• 23.3.2023

  Oblačno až zataženo, ojediněle občasný déšť nebo přeháňky. Večer ubývání srážek a na severozápadě i oblačnosti. Nejvyšší teploty 15 až 19 °C, na západě a severu Čech kolem 14 °C.

 • 23.3.2023

  Prezident Petr Pavel navštíví v úterý a ve středu Moravskoslezský kraj. Setká se s hejtmanem kraje Ivo Vondrákem a ostravským primátorem Tomášem Macurou. Oba ho podpořili v prezidentské volbě. Prezident má taky v plánu sfárat do dolu Darkov, navštívit automobilku Hyundai v Nošovicích nebo se setkat se studenty ostravské univerzity a Gymnázia Petra Bezruče. Moravskoslezský kraj bude první, který Pavel po své inauguraci navštíví.

 • 23.3.2023

  Raketomet RM-70 nazvaný Přemysl bude předán na Ukrajinu během několika týdnů. Ve sbírce Dárek pro Putina se na něj vybralo již 30 milionů korun. Součástí dodávky bude i 365 raket, řekl dnes novinářům Martin Ondráček z iniciativy Dárek pro Putina. "Dnes jsme překročili 30 milionů korun, cíl, který máme, je 50 milionů. Stroj, který tu vidíme, stojí 17 milionů korun. Naše ambice je poslat tam ještě 365 raket, aby ta zbraň měla nějakou výbavu," uvedl Ondráček. Jedna raketa vyjde na 88.000 korun, raketnice jich obsahuje 40. Raketomet podstoupil generální opravu v závodu společnosti STV Group v Poličce. Pojmenování získal po mytologickém Přemyslu Oráči, jedna salva "přeorá" plochu o rozloze zhruba tři hektary. Technici společnosti STV Group strávili na jeho opravě asi 2000 hodin práce. "Je to naprosto komplexní oprava včetně motoru, podvozkové platformy, raketnic nebo systému řízení palby, aby raketomet odpovídal maximálním možným nárokům pro bojové užití," řekl ředitel pro rozvoj Ivo Strejček. Firma dodá i potřebné rakety. Raketomet byl do československé armády zaveden v roce 1971, přesto zůstává velmi účinnou zbraní.

 • 23.3.2023

  Vysokoškolský odborový svaz (VOS) vyhlásil na 28. března symbolickou stávkovou pohotovost na podporu protestu humanitních a sociálněvědních fakult, jejichž pedagogové jsou nespokojení se svými výdělky. ČTK to řekl předseda svazu Petr Baierl. Do protestu s názvem Hodina pravdy se podle informací na webu zapojí 12 fakult. Protestující požadují pro univerzity více peněz ze státního rozpočtu a zrovnoprávnění tarifů mezd mezi jednotlivými obory na vysokých školách (VŠ). Na Filozofické fakultě (FF) Univerzity Palackého v Olomouci (UPOL) je podle Baierla v plánu asi i výstražná stávka, protestovat se bude i v dalších šesti českých městech. "Vyhlášením stávkové pohotovosti dáváme najevo, že situace ve vysokém školství je opravdu vážná. Vysoké školství je podfinancované. Pokud nedojde k vyslyšení požadavků protestujících na humanitních fakultách, může být v krajním případě vyhlášena na těchto fakultách i stávka," uvedl Baierl. Dodal, že ale počítá s tím, že VOS stávkovou pohotovost odvolá ihned po skončení protestu 28. března. Na 12 fakultách v sedmi městech budou učitelé humanitních a sociálněvědních oborů informovat o svém podfinancování prostřednictvím přednášek a diskuzí.

 • 23.3.2023

  V pátek v Praze odstartuje Maraton s roztroušenou sklerózou. Pacienti s touto nemocí se pokusí symbolicky zdolat trasu z Maratonu do Athén, společným cvičením, procházkou i jízdou na rotopedu pokořit vzdálenost 42 kilometrů. Na maratonce letos čekají lekce jógy, tai-či i boxu. Cílem dvanáctého ročníku Maratonu je podpořit lidi s roztroušenou sklerózou. Akce startuje ve FitnessAction v Praze a potrvá až do soboty. Podle organizátorů je MaRS určen jak pro pacienty s roztroušenou sklerozou, tak pro zdravé lidi. Pro účastníky připravili organizátoři například hodiny jógy, ti zdatnější se mohou zúčastnit lekcí boxu. „Máme připravených i několik kruhových tréninků pod vedením fyzioterapeutů, kteří účastníkům poradí, jak správně cvičit. Pacienti s nimi mohou také zkonzultovat své potíže a limity, například problémy s koleny apod. Fyzioterapeuti jim určitě doporučí vhodné cviky,“ říká jedna z fyzioterapeutek Klára Novotná, která se specializuje právě na cvičení s lidmi, kteří roztroušenou sklerozou trpí.

