Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Štrasburský soud má jasný precedent proti zpětným restitucím

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku vytvořil pevný precedent, podle nějž není možné domáhat se restitucí časově neomezeně. Po jednáních v České republice to řekl předseda soudu Jean-Paul Costa. Je podle něj otázkou, zda by se po přijetí lisabonské smlouvy restitučními nároky zabýval i Evropský soudní dvůr v Lucemburku. V této souvislosti ale upozornil právě na jasné rozhodnutí svého soudu. "Nechci předjímat, jak by rozhodovali kolegové u lucemburského soudu a zda-li je vůbec možné, aby k tomuto soudu byla podána stížnost v této věci. Nicméně musím konstatovat, že náš soud vytvořil poměrně pevnou judikaturu v těchto věcech, pokud se týká restitucí nejen v České republice. A v té konstatoval, že není možné se domáhat restitučních zákonů časově neomezeně," řekl Costa. Soud ve Štrasburku už v roce 2005 odmítl žalobu devadesáti odsunutých Němců o náhradu za majetek zabavený podle Benešových dekretů. Odvolávali se přitom na Evropskou úmluvu. Soud v Lucemburku o ničem takovém ještě nejednal. Prezident Václav Klaus nyní žádá pro ČR výjimku z Listiny základních práv EU související s lisabonskou smlouvou právě kvůli obavám o zpochybnění dekretů a majetkových poměrů v ČR. Zdůvodňuje to mimo jiné právě možností, že by soudní spory mezi jednotlivci a státy EU řešil soud v Lucemburku podle Listiny práv EU, na níž odkazuje lisabonská smlouva. Costa, kterého do ČR pozval předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, se v Praze setkal s Klausem i premiérem Janem Fischerem. Obsah jednání s prezidentem nechtěl komentovat s tím, že chce zachovat důvěrnost. Hovořili prý ale hlavně o další spolupráci mezi ČR a štrasburským soudem. "Návštěva v Praze a Brně byla plánována dlouhou dobu dopředu a nerad bych jakkoliv zasahoval do rozhodování o této záležitosti v České republice," zdůraznil. Pozvánku do ČR prý dostal už před rokem a je pouze náhoda, že přijel právě v této "zajímavé době".

Biden je v Praze, jednání s českými zástupci ho čeká v pátek

Do Prahy přiletěl americký viceprezident Joe Biden. Jeho letecký speciál "Air Force 2" přistál ve čtvrtek večer na pražském letišti v Ruzyni. Hlavní program čeká Bidena v pátek, hovořit má mimo jiné o pozměněných plánech na výstavbu protiraketového štítu. Praha by také ráda slyšela, že na spojenectví s Američany se odstoupením od stavby radaru v Česku nic nemění.

Ústavní soud vstoupil do kauzy takzvané justiční mafie

Kauzou údajné justiční mafie se bude pravděpodobně i napodruhé zabývat soudce Vojtěch Cepl mladší. Ústavní soud (ÚS) zrušil rozhodnutí, jímž Vrchní soud v Praze kauzu odňal Ceplovi a přikázal ji k novému projednání jinému samosoudci. Stížnost proti odnětí věci podala bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová. Benešová v prosinci 2007 označila několik justičních představitelů včetně současné nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké za justiční mafii. Podle ní zasahovali do vyšetřování údajné korupční kauzy bývalého vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL). Justiční činitelé následně Benešovou zažalovali. Cepl žalobu zamítl s vysvětlením, že se při vyšetřování lidoveckého předsedy někteří ze jmenovaných opravdu několikrát setkali a sdělovali si informace, které si vyměňovat neměli. Vrchní soud ale jeho rozsudek zrušil a nařídil, aby druhé kolo pře vedl jiný soudce. Podle vrchního soudu Cepl závažně chyboval, nerespektoval některá práva účastníků řízení a nepřípustně spekuloval.

