• Čeští turisté chtějí do Maďarska, prodeje se ale značně propadly

  8.8.2020

  Češi kupují zájezdy do Maďarska na léto i podzim. Největší poptávku zaznamenaly cestovní kanceláře v červnu. Aktuálně v letních měsících je nejoblíbenější oblast kolem Balatonu, na podzim si většina Čechů rezervuje pobyty v tamních lázních. Stejně jako do dalších zemích, ovlivnila pandemie koronaviru prodeje zájezdů také do Maďarska. Cestovní kanceláře a agentury sledují pokles o zhruba 50 až 70 procent. Vyplývá to z ankety ČTK mezi prodejci zájezdů.

  Cestovní agentura Invia od 1. června podle své mluvčí Andrey Řezníčkové prodala do Maďarska stovky zájezdů. Nejvíce 19. června. "Nejčastěji klienti kupují odjezd 6. září. Vlastní dopravu do Maďarska volí 94 procent klientů, nejvíce jich žádá ubytování ve čtyřhvězdičkových hotelích s polopenzí. Nejčastěji v zemi tráví čtyři dny," řekla Řezníčková. Z hlediska prodejů Invia podle ní zaznamenala oproti loňsku pokles o více než polovinu. CK Alexandria podle svého marketingového ředitele Petra Šatného spustila prodej Maďarska s obnovením prodeje zájezdů v červnu. "O srpnové termíny je poměrně velký zájem a aktuálně máme nejoblíbenější kapacity v naší nabídce vyprodané až do 19. srpna. Očekáváme, že zájem o Maďarsko se udrží i na podzim, protože kombinace krátkého dojezdu a výborných podmínek k relaxaci v termálních bazénech po celém Maďarsku, je aktuálně pro zákazníky velmi atraktivní," řekl.

 • Pražský turnaj v tenise proběhne bez diváků

  8.8.2020

  Světová dvojka Simona Halepová se na antukovém tenisovém turnaji WTA v Praze utká v prvním kole se Slovinkou Polonou Hercogovou. Ve druhém kole by rumunská hvězda mohla ve Stromovce narazit na Barboru Krejčíkovou, která dostala do soutěže divokou kartu a nejprve bude hrát s jinou Rumunkou Patricií Marií Tigovou. Rozhodl o tom dnešní los v areálu sparťanského klubu.

  Loňská vítězka Wimbledonu Halepová se v české metropoli vrací na kurty po koronavirové pauze. Přihlášená byla i na aktuálně hraném turnaji v Palermu, ale účast nakonec odřekla. Na úvod sezony hrála semifinále Australian Open a získala titul v Dubaji.

  Diváci mají do hlediště vstup zakázán. Areál bude uzavřen a sledovat zápasy bude možné jen prostřednictvím přenosů v televizi. Prague Open je nový turnaj zařazený do upraveného kalendáře WTA, do něhož zasáhla pandemie nemoci covid-19. Šíření koronaviru si vynutilo na přelomu dubna a května i zrušení původně plánovaného J&T Banka Prague Open.

 • Čeští hasiči v Bejrútu přerušili záchrannou operaci kvůli demonstracím

  8.8.2020

  Čeští záchranáři dnes přerušili v Bejrútu vyhledávací a záchranné práce. Libanonská armáda totiž vyzvala z důvodu zhoršené bezpečnostní situace v oblasti veškeré zasahující týmy, aby se vrátily zpět na své základny, řekl ČTK mluvčí hasičů Martin Kavka. Všichni členové týmu jsou podle něj v pořádku a čekají na další pokyny od vojáků. Zhoršená bezpečnostní situace může souviset s demonstracemi ve městě, dodal. Tyto informace ČTK potvrdila i Petra Klobušiaková z české ambasády v Libanonu.

 • Zemřel bývalý předseda komise Senátu pro krajany Tomáš Grulich

  8.8.2020

  Ve věku 69 let zemřel bývalý senátor za Prahu 12 Tomáš Grulich (ODS). Na facebooku to dnes napsal senátor Tomáš Czernin (TOP 09). Grulich působil v horní komoře Parlamentu v letech 2006 až 2018, před dvěma lety už mandát neobhajoval.

  "Zemřel senátor Tomáš Grulich. Můj přítel a předchůdce v roli předsedy Stálé komise pro krajany v zahraničí Senátu Parlamentu ČR. Byl to čestný člověk a pracovitý senátor, usiloval o prosazení korespondenční volby ze zahraničí. Slibuji, že udělám vše, abych toto jeho nedokončené dílo dotáhnul do konce," uvedl Czernin.

  Grulich vystudoval historii a etnologii, v 70. letech byl kastelánem na zámku v Klášterci nad Ohří, pracoval v teplickém krajském muzeu, v roce 1982 se stal zaměstnancem Národního muzea v Praze. Z něj v roce 1992 odešel a založil nakladatelství, o rok později pak tiskárnu, kterou spoluvlastnil a vedl do roku 2006. Nadále se věnoval historii a etnologii, od roku 1992 přednášel na Fakultě sociálních věd UK. Od roku 1992 byl členem ODS.

 • Cena BAFTA filmu Dcera unikla, jeho úspěch je i tak mimořádný

  8.8.2020

  Britská filmová a televizní akademie předala ceny (BAFTA) určené studentským tvůrcům. Mezi animovanými díly byl nominován i film Dcera studentky pražské FAMU Darji Kaščejevové, ocenění v této kategorii ale nakonec získal francouzský snímek Sous La Glace (Pod ledem).

