• 28.1.2021

  Okresní soud v Pardubicích dnes vyhověl návrhu disidenta Jiřího Wonky. Domáhal se soudní rehabilitace za omezení jeho osobní svobody. Dva dny v listopadu 1988 byl násilně hospitalizován na psychiatrickém oddělení pardubické nemocnice, kam ho dopravili po zásahu příslušníků Státní bezpečnosti. "To byla perzekuce, to si nikdo neumí představit. Dva dny jsem byl neoprávněně zadržován na psychiatrii. Doktoři se mnou nechtěli nic mít, říkali, ježišmarjá, zítra vás pustíme zadním vchodem, my to ani neřekneme estébákům," řekl novinářům Wonka.

  Jiří Wonka podepsal Chartu 77. Následně ho vyhodili z práce, živil se pak jako dělník. Byl opakovaně stíhaný za protestní dopisy úřadům a soudům. Právní zástupce Lubomír Müller u soudu uvedl, že jde o morální satisfakci, do dnešního dne se Wonkovi nikdo neomluvil. Z čtených výpovědí vyplynulo, že Wonka se bál o svůj život. Jeho bratr Pavel několik měsíců předtím zemřel ve vězení. Soud dnes uvedl, že se žádná lhůta na tento případ nevztahuje a mohlo být vyneseno rozhodnutí.

  Pavel Wonka byl před listopadem 1989 za své názory a činnost perzekvován a několikrát skončil ve vězení, odsouzen byl za smyšlené činy. Zemřel v královéhradecké věznici v roce 1988, okolnosti nejsou vyjasněné. Za jeho smrt nebyl nikdo potrestán.

 • 28.1.2021

  Státy Evropské unie by podle českého Senátu měly prosadit zavedení dalších sankcí vůči ruským představitelům. Důvodem je zadržení ruského opozičního předáka Alexeje Navalného a zásah ruských represivních složek proti účastníkům víkendových demonstrací na podporu Navalného. Senát, v němž má většinu opozice, se na tom dnes shodl téměř jednomyslně. Sněmovna hlasy vládních poslanců, SPD a KSČM v úterý odmítla podobný návrh opoziční ODS projednat.

 • 28.1.2021

  Rakousko od pondělí 1. února zavede povinné testování pendlerů na koronavirus. Test bude nutný zřejmě dvakrát týdně, neboť nesmí být starší než 72 hodin. Zároveň se budou muset pracovníci každé dva týdny on-line registrovat. Na twitteru to uvedlo české ministerstvo zahraničí. Bezplatné testování budou moci využít pendleři v Česku i v Rakousku. Pracovníci, kteří využijí variantu testování v Rakousku, mohou za tímto účelem přejet hranice i bez potvrzení o negativním výsledku. "Písemné znění nových podmínek očekáváme během zítřka (pátku)," uvedl resort.

  Přeshraniční pracovníci musejí dokládat negativní testy na covid-19 také při cestách do Německa. Zatímco v Sasku pendlerům postačují dva testy týdně, Bavorsko žádá nový rozbor každých 48 hodin.

 • 28.1.2021

  Advokátní kancelář Kalabis Aulický a spol. dnes podala za skupinu senátorů návrh k Ústavnímu soudu na zrušení části usnesení vlády týkající se provozu vleků a lanových drah. Senátoři žádají o přednostní projednání. Na dotaz ČTK to uvedl advokát Martin Kalabis. S advokátní kanceláří se spojila Asociace lanové dráhy, podle které je situace kritická. Chce všemi dostupnými prostředky bojovat za umožnění pobytu veřejnosti ve skiareálech, uvedla ve středu v tiskové zprávě. K podání návrhu k Ústavnímu soudu se podle Kalabise připojilo 19 senátorů, což je více než zákon požaduje.

  Ztráta kvůli uzavření činila do 10. ledna podle Asociace horských středisek jednu až 1,2 miliardy korun. Ministerstvo průmyslu a obchodu připravilo pro skiareály program kompenzací. Podle Asociace lanové dráhy ale představují jen 13 až 15 procent sezonních nákladů a nepokryjí ani výrobu technického sněhu, za kterou provozovatelé zaplatili statisíce až miliony korun. Sníh se nyní každým dnem znehodnocuje.

