• 18.10.2021

  Prezident Miloš Zeman není nyní podle vyjádření Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) ze zdravotních důvodů schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti. Oznámil to dnes předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) s odkazem na vyjádření ředitele ÚVN a Zemanova ošetřujícího lékaře Miroslava Zavorala. Vedení Senátu se podle Vystrčila sejde v úterý s předsedy sněmovních stran, aby probrali postup při převodu pravomocí prezidenta po dobu Zemanovy indispozice. Zástupci senátorských klubů kvůli zdravotnímu stavu Zemana nevidí jinou možnost než převést prezidentské pravomoci na premiéra a šéfa Sněmovny.

  Vystrčil také uvedl, že dlouhodobá prognóza Zemanova zdravotního stavu je podle nemocnice krajně nejistá. Možnost návratu k pracovním povinnostem v následujících týdnech je proto málo pravděpodobná. Předseda Senátu také uvedl, že o Zemanově stavu byl už ve středu 13. října informován hradní kancléř Vratislav Mynář. Ten dnes Senát a jeho předsedu obvinil ze snahy se zviditelnit a z pokrytectví. Pravicoví politici kancléřovo vystoupení označili za pohrdání občany a ukázku devastace úřadu prezidenta.

  Není to dobrá zpráva, řekl premiér Andrej Babiš (ANO)

  Informace nemocnice o Zemanově zdravotním stavu je překvapivá, není to dobrá zpráva, řekl premiér Andrej Babiš Radiožurnálu. "Je otázka, zda je to trvalý stav, nebo je tam nějaká šance na zlepšení, to nemohu posoudit," uvedl Babiš.

  Na tahu je teď podle něj hlavně Senát, současné Sněmovně a jejímu předsedovi Radku Vondráčkovi (ANO) totiž vyprší mandát tento čtvrtek a nově zvolení poslanci se sejdou 8. listopadu. Zda tato situace povede k převodu pravomocí prezidenta po dobu Zemanovy indispozice na ostatní nejvyšší ústavní činitele, nechtěl premiér předjímat. "Zatím nejsem schopen říct, co se stane," dodal Babiš.

  Článek 66 by měla případně aktivovat až nová Sněmovna, řekl Vondráček

  Končící předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) by byl s aktivací článku 66 ústavy o přechodu pravomocí prezidenta opatrný. Měla by to podle něj udělat případně až nová Sněmovna, která bude odrážet rozložení sil po nedávných volbách.  Zdůraznil, že nyní je ještě několik týdnů čas, protože ustavující schůze Sněmovny se sejde 8. listopadu.

  Předseda Senátu Miloš Vystrčil dnes mimo jiné také řekl, že se stanoviskem ÚVN k Zemanovu stavu byl už ve středu 13. října seznámen vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář, který to dostal i písemně. Přesto o den později zprostředkoval setkání Zemana právě s Vondráčkem. Šéf Sněmovny dnes uvedl, že neví, proč kancléř takto postupoval. "Minimálně jsem měl být informován," dodal.

 • 18.10.2021

  Možné rozšíření sankcí proti běloruskému režimu zaměřené zejména na leteckou společnost Belavia probírají dnes ministři zahraničí zemí Evropské unie. Zvláště Polsko a pobaltské země se snaží prosadit, aby společnosti z unijních států přestaly pronajímat běloruským aerolinkám letadla, v nichž do Běloruska putují migranti z asijských a blízkovýchodních zemí. Podle českého ministra zahraničí Jakuba Kulhánka Praha další sankce podporuje. Unijní země vedle toho zvažují, že by běloruskou opozici pozvaly na prosincový summit se zeměmi Východního partnerství.

  Ke schválení jakýchkoli sankcí je potřeba jednomyslná shoda členských států. Zásadní proto bude postoj Irska, kde sídlí společnosti vydělávající peníze na pronájmu letadel Bělorusům.

