• 12.6.2021

  Kajakář Jiří Prskavec vyhrál po čisté finálové jízdě úvodní závod letošního ročníku Světového poháru ve vodním slalomu v Praze. Mistr světa absolvoval pražský závod z plné olympijské přípravy. Osmadvacetiletý mělnický rodák vyhrál semifinále i finále v nejrychlejším čase a bez dotyku branky.Vít Přindiš byl na umělém kanále v Troji sedmý, Vavřinec Hradilek desátý. Jediná česká zástupkyně ve finále kajakářek Antonie Galušková skončila devátá.

 • 12.6.2021

  Na pozemcích po bývalé hnědouhelné elektrárně Tušimice Iv severních Čechách  vznikly skleníky, v nichž se pěstují rajčata. Už letos by z nich na český trh mohlo být dodáno až 6500 tun rajčat. Zemědělská firma má v plánu vybudovat další skleník a pěstovat i okurky a papriky.  Skleníky zásobuje odpadním teplem sousední elektrárna. Poptávka po české zelenině roste a má stále stoupající trend.

 • 12.6.2021

  V neděli se přechodně ochladí. Mělo by být polojasno až oblačno, na severu a severovýchodě přechodně až zataženo a ojediněle přeháňky. Nejvyšší teploty 17 až 21 °C, v 1000 m na horách kolem 12 °C, na Šumavě až 15 °C. V příštím se opět oteplí a teploty by měly vystoupat nad 30 °C.

 • 12.6.2021

  Při vzpomínkové akci položili věnce k hrobu lidických mužů premiér Andrej Babiš (ANO), vedení Senátu, Sněmovny, ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) nebo středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN). Pietní akt se kvůli koronavirové pandemii odehrál bez účasti veřejnosti v omezeném rozsahu. Na pietním aktu byl položen i věnec prezidenta republiky, hlava státu se ale nezúčastnila.

  Po položení věnců zazněla modlitba za oběti lidické tragédie a následně státní hymna. Ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík posléze účastníkům poděkoval.

  "Lidice nejsou jenom místo tragédie, ale je to obrovský symbol. Lidice nejsou jenom naše. Když se rozjedete do světa, zjistíte, že Lidice znají po celém světě," řekl novinářům předseda Poslanecké sněmovny Vondráček (ANO). "Více než 300 lidických obětí je kromě jiného také žádostí pro nás pro všechny, abychom už nikdy nepřipustili, aby se zbytečné nevinné oběti opakovaly," poznamenal předseda Senátu Vystrčil (ODS).

  Podle premiéra Babiše (ANO) si musíme připomínat zvěrstvo nacistů, zvěrstvo, co lidé dokázali. A i dneska přemýšlet o tom, proč je v naší společnosti také taková nenávist.

  Nacisté obec s 503 obyvateli vypálili 10. června 1942. Důvodem bylo podezření gestapa na spojitost místních s atentátem na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Zastřeleno bylo 173 lidických mužů. Ženy skončily v koncentračním táboře. Část dětí putovala do německých rodin na poněmčení a část do vyhlazovacího tábora v Chelmnu. Po válce se do vlasti vrátilo 143 lidických žen a 17 dětí. O opětovném vybudování obce rozhodla československá vláda. Základní kámen se položil v létě 1947.

  Zpráva o vyhlazení Lidic se dostala do celého světa. Řada míst v různých zemích se pak na počest české vesnice přejmenovala jejím jménem. Jméno Lidice nesou dodnes stovky žen po celém světě. Vzpomínka na Lidice se odehrála například i v Mexiku.

 • 12.6.2021

  V Česku se začalo očkovat proti nemoci covid-19 jako ve většině ostatních zemí EU koncem loňského prosince a celkem bylo dosud podáno 6,0436.606 dávek vakcíny. Ukončené očkování mají přes dva miliony lidí ze zhruba 8,5 milionu, kteří mají na vakcínu nárok. K očkování se mohou přihlásit lidé od 16 let, alespoň jednu dávku vakcíny dosud dostalo téměř 4,4 milionu z nich. Podle odborníků je pro navození kolektivní imunity potřeba, aby se nechalo očkovat alespoň 70 procent populace, tedy přibližně 7,5 milionu lidí.

 • 12.6.2021

  Nově fungující Úřad evropského veřejného žalobce v Lucemburku převzal kauzu střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO), v níž čeští vyšetřovatelé zkoumají, zda mohl být kvůli čerpání dotací či veřejných zakázek ze strany koncernu Agrofert spáchán trestný čin. Z Česka úřad evropského žalobce zatím převzal 12 trestních kauz týkajících se závažné hospodářské kriminality s dopadem na evropský rozpočet. Napsal to dnes server iROZHLAS.cz. Své firmy včetně Agrofertu vložil premiér do svěřenských fondů.

