• 30.11.2023

  Koncert britského zpěváka Eda Sheerana, který bude 27. července 2024 na letišti v Hradci Králové, je vyprodaný. Produkční společnost proto přidala druhý samostatný koncert, a to o den později 28. července. Jako speciální host vystoupí britský písničkář Calum Scott. ČTK o tom informovala Anna Vašátková ze spolupořádající agentury Ameba Production. Dvaatřicetiletý zpěvák, skladatel a textař Ed Sheeran je považovaný za jednu z nejvýraznějších osobností současné popové hudební scény, získal několik cen Grammy, Brit Award a dalších prestižních cen. Ke také nostitelem Řádu britského impéria, který získal za své aktivity v hudbě a charitě. Naposledy Sheeran vystoupil v ČR v roce 2019 na letišti v pražských Letňanech. Oba královéhradecké koncerty se uskuteční v multifunkčním Parku 360 v areálu bývalého vojenského letiště v rámci Sheeranova turné nazvaném Mathematics tour. Park 360 disponuje 70 hektary prostoru, každoročně jsou tam desítky akcí od festivalů, teambuildingů přes veletrhy či konference.

 • 30.11.2023

  Ústavnímu soudu důvěřují asi tři pětiny lidí, prezidentovi Petru Pavlovi pak 52 procent Čechů. Důvěra lidí v Ústavní soud v posledních letech mírně oslabila, důvěra v hlavu státu poklesla od letošního května o pět procentních bodů. Ostatním ústavním institucím věří třetina či méně lidí. Vyplývá to z listopadového průzkumu agentury STEM, která výsledky poskytla ČTK. Ústavnímu soudu nyní věří 59 procent dotázaných, před dvěma lety se ale soud těšil důvěře 60 procent lidí a před třemi lety 67 procent lidí. S letošním nástupem Petra Pavla do funkce se podle průzkumu STEM výrazně zvýšila důvěryhodnost prezidenta. Zatímco v letech 2021 a 2022 důvěřovalo prezidentovi 34 a 37 procent respondentů, letos v květnu to bylo 59 procent. Od května se důvěra snížila o pět procentních bodů. Senátu nyní věří 32 procent lidí, Poslanecké sněmovně 29 procent a členům vlády 21 procent lidí. Podle průzkum je míra důvěry českých občanů v politické instituce s výjimkou prezidenta tradičně velmi nízká.

 • 30.11.2023

  Česko čeká výrazné stárnutí. Do poloviny století by mohl počet lidí nad 65 let vzrůst z 2,2 milionu na 3,1 milionu. Podíl se dostane z pětiny na 30 procent. Přibýt by mělo hlavně osob nad 85 let. Dětí a lidí v aktivním věku by mělo naopak ubývat. Postupné vymírání by měla přibrzdit migrace z ciziny, mírnému úbytku obyvatel ale nezabrání. Do 50. let by tak počet obyvatel mohl klesnout z 10,83 milionu na 10,69 milionu. Výsledky nové demografické projekce s vývojem do roku 2101 představili na tiskové konferenci šéf Českého statistického úřadu (ČSÚ) Marek Rojíček a demografka Michaela Němečková. Projekci statistici připravují pravidelně každých pět let. Zahrnuje tři varianty možného vývoje - pesimistickou, střední a optimistickou. Na tiskové konferenci ČSÚ představil střední model, který považuje za nejpravděpodobnější.

 • 30.11.2023

  Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním aplikace WeChat, za kterou stojí čínská firma. Aplikace podle NÚKIB sbírá značný objem dat, která by mohla sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků či k vydírání. Kybernetický úřad o tom informoval na webu. WeChat ve světě používá přibližně 1,3 miliardy aktivních uživatelů. Nejvíce oblíbená je v Číně a v zemích s početnějšími čínskými komunitami. V České republice ji podle NÚKIB používá zhruba 40.000 lidí, jde ale často o exponované osoby, například diplomaty, obchodníky, akademiky nebo čínské disidenty. Právě jejich citlivá data získaná prostřednictvím WeChat by podle NÚKIB mohla být v budoucnu zneužita například k vydírání.

 • 30.11.2023

  Česko je v cenách energií zhruba v polovině mezi zeměmi Evropské unie. Vyplývá to z dat Evropského statistického úřadu Eurostat. České domácnosti odebíraly elektřinu v letošním roce průměrně za 6 korun a 41 haléřů za kilowathodinu, což je jedenáctá nejvyšší cena mezi státy EU. V cenách plynu je Česká republika na čtrnáctém místě s 2 korunami a 28 haléři za kilowathodinu. Nejvyšší ceny energií v Evropě mají hlavně Nizozemsko, Irsko a Lucembursko. Nejnižší naopak Maďarsko a Polsko.

  Podle premiéra Petra Fialy (ODS) celkové ceny energií příští rok rozhodně neporostou o desítky procent. Řekl to ve Sněmovně v souvislosti s očekávaným zvýšením ceny regulované části od příštího roku. Výjimkou mohou být podle premiéra odběratelé, kteří mají fixované ceny z doby před energetickou krizí. Plošná pomoc státu odběratelům byla od počátku časově ohraničená, upozornil Fiala. S nynější stabilizací situace v tržní, neregulované složce ceny energií je podle něho nutný přechod k cílené pomoci. Energetický regulační úřad dnes oznámí definitivní podobu cen regulované složky energií pro příští rok.

