• 6.5.2021

  Na Pražském hradě byly obnoveny plošné bezpečnostní kontroly návštěvníků. Důvodem je podle policie bezpečnostní situace v Evropě a ve světě. ČTK to řekl mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík. Kontroly na Hradě trvaly od léta 2016 do letošních Velikonoc, kdy byly zrušeny v souvislosti se znovuotevíráním Hradu po zmírnění protipandemických opatřeních. Podle zpravodajky ČTK policisté návštěvníkům již ve čtvrtek  kontrolovali zavadla, používají také ruční detekční přístroje. Opatření byla obnovena podle jejich vyjádření ve středu v poledne. Moravčík ČTK řekl, že návrat ke kontrolám vychází z doporučení bezpečnostních expertů, mezi které patří i Policie ČR. "Je to návrat k původnímu režimu s ohledem na bezpečnostní situaci ve světě a v Evropě," dodal. Za rozhodnutím podle něj není žádná konkrétní hrozba. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček ČTK odkázal na policejní prezidium. "Nejde o záležitost, kterou by upravovala nebo rozhodovala Kancelář prezidenta republiky," uvedl.

  Plošné vstupní bezpečnostní kontroly byly zrušeny před Velikonocemi, kdy se otevřely hradní zahrady a část Jeleního příkopu. Pouze namátkově byli lidé kontrolováni i po pondělním znovuotevření Hradu. Kontroly na vstupech do Pražského hradu byly zavedeny v roce 2016. Podle kritiků byla opatření zbytečná, zejména zpočátku se před vstupem tvořily dlouhé fronty. Hrad opatření hájil potřebou zajistit bezpečí turistů. Zrušení kontrol na konci března Kancelář prezidenta republiky zdůvodnila vyhodnocením bezpečnostní situace a posilováním kamerového systému a dalších prvků ochrany.

 • 6.5.2021

  Česko chce mít ještě před zavedením celoevropských covidových pasů dohodu se sousedními zeměmi, aby alespoň očkovaní proti covidu-19 mohli volně cestovat. Na čtvrteční tiskové konferenci po jednání s rakouským ministrem zahraničí Alexanderem Schallenbergem to řekl šéf české diplomacie Jakub Kulhánek (ČSSD). "Náš cíl je mít celoevropské řešení, směřujeme k 1. červenci. Nicméně chceme předem mít dohodu s našimi sousedy, aby alespoň ti, kteří jsou očkováni, mohli volně cestovat," řekl Kulhánek. "Všechny země začínají své systémy budovat, systémy certifikátů po očkování, prodělané nemoci. Jde o to, abychom si navzájem dokumenty začali uznávat. To potom vytvoří základ celoevropskému systému," doplnil Schallenberg. Řada evropských států chce s ohledem na blížící se turistickou sezonu zavést takzvané covidové nebo zelené pasy, tedy doklady o očkování, prodělaném covidu-19 nebo negativním testu na koronavirus. S nimi by mohli lidé například snáze překračovat hranice bez nutnosti následné karantény.

 • 6.5.2021

  Kompenzační bonus pro podnikatele a společníky malých firem zasažených protikoronavirovými opatřeními se bude vyplácet i v květnu. Rozhodla o tom vláda. Ministryně financí Alena Schillerová za hnutí ANO na Twitteru napsala, že finační správa by měla žádosti přijímat na začátku příštího týdne. Podnikatelé nebo společníci malých firem mají nárok na až 1000 korun denně. Podpora je zaměřená na ty, u kterých klesly v rozhodném období tržby o 50 a více procent.

