• 12.8.2022

  Na mezinárodním filmovém festivalu v Locarnu měl dnes premiéru nový film režisérky Terezy Nvotové Světlonoc. Snímek soutěží o jednu z hlavních cen v sekci Concorso Cineasti del presente (Současná kinematografie). Do českých kin film přijde 6. října. Festival, který končí v sobotu, uvádí ještě další dva české snímky.

  Světlonoc je magické drama s prvky mystery a hororu. Film vypráví o Šarlotě, která se vrací do rodné vesnice hluboko ve slovenských horách. Před lety odtud za nejasných okolností utekla. Její návrat v místních vzbuzuje podezření, protože ji po celý čas považovali za mrtvou. Bojí se, že svým příchodem probudí čarodějnici, která podle legend straší v okolních lesích. Světonoc se podle tvůrců snaží bořit mýty a konvence týkající se ženství, upozorňuje i na genderové a rasové stereotypy a zkoumá strach z jinakosti.

 • 12.8.2022

  Použití donucovacích prostředků v Českém Krumlově proti ženě, která na mítinku hnutí ANO minulý týden napadla policistu, bylo podle policejního prezidenta Martina Vondráška oprávněné. Policie ale podle něj na shromáždění nezvládla koordinaci hlídek, velitelé porušili taktiku. Vyplývá to z prověřování Úřadu vnitřní kontroly policejního prezidia, řekl dnes Vondrášek novinářům. Kriminalistům vyčítá, že před zásahem neprokázali příslušnost k policii, čímž porušili paragraf 12 zákona o policii.

  Kritiku si vysloužil zásah neuniformovaných policistů proti ženě, kterou odvezli v neoznačeném autě na služebnu. "Když naši kolegové odcházeli k služebnímu vozidlu, přistoupila k jednomu z nich žena, bez varování mu dala facku, způsobila mu kromě jiného tržné zranění. Následovalo použití mírnějších donucovacích prostředků a okamžité prokázání příslušnosti k policii," popsal událost Vondrášek. Co se týče omezení osobní svobody ženy, trvalo podle něj 55 minut. "Propuštění po 55 minutách a oznámení přestupku příslušnému správnímu orgánu. Opět za mě naprosto správný postup," dodal policejní prezident. Žena v rozhovoru s novináři uvedla, že do ní muž na mítinku několikrát strkal a proto mu dala facku. Nevěděla, že je policista.

 • 12.8.2022

  Zpočátku skoro jasno až polojasno, od severovýchodu postupně oblačno až zataženo a na většině území občasný déšť, přeháňky, ojediněle i bouřky. Nejnižší noční teploty 15 až 11 °C, na jihozápadě až 9 °C. Nejvyšší denní teploty 21 až 25 °C, při déletrvajícím slunečním svitu, zejména na západě a na jihovýchodě území až 28 °C, v 1000 m na horách kolem 17 °C.

 • 12.8.2022

  Češi se ve velkém chytají cestovat i na podzim a zimě. Prodeje zájezdů u některých cestovních kanceláří (CK) převyšují předcovidový rok 2019. Lidé plánují tradičně vyrazit do Egypta, ale i do exotických destinací jako na Kapverdské ostrovy, Zanzibar nebo do Dominikánské republiky. CK sledují zájem už také o lyžařské zájezdy, vyplývá z ankety ČTK.

  Čedok zveřejnil nabídku na zimní sezonu už během dubna, prodej spustil podle své mluvčí Kateřiny Pavlíkové první na trhu. Prodeje v případě exotických zemí přesahují 50 procent ve srovnání s rokem 2019. "Klienti volí zejména naše přímé lety do exotiky, konkrétně do Dominikánské republiky i na Zanzibar, které byly v loňské zimě každý termín téměř vyprodané," uvedla Pavlíková. Zájem je podle ní ale také o novinky, kterými jsou Madagaskar nebo thajská provincie Krabi.

