• 9.6.2023

    Oblačno až polojasno, odpoledne na většině území přeháňky, místy bouřky. Ráno ojediněle mlhy. Nejnižší noční teploty 15 až 11 °C. Nejvyšší denní teploty 22 až 26 °C, v 1000 m na horách kolem 18 °C.

  • 9.6.2023

    Šéfdirigentem Vídeňského symfonického orchestru bude od sezóny 2024/25 na pět let český dirigent a skladatel Petr Popelka. Podle agentury DPA to uvedli to zástupci orchestru a města Vídeň. Na svých internetových stránkách o tom informuje i sám Popelka, který je v současnosti druhou sezonu šéfdirigentem Symfonického orchestru Českého rozhlasu.

    "Stát se šéfdirigentem Vídeňských symfoniků je splněný sen," napsal Popelka na svých internetových stránkách. Tento orchestr je podle něj "ztělesněním Vídně". Popelka vídeňský orchestr vyzdvihuje také za jeho "moderního a průkopnického ducha", ať už jde o výběr repertoáru nebo roli orchestru ve společnosti.

    Podle agentury DPA Popelka uvedl, že kromě děl od Roberta Schumanna, Gustava Mahlera nebo Arnolda Schönberga se chce zaměřit na tvorbu mladých skladatelů. "Žijeme v dnešní době a musíme hrát hudbu dneška," řekl Popelka.

  • 9.6.2023

    Litoměřice a Terezín ode dneška spojuje lodní linka. Malé plavidlo bude do října pendlovat mezi městy. Najednou sveze nejvýše 12 lidí. Politici věří, že rozšířením nabídky pro výletníky se podaří získat do regionu více turistů, kteří v něm přespí. Novinářům to řekl náměstek hejtmana Jiří Řehák (Spojenci pro kraj).

    Terezín by rád díky nabídce lodní dopravy přilákal hlavně rodiny s dětmi. Obvykle totiž turisté míří do Památníku Terezín. Velké autobusy zastaví před Národním hřbitovem a po prohlídce město opouštějí. "Litoměřice a Terezín jsou opravdu dvě perly okresu, pokud se nám podaří, aby tu lidé strávili déle času, budeme spokojeni. Pomoci by k tomu mohla právě i lodní linka," uvedl Řehák.

    Lodní linky jezdí v turistické sezoně i mezi Litoměřicemi a Ústím nad Labem a Ústím a Děčínem. V Litoměřicích zastavují na Labi velké výletní lodě z Německa. "Obliba řeky určitě stoupá, což nás těší. Chceme, aby k přístavišti zajížděly autobusy městské dopravy. Bude tu také mapa s turistickými zajímavostmi ve městě," řekl místostarosta Litoměřic Jiří Adámek (ANO).

  • 9.6.2023

    Obcházení sankcí uvalených na Rusko by se mělo stát trestným činem postihovaným podobně ve všech zemích Evropské unie. Shodli se na tom dnes ministři spravedlnosti členských států, kteří podpořili normu navrženou loni Evropskou komisí. Směrnice kriminalizuje aktivity napomáhající obcházení sankcí a má pomoci zlepšit efektivitu unijních postihů. Členské země by o její konečné podobě měly začít ve druhé polovině roku vyjednávat s Evropským parlamentem.

    Podle nové směrnice by měl být v celé unii trestným činem například prodej či nákup sankcionovaného zboží nebo obchodování s firmami ze seznamu. Potrestán podle obdobných pravidel bude i ten, kdo pomůže člověku zařazenému na sankční listinu, aby se dostal do některé z členských zemí. Nová směrnice má usnadnit cestu k tomu, aby země EU mohly zabavovat majetek spojený s obcházením sankcí.

  • 9.6.2023

    Ministerstvo spravedlnosti počítá s tím, že za znásilnění i další sexuální trestné činy budou soudy moci v širší míře ukládat peněžité tresty. A to i u závažnějších případů, například za znásilnění dítěte. Vyplývá to z navrhovaných paragrafových znění obou variant nové definice znásilnění, které úřad zveřejnil na svém webu. Mluvčí ministerstva Vladimír Řepka dnes na dotaz ČTK zdůraznil, že jako samostatný lze uložit peněžitý trest jen v případech, kdy vzhledem k povaze činu a osobě pachatele není jiného trestu zapotřebí.

    "Navrhovaná úprava v žádném případě nestanoví, že za závažnější případy se budou ukládat pouze peněžité tresty. Jen umožňuje, aby i v těchto případech mohla oběť uspokojit svůj nárok na náhradu nemajetkové újmy jednodušší cestou, a to z výtěžku z uloženého peněžitého trestu," sdělilo ministerstvo. Podle něj tak nastává výrazné posílení práv obětí na dosažení náhrady újmy.

  • 9.6.2023

    Evropská komise nesouhlasí s financováním 15 protipovodňových projektů z Národního plánu obnovy v gesci ministerstva zemědělství (MZe). Týká se to mimo jiné projektů na přehradách Orlík, Harcov nebo Jezeří. Na jejich financování letos bude potřeba 512 milionů korun ze státního rozpočtu. ČTK to řekl mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý. Ministerstvo mělo připraveno 42 projektů, z toho dva byly rezervní. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) dnes na dotaz ČTK odpověděl, že projekty budou dokončeny bez ohledu na to, zda na ně půjdou peníze z EU.

