• 28.6.2022

  Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček odebral své zástupkyni Monice Šimůnkové všechny agendy, a to s účinností od 1. července. Uvedl, že její práci provází lidské i manažerské komplikace. Křečkovo vyjádření ČTK zaslala mluvčí kanceláře Markéta Bočková.

  Ombudsman uvedl, že se rozhodl provést změnu v organizaci rozdělení agend veřejného ochránce práv, kdy s platností od 1. července přejdou agendy, které v minulosti svěřil své zástupkyni, opět pod jeho podpisové právo. "Věcné diskuse nejen se mnou ale i v širším kolektivu právníků Kanceláře doprovází na její straně ostražitost a nedůvěra. V takové atmosféře pak spolupráce logicky stojí všechny zúčastněné značné úsilí," uvedl Křeček.

 • 28.6.2022

  Polský Krkonošský národní park ode dneška zakázal sestup ze Sněžky takzvanou řetězovou cestou, která vede po polské straně hory. Přístup na Sněžku od Slezského domu po červeně značené cestě je tak opět jednosměrný a to pouze pro výstup. ČTK o tom dnes informoval mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný. Zákaz platí do 31. srpna. Omezení Poláci vydali i v minulých letech. Opatření reaguje na enormní návštěvnost Sněžky během hlavní letní sezony, která v Krkonoších připadá na červenec a srpen.

 • 28.6.2022

  Letní shakespearovské slavnosti dnes v Královské zahradě Pražského hradu slavnosti otevře premiéra inscenace Macbeth. V režii Jakuba Krofty se v hlavní roli se představí Marek Němec, jeho choť si zahraje Lenka Krobotová. Slavnosti tento rok uvedou čtyři novinky.

  Druhou novinkou bude 29. července pražský Koncert pro Mr. Shakespeara, třetí ostravské nastudování komedie Sen noci svatojánské s premiérou 18. července. Bratislavský hrad pak připravuje Hamleta. Diváci se také mohou těšit na další oblíbené hry z minulých let, jako jsou Veselé paničky windsorské, Mnoho povyku nebo Bouře.

  Pražský Koncert pro Mr. Shakespeara nabídne divadelně-hudební program s citáty ze Shakespearových her v překladu Martina Hilského a s písněmi skladatele, textaře a producenta Daniela Fikejze v češtině i v anglickém originále.

 • 28.6.2022

  Energetická společnost ČEZ dnes uzavřela smlouvy s americkou společností Westinghouse a francouzskou firmou Framatome na dodávky palivových souborů pro jadernou elektrárnu Temelín. Oba dodavatelé byli vybráni ve výběrovém řízení letos v dubnu. Dodávky souborů na více než deset let začnou v roce 2024. Hodnota kontraktu se pohybuje v řádu miliard korun. ČTK to dnes sdělil mluvčí Skupiny ČEZ Ladislav Kříž. Nyní se používá ruské palivo od společnosti TVEL, která spadá do ruského státního holdingu Rosatom.

  Společnost Westinghouse s výrobním závodem ve Švédsku už palivové soubory do Temelína po jeho spuštění deset let dodávala. Společnost Framatome je jediným výrobcem se sídlem v Evropské unii, který dodává palivové soubory do většiny západoevropských jaderných elektráren.

 • 28.6.2022

  V Česku přibylo v pondělí opět po téměř dvou měsících více než 1000 potvrzených případů koronaviru. Laboratoře jich odhalily 1241, dvojnásobek proti minulému týdnu. Testovat se nechalo 6500 lidí, což je nejvíce za červen. Epidemie v Česku zrychluje zhruba od začátku června. Počet hospitalizovaných ale výrazně neroste. V nemocnicích je nyní s nákazou 115 lidí, z toho pět v těžkém stavu. Za uplynulých sedm dní zemřeli s covidem tři lidé. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

  Státní zdravotní ústav (SZÚ) v pondělí uvedl, že za nárůstem případů jsou nakažlivější subvarianty BA.4 nebo BA.5 koronaviru omikron. Minulý týden tvořily ve vzorcích z pozitivních testů 75 procent. Před týdnem jich byla ve vzorcích zhruba polovina. Podle dosavadních poznatků nepřinášejí nové subvarianty onemocnění s horším průběhem. Jsou ale nakažlivější, proti původní variantě z čínského Wuchanu více než desetkrát. Podle odborníků je u nich také méně účinná ochrana po prodělání nemoci či očkování.

 • 28.6.2022

  Nová strategie Severoatlantické aliance ve světě změněném válkou Ruska proti Ukrajině je na pořadu třídenního summitu NATO, který začíná v Madridu. Českou delegaci vede premiér Petr Fiala, doprovázený ministryní obrany Janou Černochovou a ministrem zahraničí Janem Lipavským.

  Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v pondělí uvedl, že Severoatlantická aliance zvýší počet vojáků schopných rychlého nasazení z dosavadních asi 40.000 na více než 300.000. NATO chce tímto způsobem zejména dlouhodobě posílit ochranu svého východního křídla, kde po ruské invazi na Ukrajinu vzrostly obavy z možné další agrese Moskvy.