  Cestovní agentura Invia sleduje u zimních zájezdů zhruba trojnásobný nárůst prodejů. Žebříčku nejoblíbenějších destinací u Invie vévodí Egypt, kam se chystá 22 procent klientů. Následuje Dominikánská republika, Zanzibar a Maledivy. Na šestém místě jsou Spojené arabské emiráty.

 • 12.8.2022

  S vyhledáváním drog, bankovek nebo tabáku bude v Izraeli pomáhat sedm psů vycvičených českými celníky z Heřmanic. V tiskové zprávě o tom dnes informovala mluvčí generálního ředitelství cel Hana Prudičová. Celníci také proškolili šest izraelských psovodů. Psi budou nasazeni v přístavech, na mezinárodních letištích či na hraničních přechodech.

  Psa na vyhledávání tabáku podle Prudičové celníci pro Izrael vycvičili poprvé, v zemi totiž dochází stále častěji k záchytu nelegálního tabáku. Pro izraelskou celní správu čeští kynologové od roku 2014 vycvičili 21 psů, proškolili 18 psovodů a dva instruktory kynologického výcviku.

  Výcvikové středisko pro služební kynologii Celní správy ČR vzniklo v Heřmanicích nedaleko česko-polské hranice v roce 1996 a od roku 2005 má status světové celní organizace.

 • 12.8.2022

  Hasiči po 20 dnech uhasili požár v Českém Švýcarsku. Správě národního parku předali poslední hašené území. Nejrozsáhlejší lesní požár v České republice se rozhořel v neděli 24. července. Nyní už podle hasičů nikde viditelně nehoří, a proto mohla správa oblast převzít. Skrytá ohniska, která se stále mohou objevovat, hlídají jednotky dobrovolných hasičů. Na twitteru to dnes uvedl mluvčí hasičů Lukáš Marvan. Do evakuované obce Hřensko a jeho částí a Mezné a Mezní Louky se budou od sobotního rána vracet místní.

  Piloti armádních vrtulníků při zásahu u požáru v Českém Švýcarsku zalili oheň téměř čtyřmi miliony litrů vody a nalétali asi 226 letových hodin. Armáda to dnes uvedla na svém webu. Do akce vojáci nasadili vrtulníky Sokol i silnější Mi-17. Pomoc armádních pilotů s likvidováním jednoho z největších požárů v historii Česka trvala 20 dní.

  Jeden z pilotů již dříve popsal, že zásah byl psychicky i fyzicky náročný. "Celou dobu se musíte soustředit, abyste vrtulníkem do něčeho nenarazili, proudem vody strefili správné místo nebo nezasáhli hasiče dole na zemi. Od požáru navíc stoupá obrovské teplo, všude je dým," poznamenal kapitán Antonín Petrů z 243. vrtulníkové letky během prvních dní hašení.

  Ministerstvo životního prostředí prodloužilo do 31. srpna omezení vstupu do národního parku České Švýcarsko. Podle jeho opatření, které vstoupí v platnost v sobotu, vedle vybraných území a lesů bude zakázaný v noci od 21:00 do 6:00 i vstup na otevřené turistické trasy. Opatření je preventivní a vzhledem k přetrvávajícímu suchu má omezit riziko vzniku dalšího požáru v lesích.

 • 12.8.2022

  Bývalý český premiér Andrej Babiš ve vyjádření pro ČTK dnes zopakoval své dřívější tvrzení, že veškeré nákupy nemovitostí ve Francii se uskutečnily v souladu se zákony. Reagoval tak na informaci deníku Le Monde, podle kterého francouzský soud zahájil v souvislosti s nákupem Babišových nemovitostí předběžné vyšetřování pro podezření z praní špinavých peněz a daňových úniků.

  Soud podle listu zkoumá podmínky nabytí vily v Mougins na jihu Francie a vyšetřování zahájil v únoru. Babišovým majetkem se francouzská média začala zabývat loni na podzim po úniku důvěrných dokumentů, tzv. Pandora Papers. Ty se týkají 35 světových vůdců a stovek politiků z více než 90 zemí.

