• 22.4.2021

  Například v Dolní Moravě se lidé podle Neumannové mohou těšit na rozšířené venkovní parky a nové obří vodní brouzdaliště. "Velikou investici dokončují v tuto chvíli na Lipně, kde bude uveden do provozu nový hotel s restaurací, infocentrem, prodejnou a půjčovnou lyžařského vybavení a jakýmsi novým náměstíčkem, které bude přímo pod nástupem na hlavní lanovku," řekla.

  Letní provoz mají podle Neumannové dvě třetiny větších horských středisek. Nabízejí síť půjčoven kol, včetně elektrických, koloběžek a dalšího vybavení pro aktivní letní dovolenou. Areály tyto aktivity často mají v balíčcích spolu s jízdenkami na lanovku. V ČR je 450 lyžařských středisek, zaměstnávají 45.000 převážně místních obyvatel.

 • 22.4.2021

  Země Severoatlantické aliance dnes vyjádřily solidaritu Česku v souvislosti s výbuchem muničního skladu ve Vrběticích, za nímž podle zjištění českých tajných služeb byla ruská vojenská rozvědka GRU. NATO je podle společného prohlášení vážně znepokojeno destabilizačními aktivitami Ruska na území aliance. Zástupce členských zemí dnes o vývoji vyhroceného diplomatického sporu Prahy a Moskvy informoval nový český ministr zahraničí Jakub Kulhánek. Spojenci rovněž vyjádřili Česku účast v souvislosti s následky výbuchu, při němž v roce 2014 zemřeli dva lidé.

 • 22.4.2021

  Zhruba dvě pětiny Čechů přišly kvůli epidemii koronaviru o někoho známého ze svého okolí. U 15 procent lidí přitom zemřel někdo z rodiny, a to i širší. Svého velmi blízkého, jako například rodiče, prarodiče, sourozence nebo děti, ztratilo šest procent občanů. Pětina lidí, kteří se setkali s úmrtím někoho z okolí v souvislosti s nemocí covid-19, pak uvedla, že zemřelými byli známí a u osmi procent to byli kolegové a přátelé. Vyplynulo to z dubnového průzkumu agentury NMS Market Research, která jeho výsledky poskytla ČTK.

  Podle informací na webu ministerstva zdravotnictví v souvislosti s nákazou zemřelo od začátku epidemie loni v březnu 28.800 lidí. Agentura rovněž zjišťovala to, jak pandemie dopadla na pocit spokojenosti a duševní pohody veřejnosti. Jedenašedesát procent dotázaných uvedlo, že v porovnání s dobou před koronavirem se jejich duševní pohoda zhoršila, a podle většiny z nich, 90 procent, je příčinou právě koronavirová situace. Desetina lidí, kteří pociťují zhoršení spokojenosti a duševní pohody, využila podle svého vyjádření i odbornou pomoc od lékaře, psychologa nebo psychoterapeuta.

 • 22.4.2021

  Mezinárodnímu vědeckému týmu se na přelomu března a dubna podařilo vytvořit další čtyři embrya nosorožců bílých severních ohrožených vyhynutím. Vědci tak mají devět zmrazených embryí. Odebírání vajíček a vytváření embryí je součástí projektu záchrany nosorožců bílých severních umělou reprodukcí. Poslední dvě samice tohoto druhu na planetě Fatu a Nájin žijí v rezervaci Ol Pejeta v Keni. Obě patří ZOO Dvůr Králové, která o vytvoření dalších embryí dnes informovala. Žádná ze samic v Ol Pejetě už není schopná mládě odnosit. Vědci proto chtějí embrya vložit do samic příbuzných nosorožců bílých jižních. Míní, že bude třeba vytvořit desítky embryí.

 • 22.4.2021

  Poslanci navrhli možnost zásilkového prodeje léků na předpis, částečnou legalizaci konopí a umožnění odborného dohledu nad injekčním užíváním drog. Úpravy by se mohly dostat do vládní novely, která se týká léčebného konopí. Předloha zamířila po dnešním druhém sněmovním čtení do závěrečného schvalování. Bude se moci uskutečnit nejdříve v květnu. Proti možnosti zásilkového prodeje léků na předpis se už dříve postavila Česká lékárnická komora a dnes i někteří poslanci, podle nichž může takový způsob výdeje léků přestavovat rizika.

  Tomáš Vymazal (Piráti) chce, aby si dospělí lidé mohli při splnění určitých podmínek vypěstovat a zpracovat až tři rostliny konopí, a to výhradně pro vlastní potřebu. Obdobný širší návrh Sněmovna koncem ledna zamítla už v úvodním kole. Vymazal stojí i za návrhem, který by umožnil vznik místností, v níž by si drogově závislí lidé mohli po dohledem zdravotníků aplikovat návykovou látku, kterou získali na černém trhu. Expministr Vojtěch také navrhl, aby Státní ústav pro kontrolu léčiv mohl blokovat internetové stránky, na nichž se nabízejí nelegální a padělané léky.

 • 22.4.2021

  Ve 12:00 vypršela lhůta, do které Rusko mělo podle požadavku České republiky umožnit návrat všech 20 vyhoštěných českých diplomatů na ambasádu v Moskvě. Ruská strana se oficiálně nevyjádřila. České ministerstvo zahraničí zatím nevydá prohlášení.

