• 22.9.2021

  Česká televize i Český rozhlas začaly od středy vysílat předvolební spoty stran a hnutí kandidujících v letošních sněmovních volbách. Prostor v každém z bloků dostalo všech 22 kandidujících uskupení. Možnost oslovit voliče přes televizní obrazovku nevyužili jen Senioři 21. ANO svůj příspěvek v ČT zahájilo animovanými záběry z demonstrace za nižší důchody, zdanění bytů a příliv migrantů, což přisuzuje Pirátům. "Tohle fakt ne. Budu vás bránit před chaosem těchhle šílenců," sliboval šéf vládnoucího hnutí Andrej Babiš. Piráti v koalici se Starosty v dynamicky pojatém klipu volali po ukončení vlády chaosu. "Zbavme se pijavic, co naši zemi okrádají o budoucnost," vybízel předseda Pirátů Ivan Bartoš. KSČM se ve svém spotu o pěti programových prioritách vymezila proti koalici Spolu, kterou tvoří ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Lídr Spolu a předseda ODS Petr Fiala apeloval na nutnost změn a návrat slušnosti. "Máme na to vyhrát nad nevraživostí a nedůvěrou," uvedl. Vládní ČSSD ve svém klipu připomínala svůj podíl na zvyšování důchodů a propagovala předsedu a ministra vnitra Jana Hamáčka. Podobně Trikolóra, která kandiduje ve spojení se Soukromníky a Svobodnými, klip pojala jako propagaci své předsedkyně Zuzany Majerové Zahradníkové. Na přírodu zaměřený spot Zelených se odlišoval tím, že v něm vystupovaly hlavně děti jako symbol budoucnosti.

  Protestní strany jako SPD, Volný blok nebo Otevřeme Česko normálnímu životu využily záběry ze svých shromáždění. Hnutí Přísaha a komunisté zase střídání barevných a černobílých záběrů. Strany Moravané a Volte Pravý blok pojaly svůj příspěvek jako powerpointovou prezentaci. Moravské zemské hnutí volalo po obnově zemského zřízení, strana Koruna česká po obnově monarchie.

  Strany, hnutí a jejich koalice mají prostor ve vysílání obou veřejnoprávních médií stanoven zákonem. Mohou tohoto času využít k představení svého programu a kandidátů. Do povědomí tak mohou proniknout i seskupení, která nemají finance na nákladnější formy kampaně.

 • 22.9.2021

  Většinou polojasno, večer od severu přibývání oblačnosti a ojediněle přeháňky. Nejvyšší teploty 18 až 22 °C, v 1000 m na horách kolem 13 °C, na Šumavě až 16 °C.

 • 22.9.2021

  Česko předobjednalo vakcínu proti koronaviru pro 700 tisíc dětí ve věku od 5 do 11 let. Českému rozhlasu to potvrdilo ministerstvo zdravotnictví. Z očkovací látky od firem Pfizer a BioNTech se má dětem podávat jen třetinová dávka. Vakcína zatím není schválená, výrobce už ale zveřejnil první částečné výsledky klinických studí. Ty podle Daniela Dražana z České vakcinologické společnosti ukazují na to, že vakcína i u takto malých dětí funguje a je bezpečná.  Plnohodnotná data z testů, do kterých se zapojilo 2300 dětí, výrobce předá lékovým regulátorům. Pokud vakcína dostane všechna povolení, mohlo by se s ní podle Dražana v Česku začít očkovat do konce roku.

 • 22.9.2021

  Útokem na vesnici obsazenou nepřítelem ve středu ve vojenském újezdu Libavá vyvrcholilo velitelsko-štábní cvičení pozemních sil Czech Lion 2021. Zapojilo se do něj 1200 vojáků s 250 kusy techniky včetně bojových vozidel pěchoty a tanků. Vojáky dnes při útoku podpořily bitevní vrtulníky Mi-24 a stíhací letouny Gripen. Největší letošní cvičení pozemních sil po pauze způsobené pandemií koronaviru si pochvalovali velitelé i vojáci, z nichž mnozí v předchozích měsících vyměnili vojenská cvičiště za domovy pro seniory či nemocnice, kde pomáhali zajišťovat péči o lidi s nemocí covid-19.

 • 22.9.2021

  Při rozhodování o tom, který lék bude pacientům hrazen ze zdravotního pojištění, se bude od ledna posuzovat také to, jaký vliv má lék na kvalitu života pacienta a jeho rodiny. Tedy například to, zda díky léku nemocný už nebude potřebovat nepřetržitou péči či bude moct studovat a pracovat. Informovali o tom zástupci ministerstva, zdravotních pojišťoven, pacientů, SÚKL a farmaceutických společností. Podle novely zákona o veřejném zdravotním pojištění do procesu posouzení vstoupí nově poradní orgán ministerstva zdravotnictví, v kterém budou mít své zástupce také pacienti. Stanovisko tohoto orgánu pak bude závazné pro Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), který o úhradě rozhoduje. Změna by se měla týkat především léků na vzácná onemocnění. Novelu schválil Parlament, čeká na podpis prezidenta.

