• 9.12.2021

  Dopravu v celé zemi komplikuje dnes ráno čerstvě napadaný sníh, někde také námraza. Silnice jsou ale až na výjimky sjízdné. Řidiči musí být velmi opatrní zejména na vedlejších komunikacích ve vyšších polohách. Sněžit má i přes den. Podle výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) napadne dnes ve východní polovině ČR od sedmi do 20 centimetrů sněhu, na jihovýchodě Moravy to může být ojediněle až 25 centimetrů. Výraznější problémy mohou mít řidiči na Znojemsku, kde bylo ráno nejsilnější sněžení z celé jižní Moravy. Na vozovky silničáři vyslali všechny vozy s radlicemi i posypové vozy.

 • 9.12.2021

  Pohonné hmoty v Česku od minulého týdne zlevnily. Litr benzinu Natural 95 stojí průměrně 36 korun a 75 haléřů. Před týdnem byl o 28 haléřů dražší. Nafta zlevnila o 10 haléřů na litr, motoristé za ni v průměru zaplatí 35 korun a 69 haléřů. Uvádí do společnost CCS, která ceny paliv dlouhodobě sleduje. Nejlevněji natankují řidiči v Jihočeském kraji. Naopak nejdražší benzin a naftu prodávají čerpací stanice v Praze.

 • 9.12.2021

  Černošická kauza o možném střetu zájmů Andreje Babiše z hnutí ANO po třech letech končí. Čelil podezření, že i přes zákonný zákaz nadále ovládá média spadající pod holding Agrofert. V přestupkovém řízení o střetu zájmů dostal Babiš pokutu 250 tisíc korun. Středočeské hejtmanství ale verdikt Černošic nakonec neuznalo a kauzu zastavilo s tím, že k porušení zákona nedošlo. Výsledek by mohl zvrátit už jedině nejvyšší státní zástupce Igor Stříž a ten do sporu zasahovat nechce.

 • 9.12.2021

  Několik desítek vojáků dostane ocenění za pomoc v boji s pandemií koronaviru. Premiér v demisi Andrej Babiš z hnutí ANO jim na pražském Vítkově předá nejvyšší ocenění, které předseda vlády uděluje - medaili Karla Kramáře. Se zvládnutím šíření nemoci covid-19 pomáhali v Česku už tisíce vojáků, rozváželi materiál, hlídali hranice nebo pomáhali při organizaci voleb. Posílili taky personál v nemocnicích a sociálních zařízeních, při testování nebo trasování kontaktů nakažených.

  V současné době působí ve zhruba sedmi desítkách zařízení po celé zemi přes 300 vojáků.

 • 9.12.2021

  Epidemie koronaviru v Česku zpomaluje. Za středu přibylo 16.179 lidí s pozitivním testem na koronavirus, tedy o zhruba 5 tisíc míň než před týdnem. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví. Je to sedmý pokles v řadě. Incidenční číslo se poprvé od 21. listopadu dostalo pod 1000. Nejhorší situace je ve Zlínském kraji, naopak nejlepší v Karlovarském.

  Lékaři se aktuálně starají přes sedm tisíc pacientů s covidem, 979 z nich potřebuje intenzivní péči. Ve vysílání Českého rozhlasu to řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Do Vánoc se podle něj zatížení nemocnic nezmírní. Situaci by mohlo zlepšit, kdyby se víc lidí nechalo naočkovat třetí dávkou vakcíny.

 • 8.12.2021

  Zataženo až oblačno, v noci od jihu postupně na většině území občasné sněžení, které bude ve východní polovině území postupně trvalejší a vydatnější. Nejnižší noční teploty 0 až -4 °C, na severovýchodě až -6 °C. Nejvyšší denní teploty -2 až +2 °C, v 1000 m na horách kolem -3 °C.

 • 8.12.2021

  Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) věří tomu, že i po nástupu nové německé vlády se zachovají a budou rozvíjet dobré vztahy s Českem. ČTK dnes sdělil, že je to v zájmu obou zemí. Žádnou velkou změnu ve vztazích ČR a Německa neočekávají členové sněmovního i senátního zahraničního výboru, byť připouštějí, že blízký vztah dosavadní kancléřky Angely Merkelové k Česku znamenal jistou výhodu.

