• 22.10.2021

  Za naprosto neuvěřitelnou tragédii považuje producent Petr Jákl případ, kdy americký herec Alec Baldwin při natáčení westernu Rust patrně nešťastnou náhodou zastřelil hlavní kameramanku a zranil režiséra. Jákl, který je spoluproducentem filmu, nebyl natáčení snímku osobně přítomný. Zpráva ho zastihla na zahraniční dovolené, o nešťastné události zatím nemá dostatek informací.

  Server Variety dnes uvedl, že Baldwin při natáčení zřejmě nešťastnou náhodou zastřelil hlavní kameramanku Halynu Hutchinsovou a postřelil režiséra filmu Joela Souzu. Podle vyšetřovatelů herec střílel ze zbraně, která sloužila jako rekvizita. Jákl kvůli omezením cestování kvůli covidu nebyl na natáčení v odlehlé lokaci na ranči Bonanza Creek v Novém Mexiku přítomný. "I kdybych tam ale byl, tak by nebylo možné této tragédii zabránit. Slepé náboje mají na starosti zbrojíři a plně za to odpovídají," vysvětlil producent. "Je mi strašně líto Aleca, protože zažít něco takového je nepředstavitelné," dodal.

 • 22.10.2021

  Oblačno až polojasno. Ojediněle, na horách na severu a severovýchodě místy přeháňky, nad 900 m sněhové.  Nejnižší noční teploty 6 až 2 °C. Nejvyšší denní teploty 7 až 11 °C, v 1000 m na horách kolem 3 °C.

 • 22.10.2021

  Prezidentův poradce Martin Nejedlý vrátil na ministerstvo zahraničí diplomatický pas. Vyhověl tak žádosti ministra zahraničí. Jakub Kulhánek (ČSSD) se tak rozhodl, protože je podle jeho vyjádření nepravděpodobné, že by Nejedlý pas využíval k původnímu účelu, tedy k doprovodu prezidenta na oficiální zahraniční cesty.

  Zeman je hospitalizovaný v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). Pětapadesátiletý Nejedlý je označován za jednoho z klíčových mužů Zemanova okolí. V minulosti se například účastnil Zemanova jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Letos v srpnu server Neovlivní.cz napsal, že Nejedlého sledovala Bezpečnostní informační služba (BIS). Podle serveru získávala informace k ruským kontaktům Nejedlého a jeho obchodním aktivitám.

 • 22.10.2021

  V Lucemburku protestovala nejméně tisícovka polských odborářů z organizace Solidarita (Solidarność) kvůli nedávnému rozhodnutí Soudního dvora EU ohledně uzavření hnědouhelného dolu Turów nedaleko českých hranic. Demonstranti se nejprve sešli před sídlem evropského soudu, pak se přesunuli před české velvyslanectví v Lucembursku, kde velvyslanci Vladimíru Bärtlovi předali petici. "Přijeli jsme protestovat, protože když důl zavřou, ztratíme práci, bude to znamenat úpadek pro celý region," řekl ČTK jeden z protestujících.

  Petici převzal český velvyslanec v Lucembursku Vladimír Bärtl. Stojí v ní, že nynější situace vychází ze zájmu Německa a spor vyostřují někteří čeští politici a oligarchové. Polsko a ČR by podle Solidarity měly vyřešit spor samy bez vměšování evropských institucí, které "hrají vlastní hry". Velvyslanec Bärtl ČTK sdělil, že postoj z petice pokládá za pokrytecký, jelikož to byla polská strana, kdo jednání o dopadech provozu dolu dlouhodobě blokoval.

  Soud EU v květnu předběžně nařídil pozastavit těžbu v dole Turów do rozhodnutí o stížnosti České republiky, která se na soud obrátila kvůli tomu, že provoz dolu mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v obcích v Libereckém kraji. Polská vláda těžbu odmítá přerušit, protože by to podle ní negativně dopadlo na energetickou bezpečnost země.

