• 25.6.2022

  Jasno až polojasno, ráno ojediněle mlhy. Během dne při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší teploty 27 až 31 °C, v 1000 m na horách kolem 22 °C.

 • 25.6.2022

  Z věznice Valdice na Jičínsku se v sobotu ráno pokusil uprchnout vězeň. Vězeňská služba ho dopadla poté, co se mu podařilo překonat oplocení a ohradní zeď. Informaci s odkazem na TV Jičín přinesl server iDNES.cz. Příslušníci vězeňské služby použili služební zbraň, k žádnému zranění ale nedošlo. Na místo vyrazila také policie, ale zasahovat nemusela. Podle mluvčí věznice Evy Francové jde ve valdické věznici o ojedinělý případ.

  Věznice ve Valdicích patří k nejtěžším českým káznicím. Trest si tu odpykává přes tisíc vězňů, z toho 18 je doživotně odsouzených.

 • 25.6.2022

  V Lánech vzniklo muzeum věnované dceři prvního československého prezidenta Alici Masarykové i historii Českého červeného kříže. Je přímo v domě, který Masaryková nechala organizaci za první republiky postavit. V expozici nechybí například nábytek, který Masarykové patřil, i část původního vybavení poradny pro matky s dětmi, která zde přes 60 let fungovala, řekla při otevření ČTK ředitelka Muzea T. G. M. Rakovník Magdalena Elznicová Mikesková. Muzeum spravuje též muzejní objekty v Lánech a několik dalších.

 • 25.6.2022

  Centrem Strážnice na Hodonínsku prošel v sobotu při Mezinárodním folklorním festivalu průvod krojovaných, čítal kolem 900 lidí. Zapojilo se všech 37 zúčastněných souborů, řekla ČTK jeho mluvčí Hana Jechová. Festival začal ve čtvrtek a skončí v neděli, poprvé po pandemii koronaviru se koná v plnohodnotné formě. Pořadatelé očekávají návštěvnost desetitisíců lidí. Průvod je tradiční akcí festivalu. "Bylo v něm 16 dětských, 16 dospělých a pět zahraničních souborů," uvedla Jechová. Ze zahraničí se festivalu účastní soubory z Brašova v Rumunsku, Sevojna v Srbsku, z Košic na Slovensku, z gruzínského Tbilisi a ukrajinské pěvecké trio Dereva.

 • 25.6.2022

  V kostele svatého Jakuba v Moravské Nové Vsi na Břeclavsku, kterou loni zasáhlo tornádo, se v sobotu  konala mše pod vedením brněnského biskupa Pavla Konzbula. Byla připomínkou živlu, který na Břeclavsku a Hodonínsku připravil o život šest lidí a poničil asi 1200 domů včetně právě kostela v Moravské Nové Vsi. Místní farář Marián Kalina uvedl, že mše je poděkováním Pánu Bohu za pomoc a také všem dobrovolníkům a dárcům. Přítomní se pomodlili za zasažené tornádem, za oběti, za lidi, kteří přišli o domov. Pomodlili se i za dobrovolníky, dárce, humanitární organizace a pomocníky i za to, aby Bůh chránil obec, kraj i vlast před živelnou katastrofou.

 • 25.6.2022

  Delegáti sjezdu České obce sokolské vyzvali politiky, aby pomohli sportu, který je podle nich v kritické situaci. Chtějí, aby jeho financování mělo stejnou prioritu jako kultura. Zároveň žádají přijetí dotačních pravidel na úhradu rostoucích nákladů na energie u sokolské sportovní infrastruktury. ČTK o tom  informoval mluvčí ČOS Jiří Reichl. Sokolové například požadují, aby ministerstvo a Národní sportovní agentura (NSA) urychleně začaly plnit vládou schválenou koncepci Sport 2025. Podle ní by mělo jít v roce 2025 na sport minimálně 19 miliard korun. Sokolové rovněž vyzvali NSA, aby se intenzivně zabývala narovnáním financování sportu pro všechny.

 • 25.6.2022

  Národní centrála proti organizovanému zločinu podezřívá dva české dobrovolníky z rabování ve válečné zóně u Kyjeva. Informoval o tom server iRozhlas. Podle právničky dobrovolnického praporu ukrajinské armády Karpatská Sič Oleny Rozvadovské měli vojáci u Čechů najít dámské šperky a dětské ozdoby - dohromady mělo jít až půl kila stříbra a zlata. Policie oba dobrovolníky prošetřuje pro podezření z plenění v prostoru válečných operací. Mužům při prokázání viny hrozí až dvacet let vězení nebo i výjimečný trest. Oba jsou už v Česku, ukrajinská policie je propustila bez obvinění.

 • 25.6.2022

  Pětina rodičů dětí se specifickými vzdělávacími potřebami někdy čelila tlaku, aby dítě přehlásili do speciální třídy nebo školy. Ukázal to průzkum společnosti PAQ research pro organizaci Spolu. Na přelomu loňského roku se ho zúčastnilo 800 rodičů dětí se speciálními vzdělávacími potřebami. Nejčastěji přestup navrhne škola nebo poradna. Podle předsedkyně Spolu Ivy Janské je doporučení nezávazné. Žáci se znevýhodněním ale v běžných školách často potřebují asistenta. Ministesrstvo školství proto chystá usnadnit zaměstnávání asistentů predagoga. Školy by nově mohly platit asistenty pedagoga podle počtu tříd a jejich průměrné naplněnosti. Mělo by to mimo jiné znamenat méně administrativy.

 • 25.6.2022

  Zařízením sociálních služeb chybí v rozpočtu na letošní rok 4,5 miliardy korun. Vyplývá to ze sběru dat, který mezi poskytovali sociálních služeb dělaly kraje. Nejvíce se na propadu financí podílí zdražování energií, inflace a také nárůst mezd a platů pracovníků v sociálních službách. Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá zařízením poslat další peněz. Kolik přesně, chce rozhodnout příští týden.

 • 25.6.2022

  Do Česka letos zamíří asi 5 milionů zahraničních turistů. Uvedla to státní agentura CzechTourism. Podle ní to bude dvakrát víc než během loňského covidového roku. Do Česka ale podle agentury nepřijedou mimo jiné kvůli válce na Ukrajině turisté z Číny a Ruska. Mezi nejnavštěvovanější místa v Česku loni patřila pražská lanová dráha na Petřín a zoologická zahrada v pražské Troji. Třetí byla zoologická zahrada ve Zlíně. Naopak meziročně o zhruba desetinu méně lidí přišlo na Pražský hrad.

Pages