• 26.11.2020

  Ministerstvo obrany uzavřelo smlouvu s českou firmou Glomex MS na dodávku terénních vozidel Toyota Hilux pro armádu. Ministerstvo o tom informovalo v tiskové zprávě. Prostřednictvím rámcové dohody bude moci resort pořídit až 1200 zabezpečovacích vozidel kategorie pick-up, která budou určena k přepravě pěti osob s materiálem na pozemních komunikacích i v terénu. Mají nahradit dosluhující vozidla UAZ a Land Rover. Pokud se vojáci rozhodnou odebrat všechna vozidla, zaplatí za ně 1,07 miliardy korun. "Konečně se nám podařilo splatit dlouholetý dluh vůči vojákům. Rámcová smlouva má platnost do roku 2024, ale není na co čekat a hned v příštích dvou letech chceme objednat 800 nových vozidel,“ uvedl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

 • 26.11.2020

  Masarykova univerzita v Brně pokračuje v podpoře běloruských studentů, momentálně jich bude na univerzitě osm a budou postupně do Brna přijíždět. Konkrétní podpora spočívá zejména v pobytovém stipendiu 15 tisíc korun. Další finanční podporu připravují jednotlivé fakulty a ministerstvo školství. Univerzita to oznámila v tiskové zprávě. Píše v ní, že MU jako jedna z prvních univerzit v zemi se prostřednictvím rektora Martina Bareše ohradila proti nedávné složité politické situaci v zemi a považuje jí za velmi nešťastnou. V duchu Masarykovské tradice proto chce aktivně pomáhat a bránit demokracii prací. "Není nám lhostejný stav v Běloruské republice. I nadále platí, že mají plnou podporu naší univerzity s cílem jim maximálně ulehčit jejich finanční situaci s ohledem na vybrané studijní zaměření," uvedl rektor Martin Bareš.

  Osm běloruských studentů si vybralo různé studijní programy. Budou studovat na přírodovědecké fakultě, lékařské fakultě, ekonomicko-správní fakultě a fakultě sociálních studií. Nabídku vědeckých grantů je univerzita připravena financovat z interní grantové agentury a za pomoci jednotlivých fakult.

 • 26.11.2020

  Knihovnou roku 2020 se stala Knihovna Halenkov ze Zlínského kraje. V kategorii informační počin pak získala hlavní cenu Městská knihovna v Praze. Ceny udílí ministerstvo kultury. Ocenění Knihovna roku se uděluje k ohodnocení dlouhodobých zásluh o rozvoj knihovnictví v obcích a mimořádného přínosu k rozvoji veřejných knihovnických a informačních služeb. Knihovna Halenkov byla oceněna za vytvoření otevřeného a inspirativního prostoru pro všechny obyvatele obce, spolupráci s vedením obce, výborné výsledky při plnění knihovnických standardů, propagaci čtenářství mezi mládeží a spolupráci se spolky a sdruženími v obci. Městská knihovna v Praze získala cenu za projekt CENTRAL jako rychlou centrální katalogizační službu. Tradičně si pro ceny laureáti jezdí do pražského Klementina, tentokrát je ale kvůli pandemii koronaviru ministerstvo vyhlásilo na svém webu, ceremoniál je přesunutý na příští rok.

  Zvláštní ocenění v kategorii základní knihovna získaly Obecní knihovna Jaroměřice Místní lidová knihovna Kostomlaty pod Milešovkou v Ústeckém kraji.

 • 26.11.2020

  Plocha zelených střech v České republice se za posledních pět let více než zdvojnásobila. Ke konci roku 2019 zabíraly rozlohu o 1,58 milionu metrů čtverečních. Vyplývá to z měření odborníků z brněnského Svazu zakládání a údržby zeleně. Zelené střechy vznikají na školách, školkách, nemocnicích či knihovnách, uvedla v tiskové zprávě ředitelka svazu Jana Šimečková. V roce 2019 přibylo v České republice 256 tisíc metrů čtverečních zelených střech. Meziročně je to nárůst o 9000 metrů čtverečních. "Naším snem jsou zelené střechy na kilometrech čtverečních spedičních firem rozesetých po celé republice, které tam developeři chtějí sami od sebe a budují je bez dotací," uvedl zahradník Josef Zapletal.

 • 26.11.2020

  Pohonné hmoty v Česku za poslední týden mírně zdražily. Ukazují to údaje společnosti CCS. Cena litru benzínu na čerpacích stanicích v průměru stoupla o tři haléře na 27,77 korun. Litr nafty řidiči natankují v průměru za 27,08 korun. To je o dva halíře víc než minulou středu. Nejlevnější pohonné hmoty jsou v Ústeckém kraji. Naopak nejdražší v Praze. Ve srovnáním s cenami před rokem je litr benzínu a nafty levnější přibližně o 4 koruny 50 haléřů.

