Více lidí se zdravotním omezením bude od ledna moci získat řidičský průkaz

Více lidí s vadou sluchu nebo poruchami autistického spektra (PAS) bude moci od ledna získat řidičské oprávnění. Záležet bude na posouzení lékaře. Zmírňují se také podmínky pro lidi po léčbě závislosti. Umožní to změna vyhlášky ministerstva zdravotnictví, která začíná platit od roku 2025. Upraví se i výčet onemocnění srdce a cév, která vylučují možnost řízení vozidla, dosavadní obecnější formulace kritizovala Evropská unie.

Ministerstvo v návrhu uvedlo, že změnami reaguje také na požadavky odborných společností lékařů nebo pokrok v medicíně a možnosti kompenzace zdravotních vad. Zároveň tím také úřad zajistí dodržování Úmluvy OSN o právech osob se zdravotním postižením.

V mnoha evropských zemích lidé s PAS bez sníženého intelektu, například Aspergerovým syndromem, řídit auto mohou. Také v USA získají řidičské oprávnění dvě třetiny lidí s PAS, uvedl resort. Nově se také z roční lhůty na šest měsíců zkracuje doba, po kterou nesmí řídit automobil lidé, které ukončí léčbu závislosti, ať už na alkoholu nebo jiných drogách. Také u nich musí možnost znovuzískání řidičského oprávnění potvrdit lékař.

nebylo nic nalezeno