• 19.1.2022

  Vláda schválila navýšení počtu dnů ředitelského volna. Na twitteru o tom informoval ministr školství Petr Gazdík z hnutí STAN. Podle návrhu by ředitelé škol mohli využít během roku až 10 dní volna navíc. Mohli by během nich místo volna zavést taky distanční výuku. Gazdík už dříve řekl, že díky návrhu ředitelé budou mít možnost rychle reagovat na vývoj epidemie. Při výuce na dálku i mimořádném ředitelském volnu by podle Gazdíka měli mít rodiče dětí do deseti let nárok na ošetřovné. Zákon musí ještě schválit Paralament a podepsat prezident. Poslanci by o novince měli jednat příští týden ve stavu legislativní nouze.

 • 19.1.2022

  Policie se nebude znovu zabývat údajným zavlečením Andreje Babišeho mladšího na Krym. Státní zástupce potvrdil rozhodnutí policie případ odložit. Informaci Seznam Zpráv potvrdil Českému rozhlasu advokát Babiše mladšího Vítězslav Dohnal. Dál kauzu ale komentovat nechtěl. Stejně tak se odmítlo vyjádřit státní zastupitelství. Syn bývalého premiéra Babiše (ANO) tvrdí, že ho otec nechal proti jeho vůli zavléct na Krym. Policie sice věc prověřovala, letos v únoru se ale rozhodla případem dál nezabývat.

  Jak už dřív informovaly Seznam Zprávy, policie případ odložila, protože se Babiš mladší nepodrobil zdravotnímu zkoumání znalcem.

 • 19.1.2022

  Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR vyzvaly zemědělce, aby ve čtvrtek na protest proti změnám v nastavení dotací vyjeli se svou technikou na silnice v Česku. Změny v dotační politice podle organizací nespravedlivě zvýhodnily malé zemědělce. Znovu varovaly před tím, že změny mohou vést k vyšším cenám potravin, snížení pestrosti krajiny, soudním sporům a arbitrážím. Zástupci Agrární komory a Zemědělského svazu to uvedli na společné tiskové konferenci. Agrární komora sdružující hlavně větší zemědělské podniky svolala protest proti návrhu ministerstva zemědělství na vyplácení dotací pro roky 2023 až 2027 už minulý týden. Před úřadem vlády se v úterý sešlo několik tisíc lidí. Resort vedený ministrem Zdeňkem Nekulou (KDU-ČSL) po jednání vládní koaliční rady návrh upravil. Přímé platby zemědělcům tak už nemají mít omezení pro velké podniky, menší farmáři z nich ale dostanou větší podíl. Klesnout má maximální výše investiční dotace.

 • 19.1.2022

  Policie ve středu dopoledne evakuovala v Brně - Žabovřeskách 116 lidí kvůli nálezu zhruba stokilogramového granátu z druhé světové války. Ještě před polednem nevybuchlý granát pyrotechnici zajistili a odvezli k odborné likvidaci. Lidé se poté mohli vracet domů. Policie o tom informovala na twitteru. Mluvčí policie Bohumil Malášek ČTK řekl, že granát se našel při výkopových pracích na dvoře jednoho rodinného domu.

  Evakuaci kvůli munici zažili v posledních letech například lidé v Ostravě, kde se loni v listopadu našla nevybuchlá letecká puma z 2. světové války. Velká část obvodu Plesná byla tehdy uzavřená několik hodin. V Brně se v listopadu 2016 muselo evakuovat asi tisíc lidí poté, co se v Řípské ulici našla puma z 2. světové války.

 • 19.1.2022

  Vlasta a Stanislav Bělíkovi z Doubravníku na Brněnsku jsou pravděpodobně nejstarším žijícím manželským párem v České republice. Součet jejich věku je 202 let, Vlastě Bělíkové bude 100 let v dubnu, Stanislav Bělík loni v říjnu oslavil 102. narozeniny. Zástupci Agentury Dobrý den, která spravuje českou databázi rekordů, manželům předali titul Rekordman roku v kategorii Senioři jako nejstaršímu páru v Česku. "Když rodičům bylo v součtu 200 let, napadlo mě, že takového výročí se hned tak nějaký pár nedožije, a začal jsem se zajímat, zda se to nedá někde dohledat. Nakonec jsem se obrátil na agenturu Dobrý den," řekl ČTK syn manželského páru Miloš Bělík. Ověřit oficiální cestou, zda žije v Česku nějaký starší manželský pár, je podle prezidenta Agentury Dobrý den Miroslava Marka kvůli pravidlům o poskytování osobních údajů prakticky nemožné. Manželé Bělíkovi žijí v Doubravníku prakticky celý život, jejich vztah trvá od roku 1945.

