• 18.1.2022

  Vláda se chystá ve středu rozhodnout o vyhlášce, která nařizuje povinné očkování proti koronaviru vybraným profesím a lidem nad 60 let. Po dnešním jednání tripartity to novinářům řekl premiér Petr Fiala (ODS). Zaměstnavatelé by se povinnému očkování u pracovníků ve zdravotnictví, energetice a dalších oborech kritické infrastruktury nebránili. Podle odborů by očkování mohlo být povinné pro nově přijímané zaměstnance.

  Tripartita se dnes sešla poprvé po nástupu Fialovy vlády. Jednala o vývoji epidemické situace, testování ve firmách i povinném očkování. To nařizuje vyhláška, kterou před svým odchodem schválila minulá vláda ANO a ČSSD. Podle předpisu by lidé nad 60 let a vybraní pracovníci museli mít ukončené očkování od 1. března.

  Fialův kabinet chtěl původně o vyhlášce rozhodnout do poloviny února. "Rozhodli jsme se to zrychlit, aby lidé měli jistotu," řekl premiér. Poznamenal, že povinné očkování má obecně "spoustu sociálních, legislativních a dalších důsledků", které je nutné předem vždy promyslet. Podrobnosti k případnému nastavení povinnosti nechtěl Fiala před jednáním kabinetu říct.

  Podle předáka Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly by povinnost neměli mít nynější zaměstnanci, ale týkat by se mohla nově přijímaných. "Významná část profesí je už prakticky proočkovaná," míní Středula. Obává se toho, že by nařízení očkování mohlo ochromit některé obory, pokud by lidé ze zaměstnání odcházeli. Podle odboráře by se vláda měla soustředit spíš na přesvědčení lidí k dobrovolnému očkování.

 • 18.1.2022

  Dirigent Jakub Hrůša za nahrávku 4. symfonie Antona Brucknera, kterou pořídil s Bamberskými symfoniky, získal prestižní ocenění International Classical Music Awards (ICMA). Nahrávka natočená pro společnost Accentus Music byla vybrána jako nejlepší v kategorii Symfonická hudba.

  Šéfredaktoři světových hudebních časopisů a zástupci mezinárodních kulturních institucí ohodnotili výkon Hrůši a Bamberských symfoniků v silné konkurenci ostatních nominovaných. V nejužším finále se ocitl například s orchestrem Bavorské státní opery pod taktovkou Kirila Petrenka. Ceny ICMA se udělují v 16 kategoriích. Porota oceňuje u nominovaných nahrávek kromě výjimečného uměleckého přednesu i nápaditost ve výběru repertoáru.

  Dirigent Hrůša v roce 2018 o dalších pět let prodloužil své působení ve funkci šéfdirigenta Bamberských symfoniků. V čele předního německého orchestru, který řídí od sezony 2016/2017, tak setrvá do roku 2026. Zároveň působí jako hlavní hostující dirigent České filharmonie. Je pravidelným hostem nejvýznamnějších orchestrů světa.

 • 18.1.2022

  Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s devíti kilogramy heroinu, stále pobývá v Pákistánu. Informaci serveru TN.cz ČTK potvrdili europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), podle kterého se o návratu Hlůškové do Česka intenzivně jedná, i ministerstvo zahraničí.

  Úřady podle webu musely vrátit Hlůškové pas a osobní věci, neboť soud zamítl stížnost celníků ohledně jejího propuštění. Češka opustila vězení 20. listopadu. "Minulý týden bylo sděleno, že Tereze H. nebudou vydána oficiálně výjezdní víza do doby, než rozhodne o odvolání celníků nejvyšší soud," sdělil ČTK Zdechovský. Česká strana se snaží o změnu tohoto rozhodnutí," odpověděla na dotaz ČTK mluvčí ministerstva zahraničí Lenka Do.

