• 28.5.2022

  Čeští hokejisté prohráli v semifinále mistrovství světa v Tampere s Kanadou 1:6. V neděli je čeká souboj o bronz s USA. Obhájce titulu Kanada vyzve ve finále domácí Finsko, které v odpoledním utkání zdolalo Američany 4:3.

  Češi začali dobře, když se v osmé minutě prosadil v početní výhodě útočník David Krejčí. Jen 33 sekund před první sirénou však vyrovnal Dylan Cozens. Rozhodující pasáž přišla v polovině zápasu, kdy během tří minut a 19 sekund skórovali Adam Lowry, Kent Johnson a Mathew Barzal. Ve třetí části přidal pojistku Cole Sillinger, David Pastrňák neproměnil trestné střílení a podruhé se trefil Cozens.

  Národní tým, který dovedl mezi nejlepší čtyřku při svém prvním MS na české střídačce finský kouč Kari Jalonen, má stále šanci ukončit destileté čekání na první medaili z velké akce. Nedělní zápas s Američany začne ve 14:20, finále se bude hrát o pět hodin později.

 • 28.5.2022

  Náklady státního rozpočtu na úsporný energetický tarif, který by měl ulevit českým domácnostem od vysokých cen elektřiny a plynu ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) odhaduje mezi 16 až 24 miliardami korun. Lidé by mohli mít část spotřeby levnější o 15 až 20 procent. Síkela to dnes sdělil ČTK. Podrobné informace k úlevám českým občanům kvůli drahým energiím poskytl v dnešním rozhovoru pro Právo.

  Základem tarifu, na němž ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) pracuje, je podle Síkely zajistit domácnostem slevu na určitou část spotřeby energií, a tím je i motivovat k energetickým úsporám. Dodal, že tarif bude platný pro elektřinu i plyn. Zohledňovat by měl, k čemu odběratelé danou energii využívají a od druhu spotřeby se bude odvíjet množství zlevněné energie.

  Síkela by chtěl, aby zvýhodněný tarif platil po celou nadcházející topnou sezonu, případně déle. Lidé by s ním mohli počítat od září, nejpozději od začátku října. Diskutuje se o délce trvání, která by mohla být mezi šesti až 12 měsíci s možností prodloužení, řekl Právu. Uvedl, že by si přál, aby měla k tarifu přístup každá domácnost, fungovat by mohl tedy automaticky. Zároveň upozornil, že neplánuje zahrnout tarify pro dobíjení elektrických automobilů nebo tarify pro volnočasové nemovitosti.

 • 28.5.2022

  Ráno jasno až polojasno, přes den většinou oblačno a na většině území přeháňky. Nejvyšší teploty 14 až 18 °C. Slabý proměnlivý vítr 1 až 4 m/s.

 • 28.5.2022

  Davy lidí dnes zamířily do Panenských Břežan u Prahy na akci Den Jana Kubiše k 80. výročí operace Anthropoid. V areálu Památníku národního útlaku a odboje pro ně byl připraven vojenský tábor s přehlídkou dobových uniforem, bohatá interaktivní expozice a řada dalších lákadel. Nejmenší návštěvníci měli zájem hlavně o brýle s virtuální realitou, které jim zprostředkovaly dramatické okamžiky atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Díky nim mohli průběh atentátu sledovat z pozice nezávislých pozorovatelů i jednotlivých aktérů, tedy Kubiše, Jozefa Gabčíka či svědkyně Marie Navarové.

  Památník dnes vystavil také originál dopisu Jana Kubiše, který napsal své přítelkyni Marii Žilanové 15 dní před atentátem.

  80. výročí atentátu připomíná také V Národním muzeu výstava Nikdy se nevzdáváme.

 • 28.5.2022

  Asistent trenéra Libor Zábranský věří, že národní tým je dobře připravený na to, aby ze sebe dnes v semifinále mistrovství světa vydal to nejlepší, předčil Kanadu a postoupil do závěrečného souboje o zlato. Zároveň si je však dobře vědom toho, jak silným protivníkem tým z kolébky hokeje bude.

  Odhodlání celého reprezentačního týmu nejlépe dokumentovala po dnešním rozbruslení Zábranského odpověď na otázku, jak je naladěný tým, který má před sebou dva pokusy na zisk medaile, na níž český hokej čeká už deset let. "My ale chceme zlato," dal asistent hlavního kouče Kariho Jalonena jasně najevo, že mužstvo nehodlá na možnost opravy v souboji o bronz spoléhat a má zároveň i nadále jediný vytyčený cíl.

  "Z týmu cítíte, že pro to hráči udělají všechno. Na ledě se samozřejmě může stát cokoliv, ale nechtěl bych, aby to vyznělo, že teď jsme soustředěni třeba nějak víc, nebo méně. Je to krátkodobý turnaj s náročným programem. Uděláme všechno, abychom byli proti Kanadě úspěšní a hráli o zlato. Ale že bychom se chystali jinak než na Němce, to ne. Z kluků sálá sebedůvěra, vnitřní klima je výborné. Doufám, že vyhrajeme," přál si Zábranský.