V Karlových Varech zemřela žena s příznaky prasečí chřipky

V Karlových Varech zemřela v nemocnici žena, u níž se projevovaly příznaky prasečí chřipky. Ve vážném stavu tam leží ještě jeden muž. "Pacientka byla vážně nemocná, se srdečními problémy. Její stav byl vážný i bez chřipky, ta ale její stav zkomplikovala a mělo to bohužel fatální důsledky," řekla ČTK mluvčí nemocnice Zdeňka Marková. Ministerstvo zdravotnictví podle mluvčího Vlastimila Sršně nemůže zatím nákazu prasečí chřipkou u zemřelé potvrdit. "Nemůžeme zatím nic potvrdit, výsledky konfirmačních testů v národní referenční laboratoři budou v pátek odpoledne," řekl ČTK Sršeň. O možných zpřísněních v ochraně obyvatel proti nákaze v souvislosti s prvním úmrtím či o rozšíření očkovaných skupin zatím neměl Sršeň informace. Ministerstvo se situací nyní důkladně zabývá. Podle informace ústavní hygieničky karlovarské nemocnice vyhledala žena lékaře s prvními příznaky nevolnosti už minulý týden. Odmítla ale hospitalizaci a její zdravotní stav se v dalších dnech zhoršil. Lékaře znovu vyhledala v pondělí 19. října, to už byla ve velmi vážném stavu. Tehdy se ukázalo, že onemocněla chřipkou. Pacientka, která měla za sebou v minulosti transplantaci jednoho z orgánů, i přes veškerou snahu lékařů zemřela na celkové selhání organismu. Její imunita byla velmi výrazně oslabena.

Poslanci přerušili debatu o rozpočtu, hlasovat mají v pátek

Poslanci opět přerušili jednání o návrhu státního rozpočtu pro příští rok. Debatovali o něm 3,5 hodiny, hlasovat o předloze budou v prvním čtení až v pátek. Nedostalo se ani na další body, které byly zařazeny. Poslanci měli pokračovat v diskusi o programových prioritách vlády Jana Fischera do voleb příští rok. Měli také vyslechnout informaci o situaci na Západočeské univerzitě v Plzni, kterou zmítají skandály. Debatu o návrhu rozpočtu přerušila přestávka na oběd. Po ní mají poslanci na programu interpelace premiéra a dalších členů vlády. V prvním čtení rozpočtu sněmovna schvaluje jen jeho základní parametry. Předloha počítá se schodkem 162,7 miliardy korun při příjmech 1,022 bilionu a výdajích 1,185 bilionu korun. O návrzích na přesuny peněz uvnitř rozpočtu, jichž v debatě zazněla řada, budou poslanci rozhodovat později. Podporu rozpočtu v prvním čtení slíbily ODS, ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a SZ. Pouze KSČM navrhla vrátit návrh vládě k přepracování. Je tedy prakticky jisté, že návrh hospodářského plánu sněmovna v pátek při hlasování podpoří. Před tím se ještě vyjádří k debatě poslanců ministr financí Eduard Janota.

Vláda chce zvýšit schválený schodek letošního rozpočtu o 14 mld

Vláda chce oficiálně zvýšit schválený schodek rozpočtu na letošní rok o 14 miliard korun. Původně schválený schodek činil 38,1 miliardy, nově by představoval 52,2 miliardy. Důvodem je větší potřeba peněz na důchody, podpory v nezaměstnanosti a úroky ze státního dluhu. Vyplývá to z návrhu novely zákona o státním rozpočtu na rok 2009, kterou vláda předložila sněmovně. Kvůli hospodářské krizi však ministerstvo financí očekává, že rozpočet skončí se schodkem kolem 165 miliard korun. Fakticky ale podle ministra Eduarda Janoty bude schodek 200 miliard, protože ministerstvo financí zapojilo v průběhu roku do rozpočtu zhruba 40 miliard z rezervních fondů. Hospodaření státu zhoršuje především výpadek daňových příjmů. Dodatečných 14 miliard korun, které stát potřebuje, chce získat prodejem státních dluhopisů.

