Zprávy

Lékařská komora žádá odvolání ministra zdravotnictví

Česká lékařská komora (ČLK) žádá odvolání ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS). Návrh podpořilo 131 delegátů, proti bylo 94 a 16 se zdrželo. Delegáti 22. sjezdu ČLK rovněž vyzvali vládu a parlament, aby odmítly reformu, kterou ministr připravil. Sjezd odmítl také to, aby v krajských zařízeních neplatili pacienti regulační poplatky, jak to plánuje ČSSD. "ČLK žádá změnu na postu ministra zdravotnictví z důvodu prosazování revolučních nikoli reformních změn v českém zdravotnictví silou bez diskuse s ČLK. Tyto praktiky patří do totalitní minulosti naší země," uvádí se v usnesení sjezdu.

"Je to jasný důkaz toho, že ministr Julínek nemá podporu lékařů, je to i apel na jeho osobu, jestli se zachová jako chlap a rezignuje, a je to jasný signál i pro předsedu vlády, jestli má držet ve funkci ministra, kterého lékaři nechtějí," řekl novinářům prezident ČLK Milan Kubek. "Je to ostuda lékařského stavu, rozhodnutí vnímám jako nešťastné, pro velkou část lékařského stavu to bude trpké zklamání," řekl novinářům člen představenstva Lubomír Kinšt, který patří k zastáncům ministra Julínka.

Sjezd odmítl, aby ve výběru regulačních poplatků byly rozdíly podle toho, je-li pacient ošetřen v zdravotnickém zařízení v majetku kraje nebo jinde. Ve volbách to voličům slíbila ČSSD a její krajské reprezentace nyní vyjednávají s partnery, jak tento slib naplnit. Podle delegátů by se prezident ČLK Milan Kubek v případě, že kraje toto zvýhodnění ve svých zařízeních uskuteční, měl obrátit na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Premiér: Julínkova pozice ohrožena, pokud nezíská podporu reforem

Pozice ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) ve vládě je ohrožena, pokud nebude schopen vysvětlit své reformy a nezíská pro ně podporu zdravotníků. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl premiér Mirek Topolánek (ODS). Dodal ale, že dosud má Julínek i přes výzvu lékařské komory jeho podporu.

K personální obměně vlády chce Topolánek přistoupit po nedávných prohraných krajských a senátních volbách. V ČT řekl, že svůj program ale kabinet měnit nebude. Přizpůsobí ho však současné finanční krizi. Kvůli ní by mohl vzniknout post vicepremiéra pro ekonomiku, připustil premiér. Už se objevily informace, že by se novým ekonomickým místopředsedou vlády mohl stát nynější ministr průmyslu Martin Říman (ODS).

Mezi nejohroženější členy vlády patří podle médií právě Julínek. První část jeho reformních zákonů by měla ve středu projednávat vláda. Lidovci k nim mají vážné výhrady. Proti ministrovým záměrům se staví i odbory a zdravotníci. Podle Topolánka jsou zdravotnické reformy nutné. Otázkou prý ale je, zda se na nich Julínek ještě vůbec dokáže se zdravotníky dohodnout. Zatím se mu to nepodařilo, uvedl Topolánek.

Šťastný a Hovorka nepodpoří reformu

V klidu se nesla nedělní diskuse delegátů 22. sjezdu České lékařské komory (ČLK) s poslanci koaličních i opozičních stran a zástupci zdravotních pojišťoven. Přítomní politici lékaře ujistili, že reformu nepodporují. První část reformy má ve středu projednat vláda. "Vnímám, že reformní zákony nemají jasnou politickou podporu ani uvnitř koalice," řekl delegátům poslanec ODS Boris Šťastný. Potvrdil, že kdyby seděl mezi nimi, tak by hlasoval pro jejich usnesení. Šťastný spolu s poslancem KDU-ČSL Jindřichem Hovorkou vytkli Julínkovi nedostatečnou komunikaci, reformu měl podle nich tvořit v diskusi napříč politickým spektrem. "Jsme svědkem neuvěřitelné arogance moci, když slyšíme, že buď bude reforma podle Julínka, nebo podle sociálních demokratů," uvedl Hovorka. Řešení vidí ve vylepšování současného systému. Julínkova reforma měla jen převést majetky, není podle Hovorky skutečnou reformou poskytování péče.

