• 14.5.2021

  Oblačno až zataženo, postupně na většině území přeháňky. Nejnižší noční teploty 8 až 4 °C. Nejvyšší denní teploty 13 až 17 °C, na severovýchodě až 19 °C, v 1000 m na horách kolem 9 °C. až jihozápadní vítr 2 až 6 m/s.

 • 14.5.2021

  Češi mohou opět jezdit za nákupy do Saska bez testů, pokud jejich pobyt na území této německé spolkové země nepřekročí 24 hodin. Plně očkovaní proti nemoci covid-19 a také uzdravení v Sasku rovněž nemusí do karantény. ČTK to dnes potvrdilo saské ředitelství spolkové policie. Volnější režim pro malý pohraniční styk a také pro očkované a uzdravené řídí nové celoněmecké vstupní nařízení, které ve čtvrtek vstoupilo v platnost. Sasko ještě svou zemskou vyhlášku neupravilo, podle spolkové policie to ale překážka není.

  "Očkovaní po příjezdu nemusí do karantény, tak to platí. A to i v Sasku," řekl dnes mluvčí saského ředitelství spolkové policie v Pirně. Rozvolnění se týká i uzdravených, pokud od zjištění nemoci uplynulo nejméně 28 dní a ne více než šest měsíců.

  Celoněmecké nařízení v případě cest z epidemicky rizikových oblastí, kterou je i Česko, nevyžaduje karanténu ani od lidí s negativním testem na koronavirus. Tento test je ale nutné přiložit k digitálnímu vstupnímu formuláři, jehož vyplnění je pro delší cesty nadále povinné. Zvýhodnění testovaných platí výhradně pro cesty z rizikových oblastí, ne z vysoce rizikových a z regionů s mutacemi koronaviru.

 • 14.5.2021

  Hlavní město letos plánuje spustit provoz další lodi pro lidi bez domova Janus, změnit nevyužívanou část domova pro seniory na Zahradním Městě v pobytové centrum Armády spásy pro starší a nemocné a vybudovat menší azylový dům pro ženy bez přístřeší. ČTK o tom dnes informoval mluvčí města Vít Hofman. Město podle informací magistrátu v poslední době otevřelo tři menší zařízení a chce služby pro bezdomovce decentralizovat.

  "Mou prioritou je decentralizace služeb, tedy budování sítě menších zařízení, kde je možné díky osobnějšímu prostředí účinněji pomáhat lidem směrem k ukončování jejich bezdomovectví," uvedla radní Prahy Milena Johnová (Praha Sobě).

 • 14.5.2021

  Sto let existence Komunistické strany Československa (KSČ) mapuje výstava Rudé století, která dnes začala v prostoru mezi Werichovou vilou a Museem Kampa v Praze. Připravily ji Museum Kampa - Nadace Jana a Medy Mládkových ve spolupráci s Muzeem paměti XX. století a návštěvníky provede přelomovými okamžiky strany, která byla založená roku 1921, v roce 1948 převzala moc a další čtyři desetiletí určovala osudy všech občanů Československa.

  Výstava bude volně přístupná veřejnosti 24 hodin denně, a to do 1. srpna. Na 24 venkovních panelech výstava Rudé století přiblíží dějiny KSČ, jejímiž členy bylo postupně přibližně šest milionů osob. "Toto obrovské číslo naznačuje, jak zásadním způsobem ovlivnila osudy této země. Bohužel většinu času sloužila sovětskému vzoru, který často slepě následovala," uvedl historik Petr Blažek, jeden z tvůrců výstavy a člen Správní rady Muzea paměti XX. století.

 • 14.5.2021

  Z turistických cílů v České republice loni nejvíce lákala lanová dráha na Petřín. Svezlo se s ní přes milion lidí, což bylo ale o 55 procent méně než před pandemií koronaviru v roce 2019. Tabulce nejnavštěvovanějších turistických cílů roky vévodil Pražský hrad, v minulém roce na něj zavítalo o 80 procent méně lidí než předloni a propadl se na čtvrté místo. Zoologická zahrada v Praze-Troji v loňském roce obsadila druhou příčku, třetím nejčastějším cílem turistů byl aquapark Aquapalace Praha v Čestlicích. Vyplývá to z údajů Institutu turismu státní agentury CzechTourism, které má ČTK k dispozici.

  Návštěvnost většině míst loni kvůli pandemii klesla. Podle ředitele CzechTourism Jana Hergeta naopak některé lokality využily příležitost být znovu objeveny. "K místům, která vloni přitáhla více návštěvníků než v roce 2019, patří hrad Kámen na Pelhřimovsku, nejvýše položený hrad v Čechách Kašperk a rozhledna na Velké Deštné v Orlických horách, která se nově otevřela na konci roku 2019 a vloni byla pro návštěvníky horkou novinkou," uvedl.

  Omezení cestování dopadlo podle Hergeta ze všech regionů nejtíživěji na Prahu. Ztráty ve spotřebě cestovního ruchu v ní dosáhly zhruba 82 miliard korun.

