• 24.9.2023

  V pondělí bude jasno až polojasno, ráno a dopoledne se mohou vyskytovat mlhy nebo nízká oblačnost a to především na severovýchodě. Nejnižší noční teploty se budou pohybovat mezi 8 a 4 °C, ve východní polovině území kolem 11 °C. Nejvyšší denní teploty dosáhnou k maximu 24 °C. Vítr bude slabý proměnlivý, během dne severovýchodní až východní o rychlosti mezi 1 až 4 m/s.

 • 24.9.2023

  Piráti společně se STAN budou navrhovat budoucího českého eurokomisaře, řekla to v pořadu Partie Terezie Tománkové místopředsedkyně sněmovny Olga Richterová (Piráti). Souhlas prý udělil i předseda vlády Petr Fiala (ODS). Hnutí STAN se doposud domnívalo, že na základě dohod z období sestavování kabinetu vybírá eurokomisaře samo. Podle Pirátů by však měli kandidáta navrhnout společně. Premiér potvrdil, že by se nominace měla provést dohromady, protože hnutí ve volbách před dvěma lety kandidovala společně. Návrhy mohou být podávány do 1. října.

  Kdo v unijní exekutivě nahradí současnou eurokomisařku Věru Jourovou bude zřejmé po volbách do Evropského parlamentu, které se konají na jaře roku 2024. Jourová zastupuje Česko v EK od roku 2014 a v nynějším kabinetu Ursuly von der Leyenové je místopředsedkyní.

 • 24.9.2023

  Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) dnes informoval, že v ČR by se mohla do jednoho a půl roku obnovit výroba penicilinu. Prohlásil to v pořadu Otázky Václava Moravce. S nedostatkem antibiotik včetně penicilinu se Česká republika potýká už několik měsíců. Podle Válka by obnovení výroby mohlo pomoct tento problém vyřešit. Nová ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv Kateřina Podrazilová tak má půl roku na to, aby zahájila potřebné změny. V opačném případě bude podle ministra vypsáno nové výběrové řízení na její místo.

  Válek dále dodal, že prvně bude o případném úspěchu informovat vládu a premiéra Petra Fialu (ODS). Zajištění výroby mimo ČR považuje za jednu z příčin nedostatku léčiv. Plná soběstačnost však podle slov zástupců výroby léčiv není možná, protože se nyní mimo Evropu a USA vyrábí přes 40 % léků a přes dvě třetiny jejich součástí. Výroba základních chemikálií, které jsou pro léčiva potřebné navíc není v EU možná ani z ekologických důvodů.

 • 24.9.2023

  V královéhradeckém kraji se o víkendu pořádala sokolská sletová štafeta. Zúčastnilo se jí několik stovek kurýrů. Štafeta slouží jako nácvik na XVII. sokolský slet, který se odehraje v červenci roku 2024. Štafeta se postupně koná ve všech krajích republiky. V královéhradeckém kraji si většina sokolských jednot zvolila tradiční formát, kdy hlídky buď běží nebo jedou na kolech. Všechny trasy se sešly v sobotu ve 13:00 u divadla v Jaroměři, které bylo první sokolovnou místní jednoty. Z Hradce Králové poputuje štafeta do Prahy v neděli 1. října.

  Všesokolského sletu pražském Edenu se zúčastní na 20 000 cvičenců. Rozpočet akce je podle pořadatelů přes 150 milionů korun. První sokolský slet se konal 18. června 1882. V Česku nyní existuje více než 1000 sokolských jednot, čítajících dohromady přes 160 000 členů.

 • 24.9.2023

  Podle analytiků nedojde na středečním zasedání bankovní rady České národní banky (ČNB) ke změně základní úrokové sazby. Ta se nezměnila už od loňského června a zůstává nadále na 7 procentech. Podle členů bankovní rady by mohlo předčasné uvolnění měnové politiky dojít ke zvýšení inflace, která se doposud podle nich vyvíjí pozitivně. Změnu sazeb vyloučil v úterý i guvernér ČNB Aleš Michl.

