• 19.8.2022

  Zataženo až oblačno, na většině území přeháňky nebo déšť, místy bouřky. Nejvyšší teploty 19 až 23 °C, ve východní polovině území místy kolem 25 °C.

 • 19.8.2022

  Zeměpis by neměl zmizet z českých škol ani v době, kdy si žáci mohou různé geografické údaje najít na internetu a k orientaci v terénu využívají navigaci v mobilech. Rozvoj technologií podle odborníků naopak zvyšuje nároky na to, aby se žáci v získaných datech uměli zorientovat, čemuž je potřeba uzpůsobit výuku na základních i středních školách. Právě nové trendy jsou tématem nadcházející Letní geografické školy v Brně. "To, čemu potřebujeme mladé lidi učit, je takzvaná kartografická gramotnost, aby se naučili v mapách číst a lépe využívat obrovské množství dat a informací, které je v nich uloženo a které získáváme právě díky moderním technologiím, jako je dálkový průzkum Země," uvedl Vladimír Herber z Geografického ústavu Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity, který letní školu v Brně organizuje 30 let. Setkání absolventů a studentů zeměpisu s učiteli a lidmi z praxe se koná 23. až 25. srpna.

 • 19.8.2022

  Stát nechystá žádné omezování dodávek zemního plynu průmyslovým podnikům, ani domácnostem. Řekl to ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS s tím, že Česko má dostatek zásob. Podle něj je země při běžných teplotách schopna pokrýt spotřebu firem a domácností až do srpna příštího roku. A to i za předpokladu, že by by do tuzemska úplně přestal proudit plyn z Ruska.

 • 19.8.2022

  Sedm dnů by měla od dnešního odpoledne strávit tříčlenná posádka v podvodní laboratoři ponořené v desetimetrové hloubce lomu v Jesenném na Semilsku. Vědecká mise Diana by měla simulovat pobyt na Měsíci. ČTK o tom dnes informoval mluvčí projektu Miloš Čihák. Jde již o třetí misi v projektu Hydronaut, což je hlubinná laboratoř pro výzkum přežití člověka v extrémních podmínkách. "Diana volně kopíruje misi Artemis, tedy připravovaný návrat člověka na Měsíc, který plánuje americká NASA odstartovat v roce 2023. Tomu je přizpůsobený nejen scénář mise, ale i její vědecká náplň," uvedl Čihák. Jak součást mise bude fungovat velín ve věži na břehu a na hladině lomu bude plout stanice s tříčlennou posádkou, která bude simulovat vesmírnou loď obíhající Měsíc. Analogii přistávacího modulu Eagle projektu Apollo představuje laboratoř DeepLab H03 Naty vážící 35 tun. Ponořená bude v hloubce zhruba deset metrů a její zásobování energiemi a vzduchem bude zajišťováno ze břehu. Tříčlenná posádka laboratoře bude plnit vědecké úkoly a naplánované jsou také tři podvodní výstupy, jež by měly simulovat výstup na povrch Měsíce.

 • 19.8.2022

  Čtyři stovky vytipovaných škol ze sociálně vyloučených oblastí by si měly v následujících letech rozdělit 2 miliardy korun z evropských dotací na zlepšení vzdělávání dětí. O peníze můžou žádat základní školy s vysokým podílem žáků se sociálním znevýhodněním. Peníze půjdou z Národního plánu obnovy a budou se rozdělovat od letošního září do konce roku 2025. Cílem projektu je snížení nerovností v českém vzdělávacím systému. Na tiskové konferenci to řekli zástupci ministerstva školství a Národního pedagogického institutu. Podle ministra školství Vladimíra Balaše (STAN) současná data ukazují, že problém s nerovnostmi ve školství je natolik vážný, že jeho řešení by mohlo do budoucna vést k sociálním problémům a stát víc peněz, než když se bude řešit preventivně.

  Například podle zjištění organizace PAQ Research se neúspěšnost žáků ve vzdělávání týká řady mikroregionů napříč Českem, nejen často zmiňovaného Karlovarského či Ústeckého kraje. Vyšší neúspěšnost je třeba na území obcí s rozšířenou působností na periferiích krajů. Na neúspěch žáků mají podle výzkumu zásadní vliv především exekuce či špatná bytová situace rodin. O peníze na podporu znevýhodněných škol mohou žádat základní školy, do kterých chodí nadprůměrné zastoupení žáků se sociálním znevýhodněním.

