• 22.4.2021

  Slovensko rozhodlo o vyhoštění tří pracovníků ruského velvyslanectví, řekl dnes novinářům premiér Eduard Heger. Na odjezd ze země dostali týden. Krok zdůvodnil tím, že Slovensko nemůže tolerovat, když zástupci cizích diplomatických misí nerespektují dohodnutá pravidla. Předseda slovenské vlády současně vyjádřil solidaritu s Českem, které se dostalo do diplomatické roztržky s Moskvou kvůli důvodnému podezření na zapojení ruských zpravodajců do exploze muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014. Šéf slovenské diplomacie Ivan Korčok doplnil, že vyhoštěnými jsou diplomati. Slovenská opozice rozhodnutí o vyhoštění ruských diplomatů kritizovala.

 • 22.4.2021

  Pro rozvolňování vláda podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) připravila šest balíčků. Určující bude počet nakažených. Uvolnění bude upřesňovat vždy v pondělí, ve čtvrtek ho bude potvrzovat. Havlíček to řekl dnes na tiskové konferenci po mimořádném jednání kabinetu. Klíčovým faktorem bude podle Havlíčka počet nakažených za posledních sedm dnů na 100.000 obyvatel. Potřeba je podle něj dosáhnout hodnoty 100 na 100.000 obyvatel. Nyní počet podle něj činí 177.

  Vláda proto bude vždy v pondělí upřesňovat konkrétní pravidla pro rozvolňování na příští týden, ve čtvrtek pak na základě aktuálních epidemiologických dat určí, zda opravdu může restrikce uvolnit. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) doplnil, že to neznamená, že každý týden se bude nutně uvolňovat.

  Od pondělí 26. dubna budou moct otevřít mateřské školy v Královéhradeckém, Karlovarském a Plzeňském kraji. Děti tam budou moci chodit bez roušek a bez testů, uvedl po dnešním jednání vlády na twitteru ministr školství Robert Plaga (za ANO). V ostatních regionech budou nadále školky moci navštěvovat pouze předškoláci za přísnějších hygienických pravidel. V pondělí pak bude vláda rozhodovat o otevření druhých stupňů základních škol rotačně od 3. května pro tyto tři kraje s nejnižším počtem nakažených koronavirem, doplnil ministr.

 • 22.4.2021

  Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil celé mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví, které kromě jiného omezuje provoz obchodů, služeb i setkávání lidí. Zásah však má několikadenní odklad, vstoupí v platnost čtvrtý den po právní moci soudního rozhodnutí, tedy po jeho doručení aktérům. Ministerstvo tedy může opatření ještě změnit tak, aby odpovídalo nárokům soudu. Rozhodnutí NSS padlo neveřejně, soudci dnes výsledek oznámil na tiskové konferenci.

  Hlavní vada opatření spočívala v tom, že nebylo vydáno s předchozím souhlasem vlády, ale až s následným. "Je to zásadní procedurální vada," řekla soudkyně Veronika Baroňová. Soud zkritizoval také některá dílčí ustanovení. Například uvedl, že omezování počtu lidí na akcích by se nemělo týkat rodinných setkání, návštěv rodičů či sourozenců. Zdůraznil, že mimo nouzový stav nelze omezovat počet lidí na demonstracích či shromážděních pod širým nebem. Podle dosavadního opatření byl horní limit 100 lidí. V kostelech lze stanovit hygienické podmínky pro mše, ministerstvu však nepřísluší zasahovat do liturgických forem náboženských projevů, konkrétně jsou nepřípustné zákazy hromadného zpěvu a stanovení povinnosti při bohoslužbě sedět.

  Ministerstvo zdravotnictví nahradí novou verzí opatření proti šíření covidu-19, které dnes s odkladem zrušil Nejvyšší správní soud (NSS). Novinářům to po jednání vlády řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Úřad se podle něj zatím neměl možnost s plným zněním rozsudku seznámit. Je optimistou v tom, že i rozhodnutí soudu umožňuje rozvolňovat pravidla v ČR postupně.

 • 22.4.2021

  Česko vyhostí další ruské diplomaty. Jak uvedl na tiskové konferenci ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD), podle článku 11 Vídeňské úmluvy Česko zastropuje počet diplomatů na současném stavu naší ambasády v Moskvě. Rozhodnutí je platné ode dneška, ruská strana má na stažení pracovníků čas do konce května. "Je to standardní diplomatický nástroj. Nechci nic eskalovat, to není role ministra zahraničí. Ale Česko je sebevědomá země, a tak se bude chovat. Není to namířené proti ruskému národu, není to namířené na ruské občany, kteří u nás žijí, pracují a studují. Je to reakce na aktivity ruských tajných služeb na našem území. Současný paralyzující stav nezavinila česká, ale ruská strana."

