• 18.10.2021

  Karlova univerzita dnes poklepáním základního kamene zahájí výstavbu Kampusu Albertov, v kterém by měla vzniknout dvě nová vědecká a výuková centra Biocentrum a Globcentrum. Zástupci univerzity letos v červnu oznámili, že stavba by měla být hotová na konci roku 2025, tedy asi o tři roky později, než se původně plánovalo. Největší výstavba Karlovy univerzity v centru Prahy za posledních sto let by měla stát více než 7,8 miliardy korun. Univerzita ji chce financovat ze státního rozpočtu, dotací EU, vlastních zdrojů i úvěrů.

  Biocentrum a Globcentrum by měla sloužit jako výuková a vědecká pracoviště Matematicko-fyzikální, Přírodovědecké a 1. lékařské fakulty UK. Pracovat by v nich mělo asi 1200 lidí.

 • 18.10.2021

  Pro lidi, kteří se nenechali naočkovat proti covidu-19, je ode dneška komplikovanější návrat do České republiky z Finska, Maďarska a Lucemburska. Na takzvané mapě cestovatele se tyto země přesunuly z oranžové barvy do červené, značící vysokou míru rizika nákazy novým koronavirem. Počínaje dneškem se naopak zjednodušuje návrat ze Švýcarska. K územím s nízkým rizikem nákazy v Evropě nově patří Itálie a Madeira, které se tak přidaly k Lichtenštejnsku, Maltě, Vatikánu a Kanárským ostrovům.

  Při návratu ze země s vysokou mírou rizika platí povinnost podstoupit v Česku PCR test, a to nejdříve pátý a nejpozději 14. den po příjezdu. Do té doby musí být dotyčný člověk v samoizolaci. Už před příjezdem do ČR se test vyžaduje v případě návratu veřejnou dopravou. Také zde platí povinnost před příjezdem vyplnit příjezdový formulář.

  Podmínky při návratu se netýkají lidí, kteří mají dva týdny ukončené očkování nebo v posledních 180 dnech prodělali onemocnění covid-19. I oni ale musí při návratu vyplnit příjezdový formulář.

 • 18.10.2021

  Automobilka Škoda Auto ode dneška na následující dva týdny zcela zastaví výrobu ve všech třech tuzemských závodech, výjimkou bude jedna linka v závodech v Kvasinách na Rychnovsku. Při této odstávce chce firma dokončit 10.000 rozdělaných aut, řekl dnes ČTK vedoucí komunikace podniku Škoda Auto Tomáš Kotera. Důvodem utlumení výroby je nedostatek čipů.

  Zaměstnanci automobilky Škoda Auto zůstávají doma za 80 procent průměrného platu, do kterého spadají například i mimořádné roční bonusy. Náhrada mzdy tak podle odborů zhruba odpovídá dennímu výdělku. Škoda Auto loni dodala celosvětově přes milion aut.

 • 18.10.2021

  V neděli přibylo v Česku 787 případů nemoci covid-19, což je nejvyšší nedělní nárůst od konce dubna. Oproti předchozí neděli bylo nových případů o 451 více, takže nárůst počtu nakažených zrychlil na více než dvojnásobek. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Dále také roste množství hospitalizovaných s covidem-19. Oproti minulému týdnu se zvýšilo zhruba o třetinu na nedělních 463 lidí. Z nich 86 je ve vážnému stavu.

  Podobně jako počty vážně nemocných se zvyšuje i množství úmrtí lidí s covidem-19. Za posledních sedm dní zemřelo podle údajů ministerstva 44 nemocných, zatímco v předešlém týdnu to bylo 26 lidí. Přitom ještě v první polovině září se počty úmrtí za týden pohybovaly pouze v řádu jednotek. Tzv. incidenční číslo, používané státem pro určování protiepidemických opatření, k dnešku stouplo na 90 případů na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní.

 • 18.10.2021

  Meziroční růst cen průmyslových výrobců v září zrychlil na 9,9 procenta ze srpnových 9,3 procenta, naposledy byl takový nárůst v březnu 1993. Zdražování zrychlilo i u dalších výrobců, přičemž jejich ceny naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele. Ceny průmyslovýrobců pokračovaly v růstu desátý měsíc.

