• 26.11.2020

  Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) předpokládá, že bude informován o obsahu cesty prezidentova poradce Martina Nejedlého do Ruska. Kancelář prezidenta republiky by cíl návštěvy měla objasnit i veřejnosti, napsal ČTK ministr. Diplomatický pas by bylo možné Nejedlému odebrat pouze v případě, že buď skončí ve funkci hradního poradce, nebo s ním spáchá trestný čin nebo přečin, reagoval Petříček na výzvu pirátského poslance Jana Lipavského k odebrání pasu. Na plánovanou cestu Nejedlého do Moskvy upozornily Respekt a Aktuálně.cz. Návštěvu podle serverů zajišťuje ruská vicepremiérka. Nejedlý těmto médiím řekl, že v Rusku nehodlá jednat o tendru na stavbu jaderného bloku v Dukovanech. Podle dostupných informací je mezi možnými uchazeči ruská firma Rosatom. Servery uvedly, že Nejedlý se už před třemi lety tajně setkal s šéfem Rosatomu Alexejem Lichačovem.

 • 26.11.2020

  Většinou zataženo nebo mlhy, ojediněle slabý déšť nebo mrholení, i mrznoucí. Nejvyšší teploty 0 až 4 °C, na horách kolem 3 °C, na Šumavě kolem 6 °C.

 • 26.11.2020

  Vánoční písně na svých aktuálních nahrávkách v těchto dnech vydávají Vašo Patejdl, Michal David i Janek Ledecký. Vzhledem k opatřením proti šíření koronaviru je nedoprovodí koncerty. Patejdl natočil své první vánoční album s názvem Moje československé Vianoce. David několik vánočních skladeb připojil k albu sestaveném ze svých oblíbených pomalých písní. Ledecký ke své nahrávce Sliby se maj plnit o Vánocích a 9 dalších letos připojil videoklip A od těch časů a bonusové koncertní DVD. ČTK o tom informovali mediální zástupci umělců. "Jsou to všechno písničky, které jsem napsal za delší dobu pro různé kamarády ze Slovenska i u Čech a teď jsem si je jako autor nazpíval v češtině i ve slovenštině. Proto jsem to nazval československé album," řekl ČTK Patejdl.

 • 26.11.2020

  Českou poštu stálo zajištění služeb v době koronavirové epidemie 750 milionů korun. Řekl to ministr vnitra Jan Hamáček z ČSSD. Chce proto požádat premiéra Andreje Babiše z hnutí ANO a ministryni financí Alenu Schillerovou za hnutí ANO o státní kompenzaci. Dodatečné náklady ve výši 470 milionů korun vznikly podle generálního ředitele pošty Romana Knapa na jaře. Zbytek připadá na podzimní vlnu.

  Pošta by měla k 1. březnu kvůli restrukturalizaci propustit zhruba 1500 lidí. Z toho z provozních pozic by mělo odejít asi 700 zaměstnanců. Okolo 400 lidí pošta nabídne rekvalifikaci do rostoucího segmentu balíkových služeb.

 • 26.11.2020

  Každý osmý dospělý v Česku má obavy z toho, že bude muset v příštích 12 měsících opustit své bydlení. Ukázal to průzkum o dostupnosti bydlení, jehož výsledky na tiskové konferenci představili zástupci Charity ČR a katolické církve. Průzkum pro ně v září provedla agentura Median, zapojilo se do něj 1019 lidí nad 18 let. Většina z nich míní, že bydlení je špatně dostupné. "Obava ze ztráty bydlení je jedna z největších obav. Znamená to ztrátu domova. V lidech to vyvolává pocit ohrožení. Jen čtyři procenta lidí si myslí, že bydlení je dobře dostupné. Procento je velmi nízké. Je to problém napříč populací a napříč všemi regiony," řekl ředitel Charity ČR Lukáš Curylo. Podle něj se dá očekávat, že se situace v Česku zhorší. Podotkl, že se průzkum konal ještě před vypuknutím druhé koronavirové vlny, která omezila práci a příjmy. Od listopadu je také nutné splácet odložené splátky.

 • 26.11.2020

  Na digitalizaci, automatizaci a robotizaci se zaměří letošní Noc vědců . Akce se uskuteční v pátek a kvůli koronaviru proběhne on-line. Výzkumníci lidem představí využití robotů v řadě vědeckých oborů, ale i při výrobě piva. Jen v Praze a v okolí se do Noci vědců zapojí 15 institucí, uvedla Akademie věd v tiskové zprávě. Program na webu bude divákům k dispozici až do konce roku. Téma Člověk a robot odkazuje i k letošnímu 100. výročí prvního použití slova robot. Vědci z AV si na pátek připravili například videopřednášky o využití robotů v astronomii či o literatuře psané umělou inteligencí. Do špičkového laserového centra v Dolních Břežanech lidé nahlédnou s vědci z Fyzikálního ústavu. Ti mimo jiné představí, co umí laserové mikroobránění. Výzkumníci z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze budou hovořit o mikrorobotech z gelu poháněných světlem. Robůtci mohou sloužit v mikrochirurgii i pro kontrolovanou dopravu léčiv v těle. VŠCHT má i přednášky o čištění vody pomocí bakterií, metodách výroby plastových kelímků či využití smarthponu pro stanovení pesticidů v ovoci.

