• 21.4.2021

  Aktivisté podali správní žalobu na českou vládu a čtyři ministerstva kvůli nedostatečné aktivitě při ochraně klimatu. Kritizují například odklad zákazu skládkování na rok 2030, udělování výjimek z emisních limitů pro některé uhelné elektrárny a intenzivní zemědělství. Cílem žaloby je podle Spolku Klimatická žaloba ČR přimět kabinet a resorty k řešení klimatické krize. Žalobci tvrdí, že stát selhává v přijetí kroků, které by tomu pomáhaly a že vláda tak porušuje své povinnosti vyplývající z mezinárodních závazků. Zástupci vlády ani ministerstev se k žalobě zatím nevyjádřili.

 • 21.4.2021

  Letecká doprava je kvůli pandemii koronaviru nadále v hluboké krizi. Na pražském ruzyňském letišti odbavili během prvního čtvrtletí téměř 251.000 cestujících, což je meziročně o 90 procent méně. ČTK to řekla mluvčí Letiště Praha Kateřina Pavlíková. Krize výrazně proměnila i vytížení jednotlivých destinací. Zatímco loni cestující z Prahy nejčastěji mířili do Londýna nebo Moskvy, nyní byla nejoblíbenější destinací Dubaj. Následoval Amsterdam a egyptská Hurgada. Letiště během letošního čtvrtletí odbavilo celkem 6943 letů. V následujících týdnech by se situace měla postupně mírně zlepšovat, někteří dopravci plánují obnovení spojů.

 • 21.4.2021

  Březen se s objemem poskytnutých hypoték 44,7 miliardy korun stal jasně nejsilnějším měsícem v historii Česka. Objem poskytnutých hypoték za první čtvrtletí roku vyšplhal na téměř 100 miliard korun. Průměrná úroková sazba hypoték v březnu po 11 měsících poklesů nepatrně stoupla na 1,94 procenta z únorových 1,93 procenta, vyplývá z Fincentrum Hypoindexu. "Pokud jsme o únoru a lednu letošního roku hovořili jako o velmi úspěšných až rekordních měsících, tak březen je jednoznačně 'nej' měsícem v celé historii Fincentrum Hypoindexu. A to platí ve všech sledovaných oblastech. Počínaje objemem všech poskytnutých hypoték 44,72 miliardy korun přes jejich počet až po průměrnou poskytnutou hypotéku 3 miliony 106 tisíc korun,“ uvedl analytik Fincentrum & Swiss Life Select Jiří Sýkora. Počet poskytnutých hypoték překonal i dosud rekordní listopad 2016, kdy banky sjednaly 14.386 hypoték. Letos v březnu to bylo o 15 více. Průměrná hypotéka za březen vzrostla o 98.667 Kč. Za vysokým zájmem lidí o získání nové hypotéky stojí podle Sýkory informace v médiích, od analytiků i samotných bank, že sazby hypoték půjdou již pomalu nahoru.

  Hypotéku má nyní 16 procent Čechů a dalších 13 procent ji plánuje. Pro naprostou většinu je hypotéka cestou k vlastnímu bydlení, a to i nyní v době pandemie koronaviru. Vyplývá to z březnového průzkumu, který novinářům představila Česká bankovní asociace. Pandemická situace podle 70 procent Čechů jejich bydlení nijak neovlivnila.

 • 21.4.2021

  Země Evropské unie musí jasně a společně zareagovat na výbuch v muničním skladu ve Vrběticích, za nímž stála podle zjištění českých tajných služeb ruská vojenská rozvědka GRU. Vyzvali k tomu dnes ve společném prohlášení předsedové hlavních politických skupin v Evropském parlamentu, kteří podpořili Česko v současném vyhroceném diplomatickém sporu s Ruskem. Útok na obyvatele jakéhokoli členského státu Evropské unie musí být vnímán jako útok na celou EU, shodli se šéfové klubů. Europoslanci se pravděpodobně budou věcí zabývat na plenární schůzi příští týden.