  Česko podpořila Evropská unie i NATO

  Ministr zdůraznil, že za námi stojí Evropská unie i NATO. Česku nejde o eskalaci, doufalo, že Rusko na český požadavek zareaguje, ale zůstal bez odpovědi. Ministr dodal, že Česko muselo reagovat na kauzu Vrbětice a narušení naší suverenity.

  Podle odhalení bezpečnostních složek jsou z výbuchů v muničním skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 důvodně podezřelí dva agenti ruské vojenské tajné služby GRU. Česko  vyhostilo 18 pracovníků ruské ambasády, kteří podle českých úřadů pracovali pro tajné služby. Rusko v odvetném kroku vyhostilo 20 zaměstnanců českého velvyslanectví v Moskvě. Dnes v poledne vypršela lhůta, do které Rusko mělo podle požadavku ČR umožnit návrat všech vyhoštěných českých diplomatů na ambasádu v Moskvě. Ruská strana na požadavek neodpověděla.

  Česko je připraveno jednat o nastavení počtu pracovníků na ambasádách

  S Ruskem chce Česko komunikovat standardní diplomatickou cestou. "Jsme připraveni s ruskou stranou do budoucna jednat o nastavení počtu pracovníků na našich diplomatických misích tak, aby byl umožněn účinný výkon jejich funkcí. Současný paralyzující stav nezavinila česká, ale ruská strana," dodal ministr. Premiér Andrej Babiš uvedl (ANO), že o kroku vlády byl informován prezident a podporuje jej.

  Rusko oznámilo, že přechází na striktní paritu, co se týče počtu pracovníků na ruské a české ambasádě, tedy ten počet má být stejný v Praze a v Moskvě. České televizi (ČT) to řekl v podvečer ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) poté, co telefonicky hovořil s českým velvyslancem v Rusku Vítězslavem Pivoňkou, který byl předvolán v Moskvě na ministerstvo zahraničí.

  Na českém velvyslanectví v Moskvě po odjezdu vyhoštěných zůstalo 7 diplomatů a 25 administrativně technických pracovníků, uvedl dále ministr. Podle něho proto Prahu bude muset po českém rozhodnutí opustit 63 zaměstnanců ruské ambasády.

  Většina opozice s postupem vlády souhlasí

  Většina opozičních politických stran postup vlády chválí. V některých případech se však pozastavují nad tím, že Rusové dostali čas na stažení personálu velvyslanectví až do konce května. "Je to v této situaci nutný postup. Nyní je šance narovnat počty diplomatů a restartovat vzájemné vztahy. Lhůtu pro opuštění našeho území považuji vzhledem k okolnostem za příliš velkorysou," napsal ČTK šéf lidovců Marian Jurečka. Předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan České televizi řekl, že vláda zvolila z jeho pohledu jediné možné řešení.Za chybný a diplomaticky nevhodný označil krok kabinetu předseda komunistů Vojtěch Filip.

 • 22.4.2021

  Expedice Z101 vyrazila dnes ze Zlína ve stopách legendárních cestovatelů Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda. Cestovatel Tomáš Vaňourek a afrikanistka Linda Piknerová při ní plánují kopírovat jejich první cestu do Afriky a Jižní Ameriky. ČTK to dnes sdělila Silvie Lečíková z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně, které je partnerem akce. Ve Zlíně také žije Miroslav Zikmund, který v únoru oslavil 102. narozeniny a nápad na expedici přijal podle jejích organizátorů s velkým zájmem.

  Expedice měla odstartovat už loni, kvůli pandemické situaci ji však organizátoři o rok odložili. Začala symbolicky 22. dubna, tedy v den, kdy v roce 1947 vyrazili na svou první cestu Hanzelka se Zikmundem. "První rok věnujeme výhradně Africe a následující rok Latinské Americe. Expedici bychom rádi zakončili v Severní Americe, konkrétně v New Yorku, kam Hanzelka se Zikmundem s ohledem na politickou situaci v roce 1950 nikdy nedorazili," uvedl Vaňourek. Zatímco cestovatelské legendy vezla Tatra T87, Vaňourek s Piknerovou vyrazili na cestu expedičním speciálem připraveným Karlem a Alešem Lopraisovými pro Rallye Dakar.

