• 28.7.2021

  Na seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO patří nově Jizerskohorské bučiny v Jizerských horách. Ve středu to schválil výbor světového dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Je to první tuzemská přírodní lokalita na tomto seznamu.  Snaha o zápis je společným projektem několika zemí z Evropy, původně bylo v návrhu 29 lokalit s bučinami.

  Jizerskohorské bučiny zabírají plochu zhruba 27 kilometrů čtverečních na severním úbočí Jizerských hor. Území je pozoruhodné smíšenými a bukovými lesy na strmých svazích s unikátní geomorfologií. Nejcennější vnitřní část má zhruba deset kilometrů čtverečních a kolem je ochranné, zhruba 17kilometrové pásmo.

 • 28.7.2021

  S přebytkem 5 miliard a 800 milionů korun hospodařil loni i přes vyšší výdaje spojené s pandemií koronaviru systém veřejného zdravotního pojištění. Celkové příjmy systému byly 358 miliard korun. Informovala o tom ministerstva zdravotnictví a financí s tím, že náklady na zdravotní služby vzrostly oproti minulému roku o 48 miliard korun. Přebytek pojišťovny udržely díky navýšení platby za státní pojištěnce o víc než 25 miliard korun.

  Systém je v přebytku po páté v řadě.

 • 28.7.2021

  Češi jsou s ohledem na riziko nákazy covidem-19 v současnosti opatrnější než loni v létě. Častěji nosí respirátory či roušky, méně chodí do hospod, starší lidé se víc izolují a o trochu víc se využívá práce z domova. Průměrný počet osobních kontaktů byl v červenci kolem 19 týdně. Minulý rok to bylo až 23. Vyplývá to z další etapy průzkumu Život během pandemie společnosti společnosti PAQ Research, o kterém ČTK informoval sociolog Daniel Prokop. Podle něj ale za poslední měsíc zároveň klesl počet lidí, kteří se testují. Očkování zcela odmítá asi 12 procent lidí. Epidemii podle sociologa pomáhá mírnit i fakt, že díky dovoleným nyní dočasně ubylo lidí na pracovištích na dvě třetiny, čímž se rovněž omezují kontakty. Kolem sedmi procent lidí pracuje nyní zcela z domova a dalších asi osm procent využívá částečný home office, zjistil průzkum.

 • 28.7.2021

  Skoro jasno až polojasno, při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky. Nejvyšší teploty 24 až 28 °C, na jihovýchodě až 30 °C.

 • 28.7.2021

  Občanské sdružení První pivní extraliga, které se od roku 2010 zabývá odbornými degustacemi a propagací kvality a rozmanitosti na českém pivním trhu, předalo první cenu lahvovému ležáku Pilsner Urquell od Plzeňského Prazdroje. Osm degustátorů sdružení, kteří zastupují spotřebitele, ochutnávalo anonymně 54 lahvových ležáků českého typu. Je to poprvé, co zvítězil Pilsner Urquell, řekl ČTK prezident PPE Ladislav Jakl. "Je to naprosto anonymní degustace, nevíme, co degustujeme. Nakoupíme všechny ležáky, které jsou na trhu v běžné obchodní síti. V každém kole se degustuje 11 vzorků," řekl viceprezident sdružení Jan Šuráň. Pivo musí uspět ve všech základních kolech po celý rok, v semifinále i finále. Ležáky českého typu mají nejpřísněji vymezené senzorické vlastnosti.

 • 28.7.2021

  Sběratelé a investoři v prvním pololetí na sálových aukcích umění a starožitností v ČR utratili rekordních 846 milionů korun. V této částce nejsou započteny internetové aukce ani specializované numismatické či filatelistické aukce, s nimi by celkový obrat trhu s uměním činil víc než miliardu korun. ČTK to řekl Jan Skřivánek ze serveru Artplus specializovaného na trh s uměním. Údaje vyplývají z obratů 15 největších aukčních domů v ČR. Částka, kterou sběratelé utratili od února do června letošního roku, je nejlepším výsledkem za jedno pololetí. Dosud tento titul patřil prvnímu pololetí roku 2019, kdy celkový obrat činil 737 milionů korun. Nejdražším dílem prvního pololetí je s cenou 79,6 milionů korun obraz Cirkus od Toyen. Žebříček nejdráže prodaných obrazů na aukcích v ČR vede od loňska obraz Divertimento II Františka Kupky, který se prodal za 90,24 milionu korun.