 • 28.1.2021

  Prezident Miloš Zeman se osobně zúčastní summitu prezidentů zemí visegrádské čtyřky, tedy Česka, Slovenska, Polska a Maďarska. Konat by se měl v Polsku 9. a 10. února, Pražský hrad nyní čeká na potvrzení termínu z Polska. ČTK to dnes řekl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. V Polsku se český prezident zároveň připojí na videokonferenční summit 17+1, na kterém budou země střední a východní Evropy jednat s Čínou. Prezidentský summit se měl konat již na podzim, kvůli pandemii koronaviru ale byl odložen. Zeman účast přislíbil již na začátku prosince, kdy do Prahy přijel polský prezident Andrzej Duda. Pro Zemana bude cesta do Polska první zahraniční cestou po více než roce. Naposledy byl v listopadu 2019 v Německu a na Slovensku. Všechny následně plánované zahraniční cesty byly v loňském roce kvůli pandemii koronaviru zrušeny.

  Prezidenti V4 by se na visegrádském summitu podle informací ČTK měli zabývat otázkami koronavirové krize, řešit budou i ekonomické záležitosti visegrádské čtyřky, otázky klimatu nebo perspektivy V4 do budoucnosti. Mluvit budou i historii, v únoru projekt středoevropské spolupráce oslaví 30 let od svého vzniku. Na politické spolupráci se dohodli tehdejší prezidenti Československa Václav Havel, premiéra Maďarska József Antall a prezident Polska Lech Walesa 15. února 1991 na setkání pořádaném v severomaďarském městě Visegrád.

 • 28.1.2021

  Český vývoz podle expertů překonává očekávání a navzdory další vlně zpřísnění protiepidemických opatření se mu daří. Existuje tak naděje, že od druhého čtvrtletí letošního roku by mohl v meziročním srovnání růst. Optimistický výhled ale zastiňují například výrazné zdražení kontejnerové přepravy nebo surovin. Vyplývá to z tzv. indexu exportu, který připravují Raiffeisenbank a Asociace exportérů.

  Uzavření obchodní dohody mezi Evropskou unií a Británií na poslední chvíli v loňském roce, změny v americké administrativě a nečekaně solidní poptávka z Německa nabízí podle hlavní ekonomky Raiffeisenbank Heleny Horské velkou šanci českému exportu výrazně překonat loňskou úroveň z počátku propuknutí pandemie. "Podobně jako v Německu, tak i v Česku, navzdory stále platným restriktivním opatřením, export ožívá mimochodem i zásluhou reexportu přes Německo do Číny a USA, kde němečtí exportéři registrují nejsilnější poptávku. Podle výpočtu indexu exportu má alespoň teoretickou šanci překonat tempa růstu za posledních sedm let," uvedla dále Horská.

 • 28.1.2021

  Amatérští běžci na lyžích se kvůli koronaviru na start letošního 54. ročníku Jizerské padesátky nepostaví. Organizátoři na tiskové konferenci oznámili, že pro více než pět tisíc přihlášených lyžařů nedostali od ministerstva zdravotnictví výjimku. Běžet můžou alespoň tzv. virtuální závod: každý si sám kdekoli změří trasu i čas, který posléze zadá do profilu a podle toho vznikne pořadí.

  "Finální stanovisko ohledně amatérů jsme dostali ve středu a ministerstvo výjimku, kterou v současném stupni PES potřebujeme, neudělilo. To znamená, že přepínáme do módu virtuálního závodu," uvedl David Douša z pořádající agentury Raul! na on-line setkání s novináři. "To nás rozesmutnilo a mrzí, do poslední chvíle jsme doufali, že se povede uspořádat i závody pro amatéry, abychom pokračovali v tradici." Na trať padesátky se v neděli 14. února vydají pouze profesionálové v rámci mezinárodní série Visma Ski Classics, což se týká 150 mužů a třicítky žen. Pořadatelé dostali výjimku i pro sprint, který se uskuteční o dva dny dříve.