  V březnu 2019 byla mladá Češka odsouzena k trestu odnětí svobody v délce osmi let a osmi měsíců a k pokutě 800 dolarů (asi 17.500 korun). V dubnu se proti verdiktu odvolala. Rozsudek byl podle ní "v rozporu s fakty" a nebyl podložen žádnými konkrétními důkazy. Soud jí na začátku listopadu dal za pravdu a byla zproštěna obžaloby.

 • 18.1.2022

  Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) vrátí všechny dary od právnických osob, které dostalo od loňských sněmovních voleb do dneška, celkem 3,42 milionu korun. Novinářům to dnes řekl předseda STAN Vít Rakušan. Hnutí podle něj přijetím darů neporušilo žádný zákon, ale na dnešním jednání vedení dospělo k závěru, že to nestačí. Dary plánuje vládní hnutí přijímat jen od fyzických osob, než se případně změní zákon o financování stran.

  Média v posledních týdnech upozorňovala na to, že hnutí STAN dostalo peníze od firem ovládaných společnostmi z Kypru. Další údajně pocházely od firmy s trestně stíhaným spolumajitelem. Rakušan dnes řekl, že financování STAN není v rozporu se zákonem, což lze dokázat. "Byli jsme přesvědčeni, že zákonnost postupu je dostatečným kritériem, ukázalo se, že to v tomto případě nestačí," uvedl. "Žádné peníze nestojí za to, abychom riskovali důvěru lidí," dodal Rakušan.

 • 18.1.2022

  Zataženo nízkou oblačností, zpočátku místy mlhy i mrznoucí. Postupně místy skoro jasno. Večer přibývání oblačnosti a místy sněžení, pod 300 m déšť se sněhem. Nejvyšší teploty 0 až 4 °C, při malé oblačnosti až 6 °C.

 • 18.1.2022

  Čáslav na Kutnohorsku si letos připomene nedožité 90. narozeniny režiséra Miloše Formana. Na počest slavného rodáka uspořádá v Dusíkově divadle a kině festival s promítáním filmů, přednáškami a besedami s pamětníky. Forman se narodil 18. února, kvůli koronaviru a rekonstrukci divadla ale pořadatelé akci naplánovali až na květen. V únoru v den Formanových narozenin pouze zveřejní její program, řekla ČTK ředitelka Dusíkova divadla a členka spolku Formanova Čáslav Lada Bartošová. "Festival se uskuteční 20. až 22. května, program se nyní chystá. Součástí budou besedy s pamětníky, různé filmové workshopy a zajímavé přednášky, které se budou snažit Miloše Formana představit i jinak, třeba jako výborného šachistu," uvedla Bartošová. Dějištěm festivalu nebude jen kino a divadlo. Po městě například vzniknou místa, kde budou herci předvádět různé scény z Formanových filmů a lidé budou hádat názvy snímků. Na Formanově rodném domě byla loni odhalena filmařova busta z dílny výtvarníka Jana Padyšáka. Čáslav v minulosti vzdala hold režisérovi také přejmenováním ulice, v níž rodný dům stojí, na Formanovu.

 • 18.1.2022

  Asociace exportérů varuje před následky dalšího zvyšování základní úrokové sazby České národní banky, posilování koruny vůči euru znamená pro české exportéry podle asociace roční ztrátu stovek miliard korun. ČTK to řekl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Vývozci se musejí potýkat i s jinými problémy, jako je nízká nezaměstnanost, tlak na mzdy, nedostatek surovin a růst jejich cen nebo zvyšování cen energií, dodal. Česká měna byla začátkem ledna k euru nejsilnější za víc než deset let, 7. ledna zpevnila o sedm haléřů na 24,44 Kč/EUR. Za posilování koruny podle analytiků stojí očekávané další zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou (ČNB). Bankovní rada ČNB před Vánocemi zvýšila základní úrokovou sazbu o jeden procentní bod na 3,75 procenta. "Každé posílení koruny o jednu korunu vůči průměru kurzu eura za rok 2021 ve výši 25,645 Kč/EUR odnese exportérům v tomto roce 200 miliard korun a z hrubého domácího produktu (HDP) ubyde 15 miliard Kč. Pokud by zůstal průměrný kurz na úrovni dnešního kurzu 24,36 Kč/EUR, pak by exportéři přišli o 257 miliard korun a HDP o 19 miliard Kč. V případě, že by průměrný kurz dosáhl hodnoty 23,80 Kč/EUR, pak by exportéři ztratili 369 miliard korun a HDP 28 miliard Kč," uvedl Daněk.

