• 6.3.2021

  Středočeské nemocnice akutně poptávají zhruba 40 lékařů a 110 sester. Jak uvedla středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN), nejvíce podle ní nemocnice uvítají lékaře z jednodenní chirurgie, anesteziology, internisty, pneumology, kardiology, gastroenterology a podobně. Sestry jsou nejvíce žádané z oblasti intenzivní péče. "Ale každou kvalifikovanou pomoc nemocnice zapojí," dodala hejtmanka.

  Přibývá těžkých a středně těžkých případů. V devíti středočeských nemocnicích platí kvůli vyčerpání personální a lůžkové kapacity stav hromadného postižení osob, v něm péče v nemocnici neodpovídá běžnému standardu, základní péče je zajištěna. Pracovní příkaz bude hejtmanství vystavovat po předchozí domluvě, bez domluvy nehodlá zdravotníkům pomoc direktivně přikazovat. Příkaz mohou dát hejtmani a pražský primátor na základě středečního rozhodnutí vlády.

 • 6.3.2021

  Desítky otužilců z různých koutů republiky se o víkendu budou koupat v řekách, rybnících a přehradách. Akce s názvem Covide, nezlob mě, kterou pořádá Turistický spolek Lipenska, začala dnes ráno a skončí v neděli v 17:00. Při otužování se každý vyfotografuje a zaregistruje na web, který bude otužilce sčítat. ČTK to řekl za pořádající Turistický spolek Lipenska Jiří Mánek.

  Původně se měla akce uskutečnit pouze v okolí lipenské přehrady a zúčastnit se jí chtěly stovky lidí. Vzhledem k opatřením kvůli koronaviru však museli organizátoři parametry změnit a rozhodli se pro celorepublikové hromadné otužování. Mánek dodal, že vzhledem k omezení pohybu by si měli účastníci vybrat místo pro otužování v katastru své obce nebo města.

 • 6.3.2021

  Bývalému prezidentovi Václavu Klausovi v pátek skončila povinná karanténa kvůli jeho nákaze koronavirem. ČTK to oznámil mluvčí Institutu Václava Klause Petr Macinka. Kromě vyšetření v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) se podle něho Klaus léčil doma běžně dostupnými medikamenty. Devětasedmdesátiletý exprezident, který patří k odpůrcům nošení roušek a odmítl se nechat proti koronaviru očkovat, byl pozitivně testován na koronavirus 23. února.

  Svůj odpor proti vládním protiepidemickým opatřením Klaus v minulosti označil za formu občanské neposlušnosti. Koronavirus považuje za víc než pouhou nemoc a zneužití této nemoci za nástroj k přeměně světa. Své názory loni představil v knihách Karanténa a Karanténa 2.0.

 • 6.3.2021

  Počet zahraničních studentů na českých vysokých školách navzdory epidemii covidu-19 v minulém roce vzrostl zhruba o 8 procent. Důvodem je zřejmě i možnost zápisu a studia na dálku. Meziročně nejvíc, a to přibližně o pětinu, přibylo studentů z Ruska, Indie a Íránu. Rusů se loni ke studiu v ČR zapsalo 8025, Indů 1916 a Íránců 739. Většina z nich přitom studuje v češtině. Více než desetiprocentní růst nastal také u počtu studentů z Ukrajiny, Kazachstánu a Běloruska, kterých bylo loni 5429.

  Zhruba o dvě pětiny ale ubylo krátkodobých studijních pobytů lidí ze zahraničí. ČTK to sdělila Radka Vavroušková z Domu zahraniční spolupráce (DZS). Podíl cizinců z celkového počtu studentů vysokých škol v ČR se výrazně nezměnil. Podle statistik ministerstva školství činí necelých 17 procent.

 • 6.3.2021

  V Česku v pátek přibylo 13.074 lidí s nemocí covid-19, což je méně než ve čtvrtek i než před týdnem. Proti čtvrtku denní přírůstek nakažených klesl zhruba o 1500 a proti minulému pátku téměř o 1700. Počet lidí, kteří se koronavirem nakazili od počátku epidemie, překročil 1,3 milionu, přičemž přes 165.000 případů je z uplynulých 14 dnů. Počet zemřelých s covidem dosáhl 21.558.

  V nemocnicích bylo v pátek 8219 lidí, zhruba o 200 méně než ve čtvrtek, kdy podle aktualizovaných údajů ministerstva bylo s koronavirem hospitalizováno 8406 pacientů. Počet těžkých případů se od čtvrtka změnil minimálně, ve vážném stavu zůstává 1700 nemocných.

