• 1.4.2023

  V okolí Letovic na Blanensku se v pátek navečer při přechodu bouřkové oblačnosti objevila tromba, tedy vzdušný vír. O tornádo pravděpodobně nešlo, meteorologové zatím nemají potvrzený dotyk víru se zemí, řekl ČTK Peter Hruška z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Hlášené nejsou ani žádné škody, řekl ČTK starosta Letovic Petr Novotný (TOP 09). Hasiči likvidovali v okolí na třech místech stromy popadané přes silnici, řekl ČTK jejich mluvčí Petr Příkaský. Podle serveru iDnes.cz se podobný jev objevil v pátek po bouřce také na Prostějovsku. Ani tam zřejmě nezpůsobil škody.

  Lidé sdíleli na internetu několik fotografií a videí zajímavého meteorologického jevu na Blanensku. "Je na nich vidět tromba pod bouřkovými oblaky a slabá rotace. Je těžké zjistit, zda se v krajině objevily i nějaké škody způsobené právě tímto případným tornádem. Zároveň se vyskytovaly škody způsobené silnějšími nárazy větru," řekl Hruška. Podle dosavadních zjištění tak meteorologové zatím hovoří o trombě.

 • 1.4.2023

  Petra Kvitová v reakci na návrat ruských a běloruských tenistů do Wimbledonu uvedla, že by tenisté z těchto zemí neměli být ani na olympijských hrách. "Můj postoj je samozřejmě stále jasný, jsem proti válce a více mi záleží na lidech a hráčích z Ukrajiny. Oceňuju, že Wimbledon to měl loni těžké, když se nedávaly body kvůli tomu, že tam Rusové a Bělorusové nehráli," odpověděla Kvitová na otázku, co jako šampionka z let 2011 a 2014 říká pátečnímu oznámení Wimbledonu.

  "A podle mého názoru by neměli (tenisté z Ruska a Běloruska) startovat ani na olympiádě. V tomhle jsem spíše na ukrajinské straně. Cítím to tak, že olympijské hry jsou tu proto, že nechceme na světě válku. Takže to mi dělá starost. A opravdu jsem ocenila, když je Wimbledon loni nepozval," zopakovala bronzová medailistka z olympijských her v Riu de Janeiro 2016, kterou dnes v Miami čeká finále proti Jeleně Rybakinové z Kazachstánu.

  Tenis jako jeden z mála sportů umožnil ruským a běloruským sportovcům po začátku války na Ukrajině loni v únoru nadále individuálně s neutrálním statusem startovat, nesmějí se ale účastnit týmových soutěží.

 • 1.4.2023

  Pražský půlmaraton skončil počtvrté za sebou dvojnásobným keňským triumfem. Roncer Kipkorir Konga ve větrném počasí jako jediný pokořil hodinovou hranici časem 59:43 a favorizovaná Irine Jepchumbaová Kimaisová proběhla cílem za 1:06:00. Nejlepšími Čechy byli Patrik Vebr, který při premiérovém startu časem 1:05:42 obsadil celkově jedenácté místo, a národní rekordmanka Moira Stewartová, jež doběhla sedmá za 1:12:43.

 • 1.4.2023

  V Moravské zemské knihovně (MZK) v Brně se dnes otevřela Knihovna Milana Kundery, v den 94. narozenin jednoho z nejvýznamnějších českých spisovatelů 20. století. Vznikla v prvním patře nad kavárnou a zpřístupněno je v ní více než 3000 autorských publikací, archiv recepce jeho tvorby v podobě kritik a část listinného archivu, který obsahuje Kunderovu korespondenci. Knihovna mohla vzniknout v jeho rodném Brně díky daru manželů Kunderových, který se loni převážel z Francie do Brna, řekl dnes novinářům ředitel MZK Tomáš Kubíček.

  Ministr kultury Martin Baxa (ODS) při svém projevu také přečetl, jak se z pocitů z přesunu knihovny z Paříže do Brna vyznala Kunderova manželka Věra. Její manžel se tímto podle ní vrací do svého rodného města, na které se steskem myslí po celou dobu, kdy pobývá ve Francii. Emigroval v roce 1975, komunistický režim ho o čtyři roky později zbavil československého občanství a až v roce 2019 mu bylo vráceno české občanství.

 • 1.4.2023

  Tenistka Petra Kvitová postoupila na turnaji v Miami poprvé v kariéře do finále. Při svém třináctém startu na Floridě zdolala v semifinále Rumunku Soranu Cirsteaovou 7:5, 6:4 a o titul si zahraje s úřadující wimbledonskou šampionkou Jelenou Rybakinovou z Kazachstánu, která po triumfu na předchozím turnaji v Indian Wells usiluje o takzvaný Sunshine Double.

 • 1.4.2023

  Valdštejnská zahrada v areálu Senátu bude od sooty po zimní přestávce přístupná veřejnosti. Obnovují se také víkendové prohlídky Valdštejnského paláce, který patří k nejvýznamnějším stavbám z přelomu období manýrismu a raného českého baroka v Česku.

