• 17.5.2022

  Jasno nebo skoro jasno. Na západě polojasno až oblačno, později ubývání oblačnosti. Nejvyšší teploty 18 až 22 °C, v Čechách ojediněle až 24 °C, v 1000 m na horách kolem 11 °C, na Šumavě a v Krušných horách kolem 15 °C.

 • 17.5.2022

  České předsednictví v Radě EU ve druhé polovině letošního roku by se mělo podle premiéra Petra Fialy (ODS) i rakouského kancléře Karla Nehammera věnovat otázce západního Balkánu a jeho integrace do Evropské unie. Předsedové vlád to uvedli po společném jednání v Praze. Podle Nehammera vyžaduje region podporu a nesmí se na něj zapomenout kvůli válce na Ukrajině. Fiala po dnešním jednání uvedl, že posun v integraci zemí západního Balkánu do EU je v zájmu Česka i Rakouska. Uvítal v té souvislosti velkou angažovanost Rakouska a jeho kancléře, který Česku nabídl osobní politickou podporu, své zkušenosti i kontakty z regionu. "Pro nás je to významné téma i proto, že se blíží naše předsednictví," řekl Fiala. Nehammer požádal českého premiéra, aby Praha neztrácela západní Balkán ze zřetele. "Světová veřejnost se soustředí na válku na Ukrajině a Balkánu se nedostává tolik pozornosti," uvedl. Ukrajina podporu má a potřebuje, podporu ale vyžaduje i Balkán. "Situace v Bosně a Hercegovině je velice napjatá, i zde je třeba pozornosti EU. Nechci, aby Balkán měl pocit, že jsme zapomněli na jeho kandidaturu pro vstup do EU," řekl.

 • 17.5.2022

  Předsedové vlád Česka a Rakouska se shodli na nutnosti spolupráce i s dalšími zeměmi kvůli dodávkám plynu. Petr Fiala z ODS a Karl Nehammer chtějí spolupracovat se státy, které můžou budovat a rozšiřovat plynovody a stavět nové terminály na zkapalněný plyn. Oznámili to po společném jednání v Praze. Fiala také řekl, že je Nehammer připravený podpořit rozšíření kapacity ropovodu TAL (Transalpinský ropovod). Česko by tak mělo zajištěnu dostatečnou kapacitu pro případ, že by nemohlo využívat ropu z Ruska. "Velmi oceňuji, že pan kancléř je připraven svou autoritou podpořit naši snahu o rozšíření ropovodu TAL, abychom měli do budoucna zajištěnu dostatečnou kapacitu ropy v případě, že by z jakýchkoli důvodů ropa z Ruska nemohla být pro Českou republiku využita," řekl Fiala. O větším využití ropovodu TAL se mluví v souvislosti s možným unijním embargem na dovoz ropy z Ruska, která do ČR proudí zejména ropovodem Družba. Na TAL je Česká republika napojena přes produktovod IKL. Z něj loni Česko pokrylo zhruba 51 procent dovozu ropy, který činil 6,8 milionu tun, vyplývá ze statistik ministerstva prů yslu a obchodu.

 • 17.5.2022

  Chovatelům Safari Parku Dvůr Králové nad Labem se podruhé v historii podařilo odchovat cibetky africké. V dubnu se v zoo narodila čtyři mláďata. Chov cibetek afrických v zoologických zahradách je ojedinělý. Podle mezinárodní databáze je chová devět zoo po celém světě a Dvůr Králové má největší skupinu sedmi zvířat. ČTK to řekla mluvčí zoo Zuzana Boučková. S chovem cibetek afrických dvorská zoo začala v roce 2019. První tři mláďata těchto malých šelem se narodila loni v dubnu, po roce k nim přibyla další čtyři. Na rozdíl od loňského vrhu mohou malé cibetky již nyní vidět návštěvníci zoo. V zoologických zahradách jsou cibetky raritou, chová je méně zahrad než například pandy velké. V divočině cibetky přispívají k šíření lesů. Kvůli požírání semen a plodů se cibetky staly známé konzumentům kávy. Rozemletá semena kávy natrávené cibetkami patří k nejdražším typům kávy na světě. Cibetky se v Africe chovají také kvůli cibetu, tedy výměšku jejich pachových žláz. Ten se využívá při výrobě parfémů. Dvorská zoo se specializuje na Afriku, velmi úspěšná je v chovu žiraf, zeber a nosorožců. Patří kraji a je nejnavštěvovanějším turistickým cílem východních Čech.

 • 17.5.2022

  V Česku si už našlo práci přes 50 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. Úřadu práce to nahlásili zaměstnavatelé. Podle ministerstva práce a sociálních věcí necelá třetina z nich uvedla, že má vysokou školu. Uprchlíci podle resortu nejčastěji nastupují na pozice ve výrobě, stavebnictví, službách nebo v dopravě. Většinou se jedná o dlouhodobě neobsazená místa. Nejvíce jich pracuje v Plzeňském, Středočeském a Jihomoravském kraji.

  Od začátku ruské invaze na Ukrajinu už Česko vydalo uprchlíkům přes 345 tisíc víz k ochraně. Podle ministra vnitra z hnutí STAN Víta Rakušana je v Česku aktuálně zhuba 200 tisíc z nich.