 • 30.11.2023

  Celkové ceny energií rozhodně neporostou o desítky procent, řekl ve Sněmovně premiér Petr Fiala (ODS) v souvislosti s očekávaným zvýšením ceny regulované části od příštího roku. Výjimkou mohou být podle premiéra odběratelé, kteří mají fixované ceny z doby před energetickou krizí. Plošná pomoc státu odběratelům byla od počátku časově ohraničená, upozornil Fiala. S nynější stabilizací situace v tržní, neregulované složce ceny energií je podle něho nutný přechod k cílené pomoci. Energetický regulační úřad dnes oznámí definitivní podobu cen regulované složky energií pro příští rok. Původní návrh úřadu počítal s meziročním růstem pro domácnosti o 71 procent a u plynu o 39 procent. To by znamenalo, že by si spotřebitelé v příštím roce za regulovanou složku elektřiny připlatili tisíce korun. Fiala očekává, že úřad původní návrh upraví "správným směrem". Poznamenal však, že návrat k předkrizovým cenám energií nyní není možný. "Návrat k těm cenám, které tady byly, v nějakém krátkém čase očekávat nemůžeme," řekl Fiala.

 • 30.11.2023

  Vysoce rizikově se při půjčování peněz chová jedenáct procent Čechů, před rokem to bylo deset procent. Vyplývá to z průzkumu České bankovní asociace a agentury Ipsos, do kterého se zapojilo tisíc respondentů. Podle něj zároveň od minulého roku stoupl počet lidí, kteří se při půjčování peněz chovají zodpovědně a to na 42 procent z původních 33.  Zadlužují se zejména lidé ve středním věku s nižším vzděláním. Nejzodpovědněji se naopak chovají mladí lidé do 26 let a senioři s maturitou nebo vyšší vzděláním. Lidé si v minulosti nejčastěji půjčovali na praktické věci, jako jsou automobily a motocykly, rekonstrukce bytů nebo spotřební elektronika. Naopak nikdy by si nejčastěji nepůjčili na zážitky nebo dovolenou. Odmítlo to 72 procent oslovených.

 • 30.11.2023

  Někdejší americký ministr zahraničí a bezpečnostní poradce dvojice amerických prezidentů Henry Kissinger, který zemřel ve středu ve věku 100 let, svým realistickým přístupem ovlivnil celé generace diplomatů a analytiků. Na síti X to napsal premiér Petr Fiala (ODS). „Henry Kissinger byl významným politikem a diplomatem 20. století, ale také mimořádným a inspirativním teoretikem politiky, který svým realistickým přístupem ovlivnil celé generace diplomatů a analytiků,“ uvedl Fiala. Doplnil, že nedávno přečetl Kissingerovu knihu Umění politické strategie. „Byl inspirativní až do své stovky, požehnaného věku, v němž nás opustil. Čest jeho památce,“ dodal Fiala. Podle ministra zahraničních věcí Jana Lipavského (Piráti) formoval Kissingerův přínos diplomacii světovou scénu. „Před pár měsíci mi Henry Kissinger napsal, že pozorně sleduje úsilí Česka v evropském příběhu. Jeho přínos diplomacii nesporně formoval světovou scénu a o jeho odkazu se bude mluvit ještě dlouhá léta. Upřímnou soustrast blízkým,“ napsal šéf české diplomacie na sítí X.

  Zásadní roli měl Kissinger třeba při sbližování Spojených států a Číny v 70. a 80. letech minulého století. Podílel se také na vyjednáváních o ukončení války ve Vietnamu. Za to dostal v roce 1973 Nobelovu cenu za mír.

 • 30.11.2023

  Baťův kanál, který byl otevřen pro nákladní dopravu před 85 lety, je dnes turistickou atrakcí, do které stát prostřednictvím Povodí Moravy a Ředitelství vodních cest ČR každoročně investuje desítky až stovky milionů korun. Díky tomu se stal v posledních letech velmi vyhledávaným cílem. Podle odhadů obecně prospěšné společnosti Baťův kanál se počet návštěvníků na kanále pohybuje ročně okolo 85 tisíc lidí, kteří se po něm plaví na loďkách i moderních hausbótech. V současnosti je splavných 54 kilometrů z Otrokovic do slovenské Skalice, ale v roce 2027 se má celková splavná délka prodloužit na 72 kilometrů z Kroměříže až do Hodonína. V Hodoníně a v Kroměříži vzniknou kapacitní moderní přístavy, doplutí ze současných koncových přístavů umožní nové plavební komory.

 • 30.11.2023

  Oddlužovací akci s názvem Milostivé léto 3 využilo zhruba 20 tisíc dlužníků. Vyplývá to ze statistik České správy sociálního zabezpečení a Finanční správy. U první jmenované mohli žádat lidé a firmy o odpuštění penále u dluhů na sociálním pojištění, ozvalo se jich necelých 15 tisíc. Finanční správu mohli zase žádat pouze fyzické osoby a těch bylo 5 650. Milostivého léta se mohli zúčastnit lidé a firmy s neuhrazeným pojistným splatným před 1. říjnem loňského roku. Těm - v případě splacení původní dlužné částky - úřad odpustil penále a exekuční náklady. Zhruba 190 tisícům lidí a firem úřad odpustil penále automaticky, jednalo se o menší částky.

Pages