• 30.7.2021

  Benzín je v Česku nejdražší za posledních šest a půl roku. Litr teď u čerpacích stanic stojí skoro 34 korun. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot dlouhodobě sleduje. Za poslední týden benzín podražil o 23 haléřů na průměrných 33 celých 93 korun za litr. Za tuto cenu ho řidiči naposledy pořizovali v prosinci roku 2014. Dražší je také nafta, její cena stoupla za posledních sedm dní o dvacetník na 31 celých 83 korun za litr. To je nejvíc od loňského ledna.

  Za poslední měsíc pohonné hmoty zdražily o více než korunu na litru, jen ve druhém červencovém týdnu se cena zvýšila o víc než 50 haléřů.

 • 30.7.2021

  Kajakář Jiří Prskavec potvrdil roli favorita a ve finále vodního slalomu si dojel pro první místo. Druhého Slováka Jakuba Grigara porazil o více než tři sekundy. Osmadvacetiletý český reprezentant vylepšil svůj výsledek z předešlých her v Riu de Janeiro, kde získal bronz. Prskavec získal v Tokiu pro Česku druhou zlatou medaili po střelci Jiřím Liptákovi a celkově pátý cenný kov. Na kanále Kasai se mezi trojici nejlepších prosadil i kanoista Lukáš Rohan, který vybojoval stříbro.

  O medaili zabojuje také judista Lukáš Krpálek. Ve čtvrtfinále váhové kategorie nad 100 kilogramů zdolal Uzbeka Bekmuroda Oltibojeva.

 • 30.7.2021

  Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí meziročně stoupla o 7,8 procenta a proti předchozímu čtvrtletí se zvýšila o 0,6 procenta. Vyplynulo to z prvního odhadu Českého statistického úřadu. Meziroční nárůst hrubého domácího produktu tak překonal předchozí zatím největší meziroční růst ekonomiky z druhého čtvrtletí 2006, kdy činil 7,5 procenta. K nárůstu přispělo uvolnění restrikcí proti koronaviru, které výrazně zasáhly ekonomiku v loňském roce, a zejména pak zahraniční poptávka a zvýšená spotřeba domácností. "Rozvolňování protiepidemických opatření umožnilo domácnostem částečně realizovat odloženou spotřebu. Zvýšily se i výdaje domácností za služby," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

 • 30.7.2021

  Respirátory ve vnitřních prostorách budou dál povinné. Ministerstvo zdravotnictví upravilo opatření, které v úterý kvůli nedostatečnému zdůvodnění zrušil Nejvyšší správní soud. Podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) rezort doplnil zdůvodnění opatření a upřesnil podmínky, za kterých lidé nemusí respirátor případně roušku ze zdravotních důvodů nosit. Vláda také schválila dva dny placeného volna pro státní zaměstnance očkované letos proti covidu-19. Čerpat ho mohou do konce roku. Ministři podpořili i rozvolnění pravidel pro návrat dětí do 12 let z rizikových zemí.

 • 30.7.2021

  Za čtvrtek hygienici evidují 203 nových nakažených koronavirem. To je o 10 víc než před týdnem. V nemocnici je oproti minulému čtvrtku hospitalizováno o 11 osob víc, tedy 51. Za včerejšek podali lékaři přes 56 tisíc vakcín a provedli zhruba 37 tisíc PCR testů. Celkově už zdravotníci v Česku plně naočkovali přes 4 miliony a 700 tisíc lidí.

