• 7.3.2021

  Více než sedm stovek otužilců z různých koutů republiky se v sobotu koupalo v řekách, rybnících a přehradách. Akce s názvem Covide, nezlob mě, kterou pořádá Turistický spolek Lipenska, začala v sobotu ráno a skončí dnes odpoledne. Při otužování se každý vyfotografuje a zaregistruje na web, který bude otužilce sčítat. ČTK to řekl za pořádající Turistický spolek Lipenska Jiří Mánek.

  Původně se měla akce uskutečnit pouze v okolí lipenské přehrady a zúčastnit se jí chtěly stovky lidí. Vzhledem k opatřením kvůli koronaviru však museli organizátoři parametry změnit a rozhodli se pro celorepublikové hromadné otužování.

 • 7.3.2021

  Jako nejlepší celovečerní film roku 2020 zvolila Česká filmová a televizní akademie snímek Šarlatán.  Akademici filmu o lidovém léčiteli Janu Mikoláškovi udělili celkem pět cen z jeho 14 nominací. Šarlatán získal také cenu za režii, kterou si na dálku on-line převzala Agnieszka Hollandová. Bylo to pro ni druhé ocenění za režii v rámci Českých lvů, získala ho už za sérii Hořící keř.

  Cenu za mimořádný přínos české kinematografii dnes při udílení cen Český lev dostal režisér a scenárista Hynek Bočan. Dvaaosmdesátiletý tvůrce proslul celou řadou celovečerních filmů a seriálů. Zvláštní a oceňovanou kapitolou jeho tvorby je spolupráce s bývalým politickým vězněm, spisovatelem a scenáristou Jiřím Stránským.

 • 7.3.2021

  Ze zhruba 23.000 lidí, kteří na jihu Čech pracovali v cestovním ruchu, jich za první rok koronavirové pandemie odešla asi čtvrtina do jiných oborů. Jde o personál restaurací i turistické průvodce, může to zhoršit kvalitu služeb. Malí ubytovatelé v kraji mají na léto poptávku, z Rakouska a Německa je ale zájem nulový. Kraj chce podnikům pomoci, aby měly vlastní rezervační systémy. ČTK to řekl ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu (JCCR) Jaromír Polášek.

  Z turistických průvodců přešlo podle Poláška asi 90 procent do jiných oborů. Systém kompenzací považuje ředitel za špatně nastavený. "Posuzují se jednotlivé žádosti, proces se zasekává. Sektor cestovního ruchu byl pod EET, stát věděl moc dobře, jaké tržby byly v roce 2019, podnikatelé tak mohli mít do týdne peníze na účtech, teď mají problém s cash flow," řekl ředitel.

  Jeho slova potvrdil Jiří Falout, který v Lipně nad Vltavou provozuje 13 penzionů. Teprve před pár dny dostal kompenzaci nájemného za část loňského roku. "Peníze nejsou. Teď to platím ze svého, z úspor," řekl ČTK Falout.

 • 7.3.2021

  Vláda informuje veřejnost o očkování proti nemoci covid-19 nedostatečně, myslí si 85 procent praktických lékařů. Čtyřiasedmdesát procent z nich rovněž uvádí, že nemá dostatek informací o vakcinaci ani z pohledu výkonu své práce. Postrádají zejména podrobný popis vakcinačního plánu a údaje o silných a slabých stránkách vakcín používaných v ČR. Vyplynulo to z průzkumu, který provedla Fakulta sociálních věd UK a sociologická společnost Focus.

  Do průzkumu se v době od 11. ledna do 7. února zapojilo 1163 praktických lékařů a podle většiny, 95 procent, je princip očkování za bezpečný. Nicméně s tím, jak vláda informuje občany o očkování, nejsou více než čtyři pětiny dotázaných lékařů spokojeny. Podle poloviny lékařů by ochotu lidí nechat se proti koronaviru očkovat podpořilo pravdivé informování o něm a vysvětlování. K očkování proti koronaviru se praktiční lékaři v Česku připojili počátek března.

  Průzkum rovněž zjišťoval názor lékařů na to, zda by očkování proti covidu mělo být povinné. To odmítlo 58 procent praktiků, naopak 37 procent by s touto variantou souhlasilo. Z hlediska konkrétních vakcín největší důvěru vyjádřili preparátu společnosti Pfizer/BioNTech, která od nich dostala průměrnou známku 1,8. Naopak nejméně důvěryhodná je pro lékaře ruská vakcína Sputnik V, které dali průměrnou známku 4,1, a čínská vakcína Sinopharma. Autoři průzkumu ale upozornili na to, že vakcínu od firmy Sinopharma nedokázalo 88 procent respondentů posoudit, u Sputniku to bylo 64 procent lékařů.

