• 3.3.2021

  Zaměstnanci státní správy by se měli od 10. března nechávat povinně testovat na koronavirus. Českému rozhlasu to potvrdil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Návrh se chystá předložit vládě. Státní zaměstnanci se budou testovat buď antigenním testem nebo samotestem. "Na základě toho, že se nám podařilo dobře rozjet obrovskou logistickou akci a zapojili jsme podniky do povinného testování, a dále na základě potvrzených dodávek samotestů na příští týden jsem jednal s premiérem, který podporuje, abychom na vládě navrhli povinné testování pro státní zaměstnance od 10. března," uvedl Havlíček.

  Povinné testování ve středu začalo v podnicích nad 250 zaměstnanců. Firmy ho musejí u všech pracovníků dokončit do 12. března. Společnosti s 50 až 249 zaměstnanci mají povinné testování zahájit v pátek a dokončit ho 15. března.

 • 3.3.2021

  Zpočátku polojasno až oblačno, místy mlhy. Během dne oblačno až zataženo a místy déšť nebo přeháňky. Nejvyšší teploty 11 až 15 °C, při déletrvající mlze nebo nízké oblačnosti kolem 6 °C, v 1000 mna horách kolem 7 °C.

 • 3.3.2021

  Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) připravuje rozhodnutí, kterým vláda do péče o pacienty s covidem zapojí více zdravotnických zařízení. ČTK to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). K zapojení například plastických chirurgií, hospiců či lázní vyzvalo kabinet uskupení Spolu. Opoziční expertní tým vyzval vládu, aby ihned zasedla a zmobilizovala veškerá zdravotnická zařízení, jež by se mohla zapojit do léčby pacientů s koronavirem.

 • 3.3.2021

  Posádka expedice Tatra kolem světa 2 odstartovala ve středu druhou etapu. Tým po poledni středoevropského času vyrazil z Džibuti, hlavního města Džibutska, míří do Etiopie. Cestovatelé chtějí projet 11 afrických zemí. Začátek cesty přenášel tým na sociálních sítích. Posádku nyní tvoří 13 lidí, včetně cestovatele Stanislava Synka. Synek se zúčastnil původní expedice Tatra kolem světa. Tým nejdříve projede Džibutsko a Etiopii. Později chce posádka se speciálně upravenou Tatrou T 815 4x4 navštívit například Keňu, Ugandu, Tanzanii, Malawi, Zambii, Botswanu, Namibii či Jihoafrickou republiku. Z jihu kontinentu by pak měla Tatra, přezdívaná Trajda, odplout do Jižní Ameriky. Složení osazenstva Tatry bude proměnlivé. Různých částí cesty se například účastní i zájemci z řad veřejnosti.

 • 3.3.2021

  Digitalizace rukopisů uložených v trezorech Národní knihovny v pražském Klementinu přinesla unikátní objev. Kodex z 15. století v sobě ukrývá vzácný fragment šesti dvojhlasých skladeb, zkomponovaných ve 13. století v okruhu pařížské katedrály Notre-Dame. Národní knihovna o tom informovala na svém webu. Podle odborníků jde o nález, který významně dokreslí obraz dějin evropské středověké hudby. "Tento repertoár zahrnoval skladby komponované pro dva až čtyři hlasy, které poprvé v historii evropské hudby pracovaly s pravidelným rytmem, notovým zápisem. Jejich provádění vyžadovalo špičkové interprety," uvádí se v tiskové zprávě. Podle docentky Hany Vlhové-Wörner je význam tohoto objevu pro hudbu středověkých Čech a Evropy nedocenitelný. "Pro české dějiny se jedná o první skutečný doklad této hudby vůbec. Možný raný kontakt Čech s touto hudbou vnáší zcela nové světlo na hudební kulturu v době posledních Přemyslovců a z pohledu tohoto repertoáru bude nutno znovu studovat a přehodnotit hudební doklady z první poloviny 14. století,“ uvedla. Na zlomky upozornil v polovině února Dominique Gatté ze Štrasburku, který se systematicky věnuje evidenci fragmentů v nově digitalizovaných rukopisech z evropských fondů