 • 19.1.2022

  Zástupci české delegace v současnosti analyzují polské návrhy na úpravu smlouvy o polském hnědouhelném dolu Turów. ČTK to za ministerstvo životního prostředí napsal Ondřej Charvát. Kdy se uskuteční telefonát ministryně životního prostředí Anny Hubáčkové (KDU-ČSL) s polskou ministryní klimatu a životního prostředí Annou Moskwovou, podle něj zatím není jasné. Hubáčková po úterním jednání ve Varšavě avizovala, že si budou telefonovat. Moskwová ve středu v polské rozhlasové stanici uvedla, že pokud se česká vláda s Polskem dohodne na podmínkách smlouvy, Česko rychle stáhne žalobu, kterou poslalo k Soudnímu dvoru EU. Polská ministryně také tvrdí, že je konec sporu na dohled. "Polská strana zaslala návrhy na dopracování, respektive úpravu smlouvy, detaily v současné době analyzujeme a v tomto duchu bude ministryně Hubáčková informovat paní ministryni Moskwovou," uvedl Charvát. "Kdy proběhne telefonát s polskou ministryní, v tuto chvíli nevíme," dodal. K prohlášením Moskwové se tak ministerstvo ani ministryně zatím přímo nevyjádřily.

 • 19.1.2022

  Vědci z Ústavu fyziky materiálů Akademie věd v Brně získali mikroskop, který má schopnost vidět jednotlivé atomy. Transmisní elektronový mikroskop za 40 milionů korun využijí při výzkumu a vývoji nových materiálů a zkoumání jejich struktury a vlastností. O novém přístroji informovala Akademie věd v tiskové zprávě. V brněnském ústavu má základní i aplikovaný výzkum materiálů více než padesátiletou tradici. „Brno je dnes nejenom centrem světových výrobců elektronových mikroskopů, ale i centrem jejich špičkových uživatelů pro materiálový výzkum. Věřím proto, že nové zařízení přispěje k objevům podobného dopadu,“ uvedl současný ředitel Ludvík Kunz.

 • 19.1.2022

  Česká vláda by měla po Rusku dál požadovat omluvu za kauzu Vrbětice. Shodl se na tom senátní výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost. Ten se případem zabýval od loňského jara, kdy zástupci tehdejší vlády ANO a ČSSD oznámili, že do výbuchů muničních skladů ve Vrběticích byla zapojená ruská vojenská rozvědka GRU. Senátoři ocenili, že bývalý kabinet v reakci na kauzu vyhostil zaměstnance ruské ambasády v Praze, zároveň ale vládě vytkli neschopnost mobilizovat spojence, aby Česku vyjádřili solidaritu.

 • 19.1.2022

  Chatu Bohumila Hrabala v Kersku na Nymbursku, kterou na konci loňského roku koupil Středočeský kraj, může 5. února mimořádně navštívit veřejnost. Objekt, kde spisovatel žil a tvořil, bude lidem zpřístupněn u příležitosti výročí pětadvaceti let od jeho smrti, které uplyne 3. února. ČTK to sdělil Jan Vinduška, ředitel Polabského muzea, které se zde má za kraj podílet na přípravě expozice o spisovateli. "Lidé budou možná zklamaní, jak to tam nyní vypadá, ale skutečně je to ve stavu, v jakém to opustili původní majitelé, navíc k reálnému předání došlo teprve před několika dny," řekl dnes Vinduška. Objekt podle něj od Hrabalovy smrti chátral a předchozí majitelé dělali jen minimální údržbu. Úpravy, které mají chatu co nejvíce navrátit podobě, v jaké byla, když v ní Hrabal pobýval, plánuje kraj až na příští rok.

 • 19.1.2022

  V Česku bylo loni jedno z nejkvalitnějších ovzduší za posledních deset let. Podle Českého hydrometeorologického ústavu byla ve vzduchu poměrně nízká koncentrace znečišťujících látek. Velmi dobrá kvalita ovzduší byla na městských a předměstských stanicích nejčastěji v Jihočeském, Plzeňském kraji a Jihomoravském kraji, s výjimkou Brna. Naopak nejhorší bylo ovzduší v oblastech Ostravy, Karviné a Frýdku-Místku. Kvalitu ovzduší loni, podobně jako v roce 2020, ovlivnila vládní opatření proti epidemii koronaviru. Týkalo se to hlavně března, kdy platil zákaz pohybu mezi okresy, což vedlo k nižší intenzitě dopravy a méně emisím.

Pages