 • 14.5.2021

  Po výbuchu muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 postrádá zbrojařská společnost Imex Group tisíce kusů zbraní, včetně protitankových raketometů, píše dnešní Mladá fronta Dnes (MfD) a server iDNES.cz. Firma se obává, že zbraně mohly skončit na černém trhu, a proto podala trestní oznámení. Škodu firma vyčíslila na 100 milionů korun, po českém státu požaduje 75 milionů Kč.

  Podle MfD postrádá Imex 1000 ručních protitankových raketometů RPG 7, 800 samopalů, 500 kulometů a 100 pistolí. Chybí údajně i tisíce kusů příslušenství nebo desítky tisíc zásobníků do kulometů. Firma nevěří, že by je rozmetal výbuch a nic z nich nezbylo. V trestním oznámení společnost podle MfD uvádí, že se jí po výbuších vrátila jen jedna nepoškozená bedna s osmi raketomety. I v ní podle firmy chybělo příslušenství.

 • 14.5.2021

  Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) musí podle premiéra Andreje Babiše (ANO) do detailu vysvětlit záležitost týkající se toho, že pronajímal svoji nemovitost vinohradské nemocnici, kterou řídil. Upozornil na to ve čtvrtek server Seznam Zprávy. Babiš o tom s Arenbergerem ráno hovořil. Zároveň dnes ČTK řekl, že chce dokončit kontrolu hospodaření nemocnice. Ministr podle Babiše tvrdí, že nemocnice v roce 2013 hledala archiv a on dal nejlepší nabídku, na základě které vyhrál. Arenberger také dnes premiérovi zopakoval, že od 7. dubna, kdy se stal ministrem zdravotnictví, nájemné činí symbolickou korunu měsíčně.

  Web Seznam Zprávy napsal, že Arenbergerovi patří areál bývalého státního statku v obci Netřeba na Mělnicku a v jedné z jeho budov sídlí archiv Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FNKV). Arenberger objekt nemocnici pronajal v roce 2013. Nemocnici vedl od října 2019, předtím v ní byl náměstkem ředitele pro vědu a výzkum. Arenberger pro server pronájem budovy potvrdil. Prostřednictvím tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví uvedl, že v předchozích pěti letech účtoval nemocnici měsíčně za pronájem 79,16 koruny za metr čtvereční. Na dotaz, zda nepovažuje za neetické pronajímání své nemovitosti nemocnici, kterou řídil, Arenberger řekl, že smlouva je z právního hlediska v pořádku.

  Informace o tom, že ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) pronajímal svoji nemovitost vinohradské nemocnici, kterou řídil, jsou podle některých opozičních stran důvodem k jeho rezignaci. Pokud nedokáže Arenberger vše uspokojivě vysvětlit, měl by ve vládě skončit podle Pirátů či TOP 09, o morálním pochybení ministra a důvodu k rezignaci hovoří ve vyjádření zaslaném ČTK také šéf SPD Tomio Okamura.

 • 14.5.2021

  Maďarsko se dohodlo s Českou republikou na neomezeném přeshraničním cestování v případě občanů obou zemí, kteří byli očkováni proti covidu-19. Oznámil to dnes ráno maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Ministr podle agentury MTI na facebooku upřesnil, že obě země si od soboty budou uznávat osvědčení o imunitě vůči covidu-19 bez ohledu na typ použité vakcíny. Dodal, že další jednání o neomezeném cestování v rámci Evropské unie mají následovat v polské Lodži, kde se dnes scházejí ministři zahraničí zemí visegrádské čtyřky (Česka, Slovenska, Polska a Maďarsko).

 • 14.5.2021

  Zdravotníci ve čtvrtek aplikovali druhý nejvyšší počet dávek vakcín proti onemocnění covid-19 za jeden den, bylo jich 85.621. Celkový počet vyočkovaných dávek se blíží čtyřem milionům, lidí s ukončeným očkováním je téměř 1,1 milionu. Denní počty nově potvrzených případů covidu dál klesají, ve čtvrtek laboratoře odhalily 1218 nakažených, nejméně ve všední den od poloviny září. V mezitýdenním srovnání je nárůst zhruba o 350 případů nižší.

  Počty nově nakažených v Česku klesají od začátku března, kdy vystoupaly na skoro 17.000. Počet případů covidu na 100.000 obyvatel, zásadní ukazatel pro rozvolňování, klesl na 79. Hospitalizovaných ubylo na 1578, ve vážném stavu 319 z nich.

 • 13.5.2021

  Do Fakultní nemocnice v Ostravě dnes z Polska převezli českého diplomata, který se v Indii nakazil koronavirovou infekcí. V největším zdravotnickém zařízení v regionu podstoupí testy, na jejichž základě lékaři rozhodnou o postupu léčby. Jeho stav je stabilizovaný. ČTK to dnes řekla mluvčí nemocnice Petra Petlachová. Podle mluvčí je muž na Klinice infekčního lékařství a je v izolaci ve speciálním podtlakovém pokoji.

  Ministerstvo zahraničí v neděli na twitteru informovalo, že česká ambasáda v Dillí využila polského zvláštního letu k evakuaci jednoho z pracovníků. Důvodem byl jeho zdravotní stav a komplikace spojené s covidem-19. Nejprve byl hospitalizován ve Varšavě a čekalo se, až bude schopný bezpečného převozu do České republiky.

Pages