• 3.7.2022

  Oblačno až zataženo, místy přeháňky nebo občasný déšť, ojediněle i bouřky. Nejvyšší teploty 25 až 29 °C, na Moravě a ve Slezsku 28 až 32 °C, v 1000 m na horách kolem 21 °C.

 • 3.7.2022

  Vláda zatím rozpočet na filmové pobídky navyšovat nebude. Ve vysílání České televize to řekl ministr kultury Martin Baxa z ODS. Podle něj musí vláda zvážit, jestli chce stamiliony korun investovat jen do jednoho sektoru kreativního průmyslu. Asociace producentů v audiovizi ale upozorňuje, že aktuální zastavení filmových pobídek je pro tvůrce hrozbou. Letos byl systém pobídek pro velký zájem zastaven už v lednu. Ročně na ně stát dává 800 milionů korun, zájem filmařů je ale tak velký, že peníze nestačí.

  Baxa řekl, že situaci pobídek vyřeší novela audiovizuálního zákona. Podle filmařů je ale věc potřeba řešit akutně.

 • 3.7.2022

  Slovenský vzdušný prostor by od září měly chránit i české stíhačky. V České televizi to potvrdil premiér Petr Fiala z ODS. O pomoc s ochranou vzdušného prostoru v červnu českou vládu požádal slovenský ministr obrany Jaroslav Naď. Český kabinet by měl pomoc podle Fialy schválit v následujících dvou týdnech. Podle slovenského premiéra Eduarda Hegera budou české stíhačky potřeba nejméně jeden rok. Do projektu se zapojí taky Poláci.

  Slovensko po ruské invazi začalo připravovat předčasné ukončení provozu bitevníků ruské výroby MiG-29. Zároveň čeká na dodání 14ti stíhaček F-16 od USA.

 • 3.7.2022

  Tenistka Marie Bouzková poprvé v kariéře postoupila do čtvrtfinále grandslamu. Na Wimbledonu porazila Francouzku Caroline Gariovou 7:6 a 6:2. Poslední česká zástupkyně ve dvouhře narazí v boji o postup mezi čtyři nejlepší tenistky buď na Belgičanku Mertensovou nebo Tunisanku Džabúrovou.

  Třiadvacetiletá Bouzková si čtvrtfinále grandslamového turnaje ve dvouhře zahraje poprvé v kariéře. Rodačka z Prahy se dosud dostala nejdál ve Wimbledonu do druhého kola před třemi lety. V této fázi skončila i letos na Australian Open a Roland Garros.

 • 3.7.2022

  Hlukem na Uherskohradišťsku projela Jízda králů. V čele byl dvanáctiletý král Marek Šuránek, podle zvyklostí oblečen do dívčího kroje a v ústech měl růži. Doprovázela jej družina jezdců na bohatě zdobených koních. Jízda králů se konala v Hluku jako součást Dolňáckých slavností. Na rozdíl od Kunovic nebo Vlčnova se tam koná pouze jednou za tři roky. Kvůli epidemii koronaviru se však odkládala, takže se uskutečnila po pěti letech a mladičký král na ni čekal dva roky.

  Dolňácké slavnosti písní a tanců pořádané v Hluku jednou za tři roky (už téměř sedm desítek let) probíhají souběžně s každoročním Slováckým festivalem dechových hudeb a jsou neodmyslitelně spojeny s národními kroji a s jízdou králů.

  Jízda králů je lidový obyčej figurující od roku 2011 na seznamu nehmotných památek UNESCO. V Česku ho uvidíte už jen na Slovácku a na Hané, i když kdysi býval hojný ve všech koutech země.

 • 3.7.2022

  Prezident Miloš Zeman by podpořil další dodávky zbraní na Ukrajinu. Řekl to v rozhovoru pro televizi CNN Prima News. Zeman by také souhlasil se zapojením Česka do výcviku ukrajinských vojáků. "Kdyby nebylo ruské agrese na Ukrajině, tak bych s tím nesouhlasil," řekl.  Vyslovil se i pro pokračování sankcí proti Rusku. Zopakoval svůj postoj, že Rusko z hlediska sankcí nejvíce zasahuje vyřazení ruských bank z mezinárodního platebního systému SWIFT. Za "trochu komické" považuje seznamy osob, kterým se podle něj zakazuje někam cestovat.

  V rozhovoru prezident také uvedl, že věří, že nový guvernér České národní banky (ČNB) Aleš Michl zastabilizuje úrokové sazby. Dosavadní politika ČNB byla podle něj objektivně neúspěšná a jejím důsledkem je šestnáctiprocentní inflace. "Přemýšlejme o tom, zda dosavadní politika, která už trvá rok, České národní banky, politika založená na zvyšování úrokových sazeb, ve skutečnosti tu inflaci nejen že nepotlačila, ale dokonce podle některých teorií ji naopak potencovala," uvedl.

 • 3.7.2022

  Potravinovým bankám začínají docházet některé položky, například konzervy nebo omáčky. Obávají se tak, že jim zásoby do podzimní celostátní sbírky nevydrží. Podle ředitelky České federace potravinových bank Veroniky Láchové lidí v nouzi, kteří potravinovou pomoc potřebují, v poslední době přibývá. Naopak od obchodních řetězců do bank neputuje podle ní tolik neprodaných čerstvých potravin, co v minulosti. „Velmi značně se snížily svozy, které denně děláme s ovocem a zeleninou i s pečivem. Vždycky přebývalo, teď už nepřebývá,“ řekla Českému rozhlasu.

 • 3.7.2022

  Děti léčící se po vážných úrazech nebo s vrozenými vadami nemají v Česku dostatek center poskytujících ergoterapii. Tedy rehabilitační metodui, která jim pomáhá naučit se fungovat v běžném životě. Upozorňuje na to Asociace ergoterapeutů. V nemocnicích se na ergoterapii čeká i několik měsíců. Rodiny proto vyhledávají soukromá centra. Ta ale často nemají smlouvu se zdravotními pojišťovnami a pacienti si tak terapie musí hradit ze svého.

 • 3.7.2022

  Nejspíš už od září, nebo října by se mohl zvýšit příspěvek na mobilitu pro lidi s handicapem. Řekl to ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka z KDU-ČSL. Navrhovat bude navýšení dávky ze současných 550 na 900 korun. Podle Jurečky to má zmírnit dopady zdražování. Opoziční SPD ale prosazuje navýšení na 800 korun, hnutí ANO pak na 2000 korun. To ale vláda odmítá.

  Kabinet by mohl od října upravit taky příspěvek na zaměstnávání postižených. Podle plánu by mohl vzrůst o 600 korun na skoro 14 tisíc korun. Zaměstnavatelé ale požadují vyšší podporu.

 • 3.7.2022

  Česká ministryně obrany Jana Černochová v sobotu navštívila Ternopilskou oblast na západě Ukrajiny, kde u příležitosti 105. výročí bitvy u Zborova společně s místními představiteli uctila památku padlých československých legionářů. Jednala tam rovněž o podpoře ukrajinské armády a vysídlených lidí. S odvoláním na oblastního gubernátora o tom informovala agentura Ukrinform. "Česko je solidární s Ukrajinou. Návštěva delegace České republiky v čele s ministryní obrany Janou Černochovou naší oblasti je toho dalším důkazem," uvedl na telegramu gubernátor Ternopilské oblasti Volodymyr Truš.

  Bitva u Zborova byla prvním významným vystoupením československých legií na východní frontě během první světové války. Odehrála se 1. a 2. července 1917 a podle historiků měla důležitý vliv při formování samostatného Československa.

Pages