• 8.3.2021

  Lidé, u kterých bude podezření na nákazu jihoafrickou mutací covidu-19 nebo se její výskyt potvrdí, smí nově opustit izolaci až po negativním výsledku PCR testu. Provést se může nejdříve po dvou týdnech od zjištění nákazy, řekl po dnešním jednání vlády novinářům ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Podle Blatného se podařilo dohledat a vytrasovat všechny případy této nebezpečnější mutace v ČR.

  Sedm dní je podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) málo na zodpovědné vyhodnocení účinku nově zavedených protiepidemických opatření, která omezují pohyb mezi okresy, zavřela i dosud otevřené školy, nařídila testování ve firmách a zavedla povinné nošení respirátorů. Ministr na tiskové konferenci po jednání vlády nechtěl uvést konkrétní datum či počet případů, kdy by se opatření mohla zmírnit. Při vyhlašování opatření politici hovořili o třech týdnech.

 • 8.3.2021

  Vláda dnes schválila strategii rovnosti žen a mužů do roku 2030. Kabinet o tom informoval na svém webu. Dokument obsahuje mimo jiné opatření na podporu vyrovnaného zastoupení mužů a žen v politice, ke snížení rozdílu ve výdělcích, k rozšíření školek či částečných úvazků. Česko dlouhodobě sklízí kritiku mezinárodních a evropských institucí i domácích organizací za malý podíl žen na rozhodování, velký rozdíl v odměňování mužů a žen, nízkou zaměstnanost matek malých dětí či nedostatek školek. V žebříčcích rovnosti se republika propadá. V indexu rovnosti Světového ekonomického fóra skončilo Česko 78. ze 153 států.

  Do deseti let by se měl snížit propad ve výdělcích žen a mužů na stejných pozicích a se stejnou prací z 11 na šest procent. Ve veřejném sektoru by průměrný platový rozdíl měl klesnout z 16 na deset procent. Do konce příštího roku by měla vzniknout koncepce navýšení platů ve feminizovaných odvětvích, a to hlavně ve školství, zdravotnictví a sociálních službách. Do konce roku 2023 by se měla uzákonit povinnost zaměstnavatelů zveřejňovat v inzerátech výši základní složky platu. Do zákoníku práce by se měl dostat i zákaz doložek o mlčenlivosti. Do konce roku 2023 by se měla zavést pravidelná valorizace minimální mzdy a předložit zákon o sociálním bydlení.

 • 8.3.2021

  Vláda dnes o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání. V papírové podobě ho bude možné podat do 3. května, v elektronické verzi pak až do 1. června. Na twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Lhůtu pro podání přiznání k dani z příjmu stát prodlužoval kvůli koronavirové krizi už loni. Úřady tehdy přijímaly přiznání bez sankce až do 18. srpna. Posunutí termínu spočívá ve faktickém odpuštění sankcí za neodevzdání přiznání a zaplacení daně do původních termínů.

 • 8.3.2021

  Zdravotníci v nemocnicích dostanou odměny za nasazení během koronavirové pandemie. V rozpočtu je na ně vyčleněno 12 miliard korun, Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) by měli zdravotníci obdržet částku srovnatelnou s loňskem, loni dostali za jarní měsíce navíc 75.000 korun hrubého. Cílem je, aby zdravotníci obdrželi odměny v dubnové výplatě, v případě administrativního zdržení nejpozději v květnové, řekl ministr Blatný.

  Pracovníci v sociálních službách dostanou za svou práci od podzimu v dalších vlnách epidemie koronaviru odměny od 15.000 do 50.000 korun podle profese a činnosti. Sociální pracovníci krajů a radnic a pracovníci odborů ochrany dětí by pak měli získat 25.000 korun. Schválila to dnes vláda. Odměny mají ocenit práci od října do konce února. Pracovníci domovů seniorů, postižených či se zvláštním režimem, stacionářů, pečovatelské a odlehčovací služby, chráněného bydlení a osobní asistence, kteří se o klienty přímo starají, dostanou 50.000 korun. Ostatní personál v zařízeních by měl mít 30.000 korun.

 • 8.3.2021

  Svaz průmyslu a dopravy ČR zásadně nesouhlasí s návrhem premiéra Andreje Babiše (ANO) na úřední maturitu v letošním roce. Podle svazu není pravda, že zaměstnavatelé maturitu nevyžadují, někteří by úřední maturitu nemuseli uznávat jako plnohodnotnou. Na dotaz ČTK to řekla viceprezidentka Svazu průmyslu a dopravy ČR Milena Jabůrková. Proti úřední maturitě jsou i rektoři vysokých škol, vyplývá z prohlášení České konference rektorů (ČKR).

  Premiér minulý týden přišel s nápadem, že by letos maturanti mohli dostat známky podle průměru za celé své studium, a získat tak takzvanou úřední maturitu. Zaměstnavatelé podle jeho vlastních zkušeností maturitu nekladou na první místo a studentům by to pomohlo zvládnout napětí kvůli epidemii covidu-19, řekl.

 • 8.3.2021

  Vláda dnes chválila dva nové kompenzační programy. První se bude týkat příspěvku 500 korun na zaměstnance a den. Podnikatelé ho budou moci získat zpětně od 11. ledna. Ve druhém programu budou mít podnikatelé, kterým klesly meziročně tržby alespoň o 50 procent, nárok na náhradu 60 procent z nákladů, zpětně od 1. ledna. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) to napsal na twitteru. Hospodářská komora se obává toho, že program kompenzující 60 pct ztrát nebude dostatečně účinný. Rozhodnutí vlády nepovažuje za ukončenou diskusi.

  Nové programy by podle dřívějšího vyjádření vládních představitelů měly nahradit dosavadní specifické dotační tituly jako COVID ubytování, COVID nájemné nebo COVID sport. Fungovat by měly zároveň s programem Antivirus na podporu zaměstnanosti a kompenzačním bonusem pro živnostníky, ve kterém vláda podporu z 500 korun zvýšila na 1000 korun denně. Vláda vyčlenila na program Antivirus dalších až osm miliard korun. Profesní organizace ale podle Havlíčka žádaly ještě alternativní program, který by zohledňoval propad tržeb.

 • 8.3.2021

  Vláda dnes schválila koncepci dopravní politiky do roku 2027. Jejím cílem je snížení ekologické a energetické náročnosti tuzemské dopravy, jejího udržitelného plánování a využití moderních technologií. Oznámilo to ministerstvo dopravy. Koncepce počítá i s výhledem až do toku 2050, kdy je cílem snížení spotřeby zhruba na třetinu. Doprava patří k energeticky nejnáročnějším oborům v českém průmyslu, na spotřebě se podílí ze čtvrtiny.

  Potenciál úspor energie v dopravě je podle ministerstva značný. Dosáhnout toho chce například využíváním ekologičtějších zdrojů, tedy například postupným přechodem ze spalovacích motorů na elektrické či plynové, k čemuž chce motivovat dopravce například sazbami mýta či daní. Dalším krokem by byla i větší motivace pro cestující využívat oproti silniční dopravě například železnici.

 • 8.3.2021

  Produkce medu loni v ČR klesla meziročně o zhruba 40 procent na 4997 tun. ČTK to zjistila z webu Českého statistického úřadu. Podle dat ČSÚ jde o nejhorší výsledek minimálně od vzniku ČR v roce 1993. Jak však dnes ČTK řekla předsedkyně Českého svazu včelařů Jarmila Machová, někteří pamětníci mezi včelaři tvrdí, že jde dokonce o nejhorší rok za poslední půl století. Na vině podle ní není koronavirus, nýbrž loňské jarní počasí.

 • 8.3.2021

  Zájem Čechů o vakcínu proti nemoci covid-19 se podle zjištění společnosti Median zvýšil. Očkovat by se nyní nechalo 64 procent lidí, v únoru to bylo kolem 45 procent. Nejčastěji se chtějí nechat očkovat senioři a mladí. Většina lidí by ale chtěla, aby si vakcínu mohli vybrat. Největší počet občanů, dvě pětiny, by preferovalo preparát firem Pfizer/BionTech. Vyplynulo to z průzkumu Medianu pro Český rozhlas.

  V Česku se v současné době očkují jen prioritní skupiny. Od února se mohou k němu registrovat lidé nad 80 let, zdravotníci nebo učitelé. Od počátku března tuto možnost mají i senioři nad 70 let. Právě mezi seniory je podle Medianu největší zájem o očkování, podporuje ho 77 procent z nich. Druhou největší skupinou těch, kteří mají o vakcínu zájem, jsou dotázaní ve věku od 18 do 29 let, uvedl Median. Očkovat se rozhodně nechce nechat pětina lidí, 14 procent spíše ne a tři procenta dotázaných nejsou rozhodnuta.

 • 8.3.2021

  Policisté za první týden zpřísněných opatření zavedených kvůli koronavirové epidemii nepustili přes hranice okresů 10.500 vozidel. ČTK to dnes sdělil mluvčí policejního prezidia David Schön. Policie od počátku března zjistila také přes 13.000 případů, kdy lidé neměli dostatečně zakrytý nos a ústa, a přes 5000 přestupků proti krizovým opatřením zavedeným vládou. Řešila je převážně domluvou. Hranice okresů lze od počátku března překročit jen kvůli cestě do práce, k lékaři nebo na úřad. Celkem provedla policie za první březnový týden přes 700.000 kontrol.

Pages