Reformní zákony ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) vláda bude ve středu projednávat jen tehdy, pokud se na nich koalice shodne. V České televizi to řekl premiér Mirek Topolánek (ODS). Normy měly původně platit od ledna.

Línek: Poplatky v krajských nemocnicích by měl rušit zákon

Zrušení povinnosti pacientů platit regulační poplatky v krajských zdravotnických zařízeních by bylo nejlepší zákonem, míní místopředseda KDU-ČSL Roman Línek. Pokud by podle něj byla tato povinnost zrušena jen úrovni jednotlivých krajů, zákonnost takového postupu by asi byla zpochybněna. Línek, který se má stát opět náměstkem hejtmana Pardubického kraje, to uvedl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Tuto cestu by podpořil také lidovecký poslanec Ludvík Hovorka, který chce ale od poplatků osvobodit děti a důchodce a je spíše pro řešení na celostátní úrovni. Problém s tím nemají podle předsedy svých poslanců Pavla Kováčika ani komunisté, kteří se budou podílet s ČSSD na regionálních vládách v nejméně pěti krajích.

Lékárníci počkají, jak se bude situace kolem poplatků vyvíjet

Bez konkrétního závěru se v Benešově rozešli delegáti sjezdu České lékárnické komory. Řešili zejména problematiku regulačních poplatků v souvislosti se změnami, které chystají nové krajské reprezentace. Nakonec ale usoudili, že nemohou předjímat, jak se bude situace vyvíjet, a sjezd přerušili. "Pokud by náhle vyvstaly věci, které by bylo nutné řešit, tak se delegáti vrátí na další jednání," řekl ČTK po skončení sjezdu prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček. Delegáti uložili představenstvu České lékárnické komory monitorovat vývoj kolem regulačních poplatků a v případě problémů situaci neprodleně řešit.

O zrušení poplatků usilují sociální demokraté a komunisté. ČSSD ve volbách slíbila, že v krajských zařízeních za pacienty poplatky uhradí kraj. To by znamenalo, že se poplatky nebudou platit v lékárnách krajských nemocnic, zatímco v ostatních lékárnách se budou vybírat i nadále. Podle Havlíčka by to mohlo znamenat složitou situaci. "V první fázi to vyvolá přesun účetnictví lékáren do červených čísel. Následně musí přijít změna cenového předpisu, což razantně zvedne spoluúčast pacientů, jejich doplatky, právě z toho důvodu, že výrazná část regulačního poplatku se promítá do slevy z ceny léčivého přípravku," uvedl.

Novým prezidentem stomatologické komory bude Pavel Chrz

Novým prezidentem České stomatologické komory byl v Plzni zvolen Pavel Chrz z Poděbrad. Ve druhém kole porazil Jiřího Zemena z Plzně. Nový prezident nahradí od příštího roku Jiřího Pekárka, který komoru vedl 18 let. Dosavadní viceprezident Chrz získal 54 hlasů z 87 delegátů sněmu. Hlasování členů komory se přiklonilo ke kontinuitě v řízení komory. Čtyřiapadesátiletý Chrz ve své sobotním prezentaci vybídl například k lepší komunikaci uvnitř komory, posílení významu oblastí nebo kontrolní pravomoci komory. Stejně jako ostatní kandidáti požaduje vyšší platby pro stomatology. Podle Chrze by k prosazení vyšších příjmů pro stomatology pomohla mimo jiné i propagace nehrazené péče mezi pacienty. "Za priority považuji pokus o prosazení samostatného zákona o stomatologické komoře, zlepšení vzdělávání zubařů i zubních týmů a zajištění prosperity stomatologů. A to i a vyčleněním některých výkonů z péče hrazené pojišťovnami do nehrazené péče," řekl po zvolení ČTK.

Pokud vláda určí termín přijetí eura, tak příští rok, říká premiér

Pokud vláda stanoví termín přijetí eura, stane se tak příští rok. V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl premiér Mirek Topolánek. Kvůli globální finanční krizi by podle něj nyní bylo nezodpovědné datum stanovovat. "Všechny kroky, které děláme, a to říkám i podnikatelům, abychom vstoupili do eurozóny v době, kdy budeme v dobré kondici," uvedl předseda vlády. Připomněl, že krize zřejmě zvýší rozpočtové schodky některých evropských zemí, jejich hospodářský růst zpomalí nebo se dokonce dostane do recese. "V této situaci mi připadá při téměř rozbitém Paktu růstu a stability velmi neodpovědné takové datum stanovovat," podotkl Topolánek. Určení termínu prý bude záviset především na dopadech finanční krize na tuzemské hospodářství a občany.

