• 10.4.2021

  ČSSD v sobotu dokončila druhý den svého online sjezdu. Po páteční volbě vedení, ve které obhájil post předsedy vicepremiér Jan Hamáček, diskutovala strana hlavně o programu pro říjnové volby do Poslanecké sněmovny.

  Nejvíce pozornosti získala místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová, která řekla, že klíčovým prvkem sociální politiky ČSSD bude důchodová reforma. Její úřad připravil tři zákony. První počítá s rozdělením veřejného důchodového systému na dva. Z prvního by se všem vyplácel základní důchod 10.000 korun, z druhého zásluhová část podle odpracovaných let a odvodů z výdělků. Druhá norma zavádí dřívější penzi pro lidi s náročnou profesí, o rok za každých odpracovaných deset let. Třetí předloha zvyšuje důchod o 500 korun za každé vychované dítě. Znovuzvolený předseda sociální demokracie Jan Hamáček v závěru poděkoval delegátům za silný mandát pro nové vedení. V závěrečném proslovu opět ujistil straníky, že je po volbách do Sněmovny dostane.

 • 10.4.2021

  Přes den bude převážně oblačno, večer přechodně ubývání oblačnosti. Nejvyšší teploty 15 až 19 °C, při déletrvající zmenšené oblačnosti až 21 °C, v 1000 m na horách kolem 11 °C. V Čechách většinou slabý jihovýchodní až jižní vítr 1 až 4 m/s, na Moravě a ve Slezsku povane silnější vítr místy s nárazy až 70 km/h.

 • 10.4.2021

  Pracovníkům Zoo Praha se navzdory rychlé pomoci nepodařilo zachránit život gorilí samice Bikiry. První potíže u ní zaznamenali chovatelé už během čtvrtka. Gorila byla unavenější, snědla jen půl krmné dávky a nehýbala levým loktem. Veterináři se domnívali, že potíže mohou souviset s onemocněním covid-19, následné vyšetření ale ukázalo, že 25letý primát krvácí do dutiny břišní. Nepomohl ani operační zákrok.

  Bikira se narodila 12. srpna 1995 v zoologické zahradě v Amsterodamu. Do Prahy přišla z irského Belfastu. Podle ošetřovatelů byla jemná a přátelská. Její jméno ve svahilštině znamená panna.

  Gorily nížinné chová pražská zoologická zahrada od roku 1963. Jejich množení je ale v zajetí obtížné. Dosud osmičlenná skupina žije ve vlastním pavilonu v dolní části areálu zahrady, kde se také v roce 2004 narodilo vůbec první gorilí mládě v českých zoo, samička Moja.

 • 10.4.2021

  K otřesům došlo v sobotní ranních hodinách. Otřes dosáhl magnituda 3,2. Podle seismologů jde pravděpodobně o pokračování zemětřesného roje, který se projevoval už okolo Vánoc a pak v únoru. Z oblasti nejsou hlášeny materiální škody, při zemětřesení  kolem tři stupňů Richterovy stupnice lze většinou cítit záchvěvy země a otřese se i konstrukce domu.

  Oblast na západu Čech je častým svědkem seismické aktivity. Obecně je ale Česká republika ze seismického hlediska poměrně klidnou oblastí, k tektonickým jevům dochází zejména v Karlovarském kraji. Otřesy bývají hlášeny také z Moravskoslezského kraje, tam k nim dochází v rámci důlní těžařské aktivitě.

 • 10.4.2021

  Podle průzkumu společnosti Ipsos 31 procent dospělých obyvatel České republiky přibralo během pandemie na váze, častěji mladí a lidé pracující na home office. Jak uvádí deník Právo, chybí jim hlavně pohyb, který omezila celá čtvrtina české populace.