 • 7.3.2021

  Laboratoře v sobotu potvrdily v Česku 9066 nových případů nemoci covid-19. Proti pátku je to o 4000 méně, ale o 1200 více než před týdnem. Sobotní přírůstek nakažených je třetím nejhorším víkendovým výsledkem. Počet pacientů s koronavirem, kteří od počátku epidemie zemřeli, se zvýšil na 21.717. Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření koronaviru k dnešku mírně stouplo na 1,024 z 1,021. Při hodnotě nad jedna epidemie sílí.

  Kapacita intenzivní péče v českých nemocnicích se blíží vyčerpání. Česko v této souvislosti požádalo několik zemí o pomoc s umístěním covidových pacientů. Podle dat ministerstva bylo k dnešku v celém Česku volných 143 lůžek intenzivní péče pro tyto pacienty. Karlovarský a Plzeňský kraj už ale nemají žádná volná lůžka. Očkování proti koronaviru v uplynulých dnech v ČR mírně zrychlilo. K sobotnímu večeru zdravotníci podle dat ministerstva aplikovali v celé zemi 818.450 dávek vakcín a obě potřebné dávky dostalo přibližně 261.000 lidí.

 • 7.3.2021

  Jasno až polojasno, na severu až oblačno. Nejvyšší denní teploty 3 až 7 °C, v 1000 m na horách kolem -2 °C.

  Teploty na Šumavě druhý den za sebou klesly v noci pod hranici minus 20 stupňů Celsia. Nejchladněji bylo na Rokytské Slati a Březníku, kde shodně naměřili minus 21,3 stupně Celsia. U Kvildy pak po ránu bylo minus 20,8 stupně Celsia.

 • 6.3.2021

  Při požáru ubytovny v Lobezské ulici v Plzni se dnes zranil muž, který vyskočil z okna. Muž, ročník 1988, byl nejprve záchranou službou převezen ve vážném stavu do Fakultní nemocnice v Plzni, poté byl přijat Fakultní nemocnicí Královské Vinohrady na popáleninové centrum. Většina z 80 ubytovaných se již do ubytovny vrátila, řekla ČTK policie mluvčí Ivana Jelínková. Požár provázel výbuch,

 • 6.3.2021

  Středočeské nemocnice akutně poptávají zhruba 40 lékařů a 110 sester. Jak uvedla středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN), nejvíce podle ní nemocnice uvítají lékaře z jednodenní chirurgie, anesteziology, internisty, pneumology, kardiology, gastroenterology a podobně. Sestry jsou nejvíce žádané z oblasti intenzivní péče. "Ale každou kvalifikovanou pomoc nemocnice zapojí," dodala hejtmanka.

  Přibývá těžkých a středně těžkých případů. V devíti středočeských nemocnicích platí kvůli vyčerpání personální a lůžkové kapacity stav hromadného postižení osob, v něm péče v nemocnici neodpovídá běžnému standardu, základní péče je zajištěna. Pracovní příkaz bude hejtmanství vystavovat po předchozí domluvě, bez domluvy nehodlá zdravotníkům pomoc direktivně přikazovat. Příkaz mohou dát hejtmani a pražský primátor na základě středečního rozhodnutí vlády.

 • 6.3.2021

  Desítky otužilců z různých koutů republiky se o víkendu budou koupat v řekách, rybnících a přehradách. Akce s názvem Covide, nezlob mě, kterou pořádá Turistický spolek Lipenska, začala dnes ráno a skončí v neděli v 17:00. Při otužování se každý vyfotografuje a zaregistruje na web, který bude otužilce sčítat. ČTK to řekl za pořádající Turistický spolek Lipenska Jiří Mánek.

  Původně se měla akce uskutečnit pouze v okolí lipenské přehrady a zúčastnit se jí chtěly stovky lidí. Vzhledem k opatřením kvůli koronaviru však museli organizátoři parametry změnit a rozhodli se pro celorepublikové hromadné otužování. Mánek dodal, že vzhledem k omezení pohybu by si měli účastníci vybrat místo pro otužování v katastru své obce nebo města.

 • 6.3.2021

  Bývalému prezidentovi Václavu Klausovi v pátek skončila povinná karanténa kvůli jeho nákaze koronavirem. ČTK to oznámil mluvčí Institutu Václava Klause Petr Macinka. Kromě vyšetření v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) se podle něho Klaus léčil doma běžně dostupnými medikamenty. Devětasedmdesátiletý exprezident, který patří k odpůrcům nošení roušek a odmítl se nechat proti koronaviru očkovat, byl pozitivně testován na koronavirus 23. února.

  Svůj odpor proti vládním protiepidemickým opatřením Klaus v minulosti označil za formu občanské neposlušnosti. Koronavirus považuje za víc než pouhou nemoc a zneužití této nemoci za nástroj k přeměně světa. Své názory loni představil v knihách Karanténa a Karanténa 2.0.

Pages