• 2.12.2022

  Ukrajinský konzulát v Brně evakuovali dnes dopoledne kvůli podezřelému předmětu, který na konzulát dorazil. Pryč z budovy muselo šest zaměstnanců. Na místě je policie. ČTK to řekl mluvčí policie David Chaloupka. Na událost upozornil na twitteru týdeník Respekt. V minulých dnech odhalili několik dopisových bomb ve Španělsku. Jejich zaslání zřejmě souvisí s válkou na Ukrajině.

 • 2.12.2022

  Novým šéfem kabinetu místopředsedkyně Evropské komise Věry Jourové se stal Daniel Braun, dosavadní "dvojka" v jejím týmu. Úředník se zkušenostmi z českých ministerstev je prvním Čechem, který se dostal do čela kabinetu některého ze členů exekutivy Evropské unie. Za svou první velkou výzvu považuje přípravu pravidel na ochranu demokracie před skrytým vlivem ze zahraničí, sdělil ČTK.

  Jourová má v týmu několik českých občanů a například v kabinetu místopředsedy komise Franse Timmermanse působí Lukáš Víšek. Šéfem celého týmu pracujícího na přípravě budoucích evropských norem však zatím nikdo z České republiky nebyl.

 • 2.12.2022

  Strojírensko-zbrojařský holding Czechoslovak Group (CSG) získal dvě zakázky pro indonéské ministerstvo obrany v celkové hodnotě přes 500 milionů eur (téměř 12,2 miliardy Kč). Asijské zemi dodá ve spolupráci s tureckým partnerem systém protivzdušné obrany středního dosahu a systém taktických balistických raket. Webu E15.cz to řekl Miloš Šivara, ředitel společnosti Excalibur International, která je součástí holdingu.

  Dodávky obou zařízení protivzdušné obrany podle Šivara začnou v roce 2024 a budou trvat několik let. Součástí smlouvy je i částečné přenesení výroby některých technologií do Indonésie. Zakázku na integraci systému protivzdušné obrany a komplet balistických raket získal CSG poprvé za dobu své existence. Šivara dodal, že zakázka je strategickým projektem spolupráce mezi českým a tureckým obranným průmyslem.

 • 2.12.2022

  Ve velkochovu kachen ve Frahelži na Jindřichohradecku se objevila ptačí chřipka. Na farmě bylo 22.000 kachen, tisíce z nich během tří dnů kvůli nákaze uhynuly. Zbývající drůbež v chovu bude utracena. Nové ohnisko ptačí chřipky se v Česku podle veterinární správy objevilo zhruba po sedmi měsících od posledního výskytu. Zdrojem nákazy jsou zřejmě volně žijící vodní ptáci. Jde o chov firmy Mavela Dynín. Veterináři ptáky utratí zřejmě v pondělí, řekl ČTK ředitel jihočeské veterinární správy František Kouba.

  Ve Frýdlantském výběžku se potvrdil africký mor prasat (AMP) u jednoho uhynulého divočáka. Zvíře se našlo nedaleko Jindřichovic pod Smrkem na Liberecku nedaleko hranic s Polskem, V současné chvíli se řeší opatření, která budou pro danou oblast platit, řekl řekl ředitel Státní veterinární správy (SVS) pro Ústecký kraj Daniel Macháček. S africkým morem prasat se naposledy potýkalo Česko od roku 2017. Nemoc není přenosná na člověka. Infekce se šíří v Německu i Polsku

 • 2.12.2022

  Aplikaci, která má Vietnamcům pomoci odstranit jazykovou bariéru při kontaktu s lékaři, navrhla studentka fakulty umění a architektury liberecké univerzity Ha Vu Thu. Uspěla s ní v soutěži start-upů, kterou tato škola uspořádala poosmé.

  Aplikace nazvaná Vietmed vychází z faktu, že v České republice žije přibližně 60.000 lidí vietnamské národnosti. "Přestože si většina Vietnamců v České republice platí zdravotní pojištění, spousta jich ho nevyužívá, a to buď kvůli jazykové bariéře, nebo pro časovou náročnost. Jsou to důvody, proč nejdou k doktorovi,“ uvedla studentka Ha Vu Thu. Právě to chce změnit. Aplikace bude spolupracovat s vietnamskými lékaři, kteří on-line poradí nebo pacienta objednají ke specialistovi. Nabízet bude i tlumočníky pro usnadnění kontaktu s českými lékaři.

  Aplikace zatím není funkční. "Zhruba do roka bych chtěla, aby vznikla první verze. Rodiny z vietnamské komunity mají o aplikaci zájem, byla by pro ně velkou pomocí,“ dodala Ha Vu Thu.

