• 26.9.2022

  Společnost Farma Čapí hnízdo by u banky HSBC nezískala úvěr na stavbu areálu, pokud by za ní nestál holding Agrofert. U pražského městského soudu to dnes uvedl bývalý zaměstnanec oddělení finančních trhů banky Filip Koutný. To, že měla Farma Čapí hnízdo spojení s Agrofertem, se podle něj v bance objektivně vědělo, vyplývalo to podle něj i z dokumentace. V případu čelí obžalobě bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová. Oba vinu odmítají.

  Koutný dnes vypověděl, že Čapí hnízdo mělo být původně privátním projektem Babiše, což se údajně dozvěděl od finanční ředitelky holdingu Agrofert Petry Procházkové. Později se ale plán rozrostl. Procházková mu podle jeho slov také řekla, že jde o Babišovu "srdeční záležitost". Pokud by za projektem nestál Agrofert, nebyl by podle Koutného realizovatelný. Procházková by měla před soudem vypovídat tento týden.

  Obžaloba uvádí, že bývalý premiér Babiš zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo ze svého holdingu Agrofert a prodej akcií svým dětem a partnerce. Podle obžaloby to udělal proto, aby farma zdánlivě splňovala podmínky pro získání padesátimilionové dotace pro malé a střední podniky.

 • 26.9.2022

  Celníci minulý týden zajistili ve voze kontrolovaném na D2 tři čtvrtě tuny tablet s obsahem efedrinu pro výrobu pervitinu. Je to největší záchyt na jihu Moravy minimálně za 25 let. Z daného množství by bylo možné vyrobit až 80 kilogramů pervitinu. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí celníků Lada Temňáková.

  Hlídka celníků kontrolovala vozy na dálnici D2 v noci ze čtvrtka na pátek. Zastavila i projíždějící dodávku s polskou poznávací značkou. V ní bylo pět palet zboží, které mělo být převezeno z Rumunska do Ostravy. Podle dokladů šlo o látku Efedrina Arena 50 mg v dózách po 1500 tabletách, bylo tam 2000 dóz, tedy asi tři miliony tablet. "Protože řidič nepředložil hlídce potřebné doklady a převoz zboží se tak uskutečnil v rozporu s českými, ale i evropskými předpisy, celníci pojali podezření, že by se mohlo jednat o ´materiál´ pro nelegální výrobu drog," uvedla mluvčí.

 • 26.9.2022

  Soud v kauze Čapí hnízdo přibere znalce z oboru psychologie a psychiatrie ke zkoumání duševního stavu Andreje Babiše mladšího, syna obžalovaného předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše. Soudce Jan Šott vyhověl návrhu obhajoby. Posudek by měli znalci zpracovat do 30. listopadu. Kromě bývalého premiéra Babiše čelí obžalobě i jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová. Oba obžalovaní vinu odmítají.

  Soudce avizoval, že pokud půjde dokazování podle plánu, mohlo by v prosinci dojít na závěrečné řeči. Babiš mladší u soudu vypovídal předminulý pátek. Uvedl, že nepodepsal listinu o převodu akcií k Farmě Čapí hnízdo, až později podle svých slov připojil své podpisy v sídle Agrofertu pod listinu, s jejímž obsahem se neseznámil. Babišův syn tvrdí, že otec na něj převedl akcie Čapího hnízda bez jeho vědomí a udělal si z něj bílého koně.

  Obžaloba uvádí, že expremiér Babiš zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo ze svého holdingu Agrofert a prodej akcií svým dětem a partnerce. Podle obžaloby to udělal proto, aby farma zdánlivě splňovala podmínky pro získání padesátimilionové dotace pro malé a střední podniky. Úspěšnou žádost o dotaci podala místopředsedkyně představenstva Farmy Čapí hnízdo Nagyová v únoru 2008.

 • 26.9.2022

  Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) odvolala ke 30. září ředitele Správy národního parku České Švýcarsko Pavla Bendu, podle ní nedostatečně komunikoval s obcemi v průběhu krizového řízení. V Českém Švýcarsku před dvěma měsíci vypukl nejrozsáhlejší lesní požár v zemi. Tisíce hasičů bojovaly s plameny 20 dní. Ministerstvo vypíše na post ředitele výběrové řízení.

 • 26.9.2022

  Osm mrtvých a čtrnáct let hledání viníků. Odvolací senát Krajského soudu v Ostravě dal dnes podmíněné tresty pěti pracovníkům stavebních firem obžalovaným ze zavinění pádu mostu ve Studénce před 14 lety. Rozsudek je pravomocný. Při železničním neštěstí ve Studénce na Novojičínsku zemřelo v srpnu 2008 osm lidí a stovka dalších utrpěla zranění.

  Soud v Novém Jičíně vynesl v kauze postupně tři rozsudky. Po odvoláních některé ze stran se případem už dvakrát zabýval Krajský soud v Ostravě, který ho okresnímu soudu dosud vždy vrátil. Obžalovaných bylo původně deset, u pěti z nich ale už dříve nabyly platnost osvobozující verdikty.

