Babiš: Vláda chystá podnikatelskou misi na Ukrajinu
Vláda chystá podnikatelskou misi na Ukrajinu, která by se měla týkat účasti českých firem na poválečné obnově země, jež více než čtyři roky čelí ruské agresi. Novinářům to před odletem do polského Gdaňsku na konferenci věnované obnově Ukrajiny řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Uvedl, že český export na Ukrajinu v posledních letech roste a loni dosáhl 52 miliard korun. V roce 2024 podle Českého statistického úřadu české firmy na Ukrajinu vyvezly zboží za 44,7 miliardy korun, což bylo meziročně asi o čtvrtinu více. Vývoz pojišťuje státní Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP). Babiš uvedl, že vláda plánuje navýšení kapitálu fondu Ukrajina na jednu miliardu korun. Žádné platební problémy ze strany ukrajinských firem Česko podle Babiše neeviduje. "Chci podpořit zapojení českých firem do obnovy Ukrajiny, máme skvělé podniky, skvělé technologie," řekl Babiš.
Konference v Gdaňsku se podle něj účastní zástupci firem sdružených do Czech Health Technology Institute. Zastoupení na konferenci bude mít také plzeňská Škoda JS ze skupiny ČEZ, která už dříve dodala na Ukrajinu pohony pro reaktory Rovenské jaderné elektrárny. Dalšími firmami jsou TES Vsetín, která vyrábí motory, generátory a elektrické komponenty pro energetiku a průmysl, výrobce kogeneračních jednotek Tedom nebo Mostárna Lískovec.