 • 26.11.2020

  Většina z pěti antigenních testů prověřovaných Zdravotním ústavem v Ostravě a nemocnici Karviná-Ráj umí odhalit lidi s koronavirem, kteří jsou infekční, a mohou tak ohrozit své okolí. Jsou proto vhodné i pro screening populace. Ukázala to studie na víc než třinácti stech vzorcích, která měla ověřit spolehlivost antigenních testů.

  Plán plošného antigenního testování by mělo podle premiéra Andreje Babiše (ANO) co nejdřív předložit ministerstvo zdravotnictví. Předseda vlády chce, aby se lidé mohli nechat ještě před Vánoci bezplatně otestovat. V pátek na Radě vlády pro zdravotní rizika představí testovací strategii ministr zdravotnictví Jan Blatný.

 • 26.11.2020

  Statistiky epidemie covidu-19 se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nezlepšují tak, jak si vláda představovala. Situace stále není dobrá, je důležité rozvolňovat s rozmyslem, řekl ve čtvrtek na tiskové konferenci ke studii použití antigenních testů, kterou vypracovala Nemocnice Karvinná-Ráj a Zdravotní ústav v Ostravě. Jestli to může ovlivnit na pondělí plánované zmírnění opatření, premiér neuvedl.

  V pondělí podle dat ministerstva zdravotnictví přibylo více než 4300 nových případů koronaviru, v úterý přes 5800 a ve středu více než 4900. Skóre PES zůstalo na 57 bodech, ve třetím z pěti stupňů pohotovosti je čtvrtý den. Takzvané reprodukční číslo, které skóre mimo jiná kritéria zahrnuje, ale stouplo na 0,96. Pokud by překročilo jedničku, zvýšilo by to skóre o pět bodů, což by při zachování bodů za další kritéria znamenalo návrat do čtvrtého stupně. Nejhorší epidemická situace zůstává v okrese Havlíčkův Brod. Od začátku epidemie v Česku v souvislosti s covidem zemřelo přes 7 600 lidí. V nemocnicích se zdravotníci v současnosti starají o 5 400 pacientů. V těžkém stavu je 15 procent z nich.

 • 25.11.2020

  Podíl zaměstnanců tuzemských firem, kteří kvůli pandemii pracují z domova, se během druhé vlny proti té jarní zdvojnásobil na 17 procent. Naopak tři procenta lidí pracovala z domu na jaře a nyní nikoliv. Vyplývá to z listopadového průzkumu bezpečnostní firmy Eset, kterého se účastnilo více než 1000 respondentů. Čtvrtina lidí aktuálně nepracuje, přičemž tato kategorie zahrnuje kromě nezaměstnaných také rodiče pobírající ošetřovatelský příspěvek, živnostníky a další.

  Proti jarní vlně mají firmy na podzim lépe připravené postupy pro své zaměstnance, jak na dálku pracovat. Klíčové je vždy vyřešit především technologické zajištění přístupu k firemním sítím, s tím jsou spojené i vyšší nároky na bezpečnost a informovanost zaměstnanců.

 • 25.11.2020

  Nahrávka českého dirigenta Jakuba Hrůši a houslisty Augustina Hadelicha Bohemian Tales byla nominovaná na cenu Grammy. Vítězové budou vyhlášeni 31. ledna. Album houslových skladeb Dvořáka, Suka a Janáčka Bohemian Tales vzniklo ve spolupráci se Symfonickým orchestrem Bavorského rozhlasu. Oba mladí umělci spolu poprvé provedli Dvořákův houslový koncert v roce 2017 za doprovodu Newyorské filharmonie. New York Times Hrůšu označily za dirigenta s tryskově rychlým kariérním vzestupem a Hadelicha za jednoho z nejlepších houslistů své generace.

  Tentýž tandem, tentokrát za doprovodu Symfonického orchestru Bavorského rozhlasu, nyní nahrál Dvořákův koncert pro vydavatelství Warner Classics. Na albu Bohemian Tales je Hrůša a Hadelich doplnili komorními skladbami nejen Antonína Dvořáka, ale i dalších dvou českých autorů Josefa Suka a Leoše Janáčka. "Každý z těchto tří skladatelů se jedinečným způsobem zapsal do historie české klasické hudby," podotkl Hadelich.

 • 25.11.2020

  Nedaleko Baťovy vily ve Zlíně vzniká na stěně podchodu streetartové dílo, ve kterém jsou zobrazeni zakladatel obuvnického impéria Tomáš Baťa, jeho žena Marie, Jan Antonín Baťa a nechybí ani kolonie baťovských domků a baťovská hesla. Do výběrového řízení sympozia se přihlásilo osm umělců, každý zpracoval vlastní návrh. Autorem vítězného návrhu je Dalibor Vybíral. Vznik díla iniciovala Nadace Tomáše Bati, jde o první ročník Streetartového sympozia, řekla ČTK zástupkyně nadace Gabriela Končitíková. Nadace každoročně pořádá sochařské sympozium, letos však muselo být kvůli epidemii koronaviru a souvisejícím opatřením zrušeno.

Pages