• 13.5.2021

  Do Fakultní nemocnice v Ostravě dnes z Polska převezli českého diplomata, který se v Indii nakazil koronavirovou infekcí. V největším zdravotnickém zařízení v regionu podstoupí testy, na jejichž základě lékaři rozhodnou o postupu léčby. Jeho stav je stabilizovaný. ČTK to dnes řekla mluvčí nemocnice Petra Petlachová. Podle mluvčí je muž na Klinice infekčního lékařství a je v izolaci ve speciálním podtlakovém pokoji.

  Ministerstvo zahraničí v neděli na twitteru informovalo, že česká ambasáda v Dillí využila polského zvláštního letu k evakuaci jednoho z pracovníků. Důvodem byl jeho zdravotní stav a komplikace spojené s covidem-19. Nejprve byl hospitalizován ve Varšavě a čekalo se, až bude schopný bezpečného převozu do České republiky.

 • 13.5.2021

  K podpoře žáků, kteří měli potíže se zvládáním výuky na dálku, by po návratu do škol mělo přispět nejen doučování, ale také rozvíjení volnočasových aktivit. Zaměří se na ně i plánované letní kempy. Ministerstvo školství uvažovalo původně spíš o letních vzdělávacích školách, nakonec se ale rozhodlo vzdělávací obsah trochu upozadit na úkor her a prázdninových aktivit. Na konferenci Digitální Česko to dnes řekl náměstek ministra školství Karel Kovář. Kvůli opatřením proti epidemii covidu-19 byly školy od loňského března po řadu týdnů zavřené a žáci měli výuku on-line.

  Odborníci upozorňovali, že děti mají doma odlišné podmínky k učení, a prohlubovaly se tak nerovnosti ve vzdělávání. Ministerstvo školství proto rozhodlo vypsat dotační program na letní doučovací kempy, které by měly dopady pandemie na školní děti snížit. V programu je k dispozici 100 milionů korun. Plaga doufá, že se mu podaří vyjednat na vládě víc peněz. Ministerstvo podle něj dostalo žádosti za 270 milionů korun, letních aktivit by se tak mohly zúčastnit desítky tisíc dětí, řekla ČTK mluvčí úřadu Aneta Lednová.

 • 13.5.2021

  Zataženo až oblačno, zpočátku na většině území občas déšť. Nejnižší noční teploty 10 až 6 °C. Nejvyšší denní teploty 12 až 16 °C, v 1000 m na horách kolem 8 °C.  Silné bouřky s vydatným deštěm budou v ČR do pátku. Zejména na severu kvůli tomu hrozí záplavy, místy tam může být překonán třetí povodňový stupeň.

 • 13.5.2021

  Praktičtí lékaři budou od příštího týdne dostávat vakcínu firmy Moderna přímo do svých ordinací. Měl by se tak vyřešit problém s tím, že u praktických lékařů čeká na očkování přes 216.000 lidí, z toho asi 23.000 seniorů nad 80 let. Novinářům to po jednání s praktiky řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Dosud praktičtí lékaři dostávali především vakcíny společností AstraZeneca a Johnson & Johnson, kterých ale zatím nebylo dost pro všechny zájemce o očkování v ordinacích. Celkem by měli praktici v květnu a červnu dostat 454.000 dávek Moderny.

 • 13.5.2021

  Od nedělní půlnoci se k očkování proti covidu-19 budou moci registrovat lidé ve věku 40 až 44 let. Poté už se možnost očkování otevře pro všechny lidi nad 16 let. Novinářům to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Až se možnost očkování nabídne i lidem ve věku 16 až 39 let, bude mít stát podle Babiše obrázek o tom, kolik lidí má o vakcinaci zájem. Na základě toho pak také může upravit kampaň na podporu očkování. Už nyní se podle něj připravuje část kampaně, která by měla cílit na mladší lidi.

  S podáváním vakcín začali zdravotníci v Česku na konci prosince loňského roku. Ke středečnímu večeru zdravotníci podali přes 3,9 milionu dávek, asi 1,09 milionu lidí už má očkování ukončené.

 • 13.5.2021

  Zemřel chirurg Vladimír Kořístek, který s kolegy provedl první úspěšnou klinickou transplantaci jater v tehdejším Československu. Bylo mu 93 let. O úmrtí významné osobnosti české cévní, srdeční a transplantační chirurgie informoval předseda České chirurgické společnosti České lékařské společnosti Zdeněk Kala. Většinu své profesionální dráhy pracoval Kořístek ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně, kde byl více než 20 let přednostou II. chirurgické kliniky.

