• 27.5.2022

  Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) se shodl se šéfkou britské diplomacie Liz Trussovou na potřebě další vojenské i politické podpory Ukrajině a nutnosti pracovat na obnově země napadené Ruskem. Podle Trussové je důležité vytvořit Marshallův plán pro Ukrajinu, ale také více chránit okraje Evropy včetně například balkánských států. Ministři to řekli na tiskové konferenci po jednání v Praze. Ačkoli Británie není členem Evropské unie, podle Lipavského s ní Česko pojí intenzivní spolupráce, která se nyní projevuje především ve společné snaze zastavit ruskou agresi proti Ukrajině a snahu ruského prezidenta Vladimira Putina o rozvrácení současné bezpečnostní architektury v Evropě a potažmo i celého mezinárodního řádu. "Dnes jsme se shodli, že je potřeba pokračovat v podpoře Ukrajiny, jak politicky, tak vojensky, podporovat její obranyschopnost a dále pracovat na obnově Ukrajiny," poznamenal šéf české diplomacie. Trussová ocenila to, že Česko na Ukrajinu poslalo tanky, podle dostupných informací šlo o typ T-72 a další těžkou bojovou techniku.

  Lipavský i Trussová označili za nepravdivé informace německých médií, že se státy NATO neformálně dohodly neposkytovat Ukrajině určitá bojová vozidla pěchoty a tanky. Trussová naopak podporu Ukrajině považuje za legitimní a její země například spolupracuje s Polskem na náhradách dodávek do země napadené Ruskem. O podobné kooperaci dnes hovořila i s Lipavským.

 • 27.5.2022

  Polojasno až skoro jasno, během dne až oblačno, místy přeháňky, na severu nad 1200 m i smíšené. Na jihu přeháňky jen ojediněle. Nejvyšší teploty 13 až 17 °C, na jihu Moravy až 20 °C.

 • 27.5.2022

  Národní muzeum otevírá novou výstavu Nikdy se nevzdáváme. Přibližuje realitu Protektorátu Čech a Moravy a čtyři desítky dnů stanného práva po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Návštěvníci si tyto dny symbolicky projdou a prohlédnou si přes sto autentických předmětů. Vyhlazení obce Lidice například připomene číslo popisné 10 z lidické školy, boje v kostele sv. Cyrila a Metoděje třeba část výstroje Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše.

  Výstavu dnes v podvečer zahájí slovenská prezidentka Zuzana Čaputová a český prezident Miloš Zeman.

 • 27.5.2022

  Větší podpora malých farmářů, na které se tento týden shodli předsedové vládních stran, se podle Zemědělského svazu ČR negativně dotkne zhruba 3500 podniků. Podle svazu nové nastavení plateb povede k tomu, že například firma hospodařící na 1500 hektarech půdy dostane na jeden hektar o 3700 Kč méně než firma obdělávající 150 hektarů půdy. ČTK to řekl mluvčí svazu Vladimír Pícha. Vládní koalice se shodla na tom, že výše platby, kterou zemědělci dostávají na prvních 150 hektarů obhospodařované půdy, bude činit 23 procent z celkové částky na přímé platby. Předchozí vláda plánovala platbu nastavit na deset procent. Podle Píchy se změna nastavení dotací dotkne firem hospodařících zhruba na 2,9 milionu hektarů půdy, naopak zvýšenou podporu získají zemědělci hospodařící na asi 1,2 milionu hektarů.

 • 27.5.2022

  Ministři obrany České a Slovenské republiky Jana Černochová a Jaroslav Naď odmítli, že by v rámci NATO existovala dohoda, podle níž by členské země nesměly na Ukrajinu dodávat některé zbraně. Řekli to novinářům na tiskové konferenci po jednání v Praze. Ministři na schůzce, která se konala v den výročí 80 let od útoku československých výsadkářů na říšského protektora Reinharda Heydricha, mluvili o další pomoci Ukrajině, o českém zapojení do alianční jednotky působící na Slovensku nebo o spolupráci v obranném průmyslu. Agentura DPA ve čtvrtek s odkazem na německého poslance Wolfganga Hellmicha uvedla, že státy NATO se neformálně dohodly neposkytovat Ukrajině určitá bojová vozidla pěchoty a tanky západní výroby. Důvodem měly být obavy z toho, že by Rusko mohlo dodávky vybraných západních těžkých zbraní vnímat jako vstup NATO do války. Černochová podobnou dohodu popřela. Poznamenala, že neexistuje, nebo o ní Česká republika neví. Pokud by některý ze zástupců aliance s takovým návrhem přišel, Česko by ho nepodpořilo, dodala. O dohodě neslyšel ani Naď. Poznamenal, že když se podívá na dodávky například ze Spojených států, Velké Británie nebo Kanady, tak si nemyslí, že by se měla informace zakládat na pravdě.