Topolánek reagoval na požadavek sociálních demokratů, aby vláda přišla se stanovením termínu přijetí společné evropské měny. Česko by podle nich mělo vyměnit korunu za euro zhruba do tří let, aby mohlo čelit důsledkům současné finanční krize. Guvernér České národní banky Zdeněk Tůma minulý týden v Senátu prohlásil, že Česko by zatím kvůli finanční krizi nemělo přijímat žádné rozhodnutí ohledně termínu vstupu do eurozóny. Odklad přijetí eura kvůli krizi podpořil v polovině října také prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Míl. S odkladem zavedení evropské měny v Česku naopak vyjádřila již dříve nesouhlas Hospodářská komora ČR.

Klaus volal Fischerovi kvůli filmu o Dukovanech

Prezident Václav Klaus v pátek telefonoval rakouském prezidentovi Heinzi Fischerovi kvůli dokumentu o fiktivní havárii české jaderné elektrárny Dukovany, který odvysílala rakouská veřejnoprávní televize. Informoval o tom server Novinky.cz. Klaus záležitost označil za velmi nešťastnou. Podobné věci nepřispívají k budování důvěry obou zemí, řekl v telefonním hovoru prezident, sdělil serveru mluvčí Hradu Radim Ochvat. "Považuji za nešťastné a přímo nemorální tímto způsobem mást a strašit rakouskou veřejnost," řekl v pátek ČTK k filmu český velvyslanec ve Vídni Jan Koukal. "Přístup rakouských tvůrců považuji za neprofesionální," dodal.

Devadesátiminutový snímek První den odvysílala rakouská veřejnoprávní televize ORF ve čtvrtek večer jako součást čtyřhodinového bloku pořadů ke 30. výročí referenda o jaderné energetice, jehož výsledkem je dodnes vyhraněně protijaderný postoj Rakouska. Tvůrci pořad avizovali jako fikci o havárii nedaleko rakouských hranic, nakonec ale ve filmu zaznělo, že jde o havárii v Dukovanech. Česko je ve filmu představeno jako země, která není schopná své sousedy správně a včas informovat. Filmaři přitom avizovali, že snímek bude neutrální a nebude nikoho obviňovat. Film se odehrává na území Rakouska v blízkosti českých hranic, několikrát se objeví právě záběr na Dukovany s tím, že právě ony jsou elektrárnou, kde se havárie stala.

Bém je proti přijetí lisabonské smlouvy

Pražský primátor a kandidát na funkci předsedy ODS Pavel Bém je proti přijetí lisabonské smlouvy. "Není možné, abychom pro nic za nic předávali kompetence na bruselskou úroveň a vlastně ani pořádně nerozuměli tomu, proč to děláme," uvedl v pořadu televize Prima Nedělní partie. Podotkl, že je stejně jako každý jiný člen ODS včetně současného předsedy strany Mirka Topolánka zavázán dřívějším usnesením kongresu ODS, které zakazuje předávání kompetencí státu či národních kompetencí na "evropskou bruselokracii". Toto usnesení Bém ctí, a pokud by nyní kongres řekl něco jiného, byl by důrazně proti tomu. Podle Béma to ale neznamená, že by měl protievropské postoje, a míní, že i ODS musí být proevropská.

Topolánek nechce Béma jako svého zástupce ve straně

Premiér a předseda ODS Mirek Topolánek nechce, aby byl jeho zástupcem ve straně nynější první místopředseda a pražský primátor Pavel Bém, pokud bude znovu zvolen do čela občanských demokratů. Bém se rozhodl po krajských a senátních volbách, které ODS prohrála, stát Topolánkovým protikandidátem na funkci předsedy strany. Topolánek v debatě České televize ale nechtěl uvést, koho by za svého zástupce v ODS chtěl.

