• 21.1.2022

  Česká pošta do května propustí stovky lidí, plánuje zrušit 669 zejména manažerských a úřednických pozic. Restrukturalizace administrativních pozic a rušení jejich agend je podle vedení pošty dalším krokem k optimalizaci nákladů. Podle generálního ředitele pošty Romana Knapa se optimalizace ale nebude týkat doručovatelů. Státní podnik si od tohoto kroku slibuje úsporu půl miliardy korun ročně. Podle šéfa odborů Filipa Janovského je důležité, aby byla optimalizace citlivá - některé úřednické pozice jsou totiž podle něj zásadní pro kvalitu provozu České pošty.

  V posledních letech pošta hospodaří se ztrátou - ta by měla jen za rok 2021 činit asi 800 milionů korun.

 • 21.1.2022

  Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) a jeho německá kolegyně Annalena Baerbocková společným prohlášením připomenuli 25. výročí podpisu česko-německé deklarace. V prohlášení označují vztahy mezi Berlínem a Prahou za nejlepší v historii. Deklarace, kterou 21. ledna 1997 podepsali tehdejší český premiér Václav Klaus a spolkový kancléř Helmut Kohl, otevřela cestu k překonání společných historických traumat vycházejících především z druhé světové války a z následného odsunu německého obyvatelstva z českých zemí. "Pomocí deklarace jsme naše vztahy, které jsou úzce provázané společnou historií, ale i zatížené několika složitými obdobími, postavili na nový základ. Od roku 1997 jsme dosáhli takového pokroku, který byl v době podpisu téměř nepředstavitelný," poznamenali oba ministři. "Z nechtěných sousedů jsme se stali přáteli. Česko-německé vztahy jsou dnes nejlepší ve své historii," dodali.

 • 21.1.2022

  Pomoc vlády podnikatelům v souvislosti s pandemií koronaviru za loňský rok podle Hospodářské komory činila 106,2 miliardy korun. Státní rozpočet přitom skončil ve schodku 419,7 miliardy korun. Poskytnutá podpora je podle HK navíc ve skutečnosti ještě nižší, neboť 37,2 miliardy korun tvoří odklady a úpravy záloh daní, které podnikatelé státu "vrátí". Podobné je to u příspěvků z programu na podporu zaměstnanosti Antivirus, jejichž část podnikatelé zaplatí na pojistných odvodech. Stát od počátku pandemie do konce uplynulého roku živnostníkům a firmám vyplatil pomoc 216,3 miliardy korun. Po odečtení vratné podpory podnikatelé z veřejných rozpočtů získali 144,3 miliardy korun. Vyplývá to z lednové analýzy HK, kterou má ČTK k dispozici. Výdaje z veřejných rozpočtů na přímá opatření a do zdravotnictví a sociálních služeb kvůli pandemii podle dat ministerstva financí k plnění státního rozpočtu činily od ledna do prosince loňského roku 116,3 miliardy korun. Daňová opatření si za stejné období vyžádala 150,9 miliardy Kč. Stát za covidová opatření od března 2020 do prosince uplynulého roku vydal 321,2 miliardy a dalších 224,6 miliardy korun za daňová opatření.

 • 21.1.2022

  Zataženo až oblačno. V Čechách občas s deštěm nebo deštěm se sněhem, nad 600 m srážky sněhové, během dne částečné ubývání oblačnosti. Na Moravě a ve Slezsku zpočátku místy sněžení, postupně ustávání srážeka částečné ubývání oblačnosti. Nejvyšší teploty 0 až +4 °C, na severovýchodě a východě území kolem -1 °C.

 • 21.1.2022

  K očkování posilující dávkou vakcíny proti koronaviru se od pondělí budou moct registrovat taky děti starší 12 let. Řekl to mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Posilující dávku dostanou v očkovacích centrech nebo u dětských lékařů - a to po pěti měsících od dokončeného očkování. Ve věku 12 až 15 let je doteď podle ministerstva očkovaných zhruba čtvrt milionu dětí. Třetí dávkou se zatím mohli očkovat jen lidé starší 18 let.

 • 21.1.2022

  Lidé, na které výrazně dopadlo zdražení energií, mohou žádat úřady práce o podporu. Mohou získat příspěvek na bydlení, který se kvůli růstu cen navýší. Na webové kalkulačce si zájemci mohou ověřit, zda mají na tuto dávku nárok a jak vysoká by mohla být. Využít je možné i dávku mimořádné okamžité pomoci. Dosáhnou na ni nejen lidé v hmotné nouzi, ale i s menšími úsporami. Orientační kalkulačku pro výpočet příspěvku spustilo na webu ministerstvo práce a sociálních věcí. Je součástí kampaně, kterou chce resort informovat o možnostech pomoci s vysokými cenami energií. Podle údajů ministerstva totiž teď dávku pobírá necelá třetina oprávněných. Ministr práce Marian Jurečka z KDU-ČSL to chce změnit. „Prosíme vás, kteří se cítíte ohroženi tou svoji situací, že nebudete schopní hradit náklady, se buď podívejte na tyto nástroje, nebo se obraťte na úřady práce, a tu pomoc využijte,“ vyzval. Příspěvek na bydlení se po změně zákona od ledna zvýší a bude o něj moct žádat více lidí. Podle Jurečky nezůstanou lidé bez pomoci, ani kdyby bylo třeba víc než plánované tři miliardy korun.

