Ministerstvo zahraničí varovalo před cestami do Íránu a vyzvalo k opuštění země
Ministerstvo zahraničních věcí (MZV) varovalo před cestami do Íránu, kde pokračují protivládní demonstrace. Uvedlo to dnes na sociální síti X. Občanům ČR doporučilo Írán opustit. V zemi jich je podle cestovatelského systému Drozd několik, řekl ČTK mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake. V Íránu víc než dva týdny pokračují rozsáhlé demonstrace proti teokratickému režimu, které provázejí násilnosti. Od přelomu roku při nich zahynulo podle aktivistů víc než 500 lidí. Vláda nechala přerušit internetové a mezinárodní telefonické spojení země. Panují obavy, že teokratický režim využije informačního vakua k tvrdému potlačení protestů. "MZV varuje občany před cestami do země a vyzývá k jejímu okamžitému opuštění," uvedlo ministerstvo ve varování vydaném pro Írán. "K evakuaci využijte dostupného leteckého spojení," dodalo. Drake s odvoláním na údaje ze systému Drozd řekl, že v Íránu je několik českých občanů včetně pracovníků zastupitelského úřadu.