 • 22.10.2021

  Městský soud v Praze zrušil k 1. listopadu část opatření ministerstva zdravotnictví, podle kterého se lidé po návratu ze zemí s vysokou mírou rizika nákazy musí do doby, než budou mít negativní výsledek PCR testu, podrobit samoizolaci. Dnešní informaci serveru Česká justice ČTK potvrdil mluvčí soudu Adam Wenig. Test mohou lidé podle opatření postoupit nejdříve až pátý a nejpozději 14. den po příjezdu. Do té doby by měl být dotyčný člověk právě v samoizolaci.

  Soud v rozhodnutí uvedl, že je třeba ministerstvu poskytnout časový prostor, aby mohlo opatření upravit tak, aby nedocházelo k omezování základních lidských práv a svobod. "Zároveň však soud musel přihlížet i k tomu, že institut samoizolace představuje zcela zásadní zásah do svobody pohybu, která je zaručena Listinou základních lidských práv a svobod, který nelze bez řádného zákonného podkladu tolerovat. Z těchto důvodů soud okamžik zrušení předmětných ustanovení posunul až na den 1. listopadu 2021 od 00:00 hodin," uzavřel soud.

  Žalobkyně se obrátila na soud s návrhem na zrušení části opatření ministerstva zdravotnictví s tím, že institut samoizolace český právní řád nezná. Podle ní se samoizolace blíží trestu domácího vězení, který lze uložit pouze za spáchání trestného činu. Zákon o veřejném zdraví zná pouze termíny izolace a karantény, uvedla Česká justice.

 • 22.10.2021

  Vítr ve čtvrtek na hřebenech Krkonoš dosahoval síly orkánu. V celé republice byla ve čtvrtek nejvyšší rychlost větru naměřena na Sněžce na České poštovně, kde krátce po poledni dosáhl v nárazu rychlosti 162,4 km/h, následovala Milešovka se 131 km/h. Orkánem se označuje vítr o rychlosti nad 118 km/h. Podle meteorologů bylo větrno i v podhůří, tam dosahoval vítr síly vichřice.

  Silný vítr způsobil klientům pojišťoven tisíce škod za desítky milionů korun. Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími pojišťovnami. Jde hlavně o poškozené střechy, skleníky či auta. Další nárůst nahlášených případů očekávají po víkendu, kdy klienti zkontrolují své chaty a chalupy.

  Energetici pokračují v odstraňování závad na elektrickém vedení, které způsobil silný vítr. Většinu odběratelů se podařilo připojit k proudu už ve čtvrtek.

 • 22.10.2021

  Prezident Miloš Zeman se rozhodl udělit herečce Jiřině Bohdalové Řád bílého lva, uvádí Mladá fronta Dnes (MfD). Nejvyšší státní ocenění má obdržet také první československý kosmonaut Vladimír Remek. Deník to uvedl s odvoláním na seznam navržených kandidátů, který získal. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu řekl, že podepsal asi 30 prezidentových návrhů na udělení státních vyznamenání.

  Ocenění za hrdinství by měl získat velvyslanec v Afghánistánu Jiří Baloun. Zeman ho slíbil ocenit za jeho podíl na letošní evakuaci českých diplomatů a afghánských spolupracovníků z Kábulu. Medaili Za zásluhy by podle MfD měl získat zakladatel továrny na dorty Marlenka Gevorg Avetisjan či psychiatr Jan Cimický. Stejné ocenění může podle deníku očekávat předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása, dramaturg a člen rady ČTK Pavel Foltán, muzikant Karel Vágner, textař Pavel Žák či vinař Miloš Michlovský a in memoriam by jej měl dostat i zesnulý ekonom Michal Mejstřík.

  Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček dříve oznámil, že Zeman in memoriam udělí medaili Za hrdinství štábní praporčici Michaele Tiché, která zemřela na zahraniční misi na Sinaji po pádu vrtulníku. Oceněn bude i další tragicky zesnulý, zakladatel a většinový vlastník finanční skupiny PPF Petr Kellner.

