Letošní účastníci konference Forum 2000 budou diskutovat o posílení solidarity mezi státy

Letošní 24. ročník mezinárodní konference ponese podtitul "A New World Emerging? Restoring Responsibility and Solidarity" (Vzniká nový svět? Obnovování odpovědnosti a solidarity). Forum 2000 se má uskutečnit v říjnu v Praze. Mezi potvrzenými účastníky jsou šachový velmistr a představitel ruské opozice Garri Kasparov, bývalý švédský premiér Carl Bildt nebo americký ekonom Jeffrey Sachs.

Organizátoři Fora 2000 upozorňují, že slábne transatlantická vazba, v řadě zemí jsou patrné populistické a nacionalistické tendence a autoritářské režimy bezohledně sledují vlastní dlouhodobé zájmy na úkor ostatních. Účastníci konference by podle nich měli mluvit o tom, jak nejlépe řešit dopady koronavirové pandemie a oslabení mezinárodního práva, a hledat odpovědi na to, jak vyvolat u světových lídrů pocit zodpovědnosti a jak posílit mezinárodní solidaritu.

U zrodu Fora 2000 stáli v roce 1997 tehdejší český prezident Václav Havel, spisovatel Elie Wiesel a japonský filantrop Jóhei Sasakawa. Jejich záměrem bylo poskytnout prostor osobnostem z nejrůznějších oborů k analýze výzev nového tisíciletí.