• 30.9.2023

  Čeští baseballisté zakončí domácí mistrovství Evropy utkáním o páté místo. Svěřenci trenéra Petra Chadima se v sobotu střetnou v Brně s Izraelem.

  Češi ze sebe v pátek setřásli zklamání ze čtvrtečního čtvrtfinálového vyřazení od Británie a v prvním duelu o umístění deklasovali 11:1 Francii. Pátému týmu z olympijských her v Tokiu Izraeli mohou oplatit čtvrtfinálovou porážku z předchozího ME v roce 2021.

 • 30.9.2023

  O milimetry uniklo českému cyklistovi Danielu Baborovi druhé etapové vítězství v závodu Kolem Langkawi. V závěrečné osmé etapě s cílem v Kuala Lumpuru jezdce španělské stáje Caja Rural-Seguros RGA těsně předčil ve spurtu na poslední chvíli Rus Gleb Syrica.

  Po vítězství ve čtvrté etapě přidal Babor další pódiové umístění v závodu Pro Series, který je druhou nejvyšší kategorií po World Tour. V bodovací soutěži skončil pátý.

  Vítězem závodu se stal Brit Simon Carr, který se dostal do čela po triumfu v páté etapě, zakončené těžkým výjezdem na Genting Highlands.

 • 30.9.2023

  Několik desítek tisíc korun už poslali lidé do sbírky na pomoc rodině jednačtyřicetiletého muže, který minulý týden ve čtvrtek zemřel při explozi domu v Otinovsi na Prostějovsku. Veřejnost zároveň přispívá i na sbírku určenou pro majitele okolních domů poškozených výbuchem. Obě sbírky tento týden vyhlásil obecní úřad v Otinovsi. Informoval o tom na svém webu. Jednou z vyšetřovacích verzí je, že silnou explozi mohla způsobit neopatrná manipulace s pyrotechnikou. Majitelem domu byl profesionální hasič, podle ředitele Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Karla Koláříka byl v době události mimo službu.

  Případ je ve fázi prověřování, která potrvá několik měsíců.

 • 30.9.2023

  Ministerstvo dopravy by mělo v příštím roce hospodařit se 103,6 miliardy korun. Oproti letošnímu roku by tak výdaje resortu měly klesnout zhruba o devět miliard korun. Meziročně klesnou i příjmy úřadu. Vyplývá to z návrhu státního rozpočtu na rok 2024 zveřejněného na webu Poslanecké sněmovny. Poslanci se začnou rozpočtem zabývat na konci října. Schválit ho musí do konce roku, pokud se má stát vyhnout rozpočtovému provizoriu.

  Příjmy ministerstva dopravy, které z většiny tvoří peníze z Evropské unie, by měly v příštím roce klesnout přibližně o čtyři miliardy na 25,1 miliardy korun. Ministerstvo by tak podle návrhu vytvořilo deficit v rozpočtu ve výši 78,5 miliardy korun, letos je to 83,7 miliardy korun.

  Hlavní část výdajů má směřovat do Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI). Vláda v pátek odeslala do Sněmovny návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 252 miliard korun, vyplývá z údajů na webu Sněmovny.

 • 30.9.2023

  Židovská obec Teplice usiluje o obnovu chátrající synagogy v Lounech. Nyní nechala odkrýt zasypané sklepení, které se pod památkou nachází. Cílem bylo zjistit, zda je v něm voda, která by způsobovala chátrání budovy, což se nepotvrdilo. Za několik let tak může být objekt nedaleko náměstí po opravách otevřen pro veřejnost, řekl předseda teplické židovské obce Michael Lichtenstein.

  Lounskou synagogu vrátil stát Židům v roce 2003. Stavba z roku 1871 jim sloužila do počátku druhé světové války. Po válce v ní byl nejprve muzejní depozitář a později archiv. Během 50 let v budově vzniklo mezipodlaží, které bude potřeba zbourat.

  Náklady na opravu budou podle autorů studie proveditelnosti asi 30 milionů korun, Lichtenstein řekl, že budou vyšší. Pro veřejnost bude synagoga po rekonstrukci sloužit jako kulturní centrum, kde se budou konat například koncerty.

  Vloni už teplická židovská obec nechala kompletně opravit a vyčistit krovy, které napadly různé houby a plísně. V příštím roce některé více poškozené krovy nahradí nové, na což teď židovská obec shání peníze.

 • 30.9.2023

  Polojasno, v severovýchodní polovině území oblačno. Ráno ojediněle mlhy nebo nízká oblačnost. Během dne od jihozápadu ubývání oblačnosti. Nejvyšší teploty 19 až 23 °C, na severu a severovýchodě kolem 18 °C, v 1000 m na horách kolem 13 °C.