 • 18.10.2021

  Polojasno až oblačno, ráno a dopoledne místy mlhy nebo nízká oblačnost.  Nejnižší noční teploty 5 až 1 °C, místy přízemní mrazíky. Nejvyšší denní teploty 11 až 15 °C, v Čechách místy 17 °C, v 1000 m na horách kolem 10 °C, na Šumavě až 14 °C.

 • 18.10.2021

  Páteční aukce, v níž se dražily také mince vyrobené ze zlata z keltského pokladu z Podmokel, vynesla téměř 90 milionů korun. Očekávání tak předčila o 25 milionů Kč. Nejatraktivnější minci, dukát křivoklátského knížete Karla Egona Fürstenberku, si majitel odnesl za 2,5 milionu korun.

  Největší evropský poklad zlatých keltských mincí byl nalezen u obce Podmokly na Rokycansku v 70. letech 18. století. Poklad vážil asi 50 kilogramů a obsahoval 7000 až 10.000 mincí, dochovalo se z nich ale jen několik desítek kusů rozptýlených do několika evropských sbírek. Zlato z pokladu na poddaných, kteří mince našli, vymohl právě majitel panství Karel Egon z Fürstenberku a použil ho na ražbu dukátů. Vyvolávací cena Fürstenberkova dukátu, raženého v roce 1772 v Praze, činila v páteční aukci 250.000 korun a očekávaná cena 600.000 Kč. Proti původním předpokladům se tak mince vydražila za více než čtyřnásobek.

 • 18.10.2021

  Mladí Češi Romům stále neměří stejným metrem jako Čechům, jejich postoj vůči nim se však proti minulosti zlepšil. Respondenti také méně věří mýtům o menšinám a jsou odmítavější vůči rasistickému humoru. Vyplývá to z letošního výzkumu, který pro kampaň HateFree Culture zpracovala agentura Median. K porovnání sloužil obdobný výzkum z roku 2014. Zástupci Medianu, Agentury pro sociální začleňování a HateFree Culture dnes výsledky představili na tiskové konferenci v Praze.

  Martina Veverková z agentury Median uvedla, že za nejproblematičtější lidé označili soužití s Romy a muslimy. V případě Romů vidí soužití jako problematické 86 procent respondentů, o pět procent méně než dříve. U muslimů je to 47 procent lidí, i tady je pokles pět procent proti roku 2014. Stejný počet lidí ve výzkumech označil jako problémové soužití s bezdomovci - jde o 59 procent respondentů. Nejpozitivněji naopak lidé hodnotí kontakty s důchodci, Židy a Vietnamci.

  Analytička upozornila na to, že si dvě třetiny respondentů myslí, že život Romů je komplikovaný, stejná část mladých lidí ale zároveň míní, že toho tato menšina začala "požadovat příliš". Veverková také řekla, že čím mladší člověk, tím větší je šance, že bude mít tolerantní postoje a respekt k lidským právům. "S věkem tyto postoje maličko ustupují," podotkla. Pozitivní postoj k lidským právům má 71 procent lidí ve věku 15 - 30 let a 64 procent ze starší věkové skupiny. Veverková podotkla, že i ve srovnání obou výzkumů je patrný posun k větší toleranci.

 • 18.10.2021

  Automobilky a jejich dodavatelé by kvůli omezení výroby mohli začít čerpat příspěvky z programu Antivirus. Stát by jim mohl proplácet 60 procent náhrady mzdy do 29.000 korun. Shodla se na tom dnes tripartita. Po jednání to na tiskové konferenci řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Tuto podporu pro automobilový průmysl chce vyjednat v Evropské komisi. Vláda by mohla o spuštění programu jednat nejpozději 7. listopadu, dodal Babiš.

  Podle ekonoma Trinity bank Lukáše Kovandy není program Antivirus správné řešení, protože jde jen o to, že lidé kteří pracují a platí daně, hradí dovolenou některým spoluobčanům. "To, že nejsou čipy, je zhmotněním běžného byznysového rizika. Není to žádná pandemie či jiný zásah vyšší moci. Malého živnostníka také nikdo nezachrání, když dojede na riziko podnikání," podotkl.

