• 29.5.2023

  Michael Žantovský k prvnímu červnu skončí na pozici ředitele Knihovny Václava Havla. Informoval o tom na Twitteru. Důvody svého konce nekomentoval. A neupřesnil ani, kdo bude jeho nástupcem. Knihovna, která funguje od roku 2004, má pečovat o myšlenkový, literární a politický odkaz bývalého prezidenta Václava Havla. Žantovský ji vedl 8 let. Ještě předtím působil jako velvyslanec v Izraeli, Velké Británii nebo ve Spojených státech amerických. V letech 1996 až 2002 byl taky senátorem. V současnosti je Žantovský jedním ze zahraničně-politických poradců prezidenta Petra Pavla.

 • 29.5.2023

  V Brně dnes slavnostně otevřou Institut Paměti národa s expozicí nazvanou Tichá hrdinství. Expozice vypráví dramatické příběhy z období druhé světové války a nejtvrdších komunistických represí v 50. letech minulého století. Slavnostního otevření se zúčastní premiér Petr Fiala (ODS), primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS) a jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Expozice návštěvníky zavede mezi partyzány, protinacistické odbojáře, do jáchymovských dolů a komunistických vyšetřoven. Životní příběhy čtyř méně známých českých hrdinů vybrali tvůrci z více než 10.000 rozhovorů ze sbírky Paměti národa. Expozice využívá zvukové i obrazové materiály, speciální promítací komory, rozšířenou realitu a interaktivní obrazovky. Institut Paměti národa Brno provozuje v Radnické ulici také kavárnu. Pořádá pravidelné přednášky, besedy, autorská čtení, projekce, krátkodobé výstavy, divadelní kroužek a další kulturní program.

 • 29.5.2023

  S fungováním demokracie v Česku je spokojená necelá třetina obyvatel. Že politici naslouchají názorům obyčejných lidí, se domnívá pouze 18 procent Čechů. Ukázal to květnový výzkum agentury Ipsos, provedený ve spolupráci se středoevropským výzkumným konsorciem Central European Digital Media Observatory (CEDMO). Ve srovnání se Slovenskem, kde se výzkum rovněž konal, je spokojenost Čechů s demokracií vyšší. S fungováním demokracie v ČR je spokojeno 31 procent obyvatel, naopak opačný postoj vyjádřilo 42 procent dotázaných. Zbylých 27 procent respondentů uvedlo, že s fungováním demokracie není ani spokojeno, ani nespokojeno. Na Slovensku spokojenost vyjádřila jen necelá pětina Slováků, zatímco nespokojenost vládne u nadpoloviční většiny obyvatel.

  Kromě spokojenosti s fungováním demokracie obecně zajímal autory průzkumu i postoj lidí k vybraným aspektům fungování demokratického systému. Například, že soudní systém jedná s každým spravedlivě, si myslí třetina lidí. Nadpoloviční většina respondentů vyjádřila v průzkumu souhlas s názorem, že bez ohledu na to, kdo vyhraje volby, se situace příliš nezmění. Dvě třetiny Čechů se navíc domnívají, že většina politiků je zkorumpovaná.

 • 29.5.2023

  Nárok na náhradní výživné pro děti, na které jejich rodič neplatí, se možná prodlouží. Teď ho můžou čerpat maximálně dva roky, nově by to mohly být až 4 roky. Změnu navrhuje ministerstvo práce a sociálních věcí. Bez ní by některým žadatelům skončil nárok na dávku už letos v létě. Náhradní výživné pobírá v Česku zhruba 9 tisíc dětí. Vyplácí se ve výši stanovené soudem. Průměrně to je 1800 korun, maximální možná částka jsou 3000. Podmínkou je, že rodič vede proti neplatícímu expartnerovi exekuci nebo dlužné alimenty vymáhá soudně.

 • 29.5.2023

  Peníze vyplacené živnostníkům při pandemii covidu-19 jako kompenzační bonus splnily svůj účel. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad při prověřování ministerstva financí, Generálního finančního ředitelství a některých finančních úřadů. V době pandemie živnostníci podali skoro 3 miliony žádostí o kompenzační bonusy. Stát na nich vyplatil přes 48 miliard korun. Podpora podle NKÚ zmírnila dopady vládních opatření, která zasáhla právě živnostníky. Kontroloři ale zároveň upozornili, že některé firmy nebo živnostníci mohli situaci zneužít a začali podnikat jen kvůli tomu, aby získali bonus. Takové riziko zjistili u skoro 1500 subjektů.

 • 28.5.2023

  Jasno až polojasno, v severozápadní polovině území až oblačno. Nejvyšší teploty 21 až 25 °C, v 1000 m na horách kolem 13 °C, na Šumavě až 16 °C.