ČR mohou kvůli proplácení poplatků hrozit žaloby

Ministr vnitra Martin Pecina připustil, že kvůli zpoždění se zasláním výzvy krajům ohledně protiprávního proplácení regulačních zdravotnických poplatků mohou státu hrozit žaloby o náhradu škody. Průtahy podle něj ale nastaly spíše za jeho předchůdce Ivana Langra (ODS). "Obávám se, že skutečně může hrozit nebezpečí pro český stát," uvedl Pecina ve sněmovně na dotaz poslance ODS Petra Bratského. Poslanec obvinil Pecinův úřad z nečinnosti, v jejímž důsledku hrozí této zemi riziko žalob a vysokých náhrad škod. Připomněl, že proplácení poplatků kraji už odmítlo několik soudních rozhodnutí. "Já jsem schopen dokladovat, že za mého působení na ministerstvu ministerstvo koná podle zákona v zákonných lhůtách," bránil se Pecina. Ministerstvo podle něj kromě nynější výzvy už v červenci požádalo kraje "o přehodnocení jejich způsobu refundace regulačních poplatků tak, aby nedocházelo k porušování principů zákonnosti postupu orgánů veřejné správy".

Komise pro kontrolu BIS si kvůli Sazce pozve Hušáka i Langa

Poslanecká stálá komise pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby (BIS) chce za dva týdny do sněmovny pozvat šéfa Sazky Aleše Hušáka i ředitele kontrarozvědky Jiřího Langa. Novinářům to řekl šéf komise Jeroným Tejc (ČSSD) s tím, že Hušák by měl sdělit informace a případné důkazy, které má o údajně nezákonném vyšetřování, které BIS vůči Sazce vedla. Lang by měl ve stejný den prezentovat pohled BIS na kauzu. Komise už nyní požádá službu, aby písemně sdělila, zda jí byl zákonně zadán úkol prošetřovat Sazku a pokud byl, tak jak byla v této věci definována v této věci pravomoc a působnost. Poslanci také budou chtít vědět na základě jakých informací a z jakých důvodů se civilní kontrarozvědka začala Sazkou zabývat. "Očekáváme, že tyto informace obdržíme ještě před jednáním komise, aby je komise mohla prozkoumat před tím, než o této věci budou hovořit pan Hušák a pan ředitel BIS Lang," podotkl Tejc. Situaci uvnitř Sazky jako takovou ale komise zkoumat nemůže, připustil poslanec. Komise může jen prověřit zda BIS či její příslušníci porušovali zákon. "Já jsem pro to, ať klidně v Sazce proběhne audit, ať se vyšetří vše po stránce finanční i trestněprávní, ale k tomu jsou odpovídající orgány státu ať už finanční úřady či policie," poznamenal. Server Aktuálně.cz před několika dny informoval, že bývalý premiér Mirek Topolánek (ODS) a jeho ministr školství Ondřej Liška (SZ) chystali razantní akci proti managementu Sazky a údajně zadali prověření firmy u BIS. Na základě zpráv kontrarozvědky dospěli k závěru, že některé aktivity Sazky ohrožují vnitřní bezpečnost státu. Topolánek pak uvedl, že o zvláštní pozornost BIS směrovanou k Sazce "nežádal a žádat ani nemusel" neboť monitorování loterijních společností je běžnou součástí její práce.

Příjemci dotací z EU zatím dostali proplaceno 42,2 miliardy korun

Příjemci dotací z evropských fondů dostali v současném rozpočtovém období dosud proplaceno 42,2 miliardy korun. Za září jim úřady vyplatily 13,6 miliardy korun, což je meziměsíční nárůst o 48 procent. Česko může v nynějším rozpočtovém období 2007-2013 z Bruselu získat až 26,7 miliardy eur, což je v závislosti na kurzu kolem 700 miliard korun. Česko tak z unie získalo již téměř polovinu z 90,6 miliardy korun, které mělo přidělené na rok 2007. Podle pravidel EU je možné dotace získávat ještě tři roky po uplynutí příslušného roku. "Alokace 2007 bude tedy Česku k dispozici do konce roku 2010," uvedlo ministerstvo pro místní rozvoj. Rozdíl mezi objemem schválených dotací a množstvím proplacených peněz MMR i odborníci vysvětlují hlavně tím, že prostředky příjemci získávají až zpětně po uskutečnění projektů.

