• 26.10.2021

  Rozšířit podmínky pro nutnou obranu má novela senátora Zdeňka Hraby (STAN), s níž souhlasil Senát. Předloha má mimo jiné zaručit beztrestnost obránci, který by reagoval ze strachu, zmatku nebo jiného omluvitelného pohnutí mysli, který by byl způsoben útočníkem. Novelu trestního zákoníku, která na rozdíl od původní předlohy nezavádí výslovnou možnost obránce použít zbraň, tak nyní dostane k projednání Sněmovna.

  Novelu Hraba předložil už loni kvůli tomu, aby bylo posíleno postavení obránce proti útočníkovi. Hraba navrhoval úpravy, které platí na Slovensku, tedy zavedení principu "můj dům, můj hrad". V zájmu schválení předlohy ale od původního návrhu ustoupil. Zjevně nepřiměřená obrana, tedy například úmyslné usmrcení útočníka, má ovšem i po senátních úpravách zůstat nadále trestná.

 • 26.10.2021

  Zavést pro Čechy žijící v zahraničí korespondenční hlasování při volbě poslanců a prezidenta má senátorská volební novela, kterou dnes horní komora schválila. Předlohu nyní dostane k posouzení Sněmovna.

  Hlasování poštou by mohlo využít na 600.000 Čechů, kteří v cizině žijí trvale nebo tam odjeli za prací či studiem, uvedl předseda senátní krajanské komise Tomáš Czernin (TOP 09). Podle současných pravidel mohou Češi v zahraničí hlasovat jen na velvyslanectvích, což je časově i finančně nákladné pro krajany, kteří žijí daleko od jejich sídel. Česko je podle Czernina jednou z posledních pěti zemí EU, které zatím hlasování poštou uzákoněno nemají.

  Volební novelu předložilo pět desítek senátorů v čele s Markem Hilšerem z klubu Starostů a Czerninem. Novela, pod níž jsou podepsáni i všichni členové vedení horní komory, by podle předlohy měla platit od příštího roku.

 • 26.10.2021

  Převážně polojasno. Nejnižší noční teploty 5 až 1 °C, ojediněle až -1 °C. Nejvyšší denní teploty 12 až 16 °C, při déletrvající nízké oblačnosti kolem 9 °C, v 1000 m na horách kolem 9 °C, na Šumavě až 13 °C.

 • 26.10.2021

  Osudy československých řidiček, tlumočnic či velitelek přesunů konvojů působících v britských pomocných armádních sborech popsala historička Karolína Stegurová. Těmito sbory podle Akademie věd ČR prošlo za druhé světové války přes 200 československých žen. Stegurová o jejich boji proti nacismu letos vydala knihu I ženy chtěly bojovat.

  Velmi podnětný byl pro Stegurovou koncept pamětí Slovenky Edity Zochovické, který získala od bratrance této československé důstojnice. Zochovická se nejdříve kvalifikovala jako řidička, po absolvování důstojnického kurzu často velela konvojům. Po návratu do Československa pracovala na ministerstvu zahraničí. V roce 1950 však byla kvůli službě pro britskou armádu i svému židovskému původu propuštěna a živila se manuálními profesemi. V roce 1968 se synem emigrovala do Švýcarska, kde roku 2007 v 93 letech zemřela.

  Jednou z mála žen přidělených k československé 311. bombardovací peruti pak byla Hana Vogelová, která stála za vznikem zvláštní připomínky československých letců. "Mnozí z nich po leteckých operacích zavítali do Haniny kanceláře na kávu, během které probírali různé situace a válečné události. Nejspíše i proto Hanu Voglovou později napadlo sešít dohromady několik kusů leteckého plátna a sbírat na něj podpisy jednotlivých letců. Za tři roky nasbírala přes 400 podpisů, řada z nich zůstala jedinou vzpomínkou na ty, kteří se již ze svých operačních letů nikdy nevrátili," popsala Stegurová.

 • 26.10.2021

  Česká národní banka ve středu vydá pamětní stříbrnou dvousetkorunu k připomenutí 200 let od narození Karla Havlíčka Borovského. K dispozici bude 16.500 mincí. Podobu mince navrhl akademický sochař Zbyněk Fojtů.

  Nominální hodnota mince není totožná s prodejní cenou, která je vyšší a zohledňuje mimo jiné aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou a DPH. Například na stránkách České mincovny je u mince ve standardní kvalitě cena 650 korun.

