• 8.6.2023

  Bývalý moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (dříve ANO) považuje za smutné, že více než 30 let po sametové revoluci nemůže člověk říct svůj názor. Hejtman to dnes řekl novinářům poté, co rezignoval na svou funkci. V lednu spolu s tehdejším ostravským primátorem Tomášem Macurou (tehdy ANO) podpořil v prezidentské volbě Petra Pavla proti svému stranickému šéfovi Andreji Babišovi. Oba regionální politici nakonec skončili ve svých funkcí. Macuru zastupitelé odvolali, hejtman rezignoval na začátku dnešního zastupitelstva, které se podle informací ČTK mělo zabývat návrhem na jeho odvolání.

  Podpory Pavla ale Vondrák podle svého vyjádření nikdy nelitoval. "Udělal bych to znovu, a to z toho důvodu, že jsem cítil za povinnost říct, že prostě takový člověk (Andrej Babiš) nemůže být na Hradě, takový člověk nemůže být prezidentem. Prezidentem musí být někdo, kdo skutečně má tu noblesu a má pozici někoho, kdo si stojí za svým názorem a nemění ho tak, jak je potřeba," uvedl Vondrák. Znovu připomněl, že od počátku poukazoval na to, že jde o jeho osobní názor, nikoli názor hnutí.

  Moravskoslezským hejtmanem dnes zastupitelé zvolili náměstka pro regionální rozvoj a turistický ruch Jana Krkošku (ANO).

 • 8.6.2023

  Vlastní zkušenost s výchovou handicapovaného syna otiskla režisérka Zuzana Kirchnerová do road movie Karavan, film se právě začal natáčet nedaleko italské Boloni. Celovečerní česko-italsko-slovenský snímek bude po svém dokončení uveden na filmovém festivalu v Cannes. Tam Kirchnerová před lety se svým filmem Bába zvítězila ve studentské soutěži. O natáčení jejího nového filmu ČTK informovala Martina Reková.

  Déle než rok trval casting na hlavní chlapeckou roli, nakonec si režisérka a producentka Dagmar Sedláčková vybraly neherce Davida Vodstrčila z 300 chlapců. Představitelka hlavní ženské role Aňa Geislerová četla poprvé scénář před pěti lety a podle jejích slov s časem síla příběhu zrála.

 • 8.6.2023

  Češi si budou moci od pondělí 12. června vyzvednout léky předepsané na elektronický recept v Polsku a Poláci v Česku. V tiskové zprávě o tom ČTK informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Službu otestoval i s Chorvatskem, které patří mezi nejčastější dovolenkové destinace Čechů, termín spuštění ale zatím nebyl stanovený. Léky pacient v zahraniční lékárně zaplatí, zpětně mu je na vyžádání uhradí zdravotní pojišťovna.

  "Aktuálně si pacienti mohou vyzvednout v zahraničí léky pouze s listinným receptem. V Polsku bude od příštího týdne možné předložit také identifikátor e-receptu, který zašle lékař z Česka," uvedla ředitelka SÚKL Irena Storová. Doplnila, že zapojení lékáren do systému je dobrovolné. "Ne všechny tedy tuto službu budou ihned po spuštění přeshraniční preskripce poskytovat," dodala.

  Spolu s Českem by se do měsíce či dvou měly zapojit Švédsko, Polsko či Španělsko. Připravují se také Itálie, Řecko, Maďarsko, Irsko, Lotyšsko, Litva a Kypr. Seznam zařízení v ČR i cizích zemích podle dřívějšího vyjádření Storové bude SÚKL zveřejňovat.

 • 8.6.2023

  V Hradci Králové dnes začíná hudební festival Rock for People. Do 11. června se na něm podle pořadatelů představí na 600 umělců, návštěvníky čeká 130 koncertů a několik desítek představení či debat. Rozpočet festivalu loni podle pořadatelů poprvé překročil 100 milionů korun, letos je téměř dvojnásobný. Festival se na bývalém vojenském letišti koná od roku 2007, kam se z kapacitních důvodů přestěhoval z Českého Brodu.

  Večerní program prvního dne jako hlavní hvězdu nabídne americké Slipknot, kteří od zahájení své činnosti v 90. letech získali cenu Grammy a deset dalších nominací. Časopis Rolling Stone zařadil jejich album Iowa mezi 100 nejlepších metalových alb všech dob.

 • 8.6.2023

  Mezzosopranistka Magdalena Kožená dnes v prostorách Vladislavského sálu Pražského hradu pořádá benefiční Koncert pro budoucnost ve prospěch festivalu základních uměleckých škol ZUŠ Open. Kožená je patronkou pořádajícího nadačního fondu festivalu, který představuje práci jednotlivých ZUŠ a upozorňuje na nenahraditelnou roli uměleckého vzdělávání. Letošní ZUŠ Open od 21. května do 4. června nabídl přes 500 koncertů, divadelních či tanečních představení, výstav a dalších akcí po celé republice.

  Na koncertu, který se uskuteční pod záštitou prezidenta Petra Pavla, zazní hudba Georga Friedricha Händela, Wolfganga Amadea Mozarta, Josefa Myslivečka a Claidia Monteverdiho. Výtěžek z benefičního Koncertu pro budoucnost bude při ZUŠ Open věnován na sociálně slabší a handicapované žáky.

 • 8.6.2023

  Vláda schválila pomoc Ukrajině po zničení Kachovské přehrady. Ministerstvo obrany poskytne cisterny pro rozvoz pitné vody, záchranné kruhy či čerpadla na špinavou vodu, řekl po zasedání kabinetu ve Vimperku premiér Petr Fiala (ODS). Ministerstvo zahraničních věcí v úterý oznámilo, že ministr Jan Lipavský (Piráti) schválil na pomoc Ukrajině deset milionů korun.

