• 24.9.2021

  Jasno nebo skoro jasno, na severu a severovýchodě až polojasno. Ráno ojediněle mlhy nebo nízká oblačnost. Nejvyšší teploty 20 až 24 °C.

 • 24.9.2021

  Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že svému slovinskému protějšku Aleši Hojsovi nabídl prodloužení české policejní mise, která ve Slovinsku pomáhá střežit vnější hranici schengenského prostoru. Obě strany podle něj rovněž zvažují společný postup při nákupu bezpečnostní techniky. O vyslání policejního kontingentu požádalo Slovinsko koncem loňského roku, desítka českých policistů se na hranici s Chorvatskem, která představuje vnější hranici Schengenu, přesunula v létě. Má zde za úkol bránit nelegální migraci. Vlády v Praze a Lublani považují boj proti nelegální migraci za svou prioritu. Podle Hamáčka mezi nimi panuje shoda například v otázce Afghánistánu a s ním spojené hroby nové migrační krize. "Řešením není ilegální migrace do Evropy," řekl Hamáček s tím, že v souladu se srpnovou deklarací ministrů unijních vnitra chtějí obě země pomáhat přímo v regionu.

  Hamáček ve čtvrtek převzal od slovinského premiéra Janeze Janši pamětní medaili za pomoc v počáteční fázi covidové pandemie. V březnu 2020 poslalo Česko do Slovinska 500.000 roušek, 25.000 respirátorů a 5000 ochranných obleků. Letos v červnu slovinská vláda oznámila, že Česku v rámci solidarity daruje přes 10.000 dávek covidové vakcíny.

 • 24.9.2021

  Za téměř deset měsíců jejich platnosti řidiči koupili víc než pět milionů kusů elektronických dálničních známek, za více než 4,8 miliardy korun.  V roce 2020 se přitom stejný počet tehdy ještě papírových známek prodal za celý rok. Oznámila to společnost Cendis, která provozuje systém elektronické známky. E-známky platí od začátku tohoto roku, kdy nahradily papírové kupony. Přestože do letošních čísel prodejů ještě výrazně zasáhl covid, už nyní máme téměř stejné prodeje jako za celý loňský rok,“ uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Motoristé podle něj oceňují zejména snadný nákup přes internet a možnost nastavení platnosti známky. Největší zájem měli řidiči o roční známky.

 • 24.9.2021

  Železniční trh v Česku se za posledních deset let výrazně proměnil. Zatímco v minulosti držely monopolní postavení státní České dráhy, nyní působí v osobní dopravě více než desítka dopravců. I přesto si ČD udržely více než 85procentní podíl na celkově ujeté vzdálenosti, následuje RegioJet s necelými pěti procenty a třetí je Arriva. Ještě větší konkurence je v nákladní dopravě. Vyplývá to z aktuálních údajů Správy železnic, které má ČTK k dispozici. Dráhy se se soukromými dopravci musí dělit již také o státní a krajské zakázky. Až do roku 2011 měly České dráhy takřka monopolní postavení, menší dopravci tehdy získali prostor jen na několika malých regionálních tratích. Prvním velkým konkurentem se stal před deseti lety RegioJet, který vstoupil se svými vlaky na komerční trať Praha - Ostrava. O rok později se na ní přidal i Leo Express. ČD tím ztratily svou do té doby výsostnou pozici, protože trať je nejvytíženější v Česku. Konkurence se navíc na komerčních linkách přesunula i na trasu z hlavního města do Brna, případně do zahraničí.

 • 24.9.2021

  Někteří zahraniční studenti se v Česku nechávají opakovaně očkovat proti koronaviru, protože vakcinaci stejnou látkou z domovské země jim stát neuznává. Při ubytování na kolejích, což je podmínka stipendia, se musejí bez uznaného očkování každý týden testovat. O problémech některých studentů informovala v tiskové zprávě Mendelova univerzita v Brně. Jde například o 90 studentů z Ghany, celkem je v podobné situaci asi stovka zahraničních studentů téže školy. "Většina z nich má hluboko do kapsy. Pokud se nebudou každý týden testovat, tak jim hrozí vyloučení z kolejí a nám pokuta. Řada ze studentů tuto absurdní situaci řeší tím, že se nechají znovu očkovat i v České republice, takže už mají někteří třeba čtyři dávky Pfizeru," uvedla rektorka Danuše Nerudová. Vakcínou od společností Pfizer a BioNTech se podle Nerudové nechávají očkovat také studenti z Číny, kteří by jinak nevyhověli českým regulím. Na Mendelově univerzitě v Brně je aktuálně zhruba 1600 zahraničních studentů, z toho 700 Slováků. „Studenti ze zemí Evropské unie nebo USA tyto problémy samozřejmě nemají. Ale jejich kolegové ze zemí jako Gruzie, Ghana, Etiopie nebo Zambie, kteří mají v těle stejnou očkovací látku a certifikát potvrzený navíc i na ambasádě, ano. Stát by měl přistupovat ke všem stejně a podmínky sjednotit,“ míní rektorka.