Ústecký kraj změnil názor, souhlasí se zrušením limitů

Rada Ústeckého kraje souhlasí se záměrem ministerstva průmyslu a obchodu zrušit územní ekologické limity těžby hnědého uhlí. Podmiňuje to vyřešením všech střetů zájmů mezi těžaři a vlastníky nemovitostí. Hejtmanka Jana Vaňhová (ČSSD) o tom informovala v tiskové zprávě. Minulé vedení kraje v čele s ODS bylo proti rozšíření těžby za stanovené území. Loni před krajskými volbami radní kraje rozhodli, že chtějí zásoby uhlí pod Horním Jiřetínem, Dolním Jiřetínem, Černicemi a Komořany na Mostecku odepsat. Hejtmanovi tehdy uložili prosazovat odpis ložisek na jednání se státními úřady a ústavními činiteli a zajistit zachování Horního Jiřetína a sousedních Černic. ODS i ČSSD měly loni zachování limitů ve svých volebních programech. "Musí být v každém případě vyřešeny zájmy jednotlivých obcí, institucí i samotného kraje zejména důsledným uplatněním postupů podle horního zákona," uvedla hejtmanka. Rada kraje podporuje i záměr vlády vyjádřený v návrhu aktualizace státní energetické koncepce zvýšit odvody za vytěženou surovinu z dobývacích prostor a směřovat takto získané peníze k navýšení zdrojů do krajských programů revitalizace a resocializace území zasažených těžbou.

Práva v Plzni mají být zachována, je přesvědčen Pospíšil

Práva v Plzni mají být zachována, je přesvědčen pověřený šéf fakulty Jiří Pospíšil. Znalosti i přístupy ke studiu a výuce většiny učitelů i studentů jsou zde podle něj srovnatelné s jinými právnickými fakultami v Česku. Excesy, o nichž se mluví, označil za závažné a mají být vyšetřeny, nicméně jde o podezření ze selhání jednotlivců. Pospíšil to uvedl ve svém prohlášení, které je jeho prvním oficiálním vyjádřením po vypuknutí skandálu kolem plzeňských práv před měsícem. Během několika týdnů, co na fakultě působí, se prý potvrdilo jeho přesvědčení, že fakulta má "zdravé jádro", má být zachována a dále rozvíjena. "Velmi pozitivně vnímám různé ohlasy z akademické obce, které se za svoji alma mater staví, a kterým není její osud lhostejný," řekl. Podle Pospíšila je fakulta nedílnou součástí ZČU a má od ní plnou podporu i nyní, když prochází ozdravným procesem. Jako akademické pracoviště, které se chová podle zákona o vysokých školách, požívá všech akademických svobod. "Tedy i volba jejích statutárních a jiných orgánů je pouze její věcí a nepřísluší nikomu to jakkoliv rozporovat nebo komentovat," dodal. Pospíšil uvedl, že bude respektovat, koho akademický senát 2. listopadu zvolí kandidátem na děkana a koho pak rektor jmenuje.

Komise prověří na právech v Plzni rigorózní řízení a doktorandy

Akreditační komise ministerstva školství bude v pátek jednat na právnické fakultě v Plzni o rigorózním řízení, doktorandském studiu a reformních krocích. Prozatímní vedení fakulty jí k tomu před týdnem zaslalo 500 stran dokumentů. Ve středu pak poslala fakulta komisi seznam 13 kroků, které musí škola provést, aby se dostala z problémů, řekl pověřený děkan Jiří Pospíšil. Rektor Západočeské univerzity svolal na neděli speciální skupinu. Už v pondělí chce vydat prohlášení o prvních stovce ze 400 takzvaných rychlostudentů, kteří na fakultě strávili nestandardně krátkou dobu. "Reformní kroky, o nichž zítra (v pátek) budeme také mluvit, povedou k výrazně větší transparentnosti fakulty. Půjde například o jiné přijímací řízení, nové vnitřní řády, tedy, že předmět budou moci zkoušet jen ti, co ho vyučují, případně vedoucí katedry," dodal Pospíšil. Dále se bude hovořit o nových pravidlech pro přestupy a uznávání zkoušek z jiných škol. Na fakultě nedávno vypukl skandál kvůli podezření, že některé práce studentů jsou plagiáty a že část lidí absolvovala školu nestandardně rychle. Kontrola komise bude trvat měsíc do 24. listopadu a poté zveřejní výsledky.