 • 22.9.2021

  Z kumulovaného dluhu státního rozpočtu 665,5 miliardy Kč v období od ledna 2020 do srpna 2021 činila vládní podpora podnikatelů zasažených pandemií koronaviru 185,3 miliardy Kč. Vyplývá to z výpočtů Hospodářské komory, které na předvolební debatě představil její tajemník Tomáš Vrbík. Poučením pro příště by podle něj mělo být to, že pomoc z veřejných rozpočtů může být klidně nižší, ale rychlejší a méně administrativně náročná.

 • 22.9.2021

  Do českého hlavního města se v příštím roce sjedou skauti ze střední Evropy. Central European Jamboree se uskuteční od 2. do 12. srpna 2022 v areálu Výstaviště Praha v Bubenči. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman. Začátkem letošního září pražští radní schválili memorandum o vzájemné spolupráci při organizaci Central European Jamboree 2022 mezi Prahou a organizací Junák – český skaut. První setkání skautů a skautek ze střední Evropy se v Praze uskutečnilo už v roce 1931. "Skauting vychovává děti a mládež v duchu hodnot, které jsou univerzálně platné a neměnné. V duchu hodnot, o které se můžeme opřít v každé době. Skautské hnutí má také nezpochybnitelné zásluhy při vzniku republiky, při boji proti fašismu a nakonec i v boji proti komunistické diktatuře. A skvělou práci dělají skautky a skauti i teď, pomáhali během pandemie a nabádají děti a mládež k aktivnímu trávení volného času," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Středoevropské jamboree je mezinárodní skautská akce zemí Visegrádské čtyřky, tedy ČR, Slovenska, Polska a Maďarska. Koná se každé dva roky v jedné z pořadatelských zemí. Pravidelně se však akce účastní skauti z celé Evropy.

 • 22.9.2021

  Pohledávky britské banky Citibank  za víc než 10 miliard korun vůči těžební společnosti OKD jsou oprávněné. Dnes ((22. 9.)) o tom opět rozhodl Insolvenční soud v Ostravě. Rozsudek ale není pravomocný. Ostravský soud o pohledávkách rozhodl už v roce 2019, proti tomu se ale insolvenční správce OKD i státní zástupce odvolali. Vrchní soud loni rozhodnutí zrušil.

 • 22.9.2021

  Česká pošta přišla kvůli pandemii koronaviru o 779 milionů korun. Uvedl to ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Podle něj je pošta jediným velkým subjektem, který zatím od státu nedostal žádné kompenzace. "Nepřijde mi férové, aby Česká pošta byla opět jediným otloukánkem, který to zaplatí ze svého. Ve finále se to dotkne samotných zaměstnanců," řekl ministr. Dodal, že už několikrát inicioval jednání o kompenzacích s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO), zatím však bez výsledku. Schillerová podle Hamáčka nabídla první termín jednání až po volbách do Sněmovny. Hamáček bude chtít o kompenzacích jednat i s ministrem průmyslu, obchodu a dopravy Karlem Havlíčkem (za ANO). Ministr vnitar také označil situaci ve firmě za stabilní, jednání mezi vedením a odbory podle něj fungují. Hrozbu stávky, kterou na konec měsíce ohlásily menší odborové organizace, označil za bezdůvodnou.

 • 22.9.2021

  Prezident Miloš Zeman byl ve středu dopoledne propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze. Podle prezidentova mluvčího byl jeho devítidenní pobyt rekondiční. Lékaři ho v prvních dnech podrobili několika vyšetřením, život ohrožující problémy podle mluvčího nenalezli. Zjistili, že trpí mírným vyčerpáním a dehydratací, dostával proto infuze. Prezidentův pobyt v nemocnici byl zatím nejdelší za dobu, co je ve funkci. Prezidenta vyvezl z pavilonu, kde byl hospitalizovaný, jeden ze členů jeho ochranky. Doprovázela ho také jeho manželka Ivana Zemanová, šéf hradního protokolu Vladimír Kruliš a tajemník prezidenta Jaroslav Hlinovský. Čekajícím novinářům Miloš Zeman hned ve dveřích zamával a na dotaz, jak se cítí, odpověděl, že včera mu ještě lékaři dali infuze draslíku.

  Zeman z nemocnice zamířil do Lán, kde měl naplánovaných několik schůzek. Setkal se s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO). "Působil na mě velmi dobře, hlava mu myslela. Bylo vidět, že reaguje na všechny věci, ptal se aktivně," uvedla ministryně, která prezidentovi podle svých slov nechala balík podkladů a grafů, které si chce Zeman prostudovat. Odpoledne se hlava státu sešla s předsedy ODS Petrem Fialou a SPD Tomiem Okamurou.

Pages