  Valdštejnská zahrada je oblíbeným místem nejen pro místní obyvatele a pro turisty, ale také příjemnou zkratkou mezi stanicí metra a ministerstvem financí či sídlem Sněmovny. Lidé se jí budou moci projít až do konce října ve všední dny od 07:00 do 19:00, o víkendech od 09:00 do 19:00.

  Senátní zahrada je s rozlohou 14.000 metrů čtverečních druhou největší ve vnitřní Praze, hned po nedalekých zahradách Pražského hradu. Na rozdíl od hradních zahrad je přístupná bezplatně. V roce 1634 ji nechal zbudovat Albrecht z Valdštejna v manýristickém stylu. Návštěvníci v ní mohou obdivovat soubor devíti bronzových plastik, kopií díla nizozemského sochaře Adriana de Vriese, a unikátní salu terrenu, vyzdobenou freskami italského malíře Baccia del Bianca. V ní se během léta konají koncerty.

 • 1.4.2023

  1. dubna tradičně začíná návštěvnická sezóna na většině českých hradů a zámků. Státní hrady a zámky spravuje Národní památkový ústav (NPÚ), který po loňském zdražení vstupného letos ceny lístků nezvedal. Pro návštěvníky připravil nové prohlídkové okruhy na několika památkách a tradiční projekt "Po stopách šlechtických rodů" bude letos věnován rodu Harrachů. Cílem projektu je představit tento rod a probudit zájem veřejnosti o něj. NPÚ letos připomene také 300 let od úmrtí barokního architekta Jana Blažeje Santiniho, slavného představitele stylu zvaného barokní gotika. K jeho nejznámějším stavbám patří kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou. Kláštery Kladruby a Plasy připravují i speciální program právě k Santiniho výročí.

  K plnému provozu se po čtyřech letech vrací hrad Kunětická hora, kde se 1. dubna otevře Jurkovičův palác a 5. května obnovený hradní palác, který byl dosud uzavřen.

 • 1.4.2023

  Vasektomii, tedy podvázání chámovodů z antikoncepčních důvodů, v ČR podstoupilo dosud asi 7000 mužů. V současné době jich je podle androloga Lukáše Bittnera asi tisícovka ročně a poptávka za pět let vzrostla téměř pětinásobně. Nezákonná přestala být tato operace teprve před 11 lety. Lékaři umí chámovody po vasektomii i znovu napojit, úspěšnost početí je v takovém případě 50 až 60 procent. V tiskové zprávě k výročí o tom informovala klinika Iscare.

  "Od legalizace vasektomie bylo v Česku provedeno zhruba 7000 takových zákroků, z toho zhruba polovina z nich u nás na andrologické klinice," uvedl Bittner. Nejčastější motivací je podle něj přání, aby partnerka nemusela již dále používat hormonální antikoncepci. "Průměrný věk muže podstupující vazektomii na naší klinice je 38 roků a má v průměru 2,6 dítěte," dodal.

  Sterilizace zdravého muže z antikoncepčních důvodů byla podle zákona od 70. let minulého století nelegální a bez příslušného povolení naplňovala podstatu trestného činu. Zájemci museli předstoupit před sterilizační komisi, která projednávala pouze žádosti ženatých mužů a ve většině případů operaci nepovolila.

 • 31.3.2023

  Civilní rozvědku se pod novým šéfem podařilo od října stabilizovat. Po hodnoticí schůzce na Úřadu pro zahraniční styky a informace to řekl premiér Petr Fiala z ODS. Tajnou službu, která se specializuje na získávání informací hlavně mimo území České republiky, vede od října Vladimír Posolda. Kabinet je podle premiéra s prací rozvědky spokojený, získává od ní důležité informace. "Jsou zásadní pro mnohá naše rozhodování. Nemůžu být konkrétní, ale obecně lze říct, že úřad nám poskytuje exkluzivní informace ohledně bezpečnosti, energetické bezpečnosti, ekonomických zájmů či mezinárodního terorismu," uvedl premiér. Zmínil také, že o civilní rozvědce není na veřejnosti tolik slyšet, což je správné. "Nejlepší zpravodajská činnost je taková, o které se moc neví," uvedl. Kabinet pracuje na zvláštním předpisu, podle kterého by se úřad v budoucnu řídil. Nyní na rozdíl od zbývajících tajných služeb vlastní zákon nemá.

  Fiala páteční schůzkou uzavřel návštěvy trojice českých tajných služeb. Bezpečnostní informační službu navštívil u příležitosti zveřejnění její výroční zprávy loni v říjnu, začátkem ledna pak jednal s vedením Vojenského zpravodajství.

 • 31.3.2023

  Zataženo až oblačno, na většině území občasný déšť nebo přeháňky. Nejvyšší teploty 8 až 12 °C, na jihu Moravy až 15 °C.

Pages