  Státní vyznamenání se tradičně udělují při příležitosti státního svátku 28. října. Loni bylo slavnostní předávání odloženo kvůli epidemii nového koronaviru, Hrad pouze zveřejnil seznam laureátů. Předávání státních vyznamenání se 28. října zřejmě nebude konat ani letos. Vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář ve čtvrtek oznámil, že pokud se prezident nerozhodne jinak, bude ceremoniál odložen na pozdější termín. Zeman je od 10. října hospitalizovaný v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN).

 • 22.10.2021

  Denní nárůst počtu případů nemoci covid-19 v Česku potřetí v tomto týdnu dosáhl nejvyšší hodnoty od konce dubna. Ve čtvrtek přibylo 3638 nakažených, což je o 2102 více než před týdnem. Stejně se zvyšují počty hospitalizovaných s covidem. Ke čtvrtku vystoupaly na 771 lidí, ve vážném stavu je 119. Také úmrtí nemocných přibývá. Za uplynulých sedm dní zemřelo podle ministerstva 58 lidí s covidem-19, zatímco za celé září bylo zaznamenáno 44 úmrtí a za srpen 27.

  Spolu s denními nárůsty počtů nakažených stoupá i takzvané incidenční číslo, tedy počet nově nakažených za sedm dní na 100.000 obyvatel. K dnešku toto číslo, používané státem pro určování protiepidemických opatření, stouplo ze čtvrtečních 134 na 154 případů nákazy. V pondělí přitom bylo incidenční číslo ještě pod stovkou, na 90 případech.

  Reprodukční číslo, ukazující rychlost šíření nemoci covid-19, je aktuálně v Česku nejvyšší nejméně od začátku loňského října. K dnešku stouplo ze čtvrteční hodnoty 1,65 na 1,79.  Tzv. reprodukční číslo uvádí, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný. Dnešní hodnota čísla překonala všechny předchozí nejméně od 1. října 2020.

 • 22.10.2021

  Thajsko umožní od 1. listopadu zahraničním turistům ze 46 zemí návštěvu země bez nutnosti karantény. Musí se ovšem prokázat certifikátem o dokončeném očkování, uvedla agentura Reuters. Na seznamu povolených zemí, který thajská vláda zveřejnila, je i Česká republika, sousední Rakousko či Německo.

  Thajsko umožní turistům návštěvu Bangkoku a dalších oblíbených oblastí jako jsou Čchíengmaj, Krabí, Pattája či Pchanggá. Již v červenci byly očkovaným návštěvníkům zpřístupněny bez karantény ostrovy Pchúket a Samui.

 • 22.10.2021

  Americký spisovatel Dan Brown se dnes na svém vystoupení v pražském Obecním domě představil jako knižní autor, skladatel i klavírista. Český národní symfonický orchestr (ČNSO) za vedení Kryštofa Marka uvedl jeho skladbu Wild Symphony, kterou Brown prokládal recitací básní z jeho stejnojmenné knihy pro děti i dospělé. Českou verzi textu přečetla herečka Markéta Děrgelová. Na závěr Brown zasedl za klavír, aby zahrál skladbu, kterou složil ve svém mládí, a ČNSO zahrál jeho novou kompozici Dragon.

  Zaplněné hlediště, v němž bylo mnoho rodičů s dětmi, přivítalo autora bestselleru Šifra mistra Leonarda bouřlivým potleskem. Z jeho knihy Wild Symphony si divácí poslechli příběhy Maestra Myšáka a jeho zvířecími přáteli. Kniha nabízí zvláštní formát založený na ilustrované obrázkové publikaci kombinované s možností poslechu na základě získané aplikace cestou QR kódu. Udělat z knihy koncert byl Brownův nápad.

Pages