 • 18.1.2022

  Vojáci protiletadlového oddílu ze Strakonic se zapojí do největšího cvičení pozemní protivzdušné obrany Severoatlantické aliance. Jeho součástí budou bojové střelby, čeští vojáci do nich nasadí zbraňový systém 2K12 KUB, tzv. "tři prsty smrti". Cvičení Ramstein Legacy 2022, které se bude konat v červnu v Polsku a v Pobaltí, se celkem zúčastní do 5000 aliančních vojáků z více než 16 zemí, sdělila ČTK tisková mluvčí 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic Jana Samcová. Do cvičení česká armáda vyšle asi stovku vojáků z 251. protiletadlového raketového oddílu ze Strakonic, zapojí se také vojáci působící na misích v Pobaltí včetně čáslavských gripenů. "Cvičení bude unikátní nejen svým obsahem, ale i rozsahem, komplexitou a nebývalou efektivitou," uvedl velitel 251. protiletadlového oddílu Jaroslav Sekanina. Plánování podobného cvičení podle něj zabere více než rok. Konat se bude v červnu, nejvíce protiletadlových jednotek bude soustředěno v Polsku, cvičit se bude i v Litvě, Lotyšsku a Estonsku.

 • 18.1.2022

  Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP O9) se v rámci dvoudenní návštěvy Slovenska v úterý sešla s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Hovořila s ní o prioritách nové české vlády. Česko a Slovensko má podle šéfky Sněmovny shodný postoj mimo jiné k jaderné energii. "Probrali jsme témata priorit naší vlády. Patří mezi ně řada věcí, v nichž se shodneme, ať už v oblasti boje s klimatickou změnou nebo v oblasti návratu zahraniční politiky k ochraně lidských práv," řekla novinářům Pekarová Adamová, která se dopoledne setkala také se slovenským premiérem Eduardem Hegerem. Čaputová po jednání vyjádřila na sociální síti potěšení v souvislosti s posilujícím poutem mezi Českem a Slovenskem. Politici v obou zemích podle šéfky Sněmovny mají za to, že se musejí zabývat vyššími cenami energií pro obyvatele a podnikatele. Shodu vidí také v postoji k atomové energii. "Musíme se vypořádat s tím, jak v našich zemích uspořádat energetický mix, aby byl vyhovující k přírodě. Shodneme se, že jádro je pro nás prioritou. Je to jedno z našich společných témat i v rámci Evropské unie, určitě bude i pro nás v rámci předsednictví Evropské unie, které nás čeká v příštím pololetí," řekla.

  Pekarová Adamová přijela na dvoudenní návštěvu Slovenska v pondělí, kdy jednala s šéfem slovenského parlamentu Boris Kollárem a ministrem zahraničí Ivanem Korčokem. "Naše vztahy jsou velmi vřelé, přátelské a není to jen tradicí, co nás sem na Slovensko jako představitele české vlády, případně parlamentu vždy vede na první zahraničí cestu," uvedla šéfka Sněmovny.

 • 18.1.2022

  Počet letů nad Českem loni klesl na zhruba 360 tisíc, to je nejmíň za posledních skoro 20 let. Oznámilo to Řízení letového provozu. Proti období před koronavirovou krizí jde o pokles o zhruba 60 procent.Ještě výrazněji loni oslabil provoz na českých letištích. Třeba pražské letiště Václava Havla loni odbavilo skoro 4 a půl milionu cestujících, předloni to bylo téměř 18 milionů.

Pages