 • 28.7.2021

  Síť velkoobchodů Makro zvýšila od července zaměstnancům mzdy v průměru o 3,2 procenta. Zaměstnancům centrály nově umožnila pracovat z domova. Zvýšení mezd už dříve ohlásily i další potravinářské řetězce. Společnost Tesco od 1. července zvýšila zaměstnancům v provozu mzdy v průměru o pět procent, pracovníkům distribučního centra o čtyři procenta. Místo stravenek zaměstnancům nově vyplácí peněžitý příspěvek na stravování. Dalším benefitem bude od ledna příštího roku pátý týden dovolené. Potravinářský řetězec Kaufland od 1. června zaměstnancům zvýšil mzdy o čtyři procenta. Minimální interní mzda při plném úvazku tak činí 25.000 korun. Lidé na specializovaných pozicích dostali příplatky za odbornost. Zaměstnanci Penny Marketu v prodejnách a logistických centrech mají od března mzdy v průměru o tři procenta vyšší. Pokladní pracující na plný úvazek má nárok bez příplatků na základní mzdu 25.000 až zhruba 30.000 korun v závislosti na délce zaměstnání. Albert už od ledna zaměstnancům zvýšil mzdu minimálně o tři procenta, v průměru pracovníci dostávají o šest procent více. Také Billa svým pracovníkům od ledna plošně zvýšila mzdy minimálně o tři procenta, v průměru si však zaměstnanci polepšili o pět procent.

  Podle portálu Platy.cz si český prodavač vydělá od 18.000 Kč po 39.000 korun měsíčně v závislosti na regionu a zaměstnavateli. Průměrná mzda v ČR podle Českého statistického úřadu letos v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 3,2 procenta na 35.285 korun.

 • 28.7.2021

  Hradozámecká noc, která se letos uskuteční v netradičním čase - uprostřed prázdnin ze soboty 31. července na neděli 1. srpna - nabídne k návštěvě desítky památek. Hlavní program se odehraje na hradě Pernštejn, který připomene dobu osvícenské šlechty. Památky nabídnou noční prohlídky, divadelní, hudební i taneční vystoupení či prohlídky běžně nepřístupných prostor. Speciální program ve večerních a nočních hodinách nabídne v rámci Hradozámecké noci přes 50 hradů, zámků a dalších památek ve správě Národního památkového ústavu 20 památek soukromých či provozovaných jinými institucemi.

 • 28.7.2021

  Zástupci romské menšiny v úterý na tiskové konferenci vyzcali k reformě policie, která má mimo jiné zahrnovat zákaz zakleknutí krku při zákrocích, povinně vedenou statistiku zraněných či zemřelých při policejních zásazích nebo důkladné proškolení policistů. Reagovali na smrt Stanislava Tomáše, který zemřel v Teplicích 19. června právě krátce po policejním zásahu. Podle Edity Stejskalové z rady vlády pro záležitosti romské menšiny by také zasahující policisté z Teplic měli být postaveni mimo službu, kvůli smrti muže na ně údajně míří několik trestních oznámení. Stejskalová upozornila, že cílem výzvy není "démonizovat" policisty, ale reformovat a profesionalizovat policejní práci. Podle ní je známo nejméně deset případů od roku 1990, kdy po policejním zákroku zemřeli lidé. Doplnila, že u většiny případů šlo o lidi jiné národnosti, či o zvláště zranitelné lidi, například psychicky nemocné. Podle Stejskalové policie tvrdila, že její příslušníci postupovali správně, v některých případech ale pak soudy rozhodly, že byly zákroky nepřiměřené.

  Šestačtyřicetiletý Stanislav Tomáš zemřel v červnu v sanitce poté, co proti němu tepličtí policisté použili donucovací prostředky. Z amatérského videozáběru je patrné, že policisté při zatýkání několik minut klečeli muži na krku. Bezpečnostní složky vinu na jeho úmrtí opakovaně odmítly. Pitva podle policie neodhalila známky poranění orgánů ani dušení; podle jejích závěrů měl muž v těle pervitin a zemřel na selhání srdce. Kvůli mužově smrti se konalo několik demonstrací. Případ vzbudil pozornost nejen v České republice.

 • 28.7.2021

  V Česku se zmírní podmínky pro lidi, kteří budou žádat o ošetřovatelské volno. Poslanci upravenou novelu o nemocenském pojištění, kterou předložila ČSSD, schválili na středeční schůzi sněmovny. K posouzení ji dostanou ještě senátoři. Vedle toho sněmovna rozhodla také o prodloužení otcovské dovolené, a to z jednoho týdne na dva. To navrhovala skupina poslanců z Pirátů, STAN, ANO, KDU-ČSL, SPD a TOP 09.

Pages