 • 18.10.2021

  Energetická společnost ČEZ zdraží od ledna elektřinu i plyn. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš odhaduje nárůst cen u elektřiny asi o třetinu a u plynu o polovinu až dvě třetiny. Beneš to řekl deníku Hospodářské noviny (HN). Zdražení se bude týkat zákazníků, kteří nemají cenu na příští rok zafixovanou. Firma změny oznámí 1. listopadu s platností od prvního ledna.

  Šéf ČEZ připomněl, že velkoobchodní cena letos vzrostla v celé Evropě na rekordní úroveň. Důvodů je podle něj několik. "Jednak je to zdražení plynu, s nímž je cena elektřiny propojená, dále zdražily emisní povolenky a do toho se zvedla ekonomika po covidu, takže stoupla poptávka po energiích," podotkl.

  Velkoobchodní ceny elektřiny a plynu v poslední době vystoupaly do rekordní výše, některé ceníky dodavatelů zdražují o desítky procent či násobně. Kromě dopadu na spotřebitele způsobila situace problémy také některým dodavatelům. V minulém týdnu oznámily ukončení činnosti firmy Bohemia Energy se zhruba 900.000 odběrateli, Kolibřík energie s 28.000 klienty a A-PLUS Energie obchodní se 150 odběrnými místy.

 • 18.10.2021

  Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN) odeslala dnes ráno předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi (ODS) odpověď týkající se zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana. Obsah odpovědi kvůli dodržování zákona nemocnice nezveřejní.

  Vystrčil se v pátek z pověření vedení horní komory dotázal nemocnice a Zavorala na prezidentův zdravotní stav a prognózu dalšího vývoje s ohledem na jeho způsobilost zastávat úřad hlavy státu. Důvodem žádosti bylo mimo jiné to, že na obdobnou žádost od Kanceláře prezidenta republiky během minulého týdne odpověď nedostal.

  Vystrčil ČTK řekl, že zprávu nemocnice poskytl dalším členům vedení horní komory. Chce se poradit s právními experty mimo jiné na ochranu osobních údajů, "co je a co není možné zveřejnit". Předpokládá, že informace by mohl poskytnout k dnešnímu večeru.

 • 17.10.2021

  Virtuální realita by mohla fungovat jako forma psychoterapie. Informatici z Vysokého učení technického vyvíjí aplikaci, přes kterou by psycholog při sezení pacientovi promítal do speciálních brýlí stresové situace. Zároveň by tak kontroloval jeho chování nebo zvýšený tep. Tato technologie by pomáhala třeba při léčbě posttraumatických poruch nebo některých fóbií.

 • 17.10.2021

  Oblačno až zataženo, ráno na severovýchodě ojediněle déšť. Zpočátku na západě, během dne od západu i jinde polojasno až jasno. Nejvyšší teploty 12 až 16 °C, na severovýchodě 10 až 13 °C, v 1000 m na horách kolem 8 °C.

 • 17.10.2021

  Lyžařské areály se chystají na novou sezonu, připravují novinky, vylepšení i rozšíření on-line služeb, které usnadní dodržování protiepidemických opatření. Mnohé kvůli ekonomickým dopadům pandemie koronaviru seškrtaly investice a soustředily se hlavně na nutnou údržbu. Většina středisek zdraží skipasy kvůli rostoucím nákladům, a to zhruba o pět až dvacet procent, vyplývá ze zjištění ČTK. Někteří provozovatelé mají obavy z toho, zda se jim podaří zajistit dostatek sezonních pracovníků i z toho, jaké budou podmínky pro lyžařské školy či školní kurzy. V předcházející zimní sezoně ovlivněné restrikcemi proti šíření nemoci covid-19 zůstaly skiareály většinu sezony zavřené, některé neotevřely vůbec. Fungovat mohly jen od 18. do 26. prosince. Vláda provozovatelům slíbila částečně kompenzovat vynaložené náklady.

Pages