• 4.7.2022

  Oblačno až polojasno, ojediněle přeháňky nebo bouřky. Během dne s výjimkou východu území ubývání oblačnosti a srážek. Nejvyšší teploty 24 až 28 °C, na východě Moravy a ve Slezsku 20 až 24 °C.

 • 4.7.2022

  Česko je jedinou zemí Evropské unie, která na jednáních v OSN prosazuje snížení protiizraelské agendy, snížení počtu předkládaných rezolucí a jejich větší vyváženost a faktičnost. ČTK to sdělilo ministerstvo zahraničí poté, co byl šéf české diplomacie Jan Lipavský (Piráti) kritizován za to, že se ČR nepřipojila k zemím odsuzujícím zprávu komise Rady OSN pro lidská práva k Izraeli. Podle úřadu se ale ani dané země v čele s USA nezabývaly přímo zprávou komise, nýbrž jejím mandátem. Prezident Miloš Zeman v neděli v CNN Prima News uvedl, že Lipavský narušil přátelství s Izraelem a že se chce omluvit svému izraelskému protějšku Jicchaku Herzogovi při jeho návštěvě Prahy. Komise ve zprávě uvedla, že hlavními příčinami napětí mezi Izraelem a Palestinou je izraelská okupace palestinských území a diskriminační chování židovského státu vůči Palestincům. Konec okupace je podle autorů dokumentu klíčovým prvkem pro ukončení bojů i napětí mezi Izraelem a Palestinou.

  Ministerstvo zahraničí už dříve sdělilo, že postoj ke komisi Česko projevilo jednoznačně loni v květnu, kdy hlasovalo proti jejímu zřízení. Tato pozice podle něj platí i nadále. Izrael je podle resortu strategickým partnerem ČR.

 • 4.7.2022

  Do moravskoslezské metropole přijedou na přelomu září a října čeští a zahraniční kameramané. V Ostravě tak zahájí 14. ročník mezinárodního kameramanského filmového festivalu Ostrava Kamera Oko. Ten letos nese podtitul Pod dlažbou je pláž a reaguje také na válečný konflikt na Ukrajině. Promítat se bude například rozhovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenskym, který poskytl z krytu v době bombardování. Na přehlídce se představí také česká kameramanka Yvon Teysslerová, která natočila přes 30 krátkých a desítku dokumentárních filmů a pracovala také jako zpravodajská kameramanka v Česku i v zahraničí.

 • 4.7.2022

  Archeologické ústavy Akademie věd ČR v Praze a v Brně pořádají o prázdninách třetí ročník projektu Archeologické léto. Díky němu si lidé mohou v doprovodu archeologů prohlédnout více než 90 zajímavých míst po celé České republice. Zároveň se opět mohou zúčastnit aktuálního výzkumu - tentokrát mohyly u Račiněvsi na Ústecku. Projekt letos zájemce zavede například do Manského domu na hradě Křivoklát nebo na zříceninu hradu Kyšperk.

 • 4.7.2022

  Zahraničních turistů jezdí do Česka pořád míň než před pandemií koronaviru. Vyplývá to z údajů agentury Czechtourism. Její ředitel Jan Herget ve vysílání Českého rozhlasu Plus řekl, že do Česka letos přijede asi polovina hostů ze zahraničí oproti době před covidem. Dřív podle něj na dovolenou do tuzemska mířilo asi 11 milionů lidí. Chybět budou hlavně turisté z Asie a Ruska. Tedy ti, kteří v Česku utráceli nejvíc peněz. "Vidíme, že obecně chybí ten hlad po cestování, jaký byl před covidem. Lidé si chtějí nejdříve odšrtnout letní dovolenou u moře a teprve potom budou následovat poznávací dovolené, pro které je Česká republika typická," uvedl.  Počet turistů ze sousedních zemí, hlavně Slovenska a Polska, se ale podle Hergeta oproti době před covidem zvýšil.