 • 21.4.2021

  Epidemie koronaviru v Česku dál postupně zpomaluje. V úterý přibylo necelých 3.800 potvrzených případů, to je zhruba o 1.300 méně než minulé úterý. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví. Podle epidemiologa a vedoucího skupiny pro epidemické situace Petra Smejkala sice pokračuje trend pozitivního vývoje epidemie, nakažených je ale podle něj ještě stále hodně. Smejkal ve vysílání Českého rozhlasu zároveň řekl, že pokud příznivá čísla vydrží, mohla by se v pondělí praktická výuka na školách a úplně otevřít by se mohly i některé školky. Podle Smejkala rozhodnutí záleží na vyhodnocení nových dat ve čtvrtek.

 • 21.4.2021

  Detektivové z Národní centrály proti organizovnaému zločinu v noci zadrželi po celé republice několik českých občanů, kteří měli organizovat výjezdy na Ukrajinu, aby tam mohli zájemci bojovat na straně proruských separatistů. Pět lidí policisté podezírají z teroristických činů kvůli zapojení do bojů na východě Ukrajiny na straně samozvané Doněcké lidové republiky. Nikdo zatím nebyl obviněn. Na webu o tom informoval státní zástupce Martin Bílý z Vrchního státního zastupitelství. "Vrchní státní zastupitelství v Praze potvrzuje, že vykonává dozor nad policejním orgánem Národní centrálou proti organizovanému zločinu SKPV, Sekcí terorismu a extremismu, která vede trestní řízení pro podezření ze spáchání trestného činu teroristického útoku, trestného činu financování terorismu a trestného činu podpory a propagace terorismu, přičemž tyto trestné činy souvisí se zapojením českých občanů do bojů na východě Ukrajiny na straně tzv. Doněcké lidové republiky. Policejní orgán zadržel pět fyzických osob, doposud nebyl nikdo obviněn. Policejní orgán provádí standardní úkony trestního řízení," uvedl žalobce. Policie už oznámila, že případ nesouvisí s případem výbuchu muničního areálu ve Vrběticích, další informace má zveřejnit během dne.

 • 20.4.2021

  Česko požádalo o společné prohlášení na úrovni NATO ke kauze Vrbětice. Diplomatický spor mezi Českou republikou a Ruskem bud zástupci aliančních zemí budou zabývat ve čtvrtek. Řekl to velvyslanec Jakub Landovský z ČSSD. Ministr vnitra a zahraničíí Jan Hamáček z ČSSD už si na středu předvolal ruského velvyslance v Česku Alexandra Zmejevského. Chce ho informovat o dalším postupu České republiky v souvislosti se zjištěním Bezpečnostní informační služby, podle které stáli za výbuchem ve Vrběticích před sedmi lety ruští agenti. Česko následně v reakci vyhostilo 18 pracovníků ruské ambasády. Rusko reagovalo vypovězením 20 českých diplomatů v Moskvě, čímž podle Hamáčka paralyzovalo její fungování.

 • 20.4.2021

  Polojasno až oblačno, ráno místy mlhy. Odpoledne na většině území přeháňky. Ojediněle bouřky. Nejvyšší teploty 13 až 17 °C, v 1000 m na horách kolem 9 °C.

 • 20.4.2021

  Jako bezprecedentní teroristický útok na českém území označil premiér Andrej Babiš z hnutí ANO výbuch ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014. Před poslanci se zároveň se omluvil za své pondělní vyjádření, že nešlo o státní terorismus, ale o útok na zboží. „Mě to samozřejmě mrzí, protože jsem to tak nemyslel. Byl to odporný a zcela nepřijatelný akt, při němž zemřeli dva naši lidé,“ vysvětloval před poslanci premiér Babiš. Část opozice ve sněmovně požadovala razantní reakci české vlády. Například šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová vyzvala k dalšímu vyhoštění ruských diplomatů. „Teď je ten správný okamžik k těmto krokům přistoupit a ruské velvyslanectví zeštíhlit.“ Předseda KSČM Vojtěch Filip varoval před razantními politickými gesty, které by podle něj zhoršily vztahy s Ruskem.