Bém chce jako předseda připravit ODS na volby roku 2010

Vyzyvatel předsedy ODS Mirka Topolánka pražský primátor Pavel Bém jde do prosincového volebního kongresu ODS s cílem získat funkci šéfa strany, aby připravil ODS na parlamentní volby roku 2010. V pořadu televize Prima Partie uvedl, že podporuje trojkoaliční vládu a nechce, aby Topolánek opustil funkci premiéra. V čele s Topolánkem nemá podle Béma ODS příliš velkou šanci zvítězit v dalších volbách, i kdyby získala zpět část ztracené důvěry voličů, míní. Změna v čele vlády by však podle primátora znamenala v době politické nestability další destabilizační prvek. Bém, který se prvním místopředsedou ODS, se podle svých slov chce soustředit na přípravu voleb, přičemž prvním "lakmusovým papírkem" mají být volby do Evropského parlamentu v příštím roce. Uvedl také, že nepomýšlí na žádnou vládní funkci.

Topolánek nebude mít podle svého protikandidáta na kampaň čas vzhledem k vládní agendě, do které v příštím půl roce přibude i předsednictví ČR Evropské unii. Protože Topolánek je v polovině svého vládního mandátu, nebylo by podle Béma vůči němu slušné usilovat o změnu ve vládě. Topolánek má podle Béma ještě šanci prosadit reformy, část voličů ODS podle něj volá po větší razanci a návratu k základním principům občanských demokratů. Vládě se také musí povést získat zpět ztracené voliče ze střední třídy - například učitele a lékaře.

Paroubek by se podle Topolánka mohl stát předsedou sněmovny

Předseda opoziční ČSSD Jiří Paroubek by se mohl podle premiéra a předsedy ODS Mirka Topolánka stát předsedou sněmovny, a to v souvislosti s větší odpovědností ČSSD za české předsednictví EU. "Myslím, že to není vyloučeno, a mně to nijak nevadí. Já bych to případně uvítal. Pokud bude taková dohoda, tak bych hlasoval (pro)," řekl Topolánek v České televizi. Paroubek nabídku odmítl se slovy, že funkce předsedy sněmovny je ta poslední věc, o kterou usiluje. Nyní v čele dolní komory stojí sociální demokrat Miloslav Vlček.

Zubová by podpořila posouzení smluv o radaru Ústavním soudem

Návrh opoziční ČSSD, aby sněmovna požádala Ústavní soud o posouzení souladu smluv o americké radarové základně v ČR s českým ústavním pořádkem, asi podpoří jak komunisté, tak poslankyně vládní Strany zelených Olga Zubová. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Zdůvodnila to mimo jiné tím, že smlouvy o radaru jsou natolik důležité, že by měly být schváleny větším rozdílem než pouze převahou jednoho hlasu. "Pro mně ta možnost většiny ústavní je reálná, já bych pro ni pravděpodobně hlasovala," uvedla Zubová s tím, že proto by podpořila i ústavní přezkum smluv.

Místopředseda KDU-ČSL Roman Línek podotkl, že smlouvy nejsou v rozporu s ústavou a k jejich schválení stačí nadpoloviční většina zákonodárců. Přezkum smluv Ústavním soudem, kvůli kterému by podle sociálních demokratů mělo být schvalování smluv pozastaveno, by proto lidovci zřejmě nepodpořili, dodal Línek. Sociální demokraté svůj požadavek na ústavní přezkum zdůvodňují tím, že ústava počítá pouze se schvalováním krátkodobého pobytu cizích vojsk na českém území, nikoli se schválením "na neomezeně dlouhou dobu". Ústavní soud by podle předsedy poslanců ČSSD Michala Haška měl posoudit rovněž rozsah vynětí amerických vojáků a civilních zaměstnanců základny z české jurisdikce.

Ruský diplomat: Rakety v Kaliningradu jen v případě štítu

Rusko rozmístí své rakety u Kaliningradu jen v případě, že Spojené státy umístí prvky svého protiraketového systému v Polsku a v České republice. Prohlásil to náměstek ruského ministra zahraničí Alexandr Gruško, jehož slova podle agentury AP zveřejnila ruská agentura Interfax. Gruško podle ní řekl, že pokud Washington své plány ohledně prvků protiraketového štítu v ČR a Polsku zastaví, nebude Rusko považovat za potřebné rakety u Kaliningradu instalovat. Plány na rozmístění raket Iskander u Kaliningradu, který leží poblíž Polska, oznámil ve středu prezident Dmitrij Medveděv. Označil to za odvetu za americký záměr umístit prvky protiraketového štítu v Evropě.

