• 23.9.2021

  Oblačno až zataženo, zpočátku místy přeháňky nebo déšť. Odpoledne a večer ustávání srážek a ubývání oblačnosti. Nejvyšší teploty 16 až 20 °C.

 • 23.9.2021

  Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhne vládě vyslání českých policistů na srbsko-maďarskou hranici. Řekl to po prohlídce hraničního plotu u města Röszke. O vyslání 50 policistů ho požádal předseda maďarské vlády Viktor Orbán. 170 kilometrů dlouhý plot nechal postavit v roce 2015 během migrační krize. Bariéra je osazená žiletkovým drátem, vybavená termokamerami a stráží ji hlídky na koních. Od roku 2015 tam sloužily desítky Čechů. Oba premiéři také vyzvali k rozšíření Schengenského prostoru a tedy i Evropské unie o další balkánské země.

  Maďarský premiér přijede za týden na návštěvu Česka. S Babišem se potkají i v Ústeckém kraji, kde předseda české vlády kandiduje v parlamentních volbách.

 • 23.9.2021

  Rozdíl mezi platy ve veřejném sektoru a mzdami ve firmách se v posledních letech prohlubuje. Výdělky ve státních a veřejných službách rostou rychleji. Zatímco v roce 2016 zaměstnanec ve veřejné sféře v průměru pobíral o necelá dvě procenta peněž víc než ve firmě, loni to bylo o 12 procent víc. V minulém roce průměrný plat dosáhl 42.555 korun, průměrná mzda byla o 4928 korun nižší. Vyplývá to z údajů informačního systému o průměrném výdělku (ISPV). Podle ISPV pracovalo letos v prvním čtvrtletí v soukromém sektoru téměř 3,58 milionu lidí. Stát a veřejné služby zaměstnávaly 699.400 lidí. Těm vláda slibuje od ledna přidání. Koaliční strany ale nemají shodu na tom, o kolik by si zaměstnanci veřejné sféry měli polepšit a kolik miliard navíc by mělo do platů putovat. Rozhodnout by se mělo v pondělí, kdy se kabinet chystá schvalovat návrh rozpočtu.

 • 23.9.2021

  Lyžařská střediska v Česku dostala za minulou zrušenou zimní sezonu kvůli epidemii koronaviru na kompenzacích od státu jednu miliardu korun. Skiareály tak vyčerpaly celou sumu, kterou měl stát na kompenzace připravenou. Informoval o tom vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). "Víme, že to budilo velké diskuse. Nakonec to dopadlo dobře a díky tomu jsme zachránili prakticky všechny provozovatele v České republice. Je to i zásluhou i asociací a svazů, které to s námi dávaly dohromady," řekl Havlíček. V zimní sezoně mohla lyžařská střediska fungovat jen mezi 18. a 26. prosincem. Asociace horských středisek (AHS) v dubnu uvedla, že kvůli pandemii koronaviru a vládním opatřením horské regiony evidují v součtu ztrátu až 25 miliard korun. Ztráty na tržbách lyžařských středisek činily zhruba 3,5 miliardy korun, se započtením propadu ubytovacích, stravovacích a dalších služeb v horských regionech podle studie společnosti KPMG dosáhly až 25 miliard korun. V ČR funguje 450 lyžařských středisek, zaměstnávají 45.000 převážně místních obyvatel. Do státního rozpočtu střediska ročně přinášela zhruba 13 miliard korun.

 • 23.9.2021

  Česká republika darovala šest tun potravin do Libanonu. Informoval o tom mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek s tím, že dar minulý týden schválila vláda. Potraviny poskytla ze svých skladů Správa státních hmotných rezerv. Potraviny převezla do Libanonu armáda. Podle Pejška dar přispívá ke stabilizaci situace v regionu a předchází humanitárním krizím, které by mohly eskalovat i za hranice regionu. Česko podle něj bude podobně pomáhat i v budoucnu.

