Česko ukončí členství v Bruselském institutu pro geopolitiku, rozhodla vláda
Česko k začátku příštího roku ukončí členství v Bruselském institutu pro geopolitiku (BIG). Na návrh ministra zahraničí Petra Macinky (Motoristé) o tom dnes rozhodla vláda. Macinka po jednání kabinetu institut označil za eurofederalizační neziskovou organizaci. Přínosy jsou v podstatě zanedbatelné a i s ohledem na aktuální zahraničněpolitické priority vlády nemá smysl, aby ČR v neziskovce byla a platila 70.000 eur (asi 1,69 milionu korun) ročně za členství, řekl ministr. Vstup do instituce schválil předchozí kabinet Petra Fialy (ODS) v březnu 2023. Součástí byl i právě souhlas s každoročním členským příspěvkem z rozpočtu ministerstva zahraničí. Ten podle předkládací zprávy k dnešnímu rozhodnutí, kterou má ČTK k dispozici, aktuálně činí 70.000 eur. "Ministerstvo zahraničních věcí v rámci pravidelného vyhodnocení přínosu členství v mezinárodních organizacích dospělo k závěru, že přínos členství v BIG zůstává za očekáváním a ve střednědobém horizontu v tomto ohledu neočekáváme zlepšení," uvádí zpráva. Úřad v ní navrhl splnění českých závazků pro letošní rok a ukončení členství k 1. lednu 2027, což dnes vláda schválila.