  Česko kvůli možnému zapojení ruských agentů do výbuchu muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014 vyhostilo 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli podle českých úřadů napojeni na ruské tajné služby.  Rusko v odvetném kroku vyhostilo 20 zaměstnanců české ambasády v Moskvě, čímž podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) paralyzovalo její chod. Velvyslanci v členských zemích Evropské unii a Severoatlantické alianci (NATO) se mají obrátit na vlády a požádat spojence o solidaritu a kolektivní akci, řekl Hamáček. Mimo jiné Česko žádá o to, aby země zvážily předvolání ruských velvyslanců nebo kolektivní akci, která by směřovala k solidárnímu vyhoštění identifikovaných příslušných ruských zpravodajských služeb z členských států EU a NATO.

  Mezi vyhoštěnými ruskými diplomaty je i vojenský přidělenec

  Mezi osmnácti vyhoštěnými ruskými diplomaty, které české úřady identifikovaly jako důstojníky tajných služeb, je i oficiální vojenský a letecký přidělenec v Praze Viktor Viktorovič Buďjak. Vyplývá to z označení kufrů na ruzyňském letišti na fotografiích Českého rozhlasu a jejich porovnání s aktuálním seznamem ruských diplomatů v Praze. Vyhoštění vojenského přidělence potvrdil i zdroj z bezpečnostních složek. Buďjak ve funkci loni nahradil Jevgenije Borisenka, který byl v Česku zatčen při nelegálním nákupu speciální nábojů do odstřelovacích pušek. Na tuto kauzu upozornil Radiožurnál s tím, že Borisenka české tajné služby považovaly za vysokého důstojníka ruské rozvědky GRU. Černý nákup munice měl být podle českých zpravodajců součástí skryté akce této vojenské tajné služby.

  Sněmovní výbory vyzvaly k dorovnání počtů českých a ruských diplomatů

  Zahraniční výbor vyzval vládu, aby narovnala počty diplomatů na na české ambasádě v Moskvě a na ruském velvyslanectví v Praze. Výbuch označil za teroristický útok. Podobné usnesení přijaly i výbor pro obranu a bezpečnostní výbor. Poslanci zároveň odsoudili útoky ruských speciálních jednotek ve Vrběticích. Po Rusku chtějí omluvu, náhradu škody i odškodnění pro pozůstalé po obětech výbuchu.

 • 20.4.2021

  Přehlídka českých filmů v Severní Americe Czech That Film, která se letos uskuteční od 23. dubna do 2. května, nabídne on-line i živě 16 snímků. Desátý ročník se koná ve spolupráci se start-up společností Artinii a festivalem Finále Plzeň. Pro americké a kanadské diváky jsou připraveny například snímky Havel (režie Slávek Horák) s Viktorem Dvořákem v hlavní roli, Šarlatán (Agnieszka Hollandová) oceněný Českým lvem v kategorii Nejlepší film či televizní minisérie Herec (Peter Bebjak) s oceňovanými výkony Jana Ciny či Martina Fingera. Novináře o tom informovali pořadatelé z Česká centra. Přehlídku organizuje také Ministerstvo zahraničních věcí ČR prostřednictvím svých zahraničních zastoupení. "Festival Czech That Film představuje jakousi 'vlajkovou loď' prezentačních aktivit Českých center ve filmové oblasti pro severoamerické publikum. Každoročně probíhal ve více než dvaceti městech USA a Kanady, letos se však organizátoři museli přizpůsobit stávající situaci a doslova dodat český snímek přímo divákovi domů," uvedl generální ředitel Českých center Ondřej Černý. Společnost Artinii nabídla k využití svou platformu s názvem Artinii Film Festival Platform. Jedná se o cloudovou technologii, která přináší moderní řešení určené pro organizátory hybridních filmových festivalů. Umožní festival jednoduše a flexibilně odbavit jak pro diváky, kteří budou tituly sledovat v domácím prostředí.

Pages