 • 23.9.2021

  Český pilot jako druhý na světě strávil v kokpitu nadzvukového letounu JAS-39 Gripen 2000 letových hodin. Velitel čáslavské 211. taktické letky podplukovník Michal Daněk této mety dosáhl ve středu, informovala armáda na svém vebu. Daněk je podle armády posledním v českém letectvu, který pilotoval sovětský nadzvukový stíhač MiG-21 a v současné době stále létá jako bojový pilot na švédském stroji. Mety 2000 hodin na gripenu dosáhl ve středu. "V kariéře každého pilota se vyskytují různé milníky. K nejvýznamnějším patří první samostatný let, přeškolení na nový typ letounu a později dosažení určitého počtu nalétaných hodin: 100, 500, 1000. Skutečnost, že by bylo možné překročit 2000 hodin na JAS-39, byla takříkajíc z říše snů," citoval ho armádní web. Armáda uvedla, že podle statistik výrobce je Daněk teprve druhým na světě, který tohoto počtu hodin dosáhl. "Švédi zatím zveřejnili pouze jednoho takového, ostatní uživatelé mají daleko menší nálety," poznamenal pilot. Podle armády celkem česká letka čítající 14 gripenů dosáhla loni na podzim po 15 letech užívání 30.000 letových hodin.

 • 23.9.2021

  Bývalý prezident Václav Klaus je znovu hospitalizovaný v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Informaci serveru Blesk.cz Radiožurnálu/Českému rozhlasu potvrdil jeho mluvčí Petr Macinka. Klaus se do nemocnice vrátil kvůli vysokému tlaku. Podle Macinky je nutné problém ještě doléčit. Jak dlouho bude exprezident hospitalizovaný, ale neví. Lékaři Klause naposledy propustili z nemocniční péče minulý pátek.

 • 23.9.2021

  Státní zástupce Jaroslav Šaroch pochybil při dozorování v kauze Čapí hnízdo. Podle pražského vrchního státního zastupitelství Šaroch nereagoval včas na nové informace týkající se možného výslechu svědků. Informovala o tom vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Šaroch na konci srpna vrátil případ k došetření policii. Podle Bradáčové se kvůli jeho postupu trestní řízení protáhlo. Městské státní zastupitelství v Praze - kde Šaroch pracuje - podle mluvčího Aleše Cimbaly výsledky přezkumu projedná a zváží vhodná opatření.

  V kauze padesátimilionové dotace je obviněný premiér Andrej Babiš z hnutí ANO a bývalá manažerka Agrofertu Jana Nagyová, dříve Mayerová. Oba vinu dlouhodobě odmítají. Kriminalisté už výslechy svědků doplnili, v pondělí případ znovu uzavřeli a premiéra i jeho bývalou poradkyni opět navrhli obžalovat. Šaroch má teď na další rozhodnutí maximálně měsíc.

 • 23.9.2021

  Na pražském výstavišti začal 26. ročník mezinárodního veletrhu Svět knihy. Loni se kvůli koronavirovým opatřením nekonal. Letos podrobněji představí literaturu Francie, která je čestným hostem akce. Zaměří se také na tvůrce z Polska a představí i běloruské spisovatele, mnohdy žijící v exilu. Polsko mimo jiné připomene svou pověstnou reportážní školu, Bělorusku je věnována sekce Literatura jako hlas svobody. Na veletrhu a s ním spojenýém literárním festivalu se představí téměř tři stovky vystavovatelů a šest stovek účinkujících z 27 zemí a regionů. Motto letošního ročníku je Můj domov je v jazyce, které podle pořadatelů vyjadřuje záměr prozkoumat vztah děl a jejich autorů k jazyku a geografické i mentální příslušnosti k dané zemi. Debaty se vzhledem k výběru čestného hosta festivalu povedou mimo jiné o tvorbě Milana Kundery, kterého oba národy trochu považují za společného autora.

 • 23.9.2021

  Obecní úřady začaly ve čtvrtek vydávat voličské průkazy pro volby do Poslanecké sněmovny. Zažádat o ně můžou voliči, kteří se chystají odevzdat hlas jinde, než ve svém volebním okrsku. Osobně si na obecním úřadu u svého trvalého bydliště budou moct žádost vyřídit až do 6. října odpoledne, písemně jen do prvního. Češi v zahraničí na zvláštních voličských seznamech můžou o průkaz požádat jen příslušný zastupitelský nebo konzulární úřad. Podrobný návod, jak volit, je na webu ministerstva vnitra.

Pages