 • 4.7.2022

  Letošní sklizeň obilí v Česku bude srovnatelná s minulým rokem. Zemědělci očekávají, že sklidí přes 7 milionů tun základních obilovin - to je asi o procento méně než loni. Vyplývá to z prvních letošních odhadů Českého statistického úřadu. Naopak řepky se podle statistiků sklidí víc, a to o 40 tisíc tun. Odhady se podle statistiků během léta ještě několikrát zpřesní. Podle Agrární komory a Zemědělského svazu obilovin bude letošní sklizeň obilí průměrná, záležet bude hlavně na dalším vývoji počasí.

 • 4.7.2022

  U 87 procent pozitivních testů na koronavirus se objevily nakažlivější subvarianty omikronu. Odhalilo to vyšetření vzorků z minulého týdne, o kterém informoval Státní zdravotní ústav. Epidemie v Česku od začátku června zesiluje - podle dat rezortu zdravotnictví přibylo minulý týden 1000 až 1300 případů denně. V porovnání s předchozím týdnem je to téměř dvojnásobek. Přibývá taky nakažených, kteří potřebují péči lékařů - v nemocnicích je jich teď zhruba 200. Ministerstvo zdravotnictví odhaduje, že budou počty růst ještě několik týdnů.

  Podle náměstka ministra zdravotnictví Josefa Pavlovice z Pirátské strany by proto lidé dál měli nosit roušky a respirátory třeba ve zdravotnických zařízeních. A v případě, že se lidé necítí zdraví, neměli by podle Pavlovice vůbec chodit do společnosti.

 • 4.7.2022

  Čeští vědci sestavili rozsáhlý soubor středověkých mečů nalezených na území dnešního Česka. Akademie věd ČR o tom informovala v tiskové zprávě. Meče se podle archeologů využívaly nejen k praktickým účelům, ale vyjadřovaly i důležitou symboliku, přesto se toho o nich ví poměrně málo. Na projektu spolupracují Archeologické ústavy AV v Praze a v Brně a Národní muzeum. Soupis mečů, který vědci vypracovali, je svým rozsahem, zevrubnou dokumentací i mezioborovým zpracováním v evropském kontextu zcela unikátní. Popsali například významné změny v technice výroby, které nastaly ve druhé polovině osmého a v devátém století a později v 11. století. Objevili i zvláštnosti mečů z území Moravy.

 • 4.7.2022

  Automobilka Hyundai začala v Česku prodávat svůj první vodíkový model Nexo. Po Toyotě Mirai jde o druhý osobní automobil na vodíkové palivové články na českém trhu. Firma Hyundai s uvedením vozu čekala na zprovoznění první veřejné čerpací stanice na vodík, která se otevřela 28. června v Ostravě Vítkovicích. Automobilka to uvedla v tiskové zprávě. Nexo je druhou generací sériově vyráběného elektromobilu Hyundai poháněného vodíkovým palivovým článkem. Jeho dojezd je až 666 kilometrů. Vozidlo je nejen lokálně zcela bezemisní, ale navíc díky filtračnímu systému účinně čistí okolní vzduch tam, kde se pohybuje, dodala firma.

  Další vodíkové plnicí stanice by měly být otevřené ještě letos. Vodíkových aut zatím v Česku jezdí jen zhruba desítka. V roce 2030 by to však podle odhadů ministerstva dopravy mohlo být již 30.000 až 50.000 vozů.

 • 4.7.2022

  Do poválečné rekonstrukce Ukrajiny by se podle premiéra Petra Fialy z ODS měly zapojit i české firmy. Premiér to řekl před odletem na konferenci o obnově Ukrajiny ve švýcarském Luganu.  "Pro Českou republiku je důležité, aby měla šanci se podílet na rekonstrukci Ukrajiny. Bude to i příležitost pro české firmy a další subjekty, budeme dělat vše pro to, aby české firmy byly do toho zapojeny," uvedl. Podle Fialy bude obnova země napadené Ruskem úkolem pro všechny klíčové hráče demokratického světa. Dodal, že o prioritách by pak měli rozhodovat sami Ukrajinci.

  Česko bude podle premiéra Fialy dál podporovat Ukrajinu dodávkami vojenského materiálu, opravami vojenské techniky i humanitární pomocí.

Pages