 • 6.5.2021

  Česká organizace SOS dětské vesničky se chystá zřídit post svého ombudsmana pro děti. Přispět chce k jejich větší ochraně a k posílení jejich práv. Reagovala tak na informace o zneužívání dětí ve vesničkách v několika zemích, které zveřejnila federace SOS Children´s Villages. Ta zastřešuje vesničky ve 137 zemích a oblastech světa. Žádný z případů se nestal v Česku. ČTK to řekla mluvčí české organizace Michaela Poláková. V Česku vznikly tři dětské vesničky. Česká organizace poskytuje služby na podporu ohrožených dětí a rodin. Podle ředitelky české organizace SOS dětských vesniček Jindry Šalátové má Česko stejně jako jiné evropské země velmi přísné mechanismy ochrany dětí. "Také díky tomu se žádný z případů netýká naší národní organizace. Abychom ještě více posílili práva dětí a zabezpečili, že ani do budoucna u nás k žádným incidentům nedojde, zřídíme i u nás pozici dětského ombudsmana," uvedla.

  S dětským ombudsmanem počítá Úmluva o právech dítěte, která v Česku platí od února 1991. ČR je jednou z posledních zemí, která ochránce dětských práv nemá.

 • 6.5.2021

  Vyvrcholením oslav 1100. výročí mučednické smrti svaté Ludmily, jedné z patronek českého národa, bude národní pouť 18. září v Tetíně. Pořadatelé věří tomu, že akci by již neměla příliš omezovat opatření proti šíření koronaviru. Program připomínající kněžnu sv. Ludmilu, babičku i vychovatelku svatého Václava potrvá od současné chvíle až do konce roku. Informovali o tom organizátoři oslav a pouti. "Poselství svaté Ludmily zasahuje celou společnost, protože ta širokospektrálnost její postavy jako manželky, matky, babičky, vychovatelky, člověka, který něco představoval a kvůli tomu musel trpět a zemřít, mohou různým způsobem zasáhnout člověka dnešní doby," řekl pražský biskup Zdenek Wasserbauer. "Myslím si, že člověk každé doby, každé etapy, jakkoli je vybavený, bohatý, potřebuje nějaké symboly, hledá inspiraci pro svůj život, hledá cesty. V tom je asi důležitá svatá Ludmila i dnes," doplnil. Národní pouť je podle něj vlastně pozváním pro celou Českou republiku, ale i do zahraničí, tam, kde mají kostely svaté Ludmily nebo jsou s ní spojení.

  Na připomínce Ludmilina výročí již několik let pracuje Spolek sv. Ludmila 1100 let, Sdružení sv. Ludmily na Tetíně, sama obec Tetín, berounská farnost, pražské arcibiskupství i velkostatek Tetín, předci jehož současných majitelů odešli do Kanady po roce 1948. Restituenti se do příprav oslav zapojili a podporují také kulturní a duchovní život v Tetíně.

  K připomenutí kněžny sv. Ludmily jako první české panovnice, první české pokřtěné ženy, babičky i vychovatelky sv. Václava a první české světice se bude v květnu konat mezinárodní konference, etapová pouť z Velehradu na Tetín, budou se jí věnovat tradiční Dny lidí dobré vůle na Velehradě, projekce filmů, cyklopouť, koncerty a mnoho dalších akcí. Počátkem týdne zahájila svatoludmilské oslavy třeba také Praha 2, na jejímž území je kostel sv. Ludmily.

 • 6.5.2021

  V době epidemie koronaviru se příjmy dvou třetin domácností nezměnily, pokles zaznamenala zhruba čtvrtina lidí a osmi procentům Čechů se příjem zvýšil. Údaje se během trvání protiepidemických omezení v zemi příliš nemění, vyplývá z dubnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění. Největší propad příjmů pociťují osoby samostatně výdělečně činné a také nezaměstnaní. Po první vlně epidemie v červnu, stejně jako v prosinci a únoru, byla situace obdobná, konstatovali autoři průzkumu. Téměř tři pětiny domácností by podle vyjádření respondentů za současné situace dovedly vycházet s financemi více než půl roku. Pět procent domácností už teď s financemi nevychází a stejný podíl by vydržel nejdéle měsíc. Počet domácností, kterým stabilně nestačí peníze na pokrytí výdajů, se podle CVVM stabilně pohybuje okolo pěti procent. Průzkum CVVM se uskutečnil na přelomu března a dubna a zúčastnilo se ho 1025 lidí.