Právník šéfa strážníků v Plzni udělá analýzu, případ už řeší ZČU

Kompletní analýzu textu bakalářské práce šéfa městských strážníků v Plzni Luďka Hosmana chystá jeho právník a vysokoškolský pedagog Radek Ondruš. Reaguje tak na informace ČTK, že sedm let staré Hosmanovo dílo se ve většině textu zcela shoduje s o rok starší bakalářskou prací jeho bývalého nadřízeného. Příští týden se k záležitosti vyjádří. Případem se už zabývá také vedení Západočeské univerzity (ZČU), zjistila ČTK. Hosman práci na téma obecní a městská policie obhájil na právech v Plzni v roce 2002. Rok před ním práci na podobné téma obhájil Radovan Sládek, pověřený šéf městské policie před Hosmanem. Oba texty podle zjištění ČTK vykazují výraznou shodu. Podle oslovených právníků jde o plagiát. Hosman tvrdí, že práci vypracoval sám a ve věci vidí útok na svou osobu. Rektor ZČU Josef Průša řekl, že škola zatím neví, jak postupovat. S podobným případem se nikdy nesetkala. "Pokud by se prokázalo opsání ještě u studenta, byl by vyloučen. V případě absolventa musíme oslovit jiné univerzity, zda někdy něco takového řešily," uvedl. S vedením právnické fakulty dohodne další postup, od Hosmana bude žádat vysvětlení.

Zákon o platebním styku nemá podle odborníků jednoznačný výklad

Výklad nového zákona o platebním styku je v řadě případů nejednoznačný, což může vést k řadě problémů a sporů. Vyplývá to z vyjádření vedoucího Katedry finančních obchodů Bankovního institutu Františka Pavelky a finančního arbitra Františka Klufy. Nový zákon začne platit od listopadu a sjednocuje pravidla platebního styku v celé EU a posiluje postavení klientů bank. "Nebezpečné je, že ten výklad zákona má každý jiný. Ten výklad má Evropská komise nějaký, výklad ČNB je opět jiný. Zákon je už možná ve velkém rozporu s výkladem bank jako takových a teprve realita ukáže, co ten zákon přináší a jaký bude výklad," uvedl Klufa. Zákon navíc podle Pavelky přináší i jednorázové náklady bankám, a to na aktualizaci systému nebo zaškolování pracovníků. "Potom ještě uvidíme, jestli nebudou nějaké dodatečné náklady na spory o výklad toho zákona," dodal. Zároveň uvedl, že přínosem zákona je posílení ochrany spotřebitele a určité sjednocení platebního systému v rámci EU.

Údržba státních silnic a dálnic může v zimě stát až 1,2 mld. Kč

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vyčlenilo pro nadcházející zimu na údržbu dálnic, rychlostních silnic a silnic první třídy 1,2 miliardy korun. Na podobnou výši se vyšplhaly náklady na údržbu minulou rekordní zimu, rok předtím to bylo o půl miliardy méně. Podle mluvčí ŘSD Martiny Vápeníkové minulá zima téměř vyprázdnila sklady soli. "Dopředu nelze nikdy určit, jaké přinese zima silničářům starosti. Může se stát, že náklady budou znovu extrémní jako minule, nebo naopak minimální," řekla Vápeníková. Pokud ředitelství v zimě nějaké peníze ušetří, použije je v létě na opravy výmolů a další údržbu. V plánech na udržení sjízdnosti rychlostních komunikací počítá ŘSD na zimu se zhruba 40.000 tunami soli. Na celou síť udržovaných silnic, která čítá přes 52.000 kilometrů, může padnout až 205.000 tun posypových solí a 522.000 tun štěrku.

Tenista Štěpánek se na daviscupové finále připraví v Americe

Tenistu Radka Štěpánka čekají před finále Davisova poháru ještě tři turnaje. Česká jednička má ještě teoretickou šanci postoupit na Turnaj mistrů do Londýna, ale pokud se to Štěpánkovi nepovede, okamžitě odletí na Floridu, kde se bude na antuce pod vedením Petra Kordy připravovat na boj o salátovou mísu. Třicetiletý Štěpánek strávil po asijském turné pár dnů v Česku, kde trénoval. V následujících týdnech bude hrát turnaje ve Vídni, pak v Basileji a nakonec je přihlášen na turnaj série Masters v Paříži. Kapitán Jaroslav Navrátil po výhře v Poreči v semifinále DC nad Chorvatskem plánoval soustředění třeba v Monte Carlu, ale Štěpánek chce vsadit na osvědčený kemp se svým koučem Kordou a kondičním trenérem Markem Všetíčkem. "Mám možnost tam hrát na antuce, nemusím nikam prchat a připravím se v teple, jak jsem se vždy připravoval pod vedením Petra, a přijedu připravený jako vždy," řekl tenista.