 • 2.12.2022

  Lékaři při vyšetření tlustého střeva a konečníku kolonoskopií odhalí rizikové přednádorové léze téměř u každého druhého pacienta. Na pozvánku od zdravotní pojišťovny, která je odesílá pravidelně lidem nad 50 let, přitom v průměru zareaguje jen asi čtvrtina lidí. V tiskové zprávě o tom informovala Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra (ZPMV). Diagnózu rakoviny tlustého střeva a konečníku si vyslechne každý rok asi 7500 lidí, přes 3000 zemře.

  Pokud lékaři přednádorové léze odstraní, nemusí se u pacienta rakovina vůbec objevit. "Nádor se vyvíjí až deset let. Prevence je tedy zaměřená na to, že u endoskopického vyšetření odstraníme polypy dřív, než se vyvinou v nádor. Kdyby každý občan České republiky absolvoval v příslušném věku kolonoskopii, kde se mu vyšetří celé střevo a konečník, pak bychom mohli tento nádor v populaci odstranit úplně," dodal uvedl Štěpán Suchánek, vedoucí lékař z Ústřední vojenské nemocnice.

 • 2.12.2022

  Vítězným projektem technologické soutěže Transfera Technology Day 2022 se stalo magnetické čerpadlo Západočeské univerzity v Plzni. Ocenění autoři projektu převzali v Lichtenštejnském paláci v Praze od ministryně pro vědu, výzkum a inovaci Heleny Langšádlové (TOP 09). Vítězné čerpadlo oproti běžně dostupným modelům neobsahuje žádné pohyblivé části, jako je například rotor, a funguje i bez zapojení do elektrického zdroje. Je také mnohonásobně lehčí, menší a využívá vlastností magnetického pole. Uplatnění by čerpadlo mohlo najít především v lékařství nebo v různých vesmírných projektech.

  Druhé místo obsadil projekt výroby mléka bez chovu dobytka, který spočívá v kultivaci živočišných buněk. Použitím nových technologií dokážou vědci z brněnské Masarykovy univerzity vyrobit mléko podobných kvalit, jaké má to běžné. Dostupné rostlinné alternativy mléka nejsou podle autorů projektu dostatečně nutričně bohaté a není možné z nich vyrobit klasický sýr. Díky novému postupu výroby by byly zároveň minimalizovány negativní dopady na životní prostředí, dodali brněnští vědci.

  Na třetím místě skončil hydrogel Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, který má napomoci lepšímu zadržování vody v půdě. Ve formě granulí nebo prášku dokáže pohltit vodu a během období sucha ji zase uvolňovat okolním rostlinám. Nově vyvinutá látka podle zlínských vědců pomáhá zadržet vodu v půdě o 30 procent déle a není tak nutné ji často zavlažovat. Hydrogel se v zemině zároveň rychle odbourává a obohacuje ji o prospěšné látky, dodali vědci.

 • 2.12.2022

  Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí letošního roku vzrostla meziročně o 1,7 procenta. Mezičtvrtletně naopak klesla o 0,2 procenta. Vyplývá to ze zpřesněného odhadu, který dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Oproti předběžnému odhadu ze začátku listopadu se výsledky ekonomiky zlepšily. Původně ČSÚ uváděl, že meziroční růst hrubého domácího produktu (HDP) činil ve třetím čtvrtletí 1,6 procenta a meziroční pokles 0,4 procenta.

  Meziroční růst HDP podpořila podle statistiků hlavně zahraniční poptávka a tvorba hrubého fixního kapitálu. Negativní vliv měly na ekonomiku výdaje na spotřebu domácností.

 • 1.12.2022

  Do Česka se po skoro 5 letech vrátil africký mor prasat. Veterináři ho potvrdili u jednoho uhynulého divočáka na Frýdlantsku, informovala o tom Státní veterinární správa. Zvíře se našlo u Jindřichovic pod Smrkem na Liberecku nedaleko hranic s Polskem, kde se nákaza šíří už delší dobu. Okolo místa nálezu veterináři vymezí tzv. pásmo infekce na ploše asi 200 kilometrů čtverečních. Divočáci se tam nesmí lovit a lidé se tam můžou pohybovat jen s omezením.

 • 1.12.2022

  Převážně zataženo. Zpočátku ojediněle až polojasno. Později odpoledne a večer v jihozápadní polovině území postupně místy sněžení. Nejvyšší teploty -1 až +3 °C.

Pages