 • 6.5.2021

  Zoologická zahrada ve východočeském Dvoře Králové nad Labem patří k nejoblíbenějším českým institucím svého druhu, i díky zdejšímu safari, na němž se mohou návštěvníci pohybovat přímo mezi divokými zvířaty. Zahrada, jejímž základem byl malý zookoutek, otevřený královédvorskou radnicí 9. května 1946 v parku s kopií renesančního zámku, je známá také díky svému chovu afrických zvířat, který uznávají odborníci po celém světě. Ke zdejším unikátům patří chovy ohrožených nosorožců nebo vzácné pralesní žirafy okapi. V posledním roce ale zoo ekonomicky strádá kvůli omezením spojeným s koronavirem.

 • 6.5.2021

  Automobilka Škoda Auto v prvním čtvrtletí zvýšila provozní zisk o 46 procent na 448 milionů eur (zhruba 11,6 miliardy Kč) z 307 milionů eur před rokem. Ve své výsledkové zprávě to oznámil mateřský koncern Volkswagen. Tržby Škody Auto v prvním čtvrtletí meziročně vzrostly o zhruba čtyři procenta na 5,049 miliardy eur (130 miliard Kč). Automobilka dodala zákazníkům téměř 250 tisíc osobních vozů, tedy o 7,2 procenta více než před rokem.

  Škoda Auto provozuje v České republice tři výrobní závody, vyrábí ale i v Číně, v Rusku, na Slovensku a v Indii, většinou prostřednictvím koncernových partnerství, dále na Ukrajině a v Kazachstánu ve spolupráci s lokálními partnery. Působí na více než 100 trzích.

 • 6.5.2021

  Tržby v maloobchodě očištěné o kalendářní vlivy se v březnu meziročně zvýšily o pět procent, v únory podle revidovaných dat klesly o 2,4 procenta. V meziměsíčním srovnání měli obchodníci v březnu tržby o 1,6 procenta nižší. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad. Podle něj výsledky maloobchodních tržeb ovlivnila opatření proti šíření koronaviru, kvůli kterým byla v březnu řada prodejen některých sortimentů nepotravinářského zboží uzavřena nebo měla omezený provoz. Spotřebitelé v průběhu pandemie více využívali možnosti nakoupit zboží prostřednictvím internetu. Právě internetovým obchodům se nejvíce dařilo, tržby se jim meziročně zvýšily v březnu o více než třetinu.

 • 6.5.2021

  Zatím 2487 věřitelů přihlásilo své pohledávky v insolvenčním řízení s ČSA, řekl ČTK insolvenční správce Michael Šefčík ze společnosti Inskol. Očekává se přitom, že celkový počet věřitelů ještě vzroste o stovky až tisíc dalších. Velkou část z nich tvoří cestující, kteří žádají vrácení platby za letenky zrušených letů. Řadu klientů hromadně zastupují některé společnosti nebo advokátní kanceláře, což zvyšuje náklady těchto zákazníků. Míra proplacení zakoupených letenek je však nejistá. Většina cestujících tak podle prodejců využívá výměnou za zrušené letenky spíše náhradní vouchery. Vyplývá to z informací ČTK.

  ČSA jsou v úpadku od března. Důvodem jsou nesplacené pohledávky, které podle údajů firmy dosahují přibližně 1,8 miliardy korun. Asi miliardu korun z pohledávek tvoří podle údajů společnosti v insolvenčním návrhu neproplacené nebo neprojeté letenky u zrušených letů. Cestující místo zrušených a neproplacených letenek ČSA mají v současnosti na výběr se buď přihlásit do insolvenčního řízení nebo využít za letenku náhradní voucher.

Pages