoval chirurgický zákrok. Podle předchozích zpráv by se Baroš mohl vrátit k fotbalu za šest týdnů.

Příští ročník NHL by v Praze měly zahájit Boston s Phoenixem

Příští ročník hokejové NHL má začít v Praze dvěma zápasy mezi Bostonem a Phoenixem. Uvedl to deník Boston Globe s odvoláním na zdroj ze zámořské soutěže. Souboj Bostonu a Phoenixu by byl pro české diváky zajímavý díky početné skupině českých hokejistů, kteří aktuálně v obou týmech hrají. Dres "Medvědů" v této sezoně oblékají David Krejčí a Vladimír Sobotka, za "Kojoty" hrají Robert Lang, Martin Hanzal, Radim Vrbata a Zbyněk Michálek. Ne všichni ale mají smlouvy i na příští sezonu.

Počasí:

Převážně zataženo, od západu na většině území sněžení, na východě jen místy. Nejvyšší teploty -3 až +1 stupeň Celsia.