• 2.12.2021

  V Česku ve středu přibylo 21.126 potvrzených případů koronaviru, víc než před týdnem. Po úterním mezitýdenním poklesu, byl tentokrát přírůstek proti minulé středě asi o 3100 vyšší. V nemocnicích bylo ve středu s koronavirem 6561 pacientů, z nich 1064 bylo v těžkém stavu. Incidenční číslo se dostalo zpět nad 1200, k dnešku na 100.000 obyvatel za sedm dní připadá 1222 nově potvrzených nákaz.

  Některé nemocnice už v minulých dnech ohlásily, že jsou na hraně své kapacity. Z několika zařízení se nakažení převáželi většinou do Prahy. Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) v úterý novinářům řekl, že zdravotnictví má nyní ještě rezervu ke zvládnutí covidové epidemie. Má ale výpadek tisícovek zdravotníků, kteří jsou na nemocenské či na ošetřovném. Výpadek personálu by podle něj mohl komplikovat péči i chystané masivnější očkování.

 • 2.12.2021

  Český Rom Petr Torák převzal společně s Britkou Lynn Mayesovou Pearsonovu národní cenu pro pedagogy, která se každoročně uděluje ve Spojeném království. Dvojice získala jednu ze zlatých cen za výsledky partnerské spolupráce. ČTK o tom informovala charitativní organizace Compas charity, jejímž výkonným ředitelem je Torák.

  Toráka a Mayesovou ocenila organizace The Teaching Awards Trust za jejich společný projekt s názvem The Roma - Narrowing the Gap Team (Romové - tým pro zmírňování znevýhodnění). Vznikl za spolupráce organizace Compas a střední školy Queen Katherine Academy, kterou řídí Mayesová. Cílem projektu je motivovat romské studenty k dalšímu vzdělávání.

  "Od samého začátku tohoto projektu mě velice baví pozorovat, jak se z romských žáků stávají sebevědomí, cílevědomí a úspěšní mladí lidé," uvedl v prohlášení Torák. Projekt podle něj pomohl řadě mladých lidí získat zaměstnání u policie, na městských úřadech, ve školách a v dalších odvětvích. Torák žije ve Spojeném království od roku 1999. Jeho rodina severočeský Liberec opustila po údajných opakovaných fyzických útocích neonacistů. V Británii léta pracoval u tamní policie.

 • 2.12.2021

  Na výzvu iniciativy Lékaři pomáhají Česku se přihlásilo od jejího zveřejnění v úterý dopoledne více než 500 lékařů. Zapojit se chce také 68 zdravotních sester a více než 200 dobrovolníků. Iniciativa, která si dala za cíl urychlit očkování třetími dávkami vakcíny proti covidu-19, to uvedla na twitteru. V úterý ji podpořili na společné tiskové konferenci designovaný premiér Petr Fiala (ODS) a premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Ten dnes novinářům řekl, že se připravuje otevření dalších očkovacích center, chybět by ale mohl personál a pomoci by měli právě dobrovolníci.

  Lékaři zároveň na úterní tiskové konferenci uvedli, že současný nápor na nemocnice očkování už nezmírní, protože lidé, kteří přijdou do nemocnic v příštích dvou týdnech, už jsou většinou nakažení, ale uleví jim v lednu, únoru a březnu. Aktuálně hospitalizovaných je zhruba 6500 lidí, z nich téměř 1100 na JIP. V nejhorší vlně epidemie v polovině března to bylo přes 9500 pacientů celkem a přes 2000 v intenzivní péči.

 • 2.12.2021

  Dnes ráno zemřel ve věku 70 let Jaroslav Hanuš, režisér úspěšných televizních seriálů Život na zámku a Šípková Růženka. Zemřel po vleklé nemoci v rodinném kruhu.  Nejznámějším Hanušovým dílem je Život na zámku s Tomášem Töpferem v hlavní roli, jehož 52 dílů natáčel od jara 1994 do října 1998 v Kolíně a na zámku Roztěž.

  V roce 2001 následoval rodinný seriál Šípková Růženka, v němž tvůrci využili motiv známé pohádky o probuzení spící princezny v příběhu ženy, která po rozvodu ztratila životní elán. V roce 2004 Česká televize dokončila další Hanušův seriál, desetidílné Náměstíčko s Lubou Skořepovou a Josefem Vinklářem v hlavních rolích.

 • 1.12.2021

  Vánoční prázdniny se podle ministra školství v demisi Roberta Plagy (za ANO) prodlužovat nebudou. Plaga to uvedl na twitteru. Ve středu o této možnosti jednal s jednal s Petrem Gazdíkem z hnutí STAN, který by ho měl v čele resortu nahradit. "Mé argumenty jsou stále stejné, a totiž, že školy nesmí jako jediné nést následky brždění pandemie, jako tomu bylo v minulosti," uvedl Plaga. Vznikající vláda koalic Spolu s Pirátů se Starosty minulý týden kvůli výraznému zhoršení epidemie navrhla, aby vánoční prázdniny školáků začaly o 3 dny dřív, tedy 20. místo 23. prosince. Podle Plagy by prodloužení prázdnin mělo smysl pouze tehdy, pokud by se omezily i aktivity v jiných částech společnosti. Například provoz podniků.

 • 1.12.2021

  Zemřel novinář a publicista, disident a bývalý politický vězeň Petr Uhl. Bylo mu 80 let. Českému rozhlasu to potvrdila jeho rodina. Petr Uhl byl zároveň dlouholetý zastánce lidských práv, podepsal také například Chartu 77. Po revoluci se angažoval i v politice. Začátkem 90. let vedl Československou tiskovou kancelář, řadu let působil jako komentátor deníku Právo. Byl poslancem Federálního shromáždění i vládním zmocněncem pro lidská práva.

 • 1.12.2021

  Oblačno až zataženo, ojediněle až polojasno. Místy přeháňky, nad 500 m, v jihovýchodní polovině území zpočátku nad 900 m sněhové. Večer postupně od severozápadu ve všech polohách srážky sněhové.Nejvyšší teploty 2 až 6 °C, v 1000 m na horách kolem -1 °C.

 • 1.12.2021

  Čeští řidiči můžou už rok používat elektronické dálniční známky. Koupili si jich zatím víc než 5,5 milionu a zaplatili za ně přes 5 miliard korun. Oznámilo to Centrum dopravních informačních systémů, které elektronické známky spravuje. Mezi řidiči je největší zájem o roční kupony, které tvoří skoro polovinu zakoupených známek. Ke koupi pak nejčastěji motoristé využívají web edalnice.cz, a to z více než 80 procent. Elektronické známky si můžou kupovat taky třeba na poštách nebo některých čerpacích stanicích.

 • 1.12.2021

  Banky a stavební spořitelny poskytly letos do konce října hypotéky za 301,2 miliardy korun, což je více než za celý loňský rok, kdy to bylo téměř 217 miliard korun. Meziročně jde o nárůst o 76 procent. Vyplývá to ze statistik České národní banky. Nové hypotéky v říjnu dosáhly 30,3 miliardy korun. Je to jen nepatrně více než v září, kdy objem činil 29,5 miliardy korun. Zatímco banky poskytly hypotéky za 24,9 miliardy korun, stavební spořitelny za 5,43 miliardy. Meziroční dynamika nově poskytnutých úvěrů tak zůstává nadále silná a v říjnu dosáhla téměř 50 procent.

 • 1.12.2021

  Oblast s intenzivním lovem divokých prasat, kde se vyplácí zástřelné, se nově zvětšila na více než pětinásobek rozlohy. Nyní činí 7200 kilometrů čtverečních, sdělil ČTK mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. V oblasti, která byla od loňské půlky listopadu podél hranice od Šluknovského výběžku před Frýdlantský výběžek až k Harrachovu, se vyplácí 2000 korun za zastřelené divoké prase a 3000 Kč za nález uhynulého prasete. Nyní bude oblast podél hranice také s Polskem od Královéhradeckého do Moravskoslezského kraje. Veterináři se tímto krokem snaží motivovat myslivce k většímu odlovu černé zvěře, která může přenášet africký mor prasat. Pokud se choroba dostane do chovu prasat, musí se chov vybít.

Pages