Instalace raket v kaliningradské enklávě poblíž Polska je ruská vnitřní záležitost, do které Spojené státy nemají co mluvit, prohlásil to ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov po jednání se svou americkou kolegyní Condoleezzou Riceovou. Rozhovor s Riceovou označil za uspokojivý. Řekl, že ohledně amerického plánu protiraketové obrany Rusko doufá v konstruktivní jednání s příští americkou vládou Baracka Obamy. Prohlásil, že Obamovy postoje k protiraketové obraně vzbuzují v Rusku "naději, že budeme schopni o těchto věcech jednat na konstruktivnějším základě".

Obama projekt protiraketového štítu podpořil, ale řekl, že musí být účinný v poměru k nákladům a že v jeho prospěch nelze ubírat prostředky na jiné priority, dokud nebude jeho efektivnost prokázána.

Tuzemská ekonomika ve 3. čtvrtletí podle analytiků opět zpomalila

Růst ekonomiky ve třetím čtvrtletí podle analytiků oslovených ČTK zpomalil na průměrných 3,8 procenta. Ke zvolnění tempa růstu přispěla nižší spotřeba domácností, výsledek zlepšuje naopak zahraniční obchod. Mnohem výraznější zpomalení ekonomiky lze očekávat podle ekonomů již od čtvrtého čtvrtletí. Ve druhém čtvrtletí ekonomika rostla o 4,6 procenta a v prvním o 5,4 procenta.

"Obdobně jako další ekonomiky v Evropě se ani česká ekonomika nevymaní z negativních dopadů slabšího zahraničního hospodářského růstu. Data za 3. čtvrtletí by měla potvrdit, že eurozóna, tj. naše hlavní exportní destinace, se definitivně propadla do recese," uvedl hlavní analytik Generali PPF Asset Management Radomír Jáč. Na českou ekonomiku podle něj také negativně působilo předchozí prudké posílení koruny. "Očekáváme, že hlavní brzdou byly spotřebitelé, kteří méně utráceli. Výrazné zpomalení jsme pozorovali i v průmyslové výrobě. Čistý export se ale vyvíjel až překvapivě dobře," uvedl analytik Next Finance Vladimír Pikora. Za celý rok 2008 očekává růst o necelých 4,2 procenta.

"Domácí poptávka zůstává slabá - spotřeba, stejně jako investice. Zahraniční obchod se dále zlepšil, takže přispíval k růstu HDP i v tomto období. Přesto lze čekat, že pozitivní role exportu bude vzhledem k recesi západní Evropy dále slábnout," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Spotřební výdaje domácností jsou letos podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka přibržděny vysokou inflací

Vyhořelou tržnici začali zkoumat policisté

Do areálu požárem zničené tržnice Sapa v pražské Libuši v neděli nastoupili policejní vyšetřovatelé. ČTK to řekla policejní mluvčí Eva Miklíková. Ohledání místa požáru, který během čtvrtku a pátku zničil sklad textilu a obuvi, potrvá několik dní. Požářiště budou až do pondělního rána hlídat hasiči. Lidé z tržnice se až do skončení ohledání do areálu vrátit nesmějí. Policejní vyšetřování zatím příčinu požáru neodhalilo. Podle policistů bude komplikované a ohledání místa si vyžádá více dní.

"V tržnici už nemá co hořet, požářiště nyní připomíná spíše bažinu," řekl ČTK mluvčí pražských hasičů Vít Pernica. Místo se nyní sleduje kvůli obavám, že by se někde mohla objevit ojedinělá doutnající dutina, kterou se při hašení nepodařilo dostatečně promáčet vodou. Rozsáhlý požár vypukl v tržnici Sapa ve čtvrtek krátce po půlnoci. Bojovalo s ním 420 hasičů, což je větší počet, než při nedávném požáru Průmyslového paláce v Praze. Hasiči akci řadí z hlediska počtu nasazených lidí k největším v historii země. V tržnici Sapa hořelo letos již podruhé. Rozsáhlý požár zde hasiči likvidovali 7. září.