 • 3.3.2021

  Pozemky po celé České republice nebo opevnění z období první republiky ministerstvo obrany opět nabízí veřejnosti ke koupi. V nabídce je celkem 37 nemovitostí, jejich kompletní seznam je zveřejněn na webových stránkách odboru nakládání s nepotřebným majetkem. Obrana za ně požaduje dohromady minimálně 12,3 milionu korun. Prodává třeba dva pozemky nedaleko Lešan nad Sázavou, pět souvislých pozemků na severovýchodním okraji Kolína, pozemky s rybníkem nedaleko obce Vítězná u Dvora Králové nebo pozemek u Žatce na jižním okraji průmyslové zóny Triangle. Další pozemky ministerstvo nabízí i v Praze a na dalších místech Česka. Součástí nabídky je také osm objektů bývalého pohraničního opevnění, většinou takzvaných řopíků, tedy bunkrů lehkého opevnění. V opavské části Jaktař ministerstvo nabízí objekt těžkého opevnění.

  Obrana se zbavuje nepotřebných nemovitostí každoročně. V nabídkách převládají pozemky nebo bunkry opevnění z období první republiky.

 • 3.3.2021

  Dodavatelé hlásí enormní zájem o antigenní testy na koronavirus, odůvodňují ho především startem povinného testování ve firmách. Testů podle nich bude dostatek, na cestě do Česka jsou miliony kusů. ČTK to řekli zástupci společností nabízející schválené antigenní testy, pro které vydalo ministerstvo výjimku pro samotestování. Ministerstvo průmyslu a obchodu v pondělí uvedlo, že schválení dodavatelé testů pro samotestování měli o víkendu ve skladech asi pět milionu testů, tento týden by měli mít k dispozici dalších pět až osm milionů.

 • 3.3.2021

  Česká republika má dojednaných 19 míst pro české pacienty s covidem-19 v Německu. Po zasedání Ústředního krizového štábu to řekl ministr vnitra a šéf štábu Jan Hamáček (ČSSD). Dvacítku míst včetně přepravy vlastním letadlem nabízí Švýcarsko, jedná se i s Polskem, doplnil Hamáček. Německo podle Hamáčka nabízí celkově několik desítek míst pro covidové pacienty z ČR. "Detaily sdělí ministerstvo zdravotnictví. Probíhají jednání s polskou stranou, tam byla kvóta kolem 200 lůžek, o které mluvila polská strana," uvedl Hamáček. Detaily se podle něj řeší i ohledně švýcarské nabídky. Při výběru pacientů pro převoz do zahraničních nemocnic bude podle Hamáčka rozhodující vytíženost a lokalita české nemocnice a zdravotní stav.

 • 3.3.2021

  Odborníci odhadují, že by dnes mohlo přibýt dalších 20.000 případů lidí nakažených novým typem koronaviru. Na tiskové konferenci po dnešním jednání Ústředního krizového štábu to řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Čísla jsou podle něj alarmující a ukazují, že nově přijatá vládní opatření proti šíření nákazy byla nutná. Lidé podle něj nařízení respektují a pokud to tři týdny vydrží, mohlo by Česko pocítit změnu. "Ta čísla, která se objevují v posledních dnech, lze označit za rekordní," uvedl ministr. Hamáček ale také poděkoval lidem za to, že dodržují nová opatření. Hranice okresů lze od počátku března překročit jen kvůli cestě do práce, k lékaři nebo na úřad. Policisté podle policejního prezidenta Jana Švejdara provedli už zhruba 100.000 kontrol. Problémy podle něj nebyly. Podle Hamáčka je brzy hodnotit, zda se snížila mobilita, ukázalo se však, že byla opatření nutná. "Já věřím, že tím dosáhneme toho, co chceme - poklesu nově nakažených a nově hospitalizovaných," dodal.

 • 3.3.2021

  Obce loni hospodařily s přebytkem 19 miliard korun. A to i přes dopady pandemie koronaviru. Kraje oproti tomu vykázaly ztrátu přes 5 miliard korun. Na webu o tom informovalo ministerstvo financí. Celkově tak hospodaření územních rozpočtů skončilo za loňský rok s přebytkem 14 miliard korun. O rok dříve to bylo 31 miliard 700 milionů korun.

  Celkové příjmy obcí a krajů loni vzrostly o víc než 32 miliard korun na 626 miliard korun. Mohly za to především transfery ze státního rozpočtu. Naopak příjmy z daní klesly o zhruba 18 a půl miliardy korun na 301 miliard korun.

Pages