Vzpomínkovým aktem u památníku Díky, Ameriko! končí plzeňské Slavnosti svobody

S díky osvoboditelům, varováním před současnými válečnými konflikty i výzvou bránit svobodu a demokracii vystoupili řečníci při dnešním vzpomínkovém aktu u plzeňského památníku Díky, Ameriko! Hlavní vzpomínková akce u žulových pylonů na Americké třídě se koná vždy 6. května, v den, kdy američtí vojáci vstoupili v roce 1945 do města. Letos akt uzavřel šestidenní Slavnosti svobody, kterých se účastnili i dva američtí veteráni, stoletý Joseph Thurmond a 101letý Gideon Kantor. Oba poděkovali za přijetí a uznání lidí, kterého se jim v Plzni dostalo. "Jejich přítomnost je pro nás mimořádnou připomínkou toho, že svoboda byla vybojována konkrétními lidmi, kteří neváhali riskovat životy pro budoucnost Evropy i našeho regionu. Zároveň vzpomínáme i na naše občany, kteří v těžkých časech okupace neztratili odvahu, pomáhali, vzdorovali a často riskovali své životy. Jejich statečnost byla tichá, ale o to významnější. Bez jejich odhodlání by svoboda neměla tak pevné kořeny," uvedl primátor Roman Zarzycký (ANO). Ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD) řekl, že se Plzeň v květnu 1945 stala jedním z míst, kde se svoboda znovu nadechla. "Resort obrany si je proto své odpovědnosti hluboce vědom. Naším úkolem je chránit bezpečnost země, posilovat spojenecké vazby a rozvíjet moderní armádu, která je připravena bránit svobodu i dnes," prohlásil.