  Česká policie se kauzou kolem Babiše zabývá na základě širšího trestního oznámení od prosince 2019. Nyní případ dostal na starosti jeden z pověřených unijních žalobců působících v Česku. Tým vyšetřovatelů, který na případu pracuje, by měl zůstat beze změny, píše iROZHLAS.cz.

  Možným střetem zájmů českého premiéra se zabývá vedle české policie také Evropská unie. Podle auditorů Evropské komise je Babiš ve střetu zájmů, neboť ovládá svěřenecké fondy, do nichž vložil svůj majetek. Dotace ze strukturálních fondů Evropské unie v celkovém řádu stamilionů korun, které dostaly firmy z holdingu Agrofert od 9. února 2017, jsou proto podle závěru auditorů neoprávněné. Premiér i Agrofert střet zájmů odmítají.

 • 11.6.2021

  Fotbalista Slavie Ondřej Kúdela se  v pátek oficiálně odvolal k Mezinárodní sportovní arbitráži (CAS) v Lausanne proti desetizápasovému trestu od UEFA za údajnou rasistickou urážku protihráče Glena Kamary z Rangers v březnovém osmifinále Evropské ligy v Glasgow. ČTK o tom informovala právní kancelář Urban & Hejduk, která čtyřiatřicetiletého českého reprezentanta zastupuje. Kontrolní, etická a disciplinární komise UEFA v dubnu potrestala Kúdelu za incident z 87. minuty odvetného utkání osmifinále Evropské ligy v Glasgow, které Slavia vyhrála 2:0 a postoupila. Záložník Kamara poté, co mu český stoper cosi pošeptal, obvinil obránce Slavie z rasistické urážky a z toho, že ho nazval opicí. Kúdela připustil, že finského hráče tmavé pleti počastoval nevybíravě, ale rasistickou urážku popírá. Český reprezentant v květnu neuspěl s odvoláním proti trestu u odvolací komise UEFA, která potvrdila verdikt disciplinárky. Kúdela se poté po poradě s právníky rozhodl, že se s cílem očistit jméno obrátí do Lausanne.

 • 11.6.2021

  Oblačno až polojasno a ojediněle přeháňky, místy bouřky, zejména na východě. Večer od severozápadu ustávání srážek a ubývání oblačnosti. Nejvyšší teploty 23 až 27 °C.

 • 11.6.2021

  Evropská komise požaduje po České republice zhruba 2,1 miliardy korun za špatné vyměření cla při dovozu textilu a obuvi z Číny v letech 2012 až 2019. ČTK o tom informovala Celní správa ČR a informaci následně potvrdila EK. Peníze komise požaduje i po dalších státech EU kvůli tomu, že podhodnotily hodnotu dovezeného zboží z Číny. Vedlo to k nižším příjmům rozpočtu EU. Celní správa se závěry komise nesouhlasí a bude nadále o této záležitosti jednat.

  Celní poplatky tvoří přibližně 15 procent příjmů společného rozpočtu EU, z kterého je Česko dlouhodobě čistým příjemcem. Mluvčí komise ČTK sdělila, že unijní exekutiva chce žádostí, která následuje po obsáhlém vyšetřování a analýze, zajistit, aby všechny státy hradily svůj spravedlivý podíl do rozpočtu. "Nejsou to další peníze pro Brusel. Dopad těchto příspěvků na rozpočet bude neutrální, protože se jimi redukuje výše národních plateb do rozpočtu EU vypočítávaných na základě hrubého národního důchodu," uvedla mluvčí.

 • 11.6.2021

  Americký výrobce elektromobilů Tesla otevřel v Průhonicích u Prahy první centrum značky pro Českou republiku. Centrum bude na jednom místě zajišťovat prodej a dodávky nových vozů i jejich servis. Firma to  uvedla v tiskovém oznámení. Dosud fungovala v Praze prodejna značky. Tesla zároveň oznámila otevření tří nových rychlonabíjecích stanic v Lovosicích, Plzni a Kamenném Újezdě. Spolu s novými přírůstky jich je tak v ČR sedm a nabízejí 48 dobíjecích míst o napětí 480 voltů. Umožňují dobití vozu za 15 minut pro ujetí vzdálenosti přes 300 kilometrů. Tesla letos od ledna do konce května prodala v Česku 88 nových vozů. Za celý loňský rok to bylo 396 aut.

Pages