 • 27.5.2022

  Česká ekonomika letos stoupne o 1,5 procenta a příští rok by měl růst zrychlit na tři procenta. Zároveň průměrná inflace by měla být 13,3 procenta a příští rok zhruba pět procent. Ke dvěma procentům by se měla dostat průměrná inflace až v letech 2024 a 2025. Vyplývá to z výsledků pravidelného průzkumu ministerstva financí k vývoji ekonomiky na základě prognóz 17 tuzemských odborných institucí. V letech 2023 a 2024 by se měl růst ekonomiky pohybovat kolem tří procent. Loni ekonomika stoupla o 3,3 procenta. "Ekonomický růst by podle respondentů šetření měl v letošním roce zpomalit. Razantní nárůst životních nákladů zbrzdí reálnou spotřebu domácností, která by se tak měla zvýšit jen o 1,1 procenta. Růst vládní spotřeby by měl zvolnit na 1,6 procenta, patrně kvůli odeznění výdajů souvisejících s epidemií COVID-19," uvádí materiál.

 • 27.5.2022

  Stále se zvyšující stavy zvěře způsobí v lesích po celém Česku velké škody hlavně na mladých stromech. Podle statistiky zpracované Ústavem pro hospodářskou úpravu lesů z kontrolních stanic je v oplocených částech lesů, kam zvěř nemá přístup, v 63 procentech případů větší počet malých stromů než stromů na volné ploše. V tiskové zprávě o tom informoval Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti. Poškození zvěří má velký vliv na rozmanitost druhů v lesích a ztěžuje úspěšnou obnovu lesů pro kůrovcové kalamitě, dodal. Vlastnící lesů, kteří mají více než 50 hektarů, mají ze zákona povinnost umísťovat na každých započatých 500 hektarů minimálně jednu kontrolní a srovnávací plochu. Ústav z těchto údajů vychází při hodnocení poškození lesů. "Exaktně zjištěná a statisticky zpracovaná data ukazují ohromující rozsah poškození malých stromků zvěří," uvedl.

 • 27.5.2022

  České dráhy letos vypraví více než sto jízd takzvaných nostalgických vlaků. V čele historických vlaků se objeví parní lokomotivy i mladší elektrické a motorové vozy. Jezdit budou po celé republice. Informovaly o tom České dráhy. Dopravce historické a nostalgické vlaky vypravuje každoročně, v posledních dvou letech provoz omezovala pandemie. Většina nostalgických vlaků je naplánovaná na letní turistickou sezonu.

 • 27.5.2022

  Češi jsou podle průzkumu firmy PwC nejvěrnějšími zaměstnanci v Evropě, když jen 12 procent jich plánuje v nadcházejícím roce změnit zaměstnavatele. To je výrazně méně než globální průměr, který činí 19 procent. Výsledky průzkumu celosvětové zaměstnanosti, kterého se zúčastnilo 52.195 pracovníků ve 44 zemích, dnes společnost PwC poskytla ČTK. Největší tendenci ke změně má v Česku nejmladší generace, kde vysokou pravděpodobnost zmiňuje 22 procent zaměstnanců. I to je ale výrazně podprůměrné. Nejčastější motivací ke změně jsou peníze, hned na druhém místě je ale pocit naplněnosti z vlastní práce. Češi jsou nejkonzervativnější i v otázkách, zda plánují z pracovního procesu nadobro odejít (deset procent) nebo požádat nadřízeného o zkrácení úvazku (sedm procent). Tuzemský pracovní trh vykazuje přitom už několik let jednu z nejnižších nezaměstnaností a výrazný převis nabídky práce. Zaměstnanci tedy nemusí mít obavu o to, že by novou práci na trhu nenašli, dodává PwC.

 • 27.5.2022

  Česko si dnes připomíná 80. výročí atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, nejmocnějšího muže tehdejšího Protektorátu Čechy a Morava a jednoho ze spolutvůrců holokaustu. V pražské Libni dopoledne začala rekonstrukce útoku, který 27. června 1942 provedli s pomocí domácího odboje dva výsadkáři vyslaní z Británie - Čech Jan Kubiš a Slovák Jozef Gabčík. Večer se uskuteční slavnostní shromáždění v Národním muzeu, při kterém bude za účasti prezidenta Miloše Zemana a slovenské hlavy státu Zuzany Čaputové otevřena výstava o operaci Anthropoid. Výročí atentátu si Česká republika letos poprvé připomíná jako oficiální významný den označený jako Den národního vzdoru.

Pages