 • 28.1.2021

  Ošetřovné se během uzavření škol kvůli epidemii koronaviru pravděpodobně nebude započítávat do příjmu při posuzování nároku na sociální dávky. Příjemci přídavků na děti nebo příspěvků na bydlení by tak o ně neměli být připraveny. Změnu přináší novela, kterou ve zrychleném režimu schválil Senát. Normu nyní dostane k podpisu prezident. Novela se týká mimořádného ošetřovného, které lidé pobírají kvůli péči o své potomky v době uzavření škol. Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) se může stát, že rodič obdrží ošetřovné ve stejném měsíci jako mzdu. Novela má zabránit tomu, aby tento souběh nezasáhl mezi lednem a zářím záporně do dalších sociálních dávek.

 • 28.1.2021

  Bývalý prezident Václav Klaus dostal od pražské hygienické stanice pokutu 10.000 korun za říjnové vystoupení bez roušky před Obecním domem v Praze. Klaus s rozhodnutím nesouhlasí a prostřednictvím svého právníka podal ve středu proti rozhodnutí odpor. Požaduje, aby s ním bylo přestupkové řízení zastaveno. Klaus to uvedl v prohlášení, které ČTK poskytl Petr Macinka z Institutu Václava Klause.

  Klaus přišel 28. října před Obecní dům uctít památku vzniku Československa. U pamětní desky vystoupil s projevem, ve kterém kritizoval vládní opatření proti koronaviru. Během akce neměl nasazenu roušku, za což byl kritizován. Bez roušky přišel i na oslavy výročí událostí spojených se 17. listopadem na Národní třídě. Česká televize už dříve informovala o tom, že za toto porušení vládních nařízení by měl od pražské hygienické stanice dostat pokutu 3000 korun.

  Bývalý prezident v prohlášení napsal čtyři důvody svého nesouhlasu. Domnívá se, že udělení pokuty je postihem za politický akt, a ne trestem motivovaným epidemiologickými důvody. Je podle něj povinností představitelů veřejného života veřejně si připomenout založení státu a "nenechat se odstrašit" epidemií. Poznamenal, že postih dostal za několikaminutové položení kytice a asi dvouminutový venkovní projev bez roušky. Klaus v prohlášení dále uvádí, že povinnosti může ukládat jen zákon.

 • 28.1.2021

  U maturitních zkoušek se letos podobně jako loni zruší písemné práce z povinné češtiny a cizích jazyků. Ústní zkoušky ve školách zůstanou povinné. Didaktické testy se na jaře budou konat v plánovaných termínech, na testy z jazyků bude o deset minut delší čas a na test z matematiky o 15 minut. Období školních maturit se prodlouží do 25. června, pro praktické zkoušky do 27. srpna. Praktická výuka bude možná i o letních prázdninách. Na tiskové konferenci to oznámil ministr školství Robert Plaga (za ANO).

  Maturanti, kteří pomáhali s epidemií v nemocnicích nebo sociálních službách a neuspějí u didaktických testů na začátku května, dostanou podle něj možnost opravit si testy 14. až 16. června. Ministerstvo jim navýší počet opravných pokusů z běžných dvou na tři. K mimořádnému termínu zkoušky v červnu se budou moci přihlásit i maturanti, kteří budou při řádném termínu testů v karanténě, uvedl ministr.

  Závěrečné zkoušky učňů budou mít dvě části místo tří. Praktická zkouška bude povinná pro všechny. Zda ji doplní písemná, nebo ústní část, bude moci podle Plagy určit škola. K maturitě i závěrečným zkouškám bude připuštěn každý, kdo prospěl v prvním pololetí. Ministerstvo školám doporučí, aby se od února ve výuce u závěrečných ročníků zaměřily jen na přípravu ke zkouškám.

  Ministr školství Robert Plaga (za ANO) nevidí prostor pro další zpřísnění protiepidemických opatření ve školství. Další zavírání škol by považoval za krátkozraké a hloupé, řekl novinářům. Podle něj jsou školy jednou z oblastí, kde se sociální kontakty už teď omezily nejvíce. Prostor pro další zpřísňování vidí spíše ve firmách a průmyslu.

Pages