• 7.5.2021

  V souvislosti se zvládáním epidemie koronaviru v ČR lidé nejlépe hodnotí práci zdravotníků, hasičů, armády a policie, naopak nejkritičtější jsou k vládě. V porovnání s loňským květnem, kdy se země potýkala s první vlnou šíření nemoci covid-19, si v hodnocení všichni pohoršili, nejvíce vláda. Kladně její práci nyní vnímá čtvrtina veřejnosti, před rokem to byly dvě třetiny. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění. CVVM rovněž zjišťovalo, jak Češi dodržují opatření proti šíření koronaviru. Z průzkumu vyplynulo, že nejčastěji dodržovali zákaz opustit území okresu. Na 86 procent lidí uvedlo, že toto opatření vždy nebo většinou dodržovalo. Dále 69 procent stejně odpovědělo v případě povinnosti používat roušku nebo respirátor venku v zastavěném území. Naopak nejméně často lidé dodržují povinnost mít zakrytý nos a ústa při setkání s přáteli nebo členy rodiny žijící mimo společnou domácnost.

 • 7.5.2021

  Zpočátku jasno až polojasno, ojediněle mlhy. Během dne oblačno. Nejvyšší teploty 12 až 16 °C.

 • 7.5.2021

  Zástupci české armády v pátek ve španělské Seville převzali nové dopravní letadlo CASA C-295MW. Do Česka bude první z dvojice nových transportních strojů přepraven 17. května. Ve Španělsku už se proto školí čeští piloti i technici. Slavnostního ceremoniálu se u výrobce zúčastnil za českou armádu například velitel vzdušných sil Petr Mikulenka. Nové stroje odlišují od dosud používaných letounů CASA například winglety, tedy malé plochy na konci křídel, které snižují spotřebu paliva a zlepšují výkon. C-295MW jsou podle mluvčí generálního štábu Magdaleny Dvořákové vybaveny nejmodernějšími komunikačními, navigačními a řídícími systémy včetně satelitního a datového spojení. Schopné jsou přepravit až 66 cestujících anebo 46 výsadkářů. Při změně uspořádání je možné zajistit pro cestující vyšší standard. Naložit je také možné 24 ležících pacientů nebo jednoho pacienta na lehátku intenzivní péče a až devět tun nákladu.

  Armáda již stroje CASA používá pro výcvik, přepravu materiálu, vojáků i ústavních činitelů, jeden stroj také dlouhodobě slouží v pozorovací misi MFO na Sinajském poloostrově. Vojáci mají nyní k dispozici čtyři tato letadla, letka se tak rozšíří na celkem šest kusů.

 • 7.5.2021

  Na Pražském hradě se v pondělí večer uskuteční pietní akt za oběti pandemie covidu-19. Na nádvořích se při něm rozsvítí téměř 30 tisíc svíček. Pražský hrad o tom informoval v pozvánce. Při pietním aktu bude hrát Hudba hradní stráže.  Hrad uvedl, že první svíčka bude zapálena zhruba v 19:30, poslední přibližně o hodinu později. "Hudba hradní stráže bude hrát od 20:00 do 22:00," stojí v pozvánce. Za úplné tmy ve 22:00 je na krátkou chvíli v plánu zhasnutí osvětlení uvnitř nádvoří.  Akce se zúčastní zástupci prezidentské kanceláře, Správy Pražského hradu, Hradní stráže, Útvaru ochrany prezidenta a Hudby Hradní stráže.

  Od loňského března se nákaza novým koronavirem v zemi potvrdila u více než 1,6 milionu lidí. Z toho přes 29.600 pacientů s potvrzenou nemocí covid-19 zemřelo.

 • 7.5.2021

  Na 19 místech v Česku se letos uskuteční benefiční běh pro Paměť národa. Loni jich bylo 13. Akce se koná od 20. do 23. května, kvůli pandemii bude opět bez hromadných startů. Účastníci vyběhnou na vyznačené trasy v lesích a v parcích sami nebo s rodinou. Lidé, kteří se na zmíněná místa nedostanou, si zvolí vlastní trasu. Běžci tradičně symbolicky připomenou památku konkrétních osobností, výtěžek ze startovného pak podpoří další natáčení vzpomínek pamětníků. Za správce sbírky Paměť národa to uvedla Zuzana Kantorová v tiskové zprávě. Účastníci akce svůj běh pravidelně věnují například válečným veteránům, politickým vězňům, účastníkům odboje nebo zavražděným novinářům. Podle pořadatelů lidé nejčastěji volí Miladu Horákovou, letce RAF a také své prarodiče, kteří prošli různými těžkostmi. Jméno osoby, kterou chtějí připomenout, si běžci připisují ke svým startovním číslům. Lidé mohou vybírat z vyznačených tras o délce pět a 10 kilometrů. Pro děti, méně zdatné běžce a chodce připraví organizátoři symbolický, kilometrový úsek.