    Nekula řekl, že vyjmutí financování z plánu obnovy je jen otázkou výkladu bruselských úředníků, zda je v plánovaných projektech moc, anebo málo betonu. Stavby se podle něj musejí dokončit v podobě, jak jsou vyprojektované. "Je jen otázka, z jakého zdroje se to zafinancuje," dodal.

  • 9.6.2023

    Čína dnes varovala evropské země před oficiálními styky s tchajwanskými činiteli a před podporou "sil prosazujících nezávislost Tchaj-wanu". Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na čínskou diplomacii. Tchajwanský ministr zahraničí Joseph Wu příští týden navštíví Evropu a 14. června promluví v Praze na bezpečnostní konferenci, kterou zahájí český prezident Petr Pavel.

    Wuovo vystoupení na Summitu evropských hodnot v Praze, o němž ve čtvrtek informovala agentura Reuters, ČTK potvrdili pořadatelé konference. Mluvčí českého prezidenta Markéta Řeháková ČTK řekla, že setkání prezidenta Pavla s tchajwanským ministrem zahraničí není plánováno.

    Ministr zahraničí Jan Lipavský dnes uvedl, že o návštěvě šéfa tchajwanské diplomacie v příštím týdnu byl informován, bude však v té době v Africe a tak "setkání není fyzicky možné". Česká vláda má podle Lipavského jasnou politiku, jakým způsobem vede své vztahy s Tchaj-wanem.

  • 9.6.2023

    Černínský palác pracuje na otevření Českého centra v Hanoji do konce letošního roku. Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) dnes v Praze poděkoval vietnamskému protějšku za spolupráci na projektu, který má v zemi podpořit českou kulturu. Jak Lipavský zmínil na tiskové konferenci po jednání s šéfem vietnamské diplomacie Bui Thanh Sonem, ve Vietnamem žije 200.000 lidí mluvících česky, kteří mají o českou kulturu velký zájem. Ministři zmínili i chystané přímé letecké spojení mezi Prahou a Hanojí.

    Ministr zahraničí Vietnamu do Prahy přijel po devíti letech. Země je podle Lipavského jedním z nejvýznamnějších partnerů Česka v regionu. Se svým protějškem se shodli na posílení spolupráce v obchodu, obranném průmyslu, cestovním ruchu, vědě a informačních technologiích. Zájem má Vietnam i o dopravní strojírenství.

  • 9.6.2023

    Opoziční ANO požádalo o svolání mimořádné sněmovní schůze k reformě unijních migračních pravidel, jak se na ní dohodli ve čtvrtek večer ministři vnitra zemí EU. Novinářům to dnes řekl předseda hnutí Andrej Babiš, podle kterého jde o nepochopitelnou věc. Záměr o vyvolání poslaneckého jednání ohlásil také lídr opozičního hnutí SPD Tomio Okamura, jehož klub ale na rozdíl od ANO nemá k takovému kroku dostatečný počet členů.

    "Je to neuvěřitelná zrada, neuvěřitelné selhání naší vlády, která je servilní Bruselu," uvedl Babiš. Čeští zástupci v Evropě podle něho vůbec nehájí zájmy České republiky. "Česká republika má sama rozhodovat o tom, kdo v ní bude žít," zdůraznil Babiš. Uvedl také, že reforma migračních pravidel bude pro ANO jedním z velkých témat do evropských voleb v příštím roce. K reformě migračních pravidel EU se poslanci mimořádně sejdou ve středu.

    Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) dohodu považuje za úspěch. "Vyjednali jsme férové společné řešení, o které jsme usilovali a které jsme aktivně prosazovali. Žádné kvóty, ale solidární finanční pomoc nejvíce zatíženým členským zemím, kterou Česko prostřednictvím programů ministerstva vnitra dlouhodobě realizuje," uvedl dnes Rakušan v tiskové zprávě. Na základě vyjednané dohody bude navíc Česko ze systému povinné solidarity dočasně vyjmuto, a to z důvodu velkého množství přijatých uprchlíků před válkou z Ukrajiny, zdůraznil ministr.

  • 9.6.2023

    K jedné z nejznámějších automobilových soutěží první republiky patřil závod 1000 mil československých, jehož první ročník odstartoval 10. června 1933. Byl to rychlostní závod na tehdy nejdůležitější domácí silniční trase Praha - Kolín - Německý (nyní Havlíčkův) Brod - Jihlava - Velké Meziříčí - Brno - Břeclav - Bratislava. Účastníci jeli z Prahy do cíle a zpět bez přerušení dvakrát. Celkem tedy téměř 1600 kilometrů ostré jízdy bez odpočinku a navíc za plného provozu.

    Za vzor organizátorům posloužil slavný italský závod Mille Miglia a cílem soutěže byla prezentace československého automobilového průmyslu, takže každá z osmi tehdy existujících tuzemských automobilek na něj dodala vlastní speciál.

Pages