• 18.8.2022

  Od jihozápadu postupně na většině území přeháňky nebo déšť, v Čechách i vydatný, místy bouřky, i silné. Nejnižší noční teploty 20 až 16 °C, na jihovýchodě Moravy kolem 22 °C. Nejvyšší denní teploty od 22 °C na západě po 35 °C na jihovýchodě, v 1000 m na horách kolem 21 °C, v Jeseníkách a Beskydech kolem 26 °C.

 • 18.8.2022

  Především borůvkové knedlíky, ale i kuřecí steaky s borůvkovým přelivem nebo hamburger s borůvkovým chutney bude tento víkend v menu téměř dvou desítek restaurací v Malé Morávce a v Karlově na Bruntálsku. Borůvkové hody ve vyhledávané rekreační lokalitě v Jeseníkách mají dlouholetou tradici, letos se uskuteční podvaadvacáté. Návštěvníky bude vozit v obci bezplatný autobus, v sobotu bude z Ostravy vypraven speciální vlak.

  Borůvkové hody každoročně přivítají až 20.000 návštěvníků za víkend. Nejvíc na odbyt jdou knedlíky. "Borůvkové knedlíky na hodech objednávkám jednoznačně dominují, tvoří 80 až 90 procent z objednaných jídel, například jedna z restaurací si na hody ručně nachystala až 1200 knedlíků. V nabídce budou letos vedle těch tradičních také borůvkové knedlíky v bezlepkové variantě, což je jeden z nejčastějších dotazů, které dostáváme. Restaurace se však snaží nabídky v menu rozšířit i o další jídla," řekl dnes ČTK za pořadatele akce Boris Keka. Do akce se letos zapojí 15 podniků v obou obcích.

  Součástí hodů bude letos také borůvkový jarmark v obecním parku v Malé Morávce. Na ochutnávky zde bude připraveno borůvkové víno, pálenka či cider, ale i frgály, marmelády a sirupy, jejichž hlavní ingrediencí budou právě borůvky. Po borůvkovém maratonu čeká návštěvníky Malé Morávky v září změna jídelníčku. Od 10. do 11.. září se v obci koná řízkový festival.

 • 18.8.2022

  Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) dnes při jednání v Praze potvrdil svému rumunskému protějšku Bohdanu Aureskovi českou podporu vstupu Rumunska do schengenského prostoru. Řekl to na tiskové konferenci v Černínském paláci. Země podle Aureska splnila veškerá kritéria. Ministři se dnes věnovali také tématu ruské agrese proti Ukrajině. Česká a rumunská pozice je podle Lipavského velmi podobná. Šéf české diplomacie poděkoval Rumunsku za podíl na zvládání humanitárních důsledků války a za pomoc při exportu ukrajinského obilí na světové trhy.

 • 18.8.2022

  Do širšího výběru nominací na letošní Evropské filmové ceny se dostal i snímek v české koprodukci Krásné bytosti, který natočil islandský režisér Gudmundur Arnar Gudmundsson. Uvedli to dnes pořadatelé. Soutěžit bude s dalšími 29 filmy, které natočili evropští režiséři.

  Dvouhodinový snímek Krásné bytosti vypráví o náročném dospívání čtrnáctiletého outsidera Balliho a partě jeho kamarádů na Islandu. Film byl představen na filmových festivalech v Berlíně a Karlových Varech. V českých kinech bude uveden v polovině září.

 • 18.8.2022

  Všechny národní parky v ČR přehodnotí připravené zásady péče s ohledem na požár v Českém Švýcarsku. Zvýšit se musí bezpečnost. Novinářům to dnes řekla po setkání se starosty obcí v Českém Švýcarsku ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL).

  Zásady péče o parky byly těsně před projednáním. Nyní se musí podle ministryně upravit. "Jsem rád, že ministerstvo chce úpravu udělat všude, ve všech národních parcích. Musíme se na to podívat se zkušeností z Českého Švýcarska," řekl senátor za Děčínsko Zbyněk Linhart (za STAN). V ČR jsou čtyři národní parky. Podle Hubáčkové není reálné, aby přepracování a projednání zásad péče o parky trvalo méně než rok.

  Ministerstvo životního prostředí je připraveno začít příští týden uvolňovat peníze obcím v Českém Švýcarsku, kde hořelo na ploše 1060 hektarů. Má připraveno 100 milionů korun. Požadavky mohou posílat obce už nyní. Obce budou moci peníze využít na obnovu infrastruktury, včetně zabezpečení požárem poškozených svahů. Ministerstvo obcím přispěje také na likvidaci odpadu po požáru. V případě potřeby resort částku určenou na pomoc zvýší.

 • 18.8.2022

  Vláda zváží úpravu normativních nákladů na bydlení, které slouží pro výpočet výše příspěvku na bydlení. Příští týden požádá příslušné úřady o údaje pro případné navýšení částek. Novinářům to dnes řekl premiér Petr Fiala (ODS). Při zvýšení normativů se dávka na bydlení zvedne. Mluvčí ministerstva práce Eva Davidová ČTK řekla, že normativy by se případně mohly zvednout od října. Resort práce zvažuje také cílenější nastavení podpory, aby víc odpovídala situaci v jednotlivých místech republiky.