Na Davisův pohár budou pozváni všichni čeští vítězové i prezident

Celé kvarteto českých tenistů, které vyhrálo před 29 lety Davisův pohár, by se mohlo objevit začátkem prosince v Barceloně při finále týmové soutěže proti Španělsku. Ivana Lendla, Tomáše Šmída, Jana Kodeše i Pavla Složila pozve Český tenisový svaz a zdá se, že i Lendl by měl z Ameriky dorazit. "Ivan Lendl má velký zájem, už se bavíme o možnostech," uvedl na tiskové konferenci Miroslav Černošek, majitel České sportovní, která finále marketingově a logisticky z české strany zajišťuje. Mezi hosty při bojích o salátovou mísu možná bude i prezident Václav Klaus, velký fanoušek tenisu. "Asistentka pana prezidenta potvrdila, že pan Klaus zvažuje cestu," uvedl Černošek. V hledišti by určitě neměl chybět oštěpař Jan Železný, který v Barceloně získal v roce 1992 své první olympijské zlato. "Honza slíbil, že vezme medaili s sebou, aby symbolizoval, že máme zlaté ambice," usmál se Černošek. Hala v Barceloně bude připravena pro 16.500 diváků a ČR dostane okolo 1500 vstupenek. Lože při finále oficiálně stojí 12.000 eur (zhruba 311.000 korun), zatímco nejlevnější vstupenka na tři dny stojí 100 eur (asi 2600 korun) plus manipulační poplatek, nejdražší přijde na 340 eur (8800 korun). Losování pořadí zápasů se uskuteční na barcelonské radnici a tenisté už také znají začátky zápasů. Úvodní páteční dvouhry a sobotní čtyřhra začnou v 16:00, v neděli se bude hrát od 12:00.

Šafářová prohrála v Moskvě s bývalou jedničkou Jankovičovou

Česká tenistka Lucie Šafářová vypadla ve druhém kole turnaje v Moskvě s Jelenou Jankovičovou. Bývalé světové jedničce podlehla po setech 6:7 a 3:6. Čtyřiadvacetiletá Srbka měla už před zápasem jistotu účasti na Turnaji mistryň v Dauhá. K obsazení posledního volného místa na prestižním podniku jí pomohla dnešní prohra jediné zbývající konkurentky Rusky Věry Zvonarevové, která v Moskvě podlehla bulharské hráčce z kvalifikace Cvetaně Pironkovové 0:6 a 2:6. Jankovičová porazila Šafářovou za necelé dvě hodiny a vyhrála i čtvrté vzájemné utkání. Česká tenistka v dosavadních zápasech se srbskou soupeřkou uhrála jediný set. Nedařilo se ani Lucii Hradecké na turnaji v Lucemburku. Čtyřiadvacetiletá česká hráčka ve druhém kole nestačila na čtvrtou nasazenou Slovenku Danielu Hantuchovou, které podlehla 5:7, 6:3 a 2:6. Hradecká zápas skvěle rozehrála a v prvním setu se dostala do vedení 5:2. Hantuchové se ale nakonec podařilo první sadu získat pro sebe. Šestadvacetiletá Slovenka poté druhý set ztratila, v rozhodujícím ale soupeřce dovolila jen dva gamy. Po více než dvou hodinách ukončila zápas čistou hrou. Česká tenistka tak nezopakuje letošní čtvrtfinálovou účast z turnajů ve Fezu a v Praze, ve Štrasburku a v Istanbulu si dokonce zahrála o titul.

Počasí

Většinou oblačno, ojediněle přeháňky. Na severu a východě území zpočátku velká oblačnost a místy déšť. Nejvyšší teploty 9 až 13 stupňů Celsia.