 • 26.11.2020

  Ministerstvo obrany uzavřelo smlouvu s českou firmou Glomex MS na dodávku terénních vozidel Toyota Hilux pro armádu. Ministerstvo o tom informovalo v tiskové zprávě. Prostřednictvím rámcové dohody bude moci resort pořídit až 1200 zabezpečovacích vozidel kategorie pick-up, která budou určena k přepravě pěti osob s materiálem na pozemních komunikacích i v terénu. Mají nahradit dosluhující vozidla UAZ a Land Rover. Pokud se vojáci rozhodnou odebrat všechna vozidla, zaplatí za ně 1,07 miliardy korun. "Konečně se nám podařilo splatit dlouholetý dluh vůči vojákům. Rámcová smlouva má platnost do roku 2024, ale není na co čekat a hned v příštích dvou letech chceme objednat 800 nových vozidel,“ uvedl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

 • 26.11.2020

  Masarykova univerzita v Brně pokračuje v podpoře běloruských studentů, momentálně jich bude na univerzitě osm a budou postupně do Brna přijíždět. Konkrétní podpora spočívá zejména v pobytovém stipendiu 15 tisíc korun. Další finanční podporu připravují jednotlivé fakulty a ministerstvo školství. Univerzita to oznámila v tiskové zprávě. Píše v ní, že MU jako jedna z prvních univerzit v zemi se prostřednictvím rektora Martina Bareše ohradila proti nedávné složité politické situaci v zemi a považuje jí za velmi nešťastnou. V duchu Masarykovské tradice proto chce aktivně pomáhat a bránit demokracii prací. "Není nám lhostejný stav v Běloruské republice. I nadále platí, že mají plnou podporu naší univerzity s cílem jim maximálně ulehčit jejich finanční situaci s ohledem na vybrané studijní zaměření," uvedl rektor Martin Bareš.

  Osm běloruských studentů si vybralo různé studijní programy. Budou studovat na přírodovědecké fakultě, lékařské fakultě, ekonomicko-správní fakultě a fakultě sociálních studií. Nabídku vědeckých grantů je univerzita připravena financovat z interní grantové agentury a za pomoci jednotlivých fakult.

 • 26.11.2020

  Knihovnou roku 2020 se stala Knihovna Halenkov ze Zlínského kraje. V kategorii informační počin pak získala hlavní cenu Městská knihovna v Praze. Ceny udílí ministerstvo kultury. Ocenění Knihovna roku se uděluje k ohodnocení dlouhodobých zásluh o rozvoj knihovnictví v obcích a mimořádného přínosu k rozvoji veřejných knihovnických a informačních služeb. Knihovna Halenkov byla oceněna za vytvoření otevřeného a inspirativního prostoru pro všechny obyvatele obce, spolupráci s vedením obce, výborné výsledky při plnění knihovnických standardů, propagaci čtenářství mezi mládeží a spolupráci se spolky a sdruženími v obci. Městská knihovna v Praze získala cenu za projekt CENTRAL jako rychlou centrální katalogizační službu. Tradičně si pro ceny laureáti jezdí do pražského Klementina, tentokrát je ale kvůli pandemii koronaviru ministerstvo vyhlásilo na svém webu, ceremoniál je přesunutý na příští rok.

  Zvláštní ocenění v kategorii základní knihovna získaly Obecní knihovna Jaroměřice Místní lidová knihovna Kostomlaty pod Milešovkou v Ústeckém kraji.

 • 26.11.2020

  Plocha zelených střech v České republice se za posledních pět let více než zdvojnásobila. Ke konci roku 2019 zabíraly rozlohu o 1,58 milionu metrů čtverečních. Vyplývá to z měření odborníků z brněnského Svazu zakládání a údržby zeleně. Zelené střechy vznikají na školách, školkách, nemocnicích či knihovnách, uvedla v tiskové zprávě ředitelka svazu Jana Šimečková. V roce 2019 přibylo v České republice 256 tisíc metrů čtverečních zelených střech. Meziročně je to nárůst o 9000 metrů čtverečních. "Naším snem jsou zelené střechy na kilometrech čtverečních spedičních firem rozesetých po celé republice, které tam developeři chtějí sami od sebe a budují je bez dotací," uvedl zahradník Josef Zapletal.

Pages