• 9.12.2021

  Předseda ODS a budoucí premiér Petr Fiala se sešel s prezidentem Zemanem na neformální schůzce. Mluvil s ním o dalším postupu při jmenování vlády. Jednání Českému rozhlasu potvrdil mluvčí ODS Václav Smolka. Ve středu Fiala řekl, že bude nucen podat kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu, pokud prezident nejmenuje všechny ministry nové vlády. Původně se měl Fiala s hlavou státu sejít poté, co skončí cyklus Zemanových schůzek s kandidáty na ministry nové vlády Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN). Ty zatím pokračují, jako poslední do Lán za prezidentem dorazí v pátek nominant na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). "Uskuteční se v termínu v řádu dnů po ukončení setkání s kandidáty," napsal ČTK mluvčí Hradu Jiří Ovčáček k avizované schůzce s Fialou.

 • 9.12.2021

  Ministerstvo školství se nyní s ohledem na covid-19 nechystá upravit jarní přijímací, maturitní ani závěrečné zkoušky. Pokud by se plošně zavřely školy, mohlo by podobně jako v minulém školním roce změnit termín, délku či obsah zkoušek. V rozhovoru s ČTK to řekl ministr školství Robert Plaga (za ANO). Žáci připravující se na zkoušky podle něj mohou chodit na doučování. Jeho financování chce ministerstvo upravit tak, aby ho školy mohly využívat co nejlépe. Epidemii mezi žáky považuje za odpovídající celé společnosti. Případné omezení provozu škol by proto podle něj musely doprovázet restrikce i jinde.

 • 9.12.2021

  Lidé by se měli vyhnout větším skupinám lidí a odložit firemní večírky. To, kvůli koronavirové situaci v Česku, radí ve svých doporučeních k Vánocům ministerstvo zdravonictví. Lidé by se také podle ministerstva měli raději setkávat venku, doma pravidelně větrat a dárky i potraviny nakupovat na internetu. V nemocnicích teď s covidem-19 leží přes 7000 lidí, z toho 979 je ve vážném stavu.

 • 9.12.2021

  Dopravu v celé zemi komplikuje dnes ráno čerstvě napadaný sníh, někde také námraza. Silnice jsou ale až na výjimky sjízdné. Řidiči musí být velmi opatrní zejména na vedlejších komunikacích ve vyšších polohách. Sněžit má i přes den. Podle výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) napadne dnes ve východní polovině ČR od sedmi do 20 centimetrů sněhu, na jihovýchodě Moravy to může být ojediněle až 25 centimetrů. Výraznější problémy mohou mít řidiči na Znojemsku, kde bylo ráno nejsilnější sněžení z celé jižní Moravy. Na vozovky silničáři vyslali všechny vozy s radlicemi i posypové vozy.

 • 9.12.2021

  Pohonné hmoty v Česku od minulého týdne zlevnily. Litr benzinu Natural 95 stojí průměrně 36 korun a 75 haléřů. Před týdnem byl o 28 haléřů dražší. Nafta zlevnila o 10 haléřů na litr, motoristé za ni v průměru zaplatí 35 korun a 69 haléřů. Uvádí do společnost CCS, která ceny paliv dlouhodobě sleduje. Nejlevněji natankují řidiči v Jihočeském kraji. Naopak nejdražší benzin a naftu prodávají čerpací stanice v Praze.

 • 9.12.2021

  Černošická kauza o možném střetu zájmů Andreje Babiše z hnutí ANO po třech letech končí. Čelil podezření, že i přes zákonný zákaz nadále ovládá média spadající pod holding Agrofert. V přestupkovém řízení o střetu zájmů dostal Babiš pokutu 250 tisíc korun. Středočeské hejtmanství ale verdikt Černošic nakonec neuznalo a kauzu zastavilo s tím, že k porušení zákona nedošlo. Výsledek by mohl zvrátit už jedině nejvyšší státní zástupce Igor Stříž a ten do sporu zasahovat nechce.

 • 9.12.2021

  Několik desítek vojáků dostane ocenění za pomoc v boji s pandemií koronaviru. Premiér v demisi Andrej Babiš z hnutí ANO jim na pražském Vítkově předá nejvyšší ocenění, které předseda vlády uděluje - medaili Karla Kramáře. Se zvládnutím šíření nemoci covid-19 pomáhali v Česku už tisíce vojáků, rozváželi materiál, hlídali hranice nebo pomáhali při organizaci voleb. Posílili taky personál v nemocnicích a sociálních zařízeních, při testování nebo trasování kontaktů nakažených.

  V současné době působí ve zhruba sedmi desítkách zařízení po celé zemi přes 300 vojáků.

 • 9.12.2021

  Epidemie koronaviru v Česku zpomaluje. Za středu přibylo 16.179 lidí s pozitivním testem na koronavirus, tedy o zhruba 5 tisíc míň než před týdnem. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví. Je to sedmý pokles v řadě. Incidenční číslo se poprvé od 21. listopadu dostalo pod 1000. Nejhorší situace je ve Zlínském kraji, naopak nejlepší v Karlovarském.

  Lékaři se aktuálně starají přes sedm tisíc pacientů s covidem, 979 z nich potřebuje intenzivní péči. Ve vysílání Českého rozhlasu to řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Do Vánoc se podle něj zatížení nemocnic nezmírní. Situaci by mohlo zlepšit, kdyby se víc lidí nechalo naočkovat třetí dávkou vakcíny.

 • 8.12.2021

  Zataženo až oblačno, v noci od jihu postupně na většině území občasné sněžení, které bude ve východní polovině území postupně trvalejší a vydatnější. Nejnižší noční teploty 0 až -4 °C, na severovýchodě až -6 °C. Nejvyšší denní teploty -2 až +2 °C, v 1000 m na horách kolem -3 °C.

 • 8.12.2021

  Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) věří tomu, že i po nástupu nové německé vlády se zachovají a budou rozvíjet dobré vztahy s Českem. ČTK dnes sdělil, že je to v zájmu obou zemí. Žádnou velkou změnu ve vztazích ČR a Německa neočekávají členové sněmovního i senátního zahraničního výboru, byť připouštějí, že blízký vztah dosavadní kancléřky Angely Merkelové k Česku znamenal jistou výhodu.

  Sociální demokrat Scholz se složením slibu stal oficiálně novým německým kancléřem, éra Merkelové skončila po 16 letech. Předseda sněmovního zahraničního výboru Marek Ženíšek (TOP 09) očekává, že se ve vztazích s Německem v zásadních bodech nic nezmění. "Jsme sousedé, členy EU i NATO. Angela Merkelová znala Česko, to je pravda. Je ale také na nás, o jak moc intenzivní vztah s naším sousedem budeme usilovat a jaká témata nás budou propojovat a spojovat," uvedl. Merkelovou s Českem pojilo mimo jiné studium v Praze.

Pages