  Ministerstvo zdravotnictví stanovilo seznam zemí, ze kterých certifikáty o očkování uznává. Kromě zemí EU a USA jsou na něm ještě asi čtyři desítky dalších států, většinou z Jižní Ameriky nebo Asie. Z afrických zemí na seznamu není ani jedna. "Ministerstvo zahraničních věcí dále pracuje na získávání dalších certifikátů a jejich technických parametrů tak, aby mohl být výše uvedený seznam dále rozšiřován," píše ministerstvo zdravotnictví na webu.

 • 24.9.2021

  Čtvrt roku poté, co se několika obcemi na Břeclavsku a Hodonínsku prohnalo tornádo, má většina poškozených domů opravenou střechu. Teď jejich obyvatelé řeší hlavně interiéry a další vybavení. Radnice opravují poškozené objekty, jako jsou například škola, kostel, zdravotní středisko nebo stadion. Celkové škody přesáhly 11 miliard korun, z toho na majetku obcí a kraje činily kolem 1,5 miliardy korun. ČTK to řekl hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Poškození mohou na škody čerpat peníze z pojištění, dotace od státu nebo z veřejných sbírek. Stát v první polovině září s lidmi podepsal více než 400 smluv zhruba za 600 milionů korun. Podnikatelům s více než 100 žádostmi proplatil kolem 50 milionů. Desítky milionů vybraly obce ve svých veřejných sbírkách, lidem pomáhají i neziskové organizace. Celkem se vybrala více než miliarda korun. Neziskové organizace lidem vyplatily už přes 600 milionů.

 • 24.9.2021

  Český telekomunikační úřad chce regulovat cenu mobilních dat na velkoobchodním trhu, protože na něm shledal omezenou konkurenci. Zveřejnil návrh analýzy, na základě které může ceny upravit. Regulace by se však přímo týkala pouze smluv mezi velkými operátory O2, T-Mobile a Vodafone a malými virtuálními operátory, kteří od nich data kupují a dál přeprodávají. Podle úřadu by ale i tato úprava měla vést i ke snížení spotřebitelských cen. Ty sice dlouhodobě klesají, Česko ale podle srovnání Evropské komise nadále patří k nejdražším unijním státům.

  Operátoři s chystanou regulací trhu mobilních dat nesouhlasí. Analýza ČTÚ podle nich neodráží vývoj trhu. Regulaci trhu v ČR odmítla Evropská komise, uvedli.

 • 24.9.2021

  Plasy na Plzeňsku začnou příští rok opravovat za 18 milionů korun hrobku šlechtického rodu Metternichů, která je v majetku města. Chtějí ji turisticky propojit s hojně navštěvovaným areálem plaského kláštera. Hotová by měla být do roku 2023, kdy bude Metternichovo výročí, a měla by být atrakcí pro cizince, hlavně Rakušany, řekl ČTK starosta Zdeněk Hanzlíček (ČSSD). "Máme zažádáno o dotaci kolem 13,5 milionu z evropského programu IROP a máme velkou naději na její získání. Doufejme, že příští rok, někdy v polovině roku, začneme," uvedl. Hrobka patří podle starosty mezi velmi významná návštěvní místa ve městě.

  Stálou Metternichovskou expozici chystá do roku 2023 v klášteře v Plasích také Národní památkový ústav, a to v budově barokní prelatury, kterou teď opravuje za 150 milionů. Do Plas s 2800 obyvateli jezdí stále více turistů, hlavně do kláštera, centra stavitelství, na Metternichovu hrobku, do muzea litiny, zoo a pivovaru, na golf, přírodní koupaliště a na kola a výlety do přírody.

 • 24.9.2021

  Víc než 20 univerzit a 40 vědeckých institucí po celém Česku se zapojuje do dnešní Noci vědců. Její program se každoročně věnuje jinému tématu - tím letošním je ČAS. Kvůli pandemii koronaviru bude část programu online, na některé přednášky ale návštěvníci můžou přijít osobně. Noc vědců bude kromě hlavního města třeba v Brně, Jihlavě, Karlových Varech, Liberci, ale také ve Zlíně a dalších městech.

 • 24.9.2021

  Ministerstvo spravedlnosti připravuje nové tabulky pro výpočet výživného na děti. Podle resortu by tento krok měl podpořit mimosoudní dohody mezi rodiči. Ministerstvo ke změně přistoupilo na základě analýzy, podle které jsou současné sazby z příjmů platícího rodiče nadsazené. Návrh třeba doporučuje řídit se spíš než věkem dítěte tím, jestli chodí do školky ne bo už studuje na střední škole.  Nové tabulky počítají i se stanovením minimální částky, která musí rodiči po zaplacení výživného zůstat i se snižováním částky v případech, kdy má rodič víc dětí. Zatímco původní tabulky měly sloužit soudům, ty nové budou hlavně pro veřejnost. Ministerstvo teď čeká na připomínky, tabulky chce mít hotové začátkem příštího roku.

Pages