 • 28.5.2022

  Simeona Zikmundová, kterou prezident Miloš Zeman odmítl jmenovat viceprezidentkou Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), nevidí ve svém profesním ani morálním profilu nic závadného. S případem odsouzeného bývalého prezidenta NKÚ Františka Dohnala neměla nic společného, řekla v rozhovoru, který zveřejnil server Seznam Zprávy.

  Zeman ve čtvrtek uvedl, že Zikmundovou do funkce nejmenuje kvůli jejím zkušenostem získaným a morálním vlastnostem projeveným v době Dohnalova působení v čele NKÚ. Prezident poukázal na ustanovení zákona o NKÚ, podle nějž zkušenosti a morální vlastnosti viceprezidenta úřadu mají dávat záruku, že bude svoji funkci řádně zastávat. Zmínil, že Zikmundová byla Dohnalovou poradkyní a později ředitelkou právní sekce NKÚ.

  Zikmundová uvedla, že se Zemanem nikdy nemluvila a myslí si, že ji nezná. Kandidátkou na jmenování Zikmundovou zvolila Sněmovna na návrh vládní koalice. Premiér Petr Fiala (ODS) pro nejmenování nevidí objektivní důvody a koalice bude podle něj od Pražského hradu požadovat detailní odůvodnění.

 • 28.5.2022

  Český kajakář Jiří Prskavec se stal popáté mistrem Evropy ve vodním slalomu. Ondřej Tunka byl ve finále v Liptovském Mikuláši pátý, obhájce titulu Vít Přindiš skončil čtrnáctý.

  Devětadvacetiletý Prskavec vyhrál s náskokem 1,32 sekundy před Giovannim De Gennarem z Itálie. Bronz získal Rakušan Felix Oschmautz. Olympijský vítěz i mistr světa navázal na evropské tituly z let 2020, 2016, 2014 a 2013.

 • 28.5.2022

  Zákaz kouření měl na českou gastronomii podle Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP) pozitivní dopad. Do restaurací začali přicházet lidé, kteří je dříve kvůli zápachu z kouře nenavštěvovali. Zákon by měl ale jasně definovat, jak mají provozovatelé stravovacích provozů přistupovat k elektronickým cigaretám a dalším bezdýmným řešením, uvedl restauratér a garant projektu Moje restaurace za AMSP Luboš Kastner. Zákaz kouření v českých restauracích, kavárnách či barech začal platit před pěti lety, 31. května 2017.

  Data společnosti SaltPay, která vytváří restaurační systém Storyous, ukazují, že zákaz kouření tržby ani návštěvnost stravovacích provozů výrazně neovlivnil. Zákazníci si podle mluvčí firmy Jany Kohotouvé na novou normu postupně zvykli a většinou ji také respektují. Pokud chtějí kouřit, chodí ven.

  Lidé si často svou první cigaretu v životě zapálili v restauraci, pět let trvající zákaz proto pomohl, aby někteří nezačali nebo se ke kouření nevrátili, řekla předsedkyně Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku Eva Králíková. Přínosy potvrzuje i přednosta Kliniky nemocí plicních a TBC Fakultní nemocnice Brno Milan Sova, řada pacientů podle něj kouří méně.

 • 28.5.2022

  Indická policie v pátek odvezla z Prahy muže obviněného z vraždy, který z Indie utekl před více než deseti lety. Muž podle indické policie v roce 2003 zabil partnerku svého amerického přítele. Podle listu Hindustan Times bude dnes předveden před soud v Bombaji.

  Obviněný šestačtyřicetiletý Vipul Patel byl v Praze ve vazbě od loňského listopadu, kdy byl zadržen ve spolupráci s Interpolem. Čtyřčlenný indický extradiční tým si ho vyzvedl poté, co si s českou stranou více než rok vyměňoval korespondenci a dokumentaci.

  Muž byl podle indických úřadů jedním z trojice, která zavraždila 33letou modelku ze Spojených států Leonu Swiderskou. Její tělo bylo nalezeno v Indii 8. února 2003 poblíž dálničního hotelu. Její vraždu si podle indické policie objednal její snoubenec, který na ni najal Patela a další dva muže.

 • 28.5.2022

  Všichni čeští kajakáři Jiří Prskavec, Vít Přindiš a Ondřej Tunka se kvalifikovali do finále mistrovství Evropy ve vodním slalomu. Mezi ženami uspěla na kajaku Tereza Fišerová, která tak v Liptovském Mikuláši proměnila ve finálovou účast premiérový start na vrcholné seniorské akci mezi dospělými v této kategorii.

  Prskavec se kvalifikoval až ze druhé jízdy, takže mezi třicítkou semifinalistů nastupoval už jako desátý. Předvedl skvělou jízdu a jako první se dostal pod sto sekund. Nebylo pochyb, že jeho čas 96,64 sekundy bude stačit na finále. Nakonec ho nikdo nepředstihl a stejně jako na loňských olympijských hrách v Tokiu pojede Prskavec ve finále jako poslední.

  S přehledem postoupil také Přindiš, který závodí se zlatým číslem pro úřadujícího evropského šampiona. Vzhledem k tomu, že finále kajakářů bude patnáctičlenné, stačilo dvanácté místo na postup i mistru světa z roku 2017 Tunkovi. Úspěšná kanoistka Fišerová, která tentokrát startuje i na kajaku, proklouzla do ženského finále z poslední postupové desáté příčky.

Pages