Miloslava Šormová vystavuje historické kočárky v Roztokách

Další zájemci si o víkendu ve Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy prohlédli výstavu kočárků a kolébek Miloslavy Šormové. Sběratelka, která se svému koníčku věnuje už 28 let, návštěvníky osobně provázela. "Byla to fotografie kočárku z mého dětství, ve kterém se blaženě usmívám, ale i jedna z takzvaných železných nedělí, které se pro mě staly inspirací k tomuto koníčku," řekla Šormová ČTK, která svou sbírku představila poprvé v roce 2004 právě v Roztokách. Od té doby putují její exponáty dýchající historií z jednoho místa na druhé. Sběratelská a restaurátorská práce, při které jí pomáhá manžel, je podle ní nekonečná. Předloni se rozhodli pro prezentaci nově nalezených kočárků, a to spolu s kolébkami. Soubor exponátů si mohou zájemci právě v roztockém muzeu prohlédnout až do března. Působivým doplňkem jsou v mnoha případech historické fotografie, na nichž jsou zachyceny exponáty v době, kdy sloužily svému účelu - tedy převozu miminek nebo panenek. Navíc jsou vystaveny zavinovačky, ukázky dětských šatiček i dobové firemní katalogy. Pozoruhodný je i soubor kolíbek - jak pro děti, tak pro panenky.

Anketu Atlet roku jasně vyhrála favoritka Špotáková

Oštěpařka Barbora Špotáková podle očekávání suverénně vyhrála anketu Atlet roku, jejíž výsledky byly v sobotu večer vyhlášeny v pražském hotelu Ambassador. Špotáková se objevila na prvním místě na všech 136 anketních lístcích hlasujících odborníků z řad funkcionářů, trenérů a novinářů, získala plný počet 1360 bodů a obhájila loňské prvenství. Jediná favoritka ankety se v uplynulé sezoně stala olympijskou vítězkou a vytvořila světový rekord.

Na druhém místě skončila diskařka Věra Cechlová se ziskem 1075 bodů, třetí pozici obsadila překážkářka Zuzana Hejnová s 909 body. Objevem roku se stal překážkář Petr Svoboda, semifinalista olympijských her, který v sezoně stlačil český rekord až na čas světové úrovně 13,29 sekundy. Jen těsně porazil Romana Novotného, finalistu olympijské soutěže dálkařů. Špotáková vyhrála olympijské finále v dramatu posledním pokusem a v závěru sezony při Světovém atletickém finále ve Stuttgartu posunula český rekord až na světové maximum 72,28 metru. Cechlová byla v Pekingu pátá, třetí Hejnová doběhla v olympijském finále na sedmé pozici.

Sport

Kateřina Hanušová-Nashová vybojovala týden po cyklokrosovém mistrovství Evropy bronzovou medaili i v závodě Světového poháru v Pijnackeru. Na bahnité trati v Nizozemsku nestačila jen na vítěznou evropskou šampionku Hanku Kupfernagelovou z Německa a Američanku Katherine Comptonovou. Za ní česká závodnice zaostala o dvacet sekund.

Tým českých rychlobruslařek ve své premiéře ve Světovém poháru obsadil šesté místo. Trojice Martina Sáblíková, Karolína Erbanová a Andrea Jirků zajela na berlínské dráze ve stíhačce na 2400 metrů čas 3:07,51 minuty a za vítězným Nizozemskem zaostala o 3,17 sekundy. Mladý český tým tak při svém prvním ostrém startu překonal přání trenéra Petra Nováka, jenž před závodem říkal, že bude spokojen s umístěním do osmého místa. Osm družstev startuje na olympijských hrách. Sáblíková nedělním startem zakončila svůj úspěšný vstup do Světového poháru. V pátek obsadila páté místo na trati 1500 metrů a v sobotu suverénně vyhrála na třech kilometrech.

České sportovní gymnastky obsadily dvě třetí místa na Velké ceně Ostravy, která byla součástí Světového poháru. Veronika Ožanová získala bronz z přeskoku, nejlepší současná domácí reprezentantka Kristýna Pálešová skončila třetí na kladině. Prvenství na hrazdě i na bradlech si z ostravské ČEZ Arény odvezl Slovák Samuel Piasecký, který tak po týdnu získal na českém území další úspěch. Minulou sobotu totiž s Pálešovou vyhrál Grand Prix smíšených dvojic v Brně.

Český cyklokrosař Radomír Šimůnek obsadil sedmé místo v dnešním závodě druhé kategorie kalendáře UCI v belgickém Eernegemu.

České hokejistky zakončily vystoupení na kvalifikačním turnaji v Šanghaji porážkou 1:2 po samostatných nájezdech s Norskem a skončily ve čtyřčlenné skupině poslední.

Počasí

V pondělí čekáme oblačno až polojasno, na Moravě nízkou oblačnost, ojediněle s mrholením. Teploty 11 až 15 stupňů, při nízké oblačnosti jen kolem 9 stupňů. V noci se ochladí na 8 až 4 stupně Celsia.