 • 23.3.2023

  Policie prošetřuje okolnosti odvolání bývalého ředitele Úřadu práce Viktora Najmona. Potvrdil to mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Mladá fronta DNES zveřejnila část rozhovoru mezi Najmonem a ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou z KDU-ČSL. Najmon si rozhovor nahrál. Jurečka podle nahrávky Najmonovi údajně nabídnul finanční odměnu, pokud se dohodnou na odchodu z vedení Úřadu práce. V opačném případě chtěl předseda KDU ČSL - podle Mladé fronty dnes - napsat Najmonovi špatné služební hodnocení. Ministr nakonec Najmona v půlce února odvolal. Premiér Petr Fiala z ODS se Jurečky zastal. Řekl, že odvoláním bývalého šéfa otevřel cestu k modernizaci instituce tak, aby plnila své úkoly. "S úřadem práce a vedením úřadu práce byl dlouhodobě velký problém. Stěžovala si na to řada lidí. Byla to situace, která byla dlouhodobě neúnosná," uvedl premiér. Komentovat obsah dnes zveřejněného článku nechtěl, protože ho zatím nečetl

  Pokud je nahrávka ohledně odvolání generálního ředitele Úřadu práce ČR Viktora Najmona autentická, mohl být porušen služební zákon. Na tiskové konferenci po jednání stínové vlády hnutí ANO to řekl její předseda Karel Havlíček. Premiér by měl podle něj případně ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL) odvolat. "Stínová vláda na základě právních stanovisek konstatuje, že celá věc má prvky vydírání, uplácení a může se jednat o zneužití pravomoci úřední osoby. Máme služební zákon, který byl jednoznačně porušen," řekl Havlíček.

 • 23.3.2023

  České veřejné vysoké školy jsou výrazně podfinancované. Kvůli nízkým mzdám hrozí odliv pracovníků univerzit a výuka některých oborů by tak mohla být ohrožena. Novinářům to  řekl rektor Ostravské univerzity (OU) Petr Kopecký, zástupci všech šesti fakult i odborů. Situace je podle rektora dlouhodobě neudržitelná, apeluje především na vládu. Akademičtí pracovníci podle něj odchází na základní či střední školy, kde dostávají výrazně vyšší plat. Zvyšování platů v regionálním školství se vyučujících na vysokých školách netýká, dodal. "Odliv pedagogů a skvělých zaměstnanců, zejména mladých na úrovni odborných asistentů, je to, co mě v tuto chvíli nejvíce trápí. Právě tato složka univerzity je asi nejvíce podfinancovaná, ale to podfinancování se týká všech veřejných vysokých škol v České republice. V posledních týdnech jsem zaznamenal velkou nespokojenost a frustraci. Obávám se, že pokud nepřijde řešení v brzké době, tak ten odliv může nastat a nebude malý," uvedl Kopecký. Upřesnil, že některé fakulty si mohou dovolit platit odměny a příplatky nad rámec tarifu, jiné nikoliv.

 • 23.3.2023

  Zhruba 146 tisíc podnikatelů zrušilo - od začátku letošního roku do poloviny března - svojí živnost. Informovala o tom společnost Dun and Bradstreet. Zrušených živností tak bylo víc než za poslední dva roky dohromady. Důvodem je hlavně povinné zavedení datových schránek pro OSVČ. Loni podnikání ukončilo 80 tisíc osob, o rok dříve to bylo necelých 50 tisíc. Datové schránky jsou od letoška nově povinné pro živnostníky, spolky a další právnické osoby.

  V Česku má aktuálně živnostenský list přes 2 miliony lidí. Letos jej získalo skoro 20 tisíc lidí.

 • 23.3.2023

  Havárie na vodních tocích by nově mohli řešit hasiči. Počítá s tím návrh novely vodního zákona, který připravilo Ministerstvo životního prostředí. Jde o reakci na havárii na řece Bečvě ze září 2020. Za zavinění úniku toxických látek do řek by taky díky novele mohly hrozit vyšší pokuty - konkrétně až 50 milionů korun. Úřady by taky některé firmy preventivně kontrolovaly, aby případným únikům mohly včas zabránit. Novelu teď projedná vláda, platit by mohla začít koncem letošního roku.

 • 23.3.2023

  Do několika měsíců bude možné vyzvedávat léky na český e-recept v některých zemích EU, například Chorvatsku, Polsku nebo Španělsku. Přesný termín musí stanovit Evropská komise na základě testování systému. Na tiskové konferenci to řekla ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irena Storová. Podobně si budou moci léky vyzvednout v ČR i cizinci z těchto zemí. V současné době je možné vyzvednout léky v EU s papírovým receptem. "Pokud si své léky zapomeneme zabalit, nebo se nám třeba pobyt v zahraničí nečekaně protáhne a s léky nevystačíme, bude stačit kontaktovat svého lékaře, který běžným způsobem vystaví e-recept a pacient si jej v daném místě vyzvedne," uvedla Storová. Informace se zapíše i do lékového záznamu českého pacienta. Systém už funguje mezi Finskem, Estonskem, Chorvatskem a Portugalskem. Spolu s Českem by se do měsíce či dvou měly zapojit Švédsko, Polsko či Španělsko. Připravují se také Itálie, Řecko, Maďarsko, Irsko, Lotyšsko, Litva a Kypr. Podle Storové tak bude v létě tato možnost k dispozici v nejčastějších dovolenkových destinacích.

  Zachovaná však zůstane dál i možnost přijít do zahraniční lékárny s papírovým receptem, nová možnost je pro lékárny dobrovolná. Seznam zařízení v ČR i cizích zemích bude podle Storové SÚKL zveřejňovat.

Pages