 • 19.8.2022

  Domácností, které pobírají příspěvek na bydlení, meziročně přibylo. V červnu úřady práce vyplatily 177.400 těchto dávek. Je to o 14.000 víc než před rokem, tedy asi o devět procent. Za první pololetí tak stát lidem poslal 3,83 miliardy korun. Částka je vyšší než za epidemie či v posledním předcovidovém roce, ale nižší než v letech před nimi. Větší býval i počet příjemců. Vyplývá to z údajů ministerstva práce o vyplacených dávkách. Podle analýz expertů příspěvky využívá mnohem méně domácností, než by mohlo. Vláda bude příští týden jednat o případném navýšení příspěvků na bydlení. Projednávat začne kvůli zdražování totiž úpravu takzvaných normativních nákladů, z nichž se dávka vypočítává. Do nových částek, které by podle ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) mohly platit od října, by se promítly aktuální predikce vývoje cen. Ty má kabinetu dodat ministerstvo průmyslu a Energetický regulační úřad. Příspěvek na bydlení není chudinská dávka. Stejně jako rodičovská patří mezi dávky státní sociální podpory. Mohou ho získat lidé, kterým na úhradu přiměřeného bydlení nestačí v Praze 35 procent příjmu a jinde 30 procent.

 • 19.8.2022

  Tuzemský železniční průmysl zřejmě stojí před velkou krizí. Až 60 procent firem v oboru totiž může výrazně omezit své investice. Informuje o tom Asociace podniků českého železničního průmyslu s tím, že důvodem jsou zvyšující se ceny energií a materiálů. Ty totiž stouply v některých případech až o stovky procent. Situaci navíc komplikují dlouhodobé zakázky podniků bez inflačních doložek, firmy tak často nejsou schopny rostoucí náklady promítnout do svých cen.

 • 19.8.2022

  Ministryně obrany Jana Černochová z ODS vyznamenala vojáky, kteří pomáhali při požáru v Českém Švýcarsku. Ocenění jim předala na letecké základně v Kbelích. Při zásahu vojáci z vrtulníků zalili oheň téměř čtyřmi miliony litrů vody, s hašením pomáhali 19 dní. Vojákům za jejich nasazení poděkoval i náčelník generálního štábu Karel Řehka. Požár v Českém Švýcarsku byl nejrozsáhlejší v historii České republiky. Oheň zasáhl přes tisíc hektarů národního parku.

 • 19.8.2022

  Vláda plánuje zavést daň z mimořádných zisků celkem pro tři sektory. Vedle energetiky a bankovnictví by zdanění mělo podléhat ještě jedno odvětví. Uvedl to ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS s tím, že neupřesnil, o jaký obor půjde. Rezort financí zároveň zlepšil odhady vývoje české ekonomiky pro letošní rok  - počítá s růstem HDP o 2,2 desetiny procenta. Přitom ještě v dubnu úřad očekával tempo růstu kolem 1,2 desetiny procenta. Pro příští rok odhad zhoršilo MF na 1,1 procenta. V předchozí dubnové prognóze úřad čekal růst ekonomiky příští rok o 3,6 procenta. Loni hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 3,5 procenta. Zároveň by letos měla podle MF průměrná inflace činit 16,2 procenta a příští rok by měla klesnout na 8,8 procenta. V dubnu úřad počítal pro letošek s inflací 12,3 procenta a pro příští rok 4,4 procenta. Během zbytku letošního roku by se podle MF měla inflace přiblížit až ke 20 procentům. "Ruská agrese na Ukrajině rozpoutala nebezpečný makroekonomický koktejl klesajícího výkonu evropských ekonomik a rostoucí inflace. Pokud jde o očekávanou technickou recesi, tedy mezičtvrtletní pokles HDP dvakrát po sobě, to samo o sobě není tragédií. Daleko problematičtější je inflace, která je vedle zajištění dostatku dostupných energií pro naše domácnosti a firmy hlavním ekonomickým problémem, se kterým se musíme vypořádat," uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

 • 19.8.2022

  Německá policie zadržela za posledních sedm dní v bavorském příhraničním městě Furth im Wald 49 migrantů, kteří se snažili do země dostat z Česka. Neměli řádné povolení pro vstup na německé území, informovala Spolková policie v tiskové zprávě. Drtivou většinu migrantů vrátili policisté do Česka. Desítky lidí bez povolení ke vstupu do Německa odhalily příhraniční kontroly i v předchozích týdnech. Téměř všechny migranty bez nutných povolení odhalily policejní hlídky ve vlacích z Prahy do Mnichova, který má ve městečku Furth im Wald první zastávku na německém území. Ze 49 zadržených migrantů jich většina pocházela ze Sýrie, tři z Tuniska a dva z Afghánistánu. Německá policie vrátila 43 zadržených migrantů do Česka. Další čtyři nechala převézt do azylového zařízení v Řezně (Regensburg) a o dva nezletilé migranty se postaraly sociální služby v Chamu.

  Podobné počty zadržených nejsou na česko-bavorské hranici úplně neobvyklé. Na konci července německá policie zadržela téměř 40 migrantů, kteří neměli oprávnění pro vstup do Německa. I v tomto případě se jednalo především o Syřani, kteří se pak museli vrátit do Česka.

Pages