Komise bývalých hlav států varuje premiéra Babiše před změnami v protidrogové politice

Globální komise pro protidrogovou politiku, která sdružuje bývalé prezidenty, premiéry, lídry mezinárodních institucí a experty, chválí dosavadní český přístup k řešení závislostí. Považuje ho za úspěšný s dobrými výsledky při nízkých výdajích a varuje před dopady změn. Doporučuje vládě jednat s experty a místo nynějších záměrů zvolit alternativní řešení. Komise to napsala premiérovi Andreji Babišovi (ANO) v dopise, který má ČTK k dispozici. Globální komise pro protidrogovou politiku prosazuje modernizaci přístupu a posun od prohibice k zákonné regulaci. Mezi komisaře patří třeba bývalá novozélandská premiérka Helen Clarková, polský exprezident Aleksander Kwaśniewski a někdejší hlavy dalších států a vlád či podnikatel a miliardář Richard Branson. Jedním z členů je i dosavadní protidrogový koordinátor Pavel Bém. Vláda před měsícem rozhodla o přesunu protidrogové politiky z gesce premiéra pod ministerstvo zdravotnictví. Babiš ohlásil chystané zpřísnění postupu. Komise uvádí, že debatu v Česku bedlivě sleduje. Oceňuje, že se dosavadní český přístup týká nejen nelegálních látek, ale i alkoholu, tabáku či hazardu. Označuje ho za příklad dobré praxe.