 • 12.8.2022

  Ukrajina potvrdila, že obdržela peníze za tranzit ruské ropy ropovodem Družba. Podle agentury RIA to dnes oznámila ruská státní společnost Transněfť, která je monopolním provozovatelem ropovodů v Rusku. Znamená to, že obnovení dodávek ropy jižní větví ropovodu do České republiky už nestojí nic v cestě.

  Transněfť v úterý uvedla, že dodávky ropy do České republiky, Maďarska a na Slovensko byly od 4. srpna zastaveny, protože kvůli západním sankcím nebylo možné Ukrajině poslat peníze za tranzit ropy na srpen. Ukrajina proto tranzit zastavila. Ruský podnik už dopoledne oznámil, že platba za tranzit ruské ropy do České republiky dorazila do banky příjemce. Čekalo se ještě, až platbu potvrdí Ukrajina.

  Podle informací agentury Reuters se jedna z evropských bank rozhodla platbu za tranzit ruské ropy přes Ukrajinu zpracovat. Odstranila tak příčinu přerušení dodávek ropovodem Družba do střední Evropy. Podle agenturního zdroje platbu odblokovala nizozemská banka ING. Dodávky do České republiky by se měly obnovit dnes nebo v sobotu.

 • 12.8.2022

  Sněmovní volby by v červenci vyhrálo hnutí ANO. Oproti červnu posílilo o jeden procentní bod a získalo by 30 procent hlasů. Druhá se drží ODS, její podpora naopak v meziměsíčním srovnání klesla asi o 0,6 procentního bodu na 15,5 procenta. Třetí by i nadále skončilo hnutí SPD, kterému by dalo hlas stejně jako před měsícem 12,5 procenta voličů. Uvádí to aktuální volební model agentury Median, který obdržela ČTK. Průzkum nezahrnuje volební koalice z říjnových voleb, souhrnná podpora vládních stran podle Medianu čítá 41 procent.

  Do dolní komory by se v červenci dostalo sedm politických stran. Piráti by získali 10,5 procenta, což je ve srovnání s červnovým modelem o 1,3 procentního bodu méně. Oproti loňským sněmovním volbám by ve volbách uspěla ČSSD a mimo Sněmovnu by naopak skončili lidovci. Podpora obou stran se ale pohybuje blízko pětiprocentní hranice, stejně jako u TOP 09 a STAN. Nelze tak spolehlivě určit, zda je podpora těchto stran nad pětiprocentní hranicí či pod ní.

 • 12.8.2022

  Vrchní státní zastupitelství v Praze podalo obžalobu na Rusa Alexandra Frančettiho za účast na anexi Krymu. Na podanou obžalobu upozornila Česká televize (ČT), žalobci informaci následně potvrdili v tiskové zprávě. Podle spisu Frančetti vytvořil v Sevastopolu rozvědnou skupinu. Rusa zadržela česká policie na základě ukrajinského zatykače loni v září. Ukrajina ho viní z účasti na činnosti nelegálního ozbrojeného útvaru. Frančetti vinu odmítá. Pražský Vrchní soud jeho vydání na Ukrajinu nepřipustil kvůli válečné situaci v této zemi.

  Podle ukrajinských orgánů Frančetti souhlasil v roce 2014 po příjezdu do Sevastopolu s tím, že se zapojí do činnosti útvaru Sebeobrana Krymu, který ukrajinské zákony nepovolily a který byl mimo jiné zaměřený na potlačení odporu proukrajinsky naladěného obyvatelstva v dané oblasti. Muž údajně vytvořil zpravodajskou skupinu Severní vítr a vybral do ní 11 členů, kterým denně udílel pokyny. Informace, které získali v terénu, předával podle Ukrajiny velení ruského námořnictva.

  Frančetti vinu odmítá, proti jeho vydání bylo i Rusko. Muž trvá na tom, že pouze hlídal v lese s dalšími civilisty, aby pomohl ochránit obyvatele v okolí Sevastopolu. Uvedl, že do oblasti přijel už v době, kdy anexe probíhala, a že chtěl kvůli nebezpečí válečného konfliktu zachránit svou rodinu a majetek.

Pages