 • 22.4.2021

  Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) obvinili pět lidí, kteří se podle ní zapojili do bojů na východě Ukrajiny na straně samozvané Doněcké lidové republiky. Na webu policie to uvedl mluvčí centrály Jaroslav Ibehej. Policie podezřelé zadržela ve středu. Kvůli případu zasahovala po celém Česku. Zadržení čeští občané podle kriminalistů jezdili bojovat na Ukrajinu na straně proruských separatistů nebo takové cesty chystali či organizovali. Server Aktuálně.cz uvedl, že podle zjištění jeho a Respektu je mezi zadrženými předseda spolku Českoslovenští vojáci v záloze za mír Ivan Kratochvíl.

 • 22.4.2021

  Polojasno. Na severovýchodě a severu až oblačno a ojediněle přeháňky, nad 700 m smíšené nebo sněhové. Nejnižší noční teploty 4 až 0 °C, při uklidnění větru, zejména na jihozápadě ojediněle až -2 °C. Nejvyšší denní teploty 10 až 14 °C, na severu a severovýchodě kolem 9 °C, v 1000 m na horách kolem 3 °C.

 • 22.4.2021

  Všichni zájemci o očkování proti covidu by mohli být v Česku podle premiéra Andreje Babiše (ANO) naočkováni nejpozději do konce srpna. Do konce června by vakcínu mohlo dostat přes 5,6 milionu obyvatel. Babiš to řekl na tiskové konferenci. Uvedl, že se nyní připravuje očkovací strategie i pro roky 2022 a 2023. Podle průzkumů zájem o očkování roste. Průzkum agentury Median pro Český rozhlas ukázal, že o vakcínu na začátku března stálo 64 procent lidí.

  V Česku žije podle údajů statistiků asi 8,7 milionu lidí nad 18 let. Pokud by vakcínu chtělo 64 procent dospělých, je to zhruba 5,6 milionu lidí. K očkování se mohou teď registrovat lidé nad 65 let. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) v pondělí oznámil, že od pátku by se pak mohli začít hlásit lidé od 60 let a každý další týden by se věková hranice mohla případně snižovat o pět let.

 • 22.4.2021

  První praktičtí lékaři ode dneška dostávají vakcínu proti covidu-19 od firmy Johnson & Johnson, která je čtvrtou očkovací látkou v Česku. Rozvoz začal dnes ráno, řekl ČTK Martin Nesrsta, mediální zástupce firmy Avenier, která má rozvoz vakcíny na starosti. Z první dodávky obdrží vakcínu 288 ordinací praktických lékařů, zájem o ni podle Nesrsty mělo asi 2500 ordinací. Šéf Sdružení praktických lékařů Petr Šonka ve středu ČTK napsal, že mnozí lékaři jsou připraveni očkovat i o víkendu. Dodávky vakcín do ordinací jsou ale podle praktiků stále nízké.

 • 22.4.2021

  Například v Dolní Moravě se lidé podle Neumannové mohou těšit na rozšířené venkovní parky a nové obří vodní brouzdaliště. "Velikou investici dokončují v tuto chvíli na Lipně, kde bude uveden do provozu nový hotel s restaurací, infocentrem, prodejnou a půjčovnou lyžařského vybavení a jakýmsi novým náměstíčkem, které bude přímo pod nástupem na hlavní lanovku," řekla.

  Letní provoz mají podle Neumannové dvě třetiny větších horských středisek. Nabízejí síť půjčoven kol, včetně elektrických, koloběžek a dalšího vybavení pro aktivní letní dovolenou. Areály tyto aktivity často mají v balíčcích spolu s jízdenkami na lanovku. V ČR je 450 lyžařských středisek, zaměstnávají 45.000 převážně místních obyvatel.

  Uplynulá zimní sezona mohla být podle mnohých provozovatelů skiareálů nejlepší za sedm let. Kvůli pandemii koronaviru a vládním opatřením ale horské regiony evidují v součtu ztrátu až 25 miliard korun. Do veřejných rozpočtů se tak z daní a dalších odvodů nedostalo 10,5 miliardy korun. Zatím nelze odhadnout, jaké budou mít ztráty na horská střediska dopady a zda některá příští zimu neotevřou. Vládní podpora fungovala více pro menší a střední areály, nikoliv pro největší. Na on-line tiskové konferenci to dnes řekli prezidentka Asociace horských středisek (AHS) Kateřina Neumannová a její ředitel Libor Knot.

Pages