  "Pochopitelně nás všechny velmi mrzí, že Darja Kaščejevová se svojí Dcerou nezvítězila ve finále BAFTA Student Award. Nicméně, stále i v těchto dnech dostává pozvání na další a další festivaly a Dcera se tak stává zcela neoddiskutovatelně nejúspěšnějším filmem v novodobé historii české kinematografie," napsala ČTK mluvčí FAMU Alexandra Hroncová. "Výjimečné je to, že se jedná o studentský film a film s tak malým rozpočtem, na kterém se podílelo opravdu jen pár lidí," dodala.

  Loutkové drama Dcera, které vypráví beze slov o vztahu dcery a otce, vyhrálo loni studentského Oscara za nejlepší mezinárodní animovaný film a sesbíralo po světě již přes 70 ocenění včetně ceny z Palm Springs, Lisabonu, Tokia, Stuttgartu, Cambridge či z amerického festivalu nezávislých filmů Sundance. Režisérka Kaščejevová, která se narodila v Tádžikistánu a později studovala v Moskvě hudbu, použila při tvorbě filmu Dcera metodu ruční kamery užívané v hraném filmu. Výroba 15 minut dlouhého snímku trvala asi rok a půl, autorka sama čtyři měsíce vyráběla kulisy a loutky a čtyři měsíce animovala.

 • Prague Pride místo tradičního pochodu uzavře plavba několika lodí

  8.8.2020

  Místo duhového průvodu desetitisíců lidí pražskými ulicemi vyplují před závěrem festivalu Prague Pride lodě na Vltavu. Ke dvěma vyzdobeným plavidlům festivalu se připojí také loď Pirátské strany, která dnes zahajuje předvolební kampaň. Festival o životě leseb, gayů, bisexuálů či translidí (LGBT) začal v Praze 3. srpna a končí v neděli 9. srpna. Desátý ročník přehlídky se kvůli koronaviru koná částečně online, pořádá zhruba sedmdesát menších akcí.

 • Počet nově odhalených nákaz covidem-19 v pátek přesáhl 300

  8.8.2020

  V Česku v pátek přibylo 323 potvrzených případů koronaviru, nejvíce od 3. dubna. Denní přírůstek vyšší než 300 zaznamenaly laboratoře od začátku března, kdy epidemie v zemi vypukla, popáté, naposledy to bylo 28. června. Onemocnění covid-19 se od začátku epidemie potvrdilo u 18.060 lidí, z nich 12.749 se z nemoci vyléčilo a 389 zemřelo. Aktuálně se tak s nemocí potýká 4922 lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

 • Počet imigrantů v ČR se loni zvýšil, vedou Ukrajinci před Slováky

  8.8.2020

  Loni znovu vzrostl počet cizinců pobývajících v České republice, za posledních pět let se zvýšil o zhruba 150.000. Přechodný nebo trvalý pobyt v ČR mělo 595.881 cizinců, což je 5,6 procenta celkové populace. Meziroční nárůst byl ale nižší než předloni - z 7,6 procenta roku 2018 na loňských 5,1 procenta. Vyplývá to ze zprávy ministerstva vnitra o migraci a integraci, kterou má ČTK k dispozici. Poměr mezi trvale a přechodně pobývajícími cizinci je zhruba půl na půl.

  Struktura cizinců je podle dokumentu téměř neměnná - nejvíc jich pocházelo z Ukrajiny (24,4 procenta), Slovenska (20,4 procenta) a Vietnamu (10,4 procenta), tito lidé tvořili ke konci loňského roku 55,2 procenta cizinců v ČR. Následují Rusové (6,4 procenta) a Poláci (3,7 procenta). U některých státních příslušností jsou nárůsty počtu v posledních letech spojené zejména s pracovní migrací - podle zprávy se to týká zejména Ukrajinců, Rumunů a Bulharů, méně pak Filipínců, Gruzínců či Srbů. Ze zemí mimo Evropskou unii v ČR pobývalo 58,7 procenta cizinců, tedy 349.560. "Nutno však dodat, že ne všichni cizinci ze zemí EU jsou evidováni v oficiálních statistikách," uvedlo vnitro

 • Čeští hasiči v Bejrútu pokračují v prohledávání zřícených budov

  7.8.2020

  Český speciální tým USAR v Bejrútu pokračuje v záchranných akcích. Hasiči a kynologové do libanonské metropole odletěli pomáhat s vyprošťováním lidí z trosek budov, které zničila úterní mohutná exploze. S prohledáváním začali specialisté ve čtvrtek odpoledne v oblasti o rozloze přibližně 200x400 metrů asi půl kilometru od místa výbuchu. Od libanonské strany dostali za úkol potvrdit, že se v troskách nenacházejí žádní lidé.

  Charita, Diakonie a Člověk v tísni vypsaly sbírky pro Libanon

  Charita ČR vypsala sbírku na pomoc lidem postiženým ničivým výbuchem v Bejrútu. Zároveň uvolnila 300.000 korun ze svého krizového fondu na poskytnutí okamžité pomoci, uvedla v tiskové zprávě. Sbírku na pomoc Libanonu vyhlásila ve čtvrtek i nezisková organizace Člověk v tísni, která zároveň poslala půl milionu korun na zajištění jídla, vody a léků lidem zasaženým výbuchem. Vlastní sbírku uspořádala také Diakonice Českobratrské církve evangelické, která do Libanonu poslala 800.000 korun.

 • Počasí na sobotu

  7.8.2020

  Jasno až polojasno, zpočátku ojediněle mlhy. Zejména na horách na východě při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňka nebo i bouřka. Nejvyšší teploty 29 až 33 °C, na horách kolem 23 °C, na západě až 25 stupňů Celsia.

Pages