 • 6.3.2021

  Česká republika vydala počátkem března do USA k trestnímu stíhání dva lidi podezřelé z kybernetické trestné činnosti a z legalizace výnosů z trestné činnosti. Podle vyšetřovatelů byli součástí organizované skupiny pachatelů kybernetické kriminality působící v mnoha zemích. Skupinu odhalila policie ve spolupráci s americkým Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI). Na webu o tom informoval mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

  Dva podezřelé Ukrajince ze skupiny policisté zadrželi v Česku loni v únoru. Nyní jsou oba ve Spojených státech, kde je čeká soud. Může jim vyměřit až 20 let vězení, uvedl mluvčí. Podle Ibeheje dvojice využívala k trestné činnosti šifrovanou komunikaci, platby v kryptoměnách, založení bankovních účtů v českých bankách pod smyšlenou identitou, šifrovaná zařízení, virtuální privátní sítě a další anonymizační metody, aby co nejvíce ztížili své odhalení. Škodu, kterou podezřelí cizinci zadržení v Česku způsobili, policisté odhadli na 500.000 dolarů (přibližně 11 milionů korun). Kriminalisté na případu pracovali tři roky.

 • 6.3.2021

  Český premiér Andrej Babiš a americký ministr zahraničí Antony Blinken po telefonu projednávali pandemii covidu-19 a bezpečnostní spolupráci v rámci Severoatlatnické aliance (NATO). Hovořili také o mobilních sítích 5G, informoval Babiš na Twitteru. Doplnil, že potvrdil závazek České republiky jako členské země NATO dále navyšovat obranný rozpočet.

 • 6.3.2021

  Koulař Tomáš Staněk je halovým mistrem Evropy. O svém vítězství na šampionátu v Toruni rozhodl v páté sérii, v níž si vylepšil sezonní maximum na 21,62 metru a poskočil z průběžného čtvrtého místa do čela soutěže. Vyhrál o 15 centimetrů před polským obhájcem titulu Michalem Haratykem. Bronz získal Chorvat Filip Mihaljevič.

  "Je obrovský rozdíl mít jen medaile a zlato, protože vítěz je jenom jeden. Jsem strašně rád, že jsem si posunul nejlepší výkon, co jsem dal na velké akci. V tom mém zdravotním stavu je to úctyhodné," řekl novopečený šampion při on-line tiskové konferenci s ČTK a Právem. Vedle stehenního svalu měl problémy ještě s poraněným ukazováčkem.

  Další výsledky ze sportu:

  Česká lyžařka Martina Dubovská obsadila ve slalomu Světového poháru v Jasné osmé místo a zaznamenala nejlepší výsledek v kariéře. Vyhrála Američanka Mikaela Shiffrinová. Devětadvacetiletá Dubovská vynechala nedávné mistrovství světa v Cortině d'Ampezzo kvůli vážnému stavu své matky Zuzany, která minulé pondělí následkům těžké autonehody podlehla.

  Biatlonistka Markéta Davidová skončila ve sprintu na Světovém poháru v Novém Městě na Moravě dvanáctá. Podeváté v sezoně vyhrála Norka Tiril Eckhoffová. Světová šampionka ve vytrvalostním závodě Davidová minula až poslední desátou ránu a v cíli ztratila 38 sekund na Eckhoffovou, která měla rovněž jednu střeleckou chybu.

  Biatlonisté Tomáš Mikyska, Vítězslav Hornig, Jonáš Mareček a Mikuláš Karlík získali na MS juniorů bronz ve štafetě. České juniorky obsadily 13. místo.

 • 6.3.2021

  Jasno až polojasno, na východě přechodně až oblačno. Nejvyšší denní teploty 1 až 5 °C, v 1000 m na horách kolem -4 °C. Na Šumavě dnes u Kvildy naměřili minus 22,1 stupně Celsia. Výrazné mrazy byly i na jiných místech ve vyšších polohách. Například v Pohoří na Šumavě ukázal teploměr minus 20 stupňů Celsia.

  Po zbytek března a na začátku dubna může v Česku ještě v noci mrznout. V příštím týdnu bude nadprůměrný objem srážek a může i sněžit. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí.

 • 5.3.2021

  Vláda na dnešním zasedání schválila kvůli epidemii covidu-19 pracovní povinnost části studentů v nemocnicích. Týká se třetích a čtvrtých ročníků středních zdravotnických škol, některých mediků i studentů nelékařských oborů, informoval na twitteru ministr školství Robert Plaga (za ANO). Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) dříve řekl, že pracovní povinnost se nebude týkat mediků prvních a šestých ročníků.

  Blatný po jednání vlády novinářům řekl, že pracovní povinnost bude nařízena prostřednictvím hejtmanů. Nebude se týkat studentů, kteří prokážou, že již pracují pro poskytovatele zdravotnických služeb. "Ti studenti, kteří už dělají spoustu věcí pro náš stát, sestry a lékaře, nebudou této pracovní povinnosti podléhat. Bude jim ponechána možnost dobrovolné práce, protože už mají zkušenosti a jsou často vázáni na jednotlivé zdravotnické zařízení, které je potřebuje," vysvětlil. Studenti, kteří v rámci pracovní povinnosti nastoupí do nemocnic, budou mít nárok na přednostní očkování proti covidu-19, řekl Blatný.

Pages