 • 28.5.2023

  Oblečen do ženského naškrobeného kroje a s růží v ústech na důkaz mlčenlivosti se v neděli vydal na koni do ulic Vlčnova na Uherskohradišťsku třináctiletý Filip Šobáň. Na cestě vesnicí ho při Jízdě králů doprovázela družina mladíků, průvod sledovaly stovky návštěvníků, kteří lemovali ulice obce. Rodina Šobáňova má s touto tradicí dlouholeté zkušenosti - králem byli už dva starší Filipovi bratři i jeho tatínek. Slavnostní jízdě předcházela ranní mše. Poté královská družina i s králem jela na obecní úřad, kde starosta jízdu symbolicky povolil. A kolem poledne se vlčnovský král vydal na vyzdobeném koni se svým doprovodem do ulic Vlčnova. Oslavami žil celý Vlčnov, do pestrobarevných krojů se oblékla nejen královská družina, rodina krále, ale i řada sousedů.

  Jízda králů byla v roce 2011 zapsána na seznam světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Vlčnovská jízda je nejznámější, další se konají v Kunovicích a Hluku na Uherskohradišťsku a ve Skoronicích na Hodonínsku. Jediná vlčnovská se, pokud to okolnosti dovolují, jezdí každoročně. Od roku 1909 obec zažila 96 králů.

 • 28.5.2023

  Obraz české malířky Toyen s názvem Puis plus tard se v neděli na aukci v Praze vydražil za víc než 37 milionů korun. Dílo, jehož název v překladu znamená "Potom, později", umělkyně Toyen vytvořila v roce 1950. Jde dosud o její nejdražší obraz z poválečné tvorby, jeho vyvolávací cena byla 15 milionů korun. Malířka Toyen vlastním jménem Marie Čermínová žila po druhé světové válce v Paříži. Působila mimo jiné v surrealistické skupině Andrého Bretona. Zemřela v roce 1980.

  Na pražském Žofíně se v neděli prodal ještě další obraz této známé malířky. Dílo Un vide, un silence  se vydražil za skoro 18 a půl milionu korun.

 • 28.5.2023

  Centrální banka by měla znovu zvýšit úrokové sazby. Podle Tomáše Holuba z rady ČNB se totiž Česko dostává do mzdově inflační spirály. Řekl to ve vysílání České televize. Zvýšení úrokových sazeb je správný krok i podle Davida Marka, ekonoma z Národní ekonomické rady vlády a poradce prezidenta. Centrální banka k němu podle něj měla přistoupit už dřív. Naopak ekonom a ředitel centra IDEA Jan Švejnar se zvyšováním sazeb nesouhlasí. Problém vidí hlavně v nízké výkonnosti české ekonomiky.

  Spotřebitelské ceny v Česku v dubnu meziročně vzrostly o 12,7 procenta, tempo růstu zvolnilo z březnových 15 procent. Průměrná mzda v Česku se v loňském čtvrtém čtvrtletí zvýšila meziročně o 7,9 procenta na 43.412 korun. Po započtení inflace, která ve stejném období dosáhla 15,7 procenta, se ale mzda reálně snížila o 6,7 procenta.

 • 28.5.2023

  Hosté Sudetoněmeckého dne ocenili návštěvu českého ministra školství potleskem vestoje. Mikuláš Bek ze Starostů vystoupil na sudetoněmeckém sjezdu v bavorském Řezně se zdravicí - od roku 2017 je tak prvním členem vlády, který tento sjezd navštívil. "Máme za sebou mnoho nenávisti, bolesti a dokonce i krve, proto musíme pracovat na míru," uvedl Bek, který sudetské Němce pozdravil jako milé krajany. Uvedl také, že Češi, Němci a sudetští Němci jsou ve střední Evropě ti, kteří musí pečovat o demokracii, svobodu a právní stát a rozhodně čelit východní agresi. Reagoval tak na ruský vojenský vpád na Ukrajinu. "Jako občan a politik jsem vždy věřil, že cesta z Prahy do Berlína nevede jen přes Drážďany, ale i přes Mnichov, a že cesta z Prahy do Mnichova vede přes dialog se sudetskými Němci," řekl Bek. Podle něj jsou na obou stranách položené základy k vzájemnému usmíření, na kterých se ale musí ještě stavět. Stejně to vidí i předseda sudetoněmeckého krajanského sdružení Bernd Posselt, který připustil, že v devadesátých letech udělal chybu, když chtěl v české společnosti otevírat citlivá témata. Jeho spolek mezitím prošel proměnou a ze stanov vypustil zmínky o navrácení zkonfiskovaného majetku. Stejně jako česká vláda se zaměřuje hlavně na zlepšení vztahů.

  Bavorský premiér Söder poděkoval Česku za péči o ukrajinské běžence

  Bavorský premiér Markus Söder na závěrečném dni sudetoněmeckého sjezdu v Řezně kritizoval ruskou invazi na Ukrajinu jako zločinnou a neevropskou. Prohlásil také, že děkuje České republice za péči o ukrajinské uprchlíky. Česko přijalo nejvíce ukrajinských uprchlíků v přepočtu na počet obyvatel, za což si zaslouží velký respekt. Ale ani my si nevedeme špatně, Bavorsko přijalo více Ukrajinců než Francie," řekl Söder.

Pages