 • 18.10.2021

  Bývalý trenér hokejové reprezentace a poté dlouholetý funkcionář Slavomír Lener nečekaně skončil na Českém svazu ledního hokeje (ČSLH). Kouč, který se s Ivanem Hlinkou podílel na zisku zlatých medailí na olympijských hrách v Naganu 1998, oficiálně skončil po vzájemné dohodě. Podle informací webu sport.cz byla ale důvodem Lenerova konce kritika prezidenta svazu Tomáše Krále, který přiznal, že v minulém režimu spolupracoval s vojenskou kontrarozvědkou StB.

  "Smlouva o spolupráci byla ukončena na základě vzájemné dohody. Obě strany se dohodly, že žádný další komentář k tomu poskytovat nebudou," řekl tiskový mluvčí ČSLH Zdeněk Zikmund ČTK. Podobně svůj odchod okomentoval i samotný Lener. Šestašedesátiletý Lener působil na svazu od roku 2010. Nejprve jako svazový šéftrenér, poté měl i další funkce. Naposledy byl manažerem rozvoje hokeje a měl na starosti například náborové akce pro mládež.

 • 18.10.2021

  Vláda dnes zmocnila ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO) k odpuštění daně z přidané hodnoty (DPH) energií na listopad a prosinec. Státní rozpočet to podle ní bude stát jednu miliardu korun měsíčně. Pro energie nyní platí sazba DPH 21 procent. Vláda tímto krokem reaguje na rostoucí ceny elektřiny a plynu. Domácnost, která za elektřinu zaplatí 1000 korun měsíčně, ve vyúčtování ušetří za listopad a prosinec zhruba 350 korun, uvedla Schillerová. Prominutí daně umožňuje ustanovení v daňovém řádu, které umožňuje ministryni financí hromadně prominout odvod daně při mimořádných, zejména živelních událostech.

  Na generální pardon by podle ministryně měla od 1. ledna navázat novela zákona o DPH, která nulovou DPH prodlouží na potřebně dlouhou dobu. Tu by měla vláda projednat na mimořádném zasedání ve středu. Odpuštění DPH je podle Schillerové mimořádný úkon, který zatím využila jen v případě respirátorů. U nich vláda dnes také prodloužila nulovou DPH až do konce roku.

  Ministryně má dále podle rozhodnutí vlády požádat evropský výbor pro DPH, aby ČR povolil trvale snížit sazbu daně u energií.

 • 18.10.2021

  Stát by mohl odpustit firmám až osm miliard Kč na poplatcích za obnovitelné zdroje, podobně jako u domácností. Důvodem je skokové zdražování elektřiny. Bude o tom s nimi dál jednat. Po jednání tripartity to uvedl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO).

  Premiér Andrej Babiš (ANO) chce zároveň tento týden v Bruselu s Evropskou komisí otevřít téma zastropování cen emisních povolenek, které jsou jednou z příčin zdražování elektřiny v celé Evropě, a zamezení jejich spekulativních nákupů.

 • 18.10.2021

  Karlova univerzita dnes poklepáním základního kamene zahájí výstavbu Kampusu Albertov, v kterém by měla vzniknout dvě nová vědecká a výuková centra Biocentrum a Globcentrum. Zástupci univerzity letos v červnu oznámili, že stavba by měla být hotová na konci roku 2025, tedy asi o tři roky později, než se původně plánovalo. Největší výstavba Karlovy univerzity v centru Prahy za posledních sto let by měla stát více než 7,8 miliardy korun. Univerzita ji chce financovat ze státního rozpočtu, dotací EU, vlastních zdrojů i úvěrů.

  Biocentrum a Globcentrum by měla sloužit jako výuková a vědecká pracoviště Matematicko-fyzikální, Přírodovědecké a 1. lékařské fakulty UK. Pracovat by v nich mělo asi 1200 lidí.

Pages