 • 29.7.2021

  Prezident Miloš Zeman doporučil poskytnout pomoc spolupracovníkům české armády v Afghánistánu. Řekl to ministrovi obrany Lubomíru Metnarovi (za ANO) při jejich nedávném setkání, informoval o tom na twitteru mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček. Jakýkoliv odklad rozhodnutí o poskytnutí pomoci může podle Zemana vést ke smrti afghánských spolupracovníků a dalších členů pomocného personálu české armády. O poskytnutí pomoci bude v pátek jednat vláda. Pomocí spolupracovníkům českých vojáků v Afghánistánu se ministři zabývali už tento týden v pondělí. Metnar dostal za úkol do pátečního zasedání zapracovat připomínky. Zeman se obává toho, že afghánským spolupracovníkům českých vojáků hrozí zavraždění postupujícím islamistickým hnutím Tálibán. "Prezident republiky se domnívá, že jakékoli odklady příslušného rozhodnutí mohou vést k tomu, že zradíme zhruba padesát pomocníků a dalších členů pomocného personálu a odsoudíme je na smrt," uvedl mluvčí Hradu.

 • 29.7.2021

  asno až polojasno, přechodně až oblačno. K večeru od jihozápadu přibývání oblačnosti a ojediněle přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší teploty 27 až 31 °C.

 • 29.7.2021

  Národní muzeum bude pokračovat v archeologickém výzkumu v Sýrii. Licenci na prodloužení mise v úterý v Damašku podepsali generální ředitel muzea Michal Lukeš a generální ředitel syrských památek a muzeí Muhammad Nazír Avad. Odborníci z Česka tak mohou další tři roky pracovat v lokalitě Tall Al-Šama na řece Nahr al-Arab, z níž pochází nálezy datované do doby bronzové až železné. Informovala o tom v tiskové zprávě Šárka Bukvajová z muzea. "Národní muzeum se za poslední léta vypracovalo mezi špičkové mezinárodní archeologické instituce. Vedle Súdánu a Alžírska pracujeme nyní i v Sýrii jako jedna z pouhých tří zemí, které zde v současnosti získaly licenci na archeologické výzkumy. Je to skutečně veliký úspěch a zároveň pocta českým archeologům," uvedl Lukeš. Muzeum získalo licenci už v roce 2019, načež vznikl česko-syrský tým. "Práce na lokalitě byla zahájena již na podzim roku 2019, ale poté spolupráci přerušila covidová krize. Nyní se v Damašku podepsalo tříleté prodloužení licence a za účasti generálního ředitele Národního muzea byly zahájeny archeologické práce na lokalitě," uvedla Bukvajová.

  V lokalitě Tall Al-Šama na řece Nahr al-Arab archeologové dosud objevili artefakty z období 2500 až 1120 před naším letopočtem. V nálezech je podle odborníků patrná blízkost multikulturní atmosféry nedalekého městského státu Ugarit. Ten dosáhl svého největšího rozsahu právě na sklonku doby bronzové. Zničen byl pravděpodobně v důsledku nájezdů mořských národů kolem roku 1200 př. n. l. V oblasti žili Chetité a Amorité.

 • 29.7.2021

  V prvním pololetí letošního roku získala Česká republika z rozpočtu Evropské unie 71 a půl miliardy korun. To je o téměř 39 miliard korun víc, než kolik do něj přispěla. Informovalo o tom ministerstvo financí. Meziročně jde o pokles o 11 miliard. Od vstupu do Unie v roce 2004 už Česko získalo z evropských prostředků o přibližně 930 miliard korun víc než do Bruselu odvedlo. Podle unijních dat je na tom Česko podobně jako další země, které spolu s ním před 17ti lety do unie vstoupily.

  Podle ministryně financí Aleny Schillerové za ANO je aktuální prioritou vlády čeprání evropských peněz z Národního plánu obnovy. Česko v něm obdrží celkem 180 miliard korun.

 • 29.7.2021

  Státní ústav pro kontrolu léčiv už druhý týden po sobě neeviduje žádné podezření na úmrtí v souvislosti s vakcínou proti covidu-19. Z víc než 10-ti milionů 190-ti tisíc dávek očkovací látky doposud existuje jen 94 podezření. Vyplývá to ze zprávy, kterou Ústav pravidelně vydává. Nežádoucí účinky, které by mohly souviset s očkováním proti koronaviru, v posledních sedmi dnech nahlásilo zhruba 250 obyvatel - nejčastěji jsou to reakce jako horečka, zimnice, únava nebo příznaky chřipky.

Pages