  Patřil k progresivním odborníkům, zasloužil se o rozvoj chlopenní chirurgie a chirurgické léčby ischemické choroby srdeční nebo zavádění podpůrných srdečních mechanismů. Po dosažení důchodového věku se chirurgii aktivně věnoval v nemocnicích v Hustopečích, Blansku a Poličce, kde pracoval až do svých 80 let.

 • 13.5.2021

  Tři animované filmy studentek FAMU postoupily do užšího výběru v rámci ocenění udílených British Academy Film Award (BAFTA). ČTK o tom dnes informovala mluvčí školy Klaudie Osičková. Do užšího výběru na cenu BAFTA Student Film Award postoupilo 60 z přihlášených 680 filmů z 34 zemí. Finalisté budou vyhlášeni 9. června. O cenu za nejlepší animaci budou bojovat za českou školu poetický film o zrádné touze tančit Rudé boty Anny Podskalské, humorně bizarní příběh o parazitovi v psí mršině Jsme si o smrt blíž Báry Anny Stejskalové a dokumentární snímek o životě s poruchou příjmu potravy Vevnitř Viktorie Štěpánové.

  Soutěž BAFTA Student Film Awards každoročně usiluje o podporu talentů a jejich propojení napříč kontinenty. Je to navíc vůbec poprvé, kdy se o toto významné ocenění budou z užšího výběru ucházet hned tři filmy z dílny FAMU - podobné výsledky letos zaznamenala například New York University ve Spojených státech amerických či National Film and Television School ve Velké Británii, uvedla FAMU.

 • 13.5.2021

  Cesty za nákupy či tankováním mezi Německem a Českou republikou jsou v zásadě opět možné, povoluje je nové celoněmecké vstupní nařízení, které dnes vstoupilo v platnost. Problematické pro cestující z Česka zůstává Sasko, které přeshraniční nákupy či volnočasové výlety regionální karanténní vyhláškou výslovně zakazuje. Bavorská regionální média i bavorská televize BR již informovaly, že cesty za nákupy do Česka či Rakouska jsou volné. Potvrdil to také bavorský premiér Markus Söder. Bavorské portály nicméně poukazují na to, že ačkoli Německo malý příhraniční styk bez karantény rozvolnilo až na 24 hodin, Česko takové cesty omezuje na polovinu, tedy na maximálně 12 hodin.

  Celoněmecké nařízení, pokud není regionální vyhláška přísnější, umožňuje nejen krátkodobé cesty do Německa, ale osvobozuje také plně očkované a uzdravené od nutnosti testů a povinné karantény. V případě cest z epidemicky rizikových oblastí, za kterou Německo považuje i Českou republiku, nemusí do karantény ani lidé s negativním testem na koronavirus. Tento test je ale nutné přiložit k digitálnímu vstupnímu formuláři, jehož vyplnění je pro delší cesty nadále povinné.

 • 13.5.2021

  Česká bankovní asociace (ČBA) v nové prognóze očekává na základě odhadů ekonomů českých bank, že ekonomika letos stoupne o 3,3 procenta. Příští rok by měl růst ekonomiky zrychlit na 4,3 procenta. Asociace zároveň opět upozornila, že většina rizik, která by mohla očekávaný vývoj ohrozit, souvisí s nejistotou ohledně dalšího vývoje pandemie a jejími hospodářskými dopady. Loni česká ekonomika klesla o 5,6 procenta.

 • 13.5.2021

  Lékový ústav eviduje celkem 65 šest případů úmrtí, která nastala v čase po očkování proti covidu-19 a je třeba prověřit jejich případnou souvislost. Za poslední týden jich přibylo deset. Zdravotníci v Česku přitom podali lidem přes 3,8 milionu dávek očkování. Lidé hlásí také další podezření na nežádoucí účinky, ústav jich k úternímu večeru zaznamenal 4184, což je o 251 více než před týdnem.

  Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) uvádí, že všechna hlášení jsou pouhými podezřeními, nikoliv prokázanými nežádoucími účinky vakcín. Lidé či lékaři v Česku hlásí i podezření na další nežádoucí účinky vakcín proti covidu-19, nejčastěji popisují reakce jako horečka, zimnice, únava, reakce v místě vpichu, příznaky chřipky a podobně.

Pages