Čeští vědci vyvinuli jeden z nejmenších přístrojů pro měření emisí motocyklů

Jeden z nejmenších přenosných přístrojů pro měření emisí motocyklů, tzv. FTIR analyzátor, vyvinula Technická fakulta České zemědělské univerzity (TF ČZU) spolu s Technickou univerzitou v Liberci a firmou CreaTech. Analyzátor umožňuje měření všech skleníkových plynů současně, informovala univerzita v tiskové zprávě. Vývoj přístroje byl součástí mezinárodního projektu LENS, který mimo jiné zjistil, že motocykly produkují v běžném městském provozu výrazně více hluku i škodlivých emisí, než naznačují současné schvalovací metodiky. FTIR analyzátor byl během výzkumu umístěn ve speciální krosně, kterou měl řidič motocyklu na zádech. Vědci přístrojem otestovali 22 vozidel kategorie L, tedy mopedů, skútrů, velkých motocyklů, tříkolek, čtyřkolek i miniaturního automobilu pro mladé řidiče. Michal Vojtíšek z Katedry vozidel a pozemní dopravy TF ČZU uvedl, že analyzátor je schopný měřit všechny zásadní plynné emise, a to jak skleníkové plyny, mezi které patří oxid uhličitý, metan nebo oxid dusný, tak i plyny přímo nebo nepřímo rizikové pro lidské zdraví. K těm patří oxid uhelnatý, oxid dusnatý a dusičitý, amoniak, formaldehyd a další látky nad rámec automobilového standardu Euro 7.