 • 26.9.2022

  S apelem, aby volby byly referendem o vládě, uspěl předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš podle komentářů v českých denících jen částečně. Autoři komentářů si také všímají nižší volební účasti. Hnutí ANO v komunálních volbách ovládlo většinu velkých měst, ve druhém kole senátních voleb bude mít ve hře nejvíce finalistů.

  Udělat z komunálních a senátních voleb referendum o vládě se podle Hospodářských novin (HN) hnutí ANO sice nepodařilo, přesto má jeho předseda důvod být spokojený. Podařilo se mu uhájit výsledek z voleb před čtyřmi lety, a to v situaci, kdy už není takovou politickou hvězdou jako tehdy. Hlavním Babišovým ziskem je ale podle HN to, že se jeho hnutí podařil další krok k pevnějšímu zakotvení v komunální politice.

  Podle deníku Mladá fronta Dnes (MfD) se opozici nepodařilo přimět voliče, aby se k volbám coby protivládnímu referendu dostavili v hojnějším počtu," uvedl komentátor. K urnám dorazilo podle údajů Českého statistického úřadu asi 46 procent voličů, tedy méně než při předchozích komunálních volbách. "Tak jakápak revoluce, když jdou lidi místo voleb na houby?" píše MfD. Také podle komentáře v Lidových novinách (LN) nedopadlo "referendum" o vládě podle Babišových představ. "Hnutí ANO Andreje Babiše, které je hlavní a nejhlasitější opoziční silou, skutečně významně posílilo, ale výsledky vládních stran rozhodně nejsou drtivou porážkou," píše komentátor.

 • 26.9.2022

  Státní volební komise dnes schválila výsledky letošních obecních voleb. Oficiální podobu získají v úterý vyhlášením ve Sbírce zákonů. Současně budou vyhlášeny výsledky prvního kola senátních voleb ze tří obvodů, kde si lidé zvolili senátora už v prvním kole. Od 27. září do 7. října se pak lidé budou moci obrátit na správní soudy se stížnostmi na průběh voleb či zpochybnit zvolení některého z kandidátů.

  Náměstek ministra vnitra Petr Vokáč a místopředsedkyně Českého statistického úřadu Eva Krumpová po jednání komise uvedli, že volby se uskutečnily bez vážnějších komplikací. Vokáč připustil, že soudní dohru budou mít opět obecní volby v Moldavě na Teplicku, kam se podle starostky Lenky Novákové od začátku roku přistěhovaly desítky lidí s cílem hlasovat pro konkrétní uskupení. Obec vyškrtla ze voličských seznamů 23 lidí, kteří se k pobytu přihlásili tento měsíc v budově firmy, v níž figuruje zástupce SPD, které volby vyhrálo. Hlasovat jim ale bylo umožněno, neboť obec na vyškrtnutí neměla oprávnění.

 • 25.9.2022

  Vládou plánované zastropování cen elektřiny a plynu pro domácnosti a malé a střední firmy se nejspíš nebude vztahovat na celou spotřebu. V neděli to řekl v České televizi (ČT) ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Při jednání na úrovni Evropské unie by měla být stanovena horní hranice spotřeby, do které budou ceny i pro domácnosti zastropovány. Důvodem je přimět lidi energiemi šetřit. Konkrétní podobu novely energetického zákona, kterou už schválil i parlament, má vláda schvalovat začátkem října. Nařízení ale ještě není zcela hotové, podle Síkely se dolaďují právní náležitosti.

 • 25.9.2022

  Oblačno až zataženo, místy déšť nebo přeháňky, během dme většinou polojasno. Večer na západě znovu přibývání oblačnosti a ojediněle déšť. Nejvyšší teploty 14 až 18 °C, v 1000 m na horách kolem 9 °C.

 • 25.9.2022

  Česká republika by měla přijímat Rusy prchající před mobilizací. V televizi Prima to řekl prezident Miloš Zeman. Člověk, který prchá z Ruska, není bezpečnostní riziko, uvedl. Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) ve čtvrtek uvedl, že Rusové, kteří ze země utíkají kvůli tomu, že se chtějí vyhnout mobilizaci, nesplňují v ČR podmínky pro udělení humanitárního víza. Ruský prezident Vladimir Putin ve středu vyhlásil částečnou mobilizaci. Zeman nyní řekl, že s Lipavským nesouhlasí. "Myslím, že těmto lidem, podobně jako ukrajinským uprchlíkům, bychom víza dávat měli," konstatoval. "Člověk, který prchá z Ruska, není bezpečnostní riziko," dodal. Podle čtvrtečního vyjádření mluvčí Evropské komise je rozhodnutí, zda vpustit na své území lidi přicházející z Ruska, na členských státech Evropské unie. Unijní státy by podle ní měly vždy zaručit vstup lidem žádajícím v EU o azyl a jejich žádosti pak individuálně posoudit. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) bude Česko k případným dezertérům přistupovat jako ke všem žadatelům o azyl.

Pages