 • 26.10.2021

  Letních doučovacích kempů v červenci a srpnu se zúčastnilo 89.328 žáků základních škol. Kempů se konalo 5169. Jejich program se soustředil na sport, kterému se žáci v době výuky na dálku nemohli moc věnovat. Součástí programu bylo také často doučování látky, kterou účastníci probírali ve škole distančně. ČTK o tom dnes informovala mluvčí ministerstva školství (MŠMT) Aneta Lednová.

  Na pořádání letních kempů vyčlenilo ministerstvo školství před prázdninami zhruba 260 milionů korun. Cílem mělo být podle dřívějšího vyjádření ministra školství Roberta Plagy (za ANO) nejen dohnání znalostí, ale zejména podpora duševního zdraví školáků po výuce na dálku. Kempy měly být vždy pro nejméně 15 dětí a trvat minimálně 40 hodin v pěti kalendářních dnech.

 • 26.10.2021

  Lidé, kteří během sportovních utkání použijí pyrotechniku, by nově mohli být potrestáni pokutou až do 100.000 korun. Hrozit jim bude rovněž zákaz vstupu na stadiony. Změny přinese přestupková novela, kterou schválil Senát. Normu nyní dostane k podpisu prezident. Aby měly správní úřady možnost kontroly recidivy, navrhlo ministerstvo vnitra nový typ přestupku zapisovat do rejstříku trestů.

  Zákaz pohybovat se na konkrétně stanovených místech by měl postihnout i dealery drog, kteří svou přítomností v konkrétních lokalitách zvyšují bezpečnostní riziko, uvedla již dříve Hana Malá z ministerstva vnitra. Dosud podle ní dealerům hrozí za držení malého množství drog jen pokuta 15.000 korun, kterou stejně neplatí. Nově jim za držení malého množství drogy bude možné uložit zákaz pohybovat se na konkrétních místech, přičemž opakované porušení zákazu bude možné potrestat vězením až na dva roky. "To umožní policii v daných oblastech efektivněji řešit drogovou kriminalitu," dodala Malá.

 • 26.10.2021

  Policisté, celníci a také obecní strážníci získají od ledna právo odebrat na místě registrační značku vozu nebo nasadit takzvanou botičku autům řidičů s neuhrazeným dluhem na pokutách za dřívější dopravní přestupky. Zavedení pravomoci schválil Senát podle doporučení svých výborů. Vládní předlohu nyní dostane k podpisu prezident.

  Policisté a celníci budou moci podle novely požadovat po řidiči uhrazení dosud nesplacené částky postihu v hotovosti nebo kartou. Pokud řidič nedoplatek na místě neuhradí, mohli by mu policisté nebo celníci nařídit, aby zajel na nejbližší vhodné místo, kde by z vozu buď odebrali registrační značku, nebo na kolo nasadili botičku. Následně by informovali provozovatele vozidla. Opatření má pomoci vymáhat postihy především od cizinců.

 • 26.10.2021

  Čínské velvyslanectví v Praze opět zkritizovalo návštěvu tchajwanské podnikatelské delegace v České republice, vyjádřilo nesouhlas s navazováním styků s tamními představiteli. Ambasáda to uvedla v dnešním prohlášení mluvčího, které má ČTK k dispozici.

  Tchajwanská podnikatelská delegace vedená dvěma tamními ministry v sobotu zahájila svou čtyřdenní návštěvu Prahy. V pondělí podepsali zástupci Česka a Tchaj-wanu pět nových memorand, která mají rozšířit jejich spolupráci v internetové bezpečnosti, ve vesmírném průmyslu, ve vývoji technologií katalyzátorů nebo v přesném strojírenství. Na misi naváže 27. října návštěva tchajwanského ministra zahraničí Josepha Wua.

 • 26.10.2021

  Výskyt akutních respiračních infekcí či chřipkových onemocnění se nyní zvyšuje asi o deset procent za týden. Ambulance praktických dětských lékařů se plní dětmi, které mají jiné virózy než covid, v některých regionech jsou kvůli tomu zaplněna i dětská oddělení nemocnic. Novinářům to řekla hlavní hygienička Pavla Svrčinová.

  Zátěž, kterou způsobuje epidemie covidu společně s rostoucím výskytem respiračních viróz, může podle hlavní hygieničky dolehnout především na ordinace praktických lékařů, ale i na nemocnice. V minulé sezoně se v důsledku protiepidemických opatření kvůli covidu-19 šíření respiračních virů výrazně snížilo, laboratoře nezaznamenaly ani jeden případ chřipky.

Pages