 • 7.5.2021

  Sněmovna schválila nová pravidla takzvaného kurzarbeitu. Předloha předpokládá, že zaměstnavatelé by platili pracovníkům za neodpracovanou dobu nejméně 80 procent jejich výdělku. Stát by firmám poskytl čtyři pětiny této náhrady i s odvody, a to do 1,5násobku celostátní průměrné mzdy. Zaměstnanci by mohli být doma až čtyři dny v týdnu, nejvýše rok. Novelu o zaměstnanosti nyní dostane k posouzení Senát. Účinná by mohla být podle nynějších předpokladů od července. Na nových pravidlech zkrácené práce se koaliční ANO a ČSSD dlouho neshodovaly, ve hře byly různé konkurenční úpravy. Předloha se kvůli tomu ve Sněmovně vracela z finálního kola k dalšímu projednání. Dolní komora schválila podobu kurzarbeitu v podobě, jak ji předložily ANO, ČSSD a KSČM.

 • 7.5.2021

  Volby by v dubnu vyhrála koalice Pirátů a STAN s 27,5 procenta hlasů, druhé by bylo hnutí ANO s 21 procenty. Vyplývá to z dubnového volebního modelu výzkumné agentury Median, která výsledky poskytla ČTK. ANO proti březnu ztratilo 3,5 procentního bodu. ČSSD, která je s ANO v menšinové vládě, posílila na 6,5 procenta z březnových čtyř procent. Znovu se tak vrátila nad pět procent nutných pro vstup do Sněmovny. Koalice Spolu, kterou tvoří ODS, KDU-ČSL a TOP 09, by v dubnu získala 17 procent hlasů. SPD si polepšila z březnových deseti procent na 11,5 procenta. Dvě pětiny respondentů by letos volily stejnou stranu jako ve volbách v roce 2017, zjistila agentura. Další pětina by raději volila jinou stranu. Každý desátý dotázaný by k volbám nešel. Volby do dolní komory Parlamentu ČR se uskuteční letos 8. a 9. října.

 • 7.5.2021

  Letiště Praha si plánuje otevřít rámcový úvěr ve výši až sedmi miliard korun. Financovat z něj bude své současné závazky a také další rozvoj. Společnost proto nyní zahájila výběrové řízení na poskytovatele úvěru. Letiště o tom informovalo ČTK. Provoz na letišti je už víc než rok kvůli pandemii koronaviru v útlumu. Letiště po většinu krize zatím fungovalo z vlastních zdrojů. Představitelé společnosti věří, že dosáhnou na výhodné podmínky financování, spoléhají přitom na svou dlouhodobou finanční stabilitu, dřívější kroky managementu, svůj úvěrový rating a provozní i hospodářské výsledky z předchozích let, které před krizí vykazovaly pravidelný růst. Letecký provoz už více než rok výrazně omezuje koronavirová krize. Pražské letiště kvůli ní loni po letech rekordních čísel odbavených cestujících přišlo ve srovnání s rokem 2019 o 79 procent pasažérů. Celkem jich odbavilo 3,66 milionu, což je nejméně za posledních 25 let. Útlum zatím pokračuje i letos, ve čtvrtletí činil meziroční pokles 90 procent na 251.000 odbavených cestujících. Situace by se podle současných očekávání měla postupně zlepšovat během léta. sip rot

 • 7.5.2021

  V Česku za poslední měsíc klesla nezaměstnanost ze 4,2 procenta na 4,1. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Úřad práce České republiky. Aktuálně se o práci uchází bezmála 300 tisíc lidí. Nezaměstnaných meziročně skoro 44 tisíc přibylo. Loni v dubnu nezaměstnanost činila 3,4 procenta. "S příchodem jarního období došlo k rozjezdu sezonních prací," řekl k meziměsíčnímu poklesu nezaměstnanosti generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon. Oproti loňskému dubnu přibylo volných míst - těch je přes 340 tisíc. Zaměstnavatelé hledají hlavně pracovníky do stavebnictví, zemědělství, lesnictví ale třeba i do e-schopů.

  Nezaměstnanost poklesla v dubnu meziměsíčně ve všech krajích kromě Ústeckého, kde stagnovala. Právě v Ústeckém kraji a také v Karlovarském je nyní podíl nezaměstnaných nejvyšší z celého Česka, a to shodně šest procent. Nejnižší je naopak nadále nezaměstnanost v Pardubickém kraji, kde v dubnu klesla na 2,8 procenta.

 • 7.5.2021

  Provozovatelé lanovek ve východních Krkonoších se chystají na jejich spuštění. První začne fungovat v Peci pod Sněžkou, a to kabinová lanová dráha na Sněžku. ČTK to řekli zástupci provozovatelů lanovek. Vláda rozhodla o tom, že lanovky mohou obnovit provoz od 10. května společně s maloobchodem a dalšími službami. Epidemie koronaviru v ČR nyní slábne. Kabinová lanová dráha z Pece pod Sněžkou přes Růžovou horu na nejvyšší horu ČR by měla svézt první turisty po nucené pauze kvůli pandemii koronaviru ve středu 12. května. Lanovka na Sněžku jezdí v závislosti na počasí, může být v provozu do rychlosti větru 60 km/h.

Pages