• 3.10.2023

    Zpočátku oblačno až zataženo, místy přeháňky nebo občasný déšť. Od západu ustávání srážek a ubývání oblačnosti. Přes den polojasno až oblačno, zpočátku místy až skoro jasno. Nejnižší noční teploty 11 až 7 °C, na jihovýchodě kolem 12 °C. Nejvyšší denní teploty 16 až 20 °C, v 1000 m na horách kolem 10 °C.

  • 3.10.2023

    Režisérka Olga Dabrowská ve filmu Pohani na filmové plátno přenesla původně divadelní hru tragicky zesnulé ukrajinské autorky Anny Jablonské. Význačná autorka zahynula v roce 2011 v 29 letech při teroristickém útoku na letišti Domodědovo v Moskvě, kam si přiletěla převzít hlavní cenu za divadelní inscenaci Pohani. Filmová podoba její hry, ve které ukazuje pokrytectví představitelů církve a dopady zneužitého náboženství na osudy lidí, diváci uvidí v českých kinech od 13. října. Snímek dnes představili novinářům.

    V příběhu do neurotické, rozhádané a bezbožně žijící rodiny přijede fanaticky pobožná babička Natálie. Se svým neomylným náboženským přesvědčením naruší veškeré rodinné struktury a všechny členy rodiny začne nabádat k víře. Podaří se jí pozměnit syna, snachu i souseda. Ale u dospívající vnučky Kristýny, která se děsí toho, že vidí na svých rodičích narůstající babiččin vliv, tvrdě narazí. Autorka se vymezuje proti mocensky zneužívanému náboženství, které vede k pověrečnému a fanatickému životu.

  • 3.10.2023

    Depresí i úzkostí podle odborníků v české společnosti přibývá, v letech 2010 až 2021 to bylo o více než pětinu. Chybí kapacity pro krizovou péči, bylo by potřeba až třikrát víc Center duševního zdraví, která umožňují mimo jiné duševně nemocným lidem léčit se s pomocí odborníků mimo psychiatrické nemocnice. V tiskové zprávě k nadcházející Konferenci sociálních psychiatrie 2023 to uvedla Psychiatrická společnost České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.

    Zásadní vliv na duševní zdraví mají podle odborníků pandemie onemocnění covid-19 a válka na Ukrajině. Zvyšovat je proto podle nich nutné odolnost duševního zdraví. "Resilience, neboli odolnost, je schopnost člověka vyrovnat se s emočními nároky a ohroženími, které jsou mu během života kladeny," uvedl předseda sekce sociálních psychiatrie odborné společnosti Ondřej Pěč.

    Náročné situaci člověk podle něj především potřebuje porozumět, zorientovat se v ní a najít z ní východisko. Potom potřebuje v sobě a svém okolí najít zdroje, aby mohl situaci zvládnout. Vliv na tento druh odolnosti, vnitřní kapacitu pro zvládání stresu, podle něj má genetika, biologie, ale i vztahy, ve kterých člověk vyrůstal. V sousedních zemích, jako je Polsko, Německo či Rakousko, síť služeb pro krizové pacienty existuje. "U nás existují na zdravotně sociálním pomezí pouze tři specializovaná centra pro řešení případů psychické krize: dvě v Praze a jedno v Brně," doplnil Pěč.

  • 3.10.2023

    Pěvkyně Patricia Burda Janečková, která v neděli podlehla těžké nemoci, měla v pátek zpívat na festivalu v Lednici na Břeclavsku. Pořadatelé koncert věnují památce Janečkové. Její sólový part odzpívá mladá sopranistka Adéla Řehořová.

    Janečková se narodila v Německu slovenským rodičům, vyrůstala a žila v Ostravě, kde absolvovala operní zpěv na Janáčkově konzervatoři. Vystupovala na festivalech v Česku i zahraničí, jako sólistka účinkovala s mnoha českými a slovenskými symfonickými a komorními orchestry, působila v Národním divadle Moravskoslezském. V roce 2010 coby dvanáctiletá vyhrála česko-slovenskou televizní soutěž Talentmania. Loni oznámila, že bojuje se zhoubným nádorem prsu. Letos se provdala za herce Vlastimila Burdu. Nemoci podlehla v 25 letech.

  • 3.10.2023

    Evropský parlament dnes podpořil Evropský akt o svobodě sdělovacích prostředků, který by měl zajistit silnější ochranu novinářů před vměšováním do jejich práce a napomoci posílení nezávislosti a plurality médií v Evropské unii. Kromě jiného má novinka například bránit nátlaku na novináře, aby museli vyzradit své zdroje.

    Pro bylo 448 europoslanců, 102 bylo proti a 75 se zdrželo. Europarlament se vyslovil pro to, aby členské státy chránily média proti nátlaku, včetně například nucení novinářů prozrazovat zdroje nebo zpřístupnit zašifrovaný obsah svých komunikací. Pouze jako zcela krajní řešení může být podle europoslanců použit špionážní software, a to po individuálním soudním posouzení případu, například při vyšetřování terorismu.

    Parlament také chce, aby média měla povinnost zveřejňovat informace o své vlastnické struktuře, což má přispět k jejich větší nezávislosti. Cílem opatření je též vyšší ochrana médií před svévolnými rozhodnutími velkých on-line platforem a snaha zajistit, aby média nebyla ekonomicky závislá na veřejné reklamě.

  • 3.10.2023

    V pondělí zemřel bankéř Richard Salzmann, někdejší generální ředitel Komerční banky (KB) a senátor za ODS. Bylo mu 94 let. Informaci serveru Lidovky.cz dnes ČTK potvrdila jeho dcera Eva Salzmannová. Salzmann patřil k nejvýraznějším osobnostem polistopadové transformace ekonomiky a bankovního sektoru. Upřímnou soustrast rodině na síti X vyjádřil premiér a předseda ODS Petr Fiala, podle něhož byl Salzmann výraznou osobností polistopadového vývoje země a významně přispěl k rozvoji českých bank.

    Richard Salzmann se narodil 10. května 1929 v Plzni, byl prapravnukem zakladatele tamního vyhlášeného hostince U Salzmannů. Po absolvování Právnické fakulty Univerzity Karlovy pracoval až do konce roku 1989 ve Státní bance československé. V roce 1990 přešel do Komerční banky, o rok později se stal jejím generálním ředitelem. Po vzniku akciové společnosti KB v březnu 1992 byl zvolen i předsedou představenstva.

    Salzmann byl na začátku 90. let také místopředsedou a členem prezídia Fondu národního majetku ČR a od roku 1993 do března 1996 působil jako předseda Burzovní komory Burzy cenných papírů v Praze. Richard Salzmann byl v letech 1966 až 1970 členem komunistické strany, v roce 1991 vstoupil do ODS, za kterou byl na podzim 1996 zvolen senátorem za obvod Brno-město. Salzmann byl vdovec, měl dvě dcery - Eva je herečkou a Barbora etnografkou.

  • 3.10.2023

    Letošní září se v pražském Klementinu zapsalo jako nejteplejší od počátku měření na této stanici, tedy od roku 1775. Průměrná měsíční teplota dosáhla 19,6 stupně Celsia, odchylka od dlouhodobého průměru z let 1775 až 2014 činila 4,4 stupně Celsia. Na svém webu o tom dnes informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

    V Klementinu, které stojí v historickém centru Prahy, se počasí sleduje nepřetržitě od roku 1775. Ačkoliv měření na této stanici ovlivňuje řada faktorů, například umístění měřicích přístrojů v areálu nebo poloha ve středu města, představují podle meteorologů pro moderní vědu ojedinělý a nesmírně cenný zdroj informací o stavu počasí a podnebí v novodobé historii.

    Po nynějších mimořádně teplých dnech dorazí do Česka studená fronta, kterou doprovodí silný vítr. Meteorologové očekávají nárazy větru o rychlosti kolem 70 kilometrů v hodině, v některých oblastech mohou být i silnější. Teploty dnes mohou vystoupat až na 29 stupňů Celsia, po přechodu studené fronty se od středy skokově ochladí na 15 až 19 stupňů. Podobné teploty vydrží do konce týdne.

  • 3.10.2023

    Vlak srazil u Bělčic na Strakonicku čtyři pracovníky Správy železnic. Dva z nich zemřeli a dva jsou těžce zraněni. Muži na místě pracovali a srazil je vlak, který mířil do depa. ČTK to řekl mluvčí Správy železnic Pavel Tesař. Ve vlaku nikdo necestoval. Stav dvou zraněných mužů je podle záchranné služby vážný, vrtulníky je transportovaly do nemocnic v Plzni a v Českých Budějovicích. Tragickou událost vyšetřuje Drážní inspekce.

  • 3.10.2023

    Česká republika od středy zavádí kvůli růstu počtu migrantů kontroly na hranicích se Slovenskem, informoval na sociální síti X premiér Petr Fiala (ODS). Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) budou kontroly namátkové a po celé délce hranice. Krok Česko podle představitelů kabinetu koordinuje s Polskem, které zavádí podobné opatření také. Kontroly jsou zatím v plánu do 13. října, případné prodloužení bude záležet na aktuální situaci. Po Česku a Polsku zavádí kontroly na hranicích se Slovenskem i Rakousko.

    Před rokem kvůli přílivu migrantů Česko zřídilo stálé hraniční kontroly na česko-slovenských hranicích koncem září, opatření zrušilo začátkem února. "Počty nelegálních migrantů do EU začínají opět růst. Nebereme to na lehkou váhu a rychle reagujeme na vzniklou situaci. Díky kontrolám budeme schopni ještě lépe zajišťovat bezpečnost našich občanů," uvedl Fiala.

    Opatření začne fungovat od dnešní půlnoci. "Kontroly budou probíhat namátkově po celé délce hranic se Slovenskem tak, aby co nejméně omezily přeshraniční provoz a zbytečně nezatěžovaly dopravu ani cestující," doplnil Rakušan. České úřady jsou podle něj v kontaktu se slovenskými, rakouskými i německými sousedy. Kontroly zajistí svými silami policie, počítá se spoluprací s celní správou. Policisté se zaměří hlavně na silniční a železniční přechody, kontroly se ale mohou týkat i pěších či cyklistů.

  • 3.10.2023

    Letiště Praha chce do roku 2033 investovat do svého rozvoje 32 miliard korun. Měla by se tak navýšit jeho kapacita na 21,2 milionu cestujících ročně, přibýt několik desítek přímých leteckých spojení či několik tisíc parkovacích míst. Také by se mělo zrychlit odbavení. Letiště Praha to dnes uvedlo v tiskové zprávě. Podle průzkumu, který si nechalo letiště zpracovat, podporuje rozvoj pražského letiště kolem 90 procent Čechů.

    Do roku 2030 letiště počítá se spojením s centrem Prahy novým vlakovým spojením. "Navýšení počtu cestujících se neobejde bez kvalitního spojení s centrem Prahy. Vlaky z Prahy na letiště by měly začít jezdit v roce 2030. Chceme také, aby nová trať z Masarykova nádraží na letiště byla napojena i na pražské hlavní nádraží," uvedl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). S dopravou na letiště pomůže také nové trolejbusové spojení, které by mělo být v provozu od příštího roku.

Pages