 • 30.9.2023

  V září zemřelo na českých silnicích zatím 46 lidí, o pět víc než loni. Od začátku roku si dopravní nehody vyžádaly 356 životů, což je o 17 více než ve stejném období před rokem. Vyplývá to z předběžných statistik dopravní policie k páteční půlnoci. Výrazný nárůst počtu úmrtí oproti loňskému září zaznamenali policisté u motorkářů.

  Za letošní září evidují policisté více než 7500 nehod, zhruba o 1000 méně než loni. Při haváriích zemřelo 46 lidí, 161 utrpělo těžká zranění a dalších téměř 2200 lidí se zranilo lehce.

  Mezi oběťmi zářijových nehod byli nejpočetněji zastoupeni motorkáři. Zemřelo jich 14, což je o deset více než loni. Následovali řidiči osobních aut, kterých zahynulo 13, meziročně o pět méně. Mezi oběťmi havárií bylo dále sedm chodců, pět cyklistů, čtyři řidiči nákladních vozů a tři spolujezdci z osobních aut.

 • 30.9.2023

  Voliči na Slovensku od rána vybírají nové poslance parlamentu v předčasných volbách, které jednoznačného favorita nemají. Podle dřívějších sondáží by se o vítězi mělo rozhodnout mezi stranou Směr-sociální demokracie (Směr-SD) bývalého trojnásobného premiéra Roberta Fica a liberálním hnutím Progresivní Slovensko (PS) místopředsedy Evropského parlamentu Michala Šimečky. Hlasování skončí dvě hodiny před půlnocí, následně statistický úřad začne zveřejňovat dílčí výsledky.

  Zhruba 4,3 milionu voličů si může vybrat z více než dvou desítek kandidujících politických stran a jedné koalice.  Ze zahraničí hlasoval poštou rekordní počet 58.779 Slováků. Nejvíce hlasovacích obálek - 23.486 - dostalo ministerstvo vnitra z České republiky. Stovky Slováků, především studentů, pak vyrazily z pražského hlavního nádraží včera speciálním bezplatným vlakem na Slovensko, aby se zúčastnily sobotních parlamentních voleb.

  Vypsání nových voleb schválila slovenská sněmovna poté, co loni v prosinci vyslovila nedůvěru tehdejší vládě premiéra Eduarda Hegera. Hlasování předcházel rozpad čtyřčlenné vládní koalice, po kterém kabinet přišel v parlamentu o většinu. V polovině letošního května pak Hegerovu vládu vystřídal kabinet odborníků v čele s ekonomem Ľudovítem Ódorem, který v předčasných volbách nekandiduje.

 • 30.9.2023

  Lidé si mohli v Kolovratském paláci v areálu Senátu prohlédnout Mnichovskou dohodu, od jejíhož podpisu letos uplynulo 85 let. Na jejím základě Československo v roce 1938 muselo nacistickému Německu postoupit své pohraničí. V Zeleném salonku, kde byla tehdejší československá vláda s dohodou seznámena, si mohli návštěvníci vyslechnout přednášky historika a ředitele Památníku Lidice Eduarda Stehlíka o tehdejších událostech.

  Mnichovskou dohodu nejen politici připomínají v souvislosti s ruskou agresí vůči Ukrajině a rozhodnutím putinovského režimu připojit alespoň východní ukrajinské oblasti k Rusku.

 • 30.9.2023

  Ve funkci generálního ředitele České televize dnes po 12 letech končí Petr Dvořák, kterého ve vedení televize od října nahradí bývalý šéf brněnského studia ČT Jan Souček. Spolu s Dvořákem odejde i část jeho nejbližších spolupracovníků, mimo jiné ředitel zpravodajství a sportu ČT Zdeněk Šámal nebo šéf komunikace a obchodu Vít Kolář.

  Spolu s Kolářem a Šámalem odchází podle informací ČTK rovněž vedoucí právního útvaru Markéta Havlová. Kolegům poslala rozlučkový dopis. Končí i ředitelka marketingu Denisa Kollárová, pod kterou spadá i televizní self promotion a sociální sítě, Alžběta Plívová, která vede komunikaci a PR a je klíčovou manažerkou ČT edu, nebo ředitelka personálního útvaru Jitka Tejnorová. Na odchodu je i mluvčí ČT Karolina Blinková nebo manažer programové rady Miloš Zahradník.

  Dvořák je nejdéle sloužícím ředitelem České televize. Letos v červnu ale při volbě od Rady ČT svůj třetí mandát nezískal.

Pages