  Analytici ani členové bankovní rady však nevylučují, že ke snížení sazeb může dojít už na konci roku. Pravděpodobněji však pokles přijde až v roce 2024. Snížení by mohlo být poměrně rychlé a do konce příštího roku by se mohla základní úroková sazba usadit na čtyřech procentech.

 • 23.9.2023

  Vodní slalomář Jiří Prskavec opět slaví úspěch. Na mistrovství světa získal už potřetí v kariéře stříbrnou medaili na kajaku. Nestačil pouze na domácího favorita Clarka, který zvítězil o 1,94 sekundy. Třetí místo obsadil překvapivě Maročan Mathis Súdí.

  Prskavec si druhou příčkou navíc zajistil postup na olympijské hry v Paříži, kde se pokusí obhajovat zlato z Tokia. Na kanálu Lee Valley získal tento týden už druhou medaili, poté co v úterý trumfoval v závodu hlídek společně s Jakubem Krejčím a Vítem Přindišem. Jeho kolegové však v individuální kategorii neuspěli. Skončili v semifinále na 17. a 24. místě.

 • 23.9.2023

  Na pražském Vypichu proběhla rekonstrukce bitvy na Bílé hoře. Akce se bude opakovat znovu v neděli 24.9.2023. Jedná se už o devatenáctý ročník akce. Bitvy se zúčastnilo kolem 1000 zbrojnošů, představujících mušketýry, pikenýri nebo jezdce na koních. Představitelé pocházejí z různých zemí Evropy. Kromě bitvy nabízí akce spoustu doprovodného programu. Celým dnem prováděl herec Václav Vydra. Akce patří mezi nejoblíbenější a nejúspěšnější projekty Prahy 6, proto je na program vyhrazeno až 450 000 korun.

  Bitva na Bílé hoře se odehrála 8. listopadu 1620 a ukončila konflikt zvaný jako Stavovské povstání. Zároveň se považuje za počátek 30leté války mezi katolíky a protestanty. Po jejím skončení se staly české země na 300 let součástí habsburské monarchie.

 • 23.9.2023

  V neděli bude jasno až polojasno, přes den přechodně oblačno. Ve východní polovině území bude oblačno a zataženo a místy se mohou objevit i srážky. Ráno ojediněle mlhy. Teploty v noci klesnou až k 5 °C. Přes den se teploty budou pohybovat mezi 16 a 20 °C, v 1000 metrech na horách jen kolem 11 °C. Vítr bude slabý, na východě mírný severní o rychlosti mezi 3 až 7 m/s.

 • 23.9.2023

  Ve Zlíně proběhl 14. ročník Dne Zlínského kraje. Na programu byly koncerty, atrakce pro děti nebo přehlídka policejní a hasičské techniky. Pořádal se také charitativní běh na počest Emila Zátopka. Akce začínala jako malé seskupení stánků u Baťova mrakodrapu, po 14 letech už zabrala velkou část baťovského továrního areálu.

  Lidé zde mohli ochutnat regionální produkty a nově se projít i vinnou uličkou. Dalšími novinkami byl robot ze zlínské univerzity nebo ukázka šití bot v centru řemesel. Velkým lákadlem byl i stánek pekárny Císař, jejíž chleba jménem Křupák získal cenu Perla Zlínska.

 • 23.9.2023

  V Plzeňském kraji se chystá akce Den Architektury. Půjde především o připomenutí staveb známého architekta Jana Blažeje Santiniho- Aichela, od jehož smrti uplynulo letos přesně 300 let. Do akce se zapojí přes 130 měst a 450 staveb.

  Návštěvníkům tak bude zdarma umožněn vstup do některých běžně nepřístupných budov, architektonické procházky s průvodcem nebo přednášky. Santiniho stopu si mohou návštěvníci připomenout v barokním kostele Nanebevzetí Panny Marie v Kladrubech, kde bude součástí i workshop Santiniho geometrie kostela. Do Dne Architektury se však zapojí i některé moderní budovy v Plzni jako je TechTower nebo Techmanie Science Center. V Klatovech se vydá festival po stopách prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.

Pages