  Sociální demokrat Scholz se složením slibu stal oficiálně novým německým kancléřem, éra Merkelové skončila po 16 letech. Předseda sněmovního zahraničního výboru Marek Ženíšek (TOP 09) očekává, že se ve vztazích s Německem v zásadních bodech nic nezmění. "Jsme sousedé, členy EU i NATO. Angela Merkelová znala Česko, to je pravda. Je ale také na nás, o jak moc intenzivní vztah s naším sousedem budeme usilovat a jaká témata nás budou propojovat a spojovat," uvedl. Merkelovou s Českem pojilo mimo jiné studium v Praze.

 • 8.12.2021

  Vlastivědné muzeum v Olomouci otevřelo multimediální výstavu o císaři Rudolfu II. Návštěvníkům nabídne i málo známá fakta ze života panovníka včetně zajímavostí z jeho osobního života, informoval ČTK mluvčí muzea Antonín Valenta. "Návštěvníky výstavou provede samotný 'digitálně oživený' Rudolf II. Přiblíží jim jak své málo známé mládí a cestu za vzděláním do Španělska, tak i své unikátní sbírky. Také rozdmýchá oheň poznání v alchymistické laboratoři," uvedl iniciátor, kurátor a majitel výstavy Ondřej Rea.

  Pomocí hologramů Rudolf II. seznámí návštěvníky se symboly svého majestátu - všemi korunami, jimiž byl korunován, a také s nejvýznamnějšími předměty legendárních císařských sbírek. Výstavního Rudolfa II. na multivideomappingu zpodobnil syn Jana Wericha, herec, dabér, moderátor, ale i ekonom a pedagog Jiří Werich Petrášek.

  Návštěvníci se na výstavě dozví také řadu zajímavých informací, například o císařově komplikovaném vztahu k mladšímu bratru Matyášovi, o potenciálních nevěstách i faktických milenkách, ale i o tom, že jeho syn Julius Caesar d´Austria, který trpěl duševní poruchou, brutálně zavraždil mladou dívku.

 • 8.12.2021

  Předseda Starostů a nezávislých (STAN) a kandidát na ministra vnitra Vít Rakušan chce do poloviny volebního období předložit změnu legislativy krizového řízení, která bude lépe reagovat na nové typy hrozeb - pandemie, blackouty či terorismus. Priority v bezpečnosti dnes představil prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že na obecnou politickou debatu s hlavou státu neměl moc času. Doufá ale v to, že Zeman jmenuje vládu jako celek. Z jeho pohledu prezident počítá s tím, že by kabinet mohl okolo poloviny prosince opravdu vzniknout.

  Krizový štáb by se měl podle Rakušana zúžit a přestat být diskusní skupinou. V boji proti covidu-19 jsou také podle Rakušana potřeba pravidelné schůzky ministrů a pevná analytická skupina odborníků, o kterou se bude vláda opírat. Nová skupina také pracuje na tom, jak by mělo vypadat vysvětlení protikoronavirových opatření. Protože vláda nechce lockdown a zavírat školy, je potřeba, aby lidé skutečně dodržovali stávající nařízení.

 • 8.12.2021

  Téměř polovina Čechů má omezenou zdravotní gramotnost. Vyplývá to z výsledků výzkumu o porozumění otázkám zdraví, který se uskutečnil v 17 zemích EU a v Norsku, Rusku a Izraeli. Dnes je na tiskové konferenci zveřejnil Zdeněk Kučera z Ústavu pro zdravotní gramotnost.

  Téměř polovina (49 procent) lidí ve výzkumu uvedla, že má problém s orientací ve zdravotnickém systému a těsně nadpoloviční většina respondentů neví, na koho se v této otázce obrátit pro pomoc. Více než 52 procent také nedokáže dohledat, zda je určitá zdravotnická služba kryta zdravotním pojištěním. Téměř pětina respondentů také považuje za obtížnou komunikaci s lékařem. Ze všech dotazovaných zemí mají Češi a Slováci největší problém řídit se doporučením lékaře. Shodně 17,2 procenta respondentů to v obou zemích považuje za obtížné nebo velmi obtížné.

  Čtvrtina respondentů má obtíže s informacemi týkajícími se očkování. „To do jisté míry to vysvětluje i problém, kterému s covidem čelíme,“ uvedl Kučera. Dodal, že podle průzkumu si více než 41 procent dotázaných myslí, že očkování může způsobit nemoc, proti které má chránit. Na 44 procent si jich myslí, že riziko nemoci, proti které se mohou nechat očkovat, je nízké nebo velmi nízké.

Pages