  Podle plánů resortu by se měly brát při stanovení podpory v úvahu ceny v jednotlivých místech. Například výdaje v městech v okolí Prahy jsou výrazně vyšší než ve srovnatelně velkých místech na Ústecku či Jesenicku, podotkla mluvčí. Podle expertů na sociální problematiku jsou normativy nízké a neodpovídají realitě, a to zvlášť pro malé domácnosti. Kritika mířila i na složité vyřizování dávky. Od července se postup zjednodušil.

 • 18.8.2022

  Do českých škol nastoupí v září méně než původně odhadovaných 130.000 válečných uprchlíků z Ukrajiny. Na dotaz ČTK to dnes uvedlo tiskové oddělení ministerstva. Přesný přehled o tom, kolik ukrajinských dětí ve školách bude, úřad zatím nemá. Školy podle něj potřebná data upřesní v týdnu před zahájením školního roku.

  Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) ve středu řekl, že školy budou podle dat ze zápisů připraveny přijmout v září na začátku nového školního roku příchozí z Ukrajiny bez omezení pro české žáky. Některé školy hlásily kvůli začleňování uprchlíků už v uplynulém školním roce potíže s kapacitou. Zvláštní zákon v takovém případě umožnil základním školám zažádat o navýšení kapacity bez stanoviska hygieniků či stavebního úřadu až na maximum 34 žáků ve třídě a školkám na 28 dětí. Pokud by neměly místo v běžných třídách, mohou pro ukrajinské uprchlíky vytvářet i oddělené třídy.

 • 18.8.2022

  Poptávka po krbech na internetu je meziročně podle analýzy společnosti Upgates až desetinásobná. Reálně by byla vyšší, výrobci ji ale nestíhají pokrývat. Lidé na některé modely krbových kamen čekají půl roku i déle, a to navzdory zdražení o desítky procent. Důvodem vysokého zájmu je prudké zdražení elektřiny a plynu. Z krbu coby původně spíše dekorativního vybavení domácnosti se tak stává hlavní zdroj tepla. ČTK to dnes sdělil Martin Pech, obchodní ředitel firmy Upgates, která poskytuje řešení pro tvorbu a pronájem e-shopů.

  Nová a kvalitní krbová kamna lidé na internetu podle Pecha pořídí za zhruba 20.000 korun, výjimkou ale nejsou ani modely kolem 100.000 korun. E-shopy s krbovými kamny mají proti loňsku trojnásobné tržby, ukázala dále analýza. Pech předpokládá další růst poptávky, až se venku ochladí.

 • 18.8.2022

  Prezident Miloš Zeman je v pražské Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) na plánované kontrole vyživovací sondy. Po její kontrole bude z nemocnice propuštěn, řekl ČTK jeho kancléř Vratislav Mynář. Vyjmutí sondy, kterou prezidentovi lékaři zavedli po zdravotních potížích loni na podzim, bude podle něj přicházet v úvahu nejdříve ke konci roku. Prezident byl loni na podzim v nemocnici 48 dní, panovaly pochybnosti o tom, jestli je schopen plnit své pracovní povinnosti.

  Zemanovu hospitalizaci potvrdil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. "Mohu pouze konstatovat, že panu prezidentovi končí tento týden dovolená a v týdnu příštím už jsou naplánovány mnohé aktivity - setkání s velvyslanci, setkání s panem premiérem nebo Země živitelka," napsal Ovčáček v SMS. Mluvčí ÚVN Jitka Zinke ČTK sdělila, že jde o plánovanou krátkodobou hospitalizaci.

 • 18.8.2022

  Tým českých vědců z centra Biocev, 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) přišel s kombinací léků na leukemii, která může prodloužit přežití pacientů. Studii publikoval i prestižní odborný časopis Blood Cancer Journal z Nature Publishing Group, informovala 1. lékařská fakulta.

  Myelodysplastický syndrom (MDS) je onkologické onemocnění kostní dřeně, při kterém dochází k nízké produkci nefunkčních krevních buněk. "Díky tomu mají pacienti nedostatek červených a bílých krvinek, klíčových pro obranyschopnost organismu, a dále i destiček pro krevní srážení," popsala fakulta v tiskové zprávě. Pacienti pak mají krevní podlitiny, častá vnitřní krvácení a jsou méně odolní proti bakteriálním a virovým infekcím, například zápalu plic.

  Léčí se podle závažnosti onemocnění pomocí antibiotik a opakovanými krevními transfuzemi, ve výjimečných případech transfuzemi kostní dřeně. Kritickou fází onemocnění je, když myelodysplastický syndrom (MDS) přechází do akutní myeloidní leukemie, kdy je přežití nemocných často velmi krátké. Pacienti se při tomto přechodu dosud na celém světě léčí lékem 5-azacytidin, který v 70. letech minulého století vynalezli v Československé akademii věd.

Pages