  Kachovská přehrada je jedním z největších vodních děl v Evropě, zadržovala 25krát více vody než česká orlická přehrada. Její vodní plocha od sebe momentálně odděluje ukrajinská a ruská vojska. Hráz od loňského zahájení invaze na Ukrajinu okupovali Rusové. Ze zničení vodního díla se vzájemně obviňují obě strany.

  Ministerstvo zahraničních věcí v tiskové zprávě doplnilo, že Ukrajina má v tuto chvíli zájem zejména o cisterny k převážení vody, čluny, vozidla, která se budou moci pohybovat bahnitým terénem, vysokokapacitní čerpadla a další vybavení k odčerpávání vody. Usiluje i o prostředky k zachycení asi 150 tun strojního oleje, který při zničení přehrady unikl do vody a kontaminoval tok Dněpru až k Černému moři.

 • 8.6.2023

  Nové otáčivé hlediště v Českém Krumlově bude stát nejdříve za deset let, řekl novinářům po schůzi vlády ve Vimperku jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). Náklady mohou být až dvě miliardy Kč. Mělo by být v bývalém zámeckém zahradnictví. Podmínkou je, že se pro stavbu rozhodne vláda, řekl Kuba. Stát letos čelí zesílenému tlaku od UNESCO, aby doložil, jak bude problém řešit, řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS). Památkáři a UNESCO dlouhodobě kritizují, že točna je v zahradě.

  Ministerstvo kultury letos oznámí, jak bude vypadat nové otáčivé hlediště. O točně a jejím umístění se bude zřejmě jednat i na podzim při zasedání UNESCO v Saúdské Arábii. Novinářům to řekl Baxa. "V letošním roce bohužel čelíme zesílenému tlaku organizace UNESCO na to, abychom doložili, jakým způsobem se chystáme řešit problematiku otáčivého hlediště," řekl ministr.

  Loni přilákalo Jihočeské divadlo na krumlovskou točnu 52.469 diváků při tržbách 43,9 milionu Kč. Letos tam od 2. června do 10. září uvede šest titulů. Točna v Českém Krumlově přináší divadlu čtyři pětiny všech tržeb.

 • 8.6.2023

  Ministerstvo spravedlnosti získá 680 milionů korun na výstavbu justičního areálu v prostoru bývalých Žižkových kasáren v Českých Budějovicích. Stát zatím pro program rozvoje justičních sídel vyčlenil celkově 5,7 miliardy korun. Významná část z těchto peněz má pokrýt výstavbu dlouhodobě plánovaného justičního areálu v Ústí nad Labem, která se ale protahuje. Navýšení finančních prostředků programu podpořila vláda na schůzi v jihočeském Vimperku.

  Chátrající českobudějovické kasárny Jana Žižky, v nichž ministerstvo už od roku 2012 zvažuje zřízení justičního areálu, navštívil v lednu ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). O využití brownfieldu jednal se svými stranickými kolegy hejtmanem Martinem Kubou a primátorkou Dagmar Škodovou Parmovou.

  Českobudějovický okresní soud nyní kvůli nedostatku prostor sídlí na třech adresách. V novém areálu by mělo vzniknout 2297 čtverečních metrů kancelářských ploch pro 180 pracovníků a také 19 jednacích síní. Ministerstvo počítá s rekonstrukcí dvou budov a s jednou novostavbou.

 • 8.6.2023

  Ministr kultury Martin Baxa (ODS) uspěl na jednání vlády ve Vimperku s žádostí o zvýšení rozpočtu svého resortu o dotaci na přípravu projektu Evropské hlavní město kultury (EHMK) 2028. Suma by se měla rozdělit do šesti let 2024 až 2029, a to do maximální výše 480 milionů korun. Ve finále jsou Broumov v Královéhradeckém kraji a České Budějovice na jihu Čech. Vítěz bude známý 30. června.

  Akce Evropské hlavní město kultury je iniciativou Evropské unie, jejímž cílem je zdůraznit bohatství a rozmanitost evropských kultur, jejich společné aspekty i tradice. Podle pořadatelů chce také poukázat na to, že Evropa byla centrem bohatého a rozmanitého uměleckého rozvoje a evropská města hrála významnou úlohu při tvorbě a šíření kultury.

  Za výběr vítězného města odpovídá mezinárodní porota složená z 12 odborníků, která pro udělení titulu doporučí město nejlépe splňující předem daná specifická kritéria. Evropská komise uděluje vítězným městům peněžní cenu vytvořenou na počest iniciátorky projektu Meliny Mercouriové ve výši 1,5 milionu eur (asi 35,4 milionu korun).

 • 8.6.2023

  Nezaměstnanost v Česku dál klesla, v květnu se snížila o desetinu procentního bodu na 3,5 procenta. Na konci minulého měsíce bylo bez práce téměř 254.000 lidí, o 7790 méně než v dubnu. Počet volných pracovních míst se naopak zvýšil o zhruba 1200 na 285.700. Pracovní trh ovlivňují s příchodem letního počasí sezonní práce. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR.

  V mezinárodním srovnání mělo Česko podle posledních dostupných dat evropského statistického úřadu Eurostat za duben druhou nejnižší míru nezaměstnanosti v Evropské unii - podle této metodiky dosáhla 2,7 procenta, přičemž průměr EU činil šest procent. V předchozích měsících vykazovalo Česko nejnižší míru nezaměstnanosti ze všech unijních zemí.

Pages