  Diplomatická roztržka mezi Českem a Ruskem začala v sobotu. Česko v návaznosti na odhalení bezpečnostních složek, podle nichž jsou z výbuchů v muničním skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 důvodně podezřelí dva agenti ruské vojenské tajné služby GRU, vyhostilo 18 pracovníků ruské ambasády, kteří podle českých úřadů pracovali pro tajné služby. Rusko v odvetném kroku vyhostilo 20 zaměstnanců českého velvyslanectví v Moskvě. Kulhánek, který byl do čela české diplomacie jmenován ve středu, zopakoval, že fungování české ambasády v Rusku je paralyzováno. Na středečním jednání s ruským velvyslancem v ČR Alexandrem Zmejevským vyjádřil kromě požadavku také protest proti postupu a nepřiměřené reakci Ruské federace.

  Babiš: Je třeba narovnat počty diplomatů v Praze a v Moskvě

  Reakce Česka na kauzu Vrbětice je podle premiéra Andreje Babiše (ANO) adekvátní. Novinářům dnes řekl, že je třeba narovnat počty diplomatů v Praze a v Moskvě. "Reagovali jsme rychle, tvrdě. Samozřejmě, reakce ruské strany nemá opodstatnění, protože Česká republika neudělala nic proti Ruské federaci," uvedl Babiš. Zmínil i to, že dlouhodobě je počet diplomatů v Praze a Moskvě nevyvážený. Na českém velvyslanectví v Moskvě po odjezdu vyhoštěných zůstalo 24 pracovníků, z toho 5 diplomatů a 19 administrativně technických pracovníků. Na ruské ambasádě v Praze nyní působí 27 diplomatů a 67 administrativně technických pracovníků.

 • 22.4.2021

  Pokud chce být Česká republika svobodným a suverénním státem, musí být hrdá, aby dokázala chránit svou integritu a suverenitu, napsal prezidentu Miloši Zemanovi kardinál Dominik Duka. Text dnes zveřejnil na svém blogu. Klade v něm také otázku, zda silnější má právo jednat se slabším mocensky, anebo má povinnost respektovat jeho integritu a jeho práva. Duka uvedl, že zpráva o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu muničních skladů ve Vrběticích před sedmi lety všechny šokovala. Vše podle něj nasvědčuje tomu, že byla z velké části odhalena pravda.

 • 22.4.2021

  Světelná instalace, která připomíná proměny životního prostředí na planetě Zemi, je od dnešních 12:00 vidět v areálu holešovického Výstaviště. Umístili ji tam organizátoři festivalu Signal na počest mezinárodního Dne Země. Autorem instalace The Room of Change je italské studio Accurat a přístupná bude do 28. dubna vždy od 12:00 do 24:00 na Bruselské cestě Výstaviště.

  Instalace sleduje změny na Zemi pomocí projekce snímků z archivu NASA, které zaznamenávají proměny planety za posledních 20 let, a prostřednictvím datové tapisérie ilustrující změnu lidského prostředí v několika posledních staletích. Kombinováním rozličných zdrojů dat zobrazujících svět z globálního i lokálního pohledu vypráví umělecké dílo příběhy lidí a proměn prostředí člověka v průběhu času.

 • 22.4.2021

  Grand designérem roku 2020 se stala dvojice Eduard Herrmann a Matěj Coufal. Do Síně slávy českého designu byl za celoživotní přínos oboru uveden architekt, designér a pedagog Jiří Pelcl. Ceremoniál byl namísto tradičně ve Stavovském divadle přenášen v České televizi, bylo to tak kvůli pandemii covidu už druhým rokem po sobě.

  Bývalý rektor UMPRUM Jiří Pelcl je jednou z nejvýraznějších osobností české designérské scény, kterou pomáhal během 90. let budovat. Během své kariéry působil i jako interiérový architekt pro Václava Havla na Pražském hradě a vedle své vlastní autorské činnosti se věnuje také designu pro průmyslovou výrobu. Jeho návrhy pro Český porcelán a sklárnu Crystalex se staly ikonami českého designu a dodnes pokračuje jeho spolupráce s předními českými značkami, jako jsou mminteriér, Bomma, Le Bon, Preciosa, Verreum, Egoé, Master & Master a další.

  Spolupráce designérů Eduarda Herrmanna a Matěje Coufala začala během jejich studia na UMPRUM. Pozornost poutají jejich spolupráce se známými výrobci i vlastní projekty včetně výstav. Tématem jejich tvorby se staly nejen běžné věci každodenního života jako věšáky, lampy, police, stolky a židle, ale například i kompletní informační systémy měst. Designérské duo loni vystavilo kolekci svítidel, která vznikla ve spolupráci se společností Hornbach. Každé ze tří polohovatelných svítidel je vyrobeno z prefabrikovaných součástek, které lze v Hornbachu zakoupit.

 • 22.4.2021

  Nárůst počtu případů nemoci covid-19 za středu byl nejnižším za všední den za více než půl roku. Nově přibylo 2942 potvrzených nákaz koronavirem. Nižší nárůst ve všední den byl naposledy loni 30. září. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Nárůst případů covidu-19 zpomalil oproti předchozí středě o pětinu. Zároveň ale opět zpomalilo i očkování. Počet lidí naočkovaných proti covidu-19 klesl ve středu oproti předchozímu týdnu o desetinu na 58.637.

Pages