  Prezidenti a premiéři by na summitu měli podpořit vytvoření těchto jednotek, jejich konkrétní podobu budou jednotlivé země dolaďovat později. K naplnění těchto plánů bude ovšem zapotřebí vyšších výdajů na obranu. Alianční lídři se podle Stoltenberga na summitu shodnou také na balíku dlouhodobé pomoci Kyjevu.

 • 28.6.2022

  Tenistka Marie Bouzková otočila v úvodním kole Wimbledonu duel proti sedmé nasazené Danielle Collinsové a finalistku letošního Australian Open porazila 5:7, 6:4, 6:4. Bouzková se dostala do druhého kola Wimbledonu podruhé v kariéře a vyrovnala zde dosavadní maximum. Naposledy uspěla před třemi lety. Američanka doplatila na 53 nevynucených chyb. Bouzková jich udělala jen šest. Dál jde také Jiří Veselý, jenž zdolal Argentince Federica Coriu 6:3, 6:2, 7:6. První kolo na travnatém grandslamu zvládl poosmé za sebou.

  S turnajem se naopak rozloučil Lukáš Rosol, který při návratu do hlavní soutěže prohrál s Gruzíncem Nikolozem Basilašvilim 7:6, 6:7, 6:3, 3:6, 3:6. Nedařilo se ani Kateřině Siniakové, jež podlehla hráčce z kvalifikace a grandslamové debutantce Maje Chwaliňské z Polska 0:6 a 5:7.

 • 28.6.2022

  Pražská opozice dnes neúspěšně navrhla odvolání primátora Zdeňka Hřiba (Piráti). Zastupitel Patrik Nacher (ANO) svůj návrh odůvodnil tím, že Hřib vedl magistrát se svým náměstkem Petrem Hlubučkem (dříve STAN), nyní obviněným v kauze Dozimetr v souvislosti s údajnou korupcí v dopravním podniku (DPP). Pro odvolání hlasovalo 17 z 65 zastupitelů. Zastupitelstvo poté schválilo, že magistrát provede hloubkové audity IT zakázek zadaných od roku 2010 firmám, které vlastní podnikatelé Pavel Dovhomilja a Maroš Jančovič rovněž obvinění v kauze Dozimetr.

  Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) kvůli hospodaření v DPP obvinili více než desítku lidí.

 • 28.6.2022

  Loni v souvislosti s koronavirem výrazně přibylo případů nebezpečného vyhrožování a pokusů zastrašovat představitele veřejné moci hrozbami teroristických útoků. Pandemie neutlumila daňovou kriminalitu. Nadále rostl i počet investičních podvodů. Ve výroční zprávě za loňský rok to uvedla Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ).

  Pachatelům investičních podvodů pak podle NCOZ nahrává nejen nejistá ekonomická situace a vysoká míra inflace, ale i dezinformace - například obava z měnové reformy. "Investiční podvody cílí na občany, kteří chtějí zhodnotit své peníze v mimobankovním sektoru. Smutné je, že pachatelé často svůj zájem zaměřují na starší občany, kteří tak mohou přijít o své celoživotní úspory," podotkl ředitel Jiří Mazánek.

  Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) loni řešila případy firem, jejichž trestná činnost systematicky poškozuje životní prostředí. Kriminalita se týká likvidace odpadů. "Rostoucí ceny za likvidaci tak nabízejí dlouhodobě rostoucí míru kriminálních zisků spojených s nedokonalou, případně pouze předstíranou likvidací těchto odpadů," stojí ve zprávě NCOZ. Podle centrály naznačují i závěry Europolu, že nárůst míry organizované ekologické kriminality je jednou z hlavních budoucích kriminálních hrozeb v Evropě.

  V Česku loni vznikly nové mezinárodní skupiny zaměřené na nelegální migraci. Sociálně slabí Češi v nich působili jako řidiči nebo sháněli vozidla. Dalšími členy gangů byli cizinci z Ukrajiny, Sýrie a Vietnamu s dlouhodobým nebo trvalým pobytem na českém území. Česko pro uprchlíky i nadále zůstávalo zejména tranzitní zemí. "Mezi nejčastěji zajištěné nelegální migranty v ČR patří státní příslušníci Afghánistánu, Sýrie, Maroka. Stoupl zájem o převozy osob z Vietnamu," uvedla centrála.

 • 27.6.2022

  Krizový štáb se bude po ukončení nouzového stavu, který vyprší s koncem června, scházet jednou za dva týdny. Uvedl to ministr vnitra a šéf štábu Vít Rakušan (STAN). Situace s ukrajinskými uprchlíky, kterým Česko vydalo od počátku března víc než 382.000 speciálních víz, je podle něj pod kontrolou, nezhoršuje se. Uvedl, že 81 tisíc lidí, kteří dostali ochranu, sehnalo v Česku také práci.

  Ministr vnitra také představil způsoby, jak přimět ukrajinské uprchlíky, aby nezůstávali jen v Praze.  Stát chce uprchlíky k přesunu mezi kraji motivovat pomocí volných míst ve školách nebo i vyšších plateb za ubytování. Podle Rakušana by rodiče měli po skončení mimořádných zápisů do škol a školek v polovině července získat informace, kde pro děti zůstávají volná místa. A víc peněz za bytování by pak mohli platit hlavně lidi v Praze. Podíl lidí na nákladech na bydlení bude podle Rakušana stoupat, není prý možné, aby vše stále platil stát.

Pages