 • 17.5.2022

  Škoda Auto zahájila ve svém hlavním výrobním závodě výrobu bateriových systémů pro plně elektrické vozy. Mladoboleslavský závod automobilky je tak jediným výrobním místem bateriových systémů pro platformu elektrických vozů MEB koncernu v Evropě kromě Německa. Škoda do výrobní linky investovala 130 milionů eur (asi 3,2 miliardy Kč). V budoucnu se zde ročně vyrobí až 250.000 bateriových systémů ročně. Novinářům to dnes řekli zástupci společnosti. Na nově postavené výrobní lince bude v budoucnu pracovat zhruba 250 zaměstnanců. Kromě vozů Škoda budou tyto bateriové systémy použity i v dalších modelech koncernových značek Volkswagen, například ve vozech Audi a Seat. Modulární platforma MEB je společný technologický základ plně elektrických vozů koncernu Volkswagen. Různé modely různých značek využívají stejnou technologii.

 • 17.5.2022

  Tuzemští chovatelé včel přišli v uplynulé zimě o necelou desetinu včelstev, jde tak o jedny z nejnižších úhynů za několik posledních let. Velké škody jim tentokrát nenapáchala obávaná varroóza. Včelaři se ale loni kvůli chladnějšímu počasí potýkali s nižší produkcí medu. Vyplývá to z výsledků 9. ročníku projektu COLOSS: Monitoring úspěšnosti zimování včelstev, který vedou vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Do průzkumu se v České republice zapojilo 1154 chovatelů včel. ČTK to řekl Jiří Danihlík z katedry biochemie Přírodovědecké fakulty UP. "Na základě vyhodnocených dotazníků byly letošní ztráty včelstev v tuzemsku vyčísleny na 8,4 procenta a jsou jedny z nejnižších za dobu monitoringu v České republice. Podobně nízké ztráty produkčních včelstev byly zaznamenány v pilotním ročníku 2013/14 a v roce 2015/16," uvedl Danihlík

 • 17.5.2022

  Češi jsou více ochotní utrácet za nadstandardní zdravotní péči. Přesto však tyto výdaje rostou jen pozvolna a loni tvořily jen 2,8 procenta výdajů domácností. V zemích západní Evropy lidé za své zdraví utrácejí větší část domácího rozpočtu, vyplývá z dat Eurostatu. Průměrné výdaje obyvatel ČR za zdravotní péči vzrostly za posledních deset let zhruba o polovinu. V průměru tak podle dat Eurostatu zaplatí každý Čech ročně za zdravotní péči více než 7000 korun, zatímco před deseti lety to bylo 5000 korun. "Na jedné straně to ukazuje, že máme robustní a velmi dobře fungující zdravotní péči zdarma. Na druhé straně je ale vidět, že Češi si ještě úplně nezvykli, že nejlepší investicí je ta do vlastního zdraví a do zdravotní péče míří jen malá část rozpočtu domácností,“ uvedl zakladatel a majitel Labs1503 Daniele Mastrachi. Labs1503 zastřešuje v ČR několik značek zaměřených na zvyšování kvality života. Za alkohol a cigarety utratí české domácnosti třikrát tolik.

 • 17.5.2022

  V ČR vzrostla podpora rozvoje jaderné energetiky i obnovitelných zdrojů. V aktuálním průzkumu agentury IBRS, do nějž se zapojilo 500 Čechů, se pro rozvoj jaderné energetiky vyslovilo 68 procent z nich. Je to druhý nejlepší výsledek od roku 1994. Vyšší podporu jádra ovlivnila i válka na Ukrajině. Téměř polovina respondentů se ale také bojí, že kvůli válce na Ukrajině může být poškozená i jaderná elektrárna mimo území Ukrajiny. O výsledcích průzkumu informoval ČTK mluvčí jaderné elektrárny Temelín Marek Sviták. Jedna z hlavních otázek průzkumu zněla: Jste vy osobně pro rozvoj jaderné energetiky v České republice? Kladně na ni odpovědělo 68 procent zúčastněných. "Spolu s tím posiluje i názor, že ČR by měla být ve výrobě elektřiny soběstačná, což podporuje nyní 96 procent populace," uvedl mluvčí. Agentura IBRS udělala průzkum na přelomu dubna a května mezi 500 Čechy staršími 18 let. Šlo o osobní rozhovory. "Hlavní roli v podpoře jádra nyní hraje energetická soběstačnost. Zatímco na podzim 2021 byl růst podpory jádra posilován hlavně situací kolem krachujících dodavatelů a růstem cen energií, na jaře 2022 se do růstu podpory jádra promítá navíc i obava o energetickou soběstačnost, která souvisí s válečným konfliktem na Ukrajině," uvedl v tiskové zprávě jednatel agentury IBRS Miloš Rybáček.

 • 17.5.2022

  V případě náhlého zastavení dodávek plynu by v podnikatelské činnosti byla existenčně nebo velmi vážně ohrožena čtvrtina tuzemských firem, ve výrobním sektoru až 40 procent firem. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Česko-německé obchodní a průmyslové komory. Podniky se necítí dostatečně informovány, téměř dvě třetiny společností vyzývají vládu, aby urychleně předložila transparentní plán prioritního postupu při dodávkách plynu. Průzkum se uskutečnil letos od 5. do 10. května a zúčastnilo se jej 65 členských firem komory. Nejvíce plynu se spotřebuje v průmyslu (28,3 procenta), následují domácnosti (25 procent). Existenčně by v případě výpadku dodávek plynu byly nejčastěji ohroženy velké firmy s 250 až jednotkami tisíc zaměstnanců. Konkrétní následky zastavení dodávek plynu, kterých se firmy nejvíce obávají, jsou výpadek dodávek zboží a služeb (33 procent), omezení produkce (29 procent) a omezení poptávky (28 procent).

Pages