 • 21.1.2022

  Matematik Karel Janeček bude kandidovat v prezidentských volbách. Potvrdil to na tiskové konferenci v pražském divadle LaFabrika. Kandidaturu tento týden potvrdil taky třeba podnikatel v informačních službách a bývalý moderátor Karel Diviš. Zájem o prezidentskou funkci oficiálně oznámili i třeba komik Miloš Knor, senátor Marek Hilšer nebo prezidentka České asociace povinných Denisa Rohanová. Prezidentské volby mají být příští rok v lednu. Vítěz pak Miloše Zemana vystřídá ve funkci v březnu.

 • 21.1.2022

  Hokejová reprezentace se hned v úvodních dnech přípravy na olympijský turnaj v Pekingu potýká s koronavirem. Z dvanáctky hráčů, kteří postupně dorazili na sraz trenérovi Filipu Pešánovi z přerušené Kontinentální ligy, jich je aktuálně šest mimo hru po pozitivním výsledku testu. I s ohledem na všechny okolnosti oznámí vedení reprezentace patrně již v sobotu jméno 25. hráče, který zaplní místo, jež zůstalo v předběžném výběru volné. Konečná nominace se uzavře v pondělí. Vedle šestice s aktuálně pozitivními testy vyšly stejně výsledky již během týdne dalším dvěma hráčům. Ti už ale naposledy byli negativní, takže se mohli zapojit zpátky do přípravy. "Situace je složitá a mění se téměř na hodinové bázi. Vždy až ráno v den tréninku řešíme, kolik lidí bude schopno trénink absolvovat. Nedokážu teď vůbec říct, kdo a jak dlouho bude v izolaci, ale pozitivní i negativní hráči se stále testují na denní bázi. Nikdo nemá žádné příznaky, vše jsme zjistili pouze na základě testů. I když ty tréninky byly v pár lidech, byly na ledě kondičně náročné a hráči chodili i do posilovny," řekl novinářům v on-line rozhovoru trenér Pešán.

 • 21.1.2022

  Lidé a organizace mohou opět navrhovat Senátu adepty na státní vyznamenání, která uděluje prezident. Lhůta letos končí 30. dubna, oznámila ČTK Lada Faldynová ze senátního oddělení pro komunikaci a vnější vztahy. Loni horní komora nominovala 15 kandidátů, zhruba o polovinu méně než v předchozích letech. Loni ani předloni se tradiční udělování či propůjčování vyznamenání na Pražském hradě, které se koná tradičně 28. října, kvůli koronavirové pandemii a hospitalizaci Miloše Zemana neuskutečnilo. Zeman oznámil, že náhradním termínem bude letošní 7. březen. Mezi loňské senátní kandidáty patří zejména váleční veteráni, ale také zakladatelé pardubické Aviatické pouti nebo prvorepubliková senátorka a bojovnice za ženská práva Františka Plamínková, kterou zavraždili nacisti. Jediným zahraničním kandidátem je britský diplomat Alfred Duff Cooper, jediný člen vlády britského premiéra Nevilla Chamberlaina, který rezignoval na protest proti podpisu mnichovské dohody o postoupení českého pohraničí nacistickému Německu.

 • 21.1.2022

  Česká automobilka Škoda Auto loni neprodala tolik vozů, kolik čekala. Lidé si loni zaregistrovali 71 tisíc vozů. Domácí odbyt tvoří asi 9 procent celosvětových prodejů automobilky. Škoda Auto sice v první polovině roku začala dohánět ztráty z covidového roku 2020. To se ale v polovině roku změnilo, protože na ni dopadl celosvětový nedostatek čipů. Škoda auto tak musela omezit výrobu, přestože zákazníci o nová auta měli zájem. Loni uzavřeli 107 tisíc objednávek, nejvíce v září, kdy byl zároveň velký nedostatek součástek.

  Nejčastěji se registroval model Fabia. Podle vedoucího marketingu Škoda Auto Česká republika Jiřího Maláčka je to hlavně proto, že doposud nejoblíbenější octavie nejvíc postihl nedostatek čipů.

Pages