  Přitom třetím nejrizikovějším faktorem těžkého průběhu covidu-19 je obezita. Podle ředitele Ipsosu Jakuba Malého Česká republika kopíruje světový trend. V mezinárodním výzkumu Ipsos třetina světové populace přiznala, že během pandemie přibrala, pětina lidí naopak uvádí, že zhubli. V Česku úbytek hmotnosti uvádí jen 13 procent. Tento poměr je tedy u nás více negativní než v celosvětovém měřítku. Průzkum, který u nás proběhl v únoru letošního roku na více než 1000 respondentech pomocí online panelu Populace.cz a ve světě napříč třiceti zeměmi ke konci minulého roku na více než 22 tisících dotázaných, přinesl i některá nečekaná zjištění. Češi si například o sobě myslí, že méně pijí méně; 14 procent podle odpovědí snížilo spotřebu alkoholu. Českým unikátem je také náklonost k otužování. Podle průzkumu s ním začalo šest procent obyvatel. Stejné procento dotázaných se během pandemie dalo na jógu.

 • 10.4.2021

  Alespoň jednu dávku vakcíny proti onemocnění covid – 19 dostalo přes 1,34 milionu lidí, obě potřebné dávky má 692.274 obyvatel Česka, kde žije 10,7 milionu lidí. Od konce prosince, kdy se v zemi začalo očkovat, podali zdravotníci k pátečnímu večeru přesně 2,036.800 dávek. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

  Téměř 77 procent dosud podaných vakcín je od společností Pfizer/BioNTech, necelých 13 procent od AstraZeneky a víc než deset procent od firmy Moderna. Ve druhé polovině dubna by měly dorazit také první dodávky od firmy Johnson & Johnson, které stačí na rozdíl od látek ostatních výrobců podat jen jednu dávku.

  Přednostně jsou v současnosti očkovaní lidé nad 70 let, někteří chroničtí pacienti, zdravotníci, pracovníci sociálních služeb a lidé z integrovaného záchranného systému. Od pondělí se budou moci k očkování registrovat zbývající chroničtí pacienti, kteří k němu zatím neměli přístup. Od středy se budou moci hlásit i lidé starší 65 let. Nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) odhaduje, že by do konce června mohlo být naočkováno 58 procent dospělé populace.

 • 10.4.2021

  Česká republika má podle údajů webu ourworldindata.org za uplynulých 14 dní přes 62.000 nových případů nákazy novým typem koronaviru, což je 581 případů na 100.000 obyvatel a v porovnání s okolními státy zůstává na druhém místě. Ve srovnání s údaji před týdnem vykazuje Česká republika i všechny sousední země výrazný pokles, za kterým jsou ale podle všeho velikonoční svátky, kdy se obecně méně testovalo. V pátek přibylo 4791 případů covidu, což je nejmenší číslo v pracovní den od 7. prosince. Klesá i počet pacientů v nemocnicích. S covidem je hospitalizovaných nejméně lidí od poloviny února.

  Nejhorší situace je v současnosti ve středoevropském regionu v Polsku, které vykázalo za uplynulých 14 dní 807 nových případů na 100.000 obyvatel, před týdnem to byla téměř tisícovka.

 • 9.4.2021

  Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) bude o víkendu rozhodovat, zda nevrátit omezení shromažďování lidí třeba na venkovních sportovištích zpátky na dva. Od pondělí má začít platit, že se může setkat až 20 lidí venku a deset uvnitř, což se Arenbergerovi nelíbí. Řekl to vpodvečer České televizi. Stanovisko vzniklo v první polovině tohoto týdne a neměl možnost ho ovlivnit. Nyní bude záležet na rozhodnutí právníků. Pokud by se opatření měnilo, sdělil by to ministr v sobotu odpoledne. Podle pandemického zákona pak rozhodnutí musí do 48 hodin schválit vláda.

  odle pandemického zákona podle Arenbergera nelze omezovat lidi v tom, jestli jich pohromadě bude víc, nebo méně. "Nejde to. Lidé ale musí naše mimořádné opatření respektovat, dokud ho nezruší soud. On ho zrušit může," řekl ministr. Připomněl, že ministerstvo už má v datové schránce předžalobní výzvu České komory fitness. Arenberger už dnes řekl, že větší shromažďování může být riziko.

  Pozitivní trend vývoje epidemie covidu-19 podle ministra dál pokračuje, klesá i počet hospitalizací. Nevidíme ale ještě efekt Velikonoc, řekl.  Snižují se podle něj všechny ukazatele, jako jsou počty nových případů, relativní pozitivita testů nebo počet nových pacientů v nemocnicích. "Stále ale jsou ještě významné mezikrajové rozdíly," dodal ministr. Některé regiony podle něj ještě stagnují na rizikových číslech.

