• 16.8.2022

  Jasno až polojasno. V noci a ráno ojediněle mlhy nebo nízká oblačnost, zejména na severovýchodě. Později odpoledne a večer zejména v Čechách až oblačno. Nejnižší noční teploty 17 až 13 °C. Nejvyšší denní teploty 30 až 34 °C, v 1000 m na horách kolem 25 °C.

 • 16.8.2022

  Opoziční hnutí ANO požádalo o svolání mimořádné sněmovní schůze k řešení energetické krize nebo zdražování. ČTK o tom informovala předsedkyně poslanecké frakce hnutí Alena Schillerová. Poslanci se na této schůzi sejdou vzhledem k zákonným lhůtám zřejmě příští týden. "Vláda už konečně musí lidem jasně říct, jak bude v následujících měsících řešit ceny energií a zdražování. Chceme se ptát, jestli má vláda nějaký plán, protože zatím to vypadá, že žádný neexistuje," uvedla Schillerová.

  Nyní kabinet chystá takzvaný úsporný tarif na energie. Další pomoc, kterou domácnosti od státu obdrží, představuje odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje, které v účtech za elektřinu platí každý. "Podle renomovaného institutu Bruegel je pomoc naší vlády v energetické krizi druhá nejnižší v Evropě a i ten mnohokrát omílaný energetický tarif zatím nikdo neviděl," uvedla Schillerová.

  Také odborový předák a prezidentský kandidát Josef Středula otevřeným dopisem adresovaným premiérovi Petru Fialovi (ODS) vyzval vládu, aby okamžitě začala řešit energetickou krizi. Kvůli inflaci, rostoucím cenám energií a zároveň liknavosti vlády podle něj ve společnosti roste nervozita a nejistota a na podzim by se situace mohla dramatizovat. Středula to řekl v Ostravě novinářům.

 • 16.8.2022

  Personál z psychiatrických nemocnic bude předcházení konfliktům a zvládání pacientů trénovat v simulačním centru s herci, kteří budou předvádět reálné situace. Centrum vzniká v Psychiatrické nemocnici Bohnice. Projekt, o kterém informovala Psychiatrická společnost České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně, má snížit využívání omezujících prostředků u pacientů. Podle zahraničních zkušeností to může být až o třetinu.

  Existují postupy, jak předcházet vyhroceným situacím, kdy je omezení pacienta nutné. "Personál může pozitivně či negativně ovlivnit vznik konfliktů na různých úrovních. V současném systému vzdělávání chybí nabídka praktických kurzů zaměřených na deeskalační dovednosti a na předcházení konfliktům," uvedl Tomáš Petr z Ústřední vojenské nemocnice Praha.

 • 16.8.2022

  Trosky historického stíhacího letounu Hawker Hurricane, který se v neděli zřítil při leteckém dni v Chebu, by se měly využít při stavbě nového letounu. Na twitteru to dnes uvedl podnikatel a majitel letadla Ivo Lukačovič. Vrak, který už prozkoumali vyšetřovatelé z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod, je nyní v policejním depozitu.

  Letadlo Hawker Hurricane Mk.IV. byl poslední stroj tohoto typu na světě schopný létat. Za druhé světové války létal pro britskou Royal Air Force (RAF) a mezi jeho piloty byli i českoslovenští vojáci. Loni Lukačovič přivezl vzácný stroj na letiště v Točné u Prahy, které také vlastní."Vrak je nyní uložen u Policie ČR a je to na ní, aby zabránila jeho rozkradeni sběrateli," uvedl podnikatel.

  Pádu letadla, při němž zemřel pilot, podle dosavadního zjištění odborníků nenasvědčuje technická porucha. U letounu se nenalezlo záznamové zařízení, které by vyšetřovatelům usnadnilo pátrání, uvedl server iROZHLAS.cz.

 • 16.8.2022

  Ministerstvo zemědělství omezí od roku 2023 osevní plochu jedné plodiny v silně erozně ohrožených oblastech ze současných třiceti na deset hektarů. V tiskové zprávě to dnes uvedl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Podle agrární komory to povede k tomu, že dál zdraží potraviny, protože zemědělci za to nedostanou žádné kompenzace, znamená to pro ně vyšší náklady. Na dotčených plochách nebude možné některé plodiny vůbec pěstovat, řekl dnes ČTK prezident Agrární komory ČR Jan Doležal. Silně erozně ohrožené plochy tvoří podle něj tři procenta orné půdy v zemi.

 • 16.8.2022

  Asociace poskytovatelů sociálních služeb (APSS) nesouhlasí s tím, aby se v případě nouze v domovech pro seniory či postižené regulovala teplota. Odmítá, aby omezení dopadala na ohrožené skupiny. Poukazuje na zdravotní rizika u seniorů.

  Na úsporách energií se kvůli nedostatku surovin a snaze omezit závislost na dodávkách z Ruska po jeho invazi na Ukrajinu dohodly země EU. Ministerstvo průmyslu navrhuje, aby se v nouzi v budovách snížila teplota. Předpis má zaručit, že ve většině prostor nesmí při nedostatku topiva teplota klesnout pod 18 stupňů.

  „Stáří s sebou nese geriatrické syndromy, jedním z nich je porucha termoregulace. Při teplotách navržených vyhláškou hrozí hypotermie (podchlazení), která narůstá s věkem a s výskytem syndromu křehkosti," uvedla asociace. Dodala, že v seniorských domovech jsou lidé ve vysokém věku, kteří jsou závislí na péči jiných. "Není přípustné, aby senioři trávili sto procent svého času v prostorách s 20 stupni Celsia a méně. Natož aby jim byla při takovýchto teplotách prováděna osobní hygiena,“ míní viceprezidentka APSS a ředitelka Domova U Biřičky Daniela Lusková.

 • 16.8.2022

  Stát odebral 13 firmám kapacitu pro skladování plynu v zásobnících, kterou nevyužívaly. O kapacitu přišla mimo jiné Moravia Gas Storage, kterou spoluvlastní ruský Gazprom. Firmy přišly o kapacitu v celkovém objemu 261 milionů metrů krychlových plynu. ČTK o tom dnes informoval David Hluštík z ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Roční spotřeba plynu v ČR činí asi 9,4 miliardy metrů krychlových plynu, z Ruska pochází zhruba 98 procent.

  Stát využil nový princip "využívej to, nebo o to přijdeš". Zavedla ho novela energetického zákona, kterou v červnu podepsal prezident Miloš Zeman. Obchodníci s plynem, kteří nevyužijí svou rezervovanou kapacitu v zásobnících plynu v požadovaném minimálním množství, mohou o část této kapacity přijít.

 • 16.8.2022

  Archeologové našli při průzkumu v Kateřinské jeskyni v Moravském krasu na Blanensku kosti zvířat ze čtvrtohor, pravěké i středověké střepy a také pozůstatky penězokazecké dílny z 15. století. Šlo o první dvě archeologické sondy uvnitř jeskyně, informovala v tiskové zprávě Správa jeskyní České republiky.

  "Dvě archeologické sondy prozkoumaly sedimenty v Ledové a Bezejmenné chodbě v blízkosti kreseb starých přibližně 6200 let. Zatímco v sedimentech Ledové chodby byly nalezeny pouze kosti pleistocenních obratlovců, převážně medvěda jeskynního, vrstvy v chodbě Bezejmenné přinesly nečekané objevy. Nalezeny byly pravěké a středověké keramické střepy," uvedl Petr Zajíček ze Správy jeskyní ČR.

  Pravěké střepy spadají podle archeologů do starší doby bronzové. Nejzajímavějším objevem ale byl nález velkého množství polotovarů mincí, takzvané střížky, které nemají ražbu a mnohé jsou různým způsobem poškozené. Tento nález podle odborníků dokládá skutečnost, že v prostorách Kateřinské jeskyně byla ve středověku, na konci 14., případně v průběhu 15. století, tajná penězokazecká dílna.

 • 16.8.2022

  První ukrajinští vojáci, kteří utrpěli zranění v současné válce s Ruskem, se léčí v Česku. Doléčení poranění a rehabilitace absolvují první dva pacienti v Lázních Darkov na Karvinsku. Stráví zde nejméně měsíc. ČTK to dnes řekla obchodní ředitelka lázní Lenka Krótká. Podle ní se v zařízení budou postupně léčit i další zranění ukrajinští vojáci.

  Dopravu a léčbu zraněných ukrajinských vojáků zaštiťuje a organizuje český nadační fond Regi Base, který má s léčbou a rehabilitací zraněných vojáků už jedenáctileté zkušenosti. Regi Base je nezisková organizace, která se zaměřuje na pomoc válečným veteránům, policistům nebo hasičům.

  Do lázní přijeli dva vojáci ukrajinské armády, kteří v bojích s Rusy utrpěli komplikovaná zranění. Jeden přišel o část ruky a má roztříštěný kotník. Dokáže ale chodit. Druhý má amputované tři prsty na noze. V Lázních Darkov se budou léčit a rehabilitovat. Stráví zde několika týdnů, minimálně měsíc. Nadace Regi Base už dojednává převoz dalších pěti zraněných.

 • 16.8.2022

  Drony v Českém Švýcarsku v pondělí večer objevily čtyři místa se zvýšenou teplotou, dnes při ranním průzkumu nalezly několik dalších. Místa prolévají hasiči vodou a rozhrabávají motykami. Na twitteru to uvedl mluvčí hasičů Lukáš Marvan.

  Nejrozsáhlejší požár v České republice se rozhořel 24. července, vystřídalo se u něj 6000 hasičů. V pátek hasiči zásah ukončili a poslední hašené místo předali správě národního parku. Správa si zajistila dobrovolné jednotky hasičů, které hlídají jednotlivé úseky.

Pages