Firma ERA vyvinula nový pasivní sledovací systém s dosahem 700 kilometrů

Pardubická společnost ERA vyvinula nový pasivní sledovací systém PLESS. Technologie je schopna sledovat cíle i za horizontem na vzdálenost až 700 kilometrů, z Čech je tedy možné s jeho pomocí "vidět" například lodě plující po Baltském moři. Dosavadní nejznámější pasivní sledovací systém VERA-NG je schopen rozpoznat druhy letadel či lodí do vzdálenosti 400 kilometrů, řekla ČTK mluvčí společnosti Lenka Reichová. "Oba pasivní radiolokátory mohou fungovat samostatně a nezávisle na sobě. VERA-NG je přesnější, znázorňuje v 3D, PLESS má zase výhodu většího dosahu, takže funguje jako včasné varování."

Rozptylem signálu vyslaného cílem ve vrstvách troposféry dochází k jeho odrazu zpět k zemi, což umožňuje systému nalézt i cíle nacházející se daleko za rádiovým horizontem. Tím se stává jakousi prodlouženou rukou schopností pasivního systému VERA-NG. Díky pasivnímu režimu činnosti, kdy žádný signál sám nevysílá, PLESS pracuje utajeně a může dlouhodobě sledovat zájmové oblasti zpoza hranice hluboko v týlu protivníka či na moři.

Společnost ERA má sídlo v Pardubicích, v ČR a na Slovensku má pět pracovišť a zhruba 420 zaměstnanců, z nichž třetina pracuje ve výzkumu a vývoji.