 • 9.4.2021

  Vicepremiér Jan Hamáček obhájil funkci předsedy vládní ČSSD. V prvním kole on-line hlasování dnešního sjezdu porazil díky 140 hlasům z 270 vyzyvatele ministra zahraničí Tomáše Petříčka a poslankyni Kateřinu Valachovou. Hamáček po zvolení řekl, že sociální demokraty čeká před sněmovními volbami šest měsíců tvrdé práce. Slíbil, že se strana pod ním udrží ve Sněmovně. Varoval před posunem do politického středu, stranu považuje za jediný demokratický levicový subjekt v Česku. Hamáček v prvním kole získal podporu 140 delegátů, Petříček obdržel 95 hlasů a Valachová 23. Všechny kandidáty odmítlo 12 účastníků sjezdu s právem hlasovat.

  Dosavadní místopředseda Petříček k vítězství Hamáčkovi poblahopřál a současně poděkoval těm, kdo věřili jeho vizi. "Změna se nepodařila. Ale mám čisté svědomí, musela jsem to zkusit. Děkuji všem za podporu," napsala na twitteru Valachová. Soupeřům poděkovala za férový souboj a zdůraznila, že zůstává v týmu sociální demokracie.

  Premiér Andrej Babiš (ANO) pogratuloval Janu Hamáčkovi ke znovuzvolení šéfem ČSSD. ČTK napsal, že čekal, že vicepremiér jeho kabinetu funkci obhájí. "ČSSD vládne od roku 1989 nejdéle ze všech politických stran. Po ostudné osmileté vládě s Andrejem Babišem je čas, aby si od vládnutí odpočinula. Potřebuje to sama, ale hlavně naše země," napsal na twitteru po gratulaci Hamáčkovi ke znovuzvolení předseda opoziční ODS Petr Fiala. "Znovuzvolenému předsedovi Janu Hamáčkovi gratuluji - straně kondoluji," uvedl bývalý předseda opoziční TOP 09 Jiří Pospíšil. Podle kritiků spolupráce ČSSD a ANO ubírá vládní angažmá sociálním demokratům hlasy.

  Hamáček se stal předsedou ČSSD v únoru 2018, o rok později ho ve funkci potvrdili delegáti znovu. Strana pod jeho vedením nezvrátila sestup preferencí a ve volbách ztrácela. V komunálních volbách v roce 2018 přišla téměř o polovinu mandátů, o rok později ztratila zastoupení v Evropském parlamentu. Loni neobhájila ani jeden z deseti mandátů v Senátu a v komoře jí zbyli jen tři zástupci, ze všech subjektů přišla také o nejvíce postů v zastupitelstvech krajů.

 • 9.4.2021

  Prezident Miloš Zeman považoval prince Philipa za jedinečnou osobnost, která svým šarmem, noblesou a intelektem reprezentovala Velkou Británii v tom nejlepším smyslu slova. Uvedl to v kondolenčním dopise, který v souvislosti s úmrtím prince zaslal britské královně a Philipově manželce Alžbětě II. Zeman královně napsal, že se o skonu vévody z Edinburghu dozvěděl s hlubokým zármutkem. Připomněl, že nedávno uplynulo 25 let od návštěvy britského královského páru v Praze, při které se s Philipem setkal. "Byla to pro mě tenkrát mimořádná čest," uvedl prezident. "Jeho celý život je svým způsobem neuvěřitelnou kronikou moderních dějin nejen Velké Británie, ale celé Evropy. Jsem přesvědčen o tom, že jeho výjimečný odkaz bude v našich srdcích žít i nadále," dodal.

  Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) odešel jeden ze symbolů novodobé britské monarchie. Petříček připomněl, že se zesnulý princ Philip dožil 99 let a po boku Alžběty stál téměř 70 let. "Jeden z domorodých kmenů žijící v souostroví Vanuatu ho dokonce uctívá jako boha. Odešel jeden